Rudolf Řepka: Jestli chceme mít fotbal zdravý nahoře, musí být zdravý především dole

Rudolf Řepka je jednou z hlavních tváří nového projektu Fevoluce. Zajímavé je, že nikdo z nich nechce vysloveně na žádnou z funkcí někoho dosazovat. Smyslem je ukázat lidem jak to funguje a jak mohou i oni očistě českého fotbalu pomoci. Na závěr se pan Řepka vyjádřil i o práci pro UEFU.

Zdroj: fevoluce.cz

Spolu s dalšími osobnostmi českého fotbalu jste vytvořili novou iniciativu – Fevoluce. K čemu má sloužit?

„Fotbalová evoluce“ je fotbalovým projektem, který má ambici pomoci lidem, kteří ji chtějí a hledají, a také informovat ty, kteří informováni nejsou.

Naše iniciativa má zároveň za cíl vzbudit a podnítit co největší zájem jak u lidí fotbalově zaměřených, tak i u široké veřejnosti. Nabádá všechny, aby jen nekritizovali, nebyli alibisty, ale aby přemýšleli a aktivně jednali.

A hlavně aby směřovali svoji pozornost nyní prioritně na přeměnu fotbalového prostředí, která musí začít od okresů a krajů. Mnoho lidí si F-evoluci plete s politickou stranou a projektem zaměřeným na získání fotbalových funkcí, tak to ale není. Jediné, co chceme, je změna hodnot ve fotbalu, potažmo společnosti.

Vy už jste jednou ve FAČRu byl, jako generální sekretář. Proč jste tehdy na pozici rezignoval?

Důvody svého odchodu z FAČR jsem nikdy nechtěl sáhodlouze a detailně rozebírat. Když vše shrnu, osobně jsem v poslední době mého působení již necítil takovou důvěru vedení a získával jsem pocit, že koloběh skutečností mohu stále méně a méně ovlivňovat a to přesto, že za dané věci stále nesu zodpovědnost.

A když člověk není spokojen se svým životním či pracovním postavením či pozicí a není schopen chod věcí změnit, tak se prostě musí zachovat statečně. Musí vystoupit ze své komfortní zóny a měl by se vydat za novou příležitostí. Možná jsem na všechny ty věci mohl přijít již daleko dříve, ale tak to prostě bylo a dnes už nemá smysl se k tomu vracet.

Sám byste rád působil na okresní úrovni. O pozici nového předsedy FAČRu neuvažujete?

Osobně bych chtěl přispět ke změně fotbalového prostředí na těch úplně nejnižších úrovních. Co se týče předsedování na Teplicku, tak mám osobní zkušenost, že tento okres funguje absolutně bezproblémově.

Není to tedy tak, že bych kandidoval, abych převrátil současné pořádky. Už dnes jej vedou lidé a to včetně předsedy Martina Hrdličky, kteří mají k fotbalu vztah, nemají zde osobní zájem či prospěch z aktivit na okresu.

Naopak jsou vstřícní a snaží se pomoci všem v jeho nejbližším okolí! Martin toho má hodně, bude opět kandidovat na pozici krajského předsedy, tak velmi rád pomohu. A jestli tomu budou nakloněny i amatérské kluby na Teplicku, tak zachovám kontinuitu a budu se snažit svými zkušenostmi jen ještě více přispět k dobře vedené práci.

Jinak se domnívám, že je důležité se soustředit především na dlouhodobé cíle, tedy na změny hodnot naší fotbalové rodiny. A dokud se jich nepodaří dosáhnout více než jen kosmeticky, tak prostě nemá cenu se zabývat myšlenkou kdo bude předseda FAČR. 

Navrhli jste už někoho na tuto pozici? Nebo kdo by podle vás na té pozici měl být?

V tomto směru je F-evoluce velmi specifická. S mými kolegy nemáme žádnou ambici nikoho navrhovat do jakýchkoli pozicí či funkcí. Chceme jen vyvolat zájem dalších lidí s morálními vlastnostmi a novými myšlenkami tak, aby se případně se stávajícími lidmi podíleli na změnách, které povedou ke zlepšení prostředí a zkvalitní jej!

Byli bychom rádi, kdyby lidé nečekali jen na pokyny, ale aby začali být aktivní, přicházeli s novými nápady a myšlenkami. No a pak věřím tomu, že právě oni budou přesně vědět, kdo bude v dané pozici pro fotbal ten nejlepší. 

Bez změny na okresních a krajských pozicích by český fotbal očistit nešel?

Já bych spíš řekl, že to nepůjde bez změny myšlení, nikoli bez změny na pozicích! Jestli chceme mít fotbal zdravý nahoře, musí být zdravý především dole. A to nemá nic společného s čistkami, či defenestracemi. Historicky lidi vždy toužili po krvi, po revoluci, ale to není správný přístup. 

Mnoho předsedů na okresech a krajích jsou lidé, kteří poskytovali klubům kvalitní servis. Kluby byly spokojené. Na druhou stranu si musíme přiznat, že mnozí jiní byli poplatní systému a profitovali z něj různými postupy ve struktuře a dalšími výhodami. S mými kolegy nikoho neodsuzujeme a ani nesoudíme! 

Vladimír Šmicer na tiskovce prohlásil, že čekal od FAČRu v této kauze větší angažovanost. Jste stejného názoru?

Nechci nikoho kritizovat či mu křivdit. Realita je ale taková, že do fotbalového prostředí šlo po té kauze opravdu jen hodně málo informací.

Mohou pomoci i samotní fanoušci? Nebo to vše záleží na hráčích a trenérech?

Samozřejmě! Ruku k dílu musíme přiložit úplně všichni. Jaké si to uděláme, takové to budeme mít! Nejdůležitější je dle mého, jaké bude pracovní a tvůrčí prostředí v klubech. To jsou u nás stavební kameny fotbalu, kde se vše odehrává!

Jsou tam hráči, bývalí hráči – ikony, trenéři, členové realizačních týmů, funkcionáři, ale i fanoušci, kteří jsou na té nejnižší úrovni především rodiči, kteří se chodí dívat na své děti.

Právě v klubu musíme vytvořit co nejlepší harmonii. Všichni v klubu musí přemýšlet optikou jeho dlouhodobého rozvoje, tak aby fungoval na pevných základech. Infrastruktura, mládež, odchovanci, kterým chodí fandit rodina, příbuzní, kamarádi…

Prostě vytvořit takové prostředí, ve kterém se budou všichni cítit dobře a vybudují se pevné a dlouhodobé vztahy. Nesmí se přemýšlet jen o utkání nejbližšího víkendu a iniciovat naklánění roviny, jen aby se pošimrala ega předsedů či funkcionářů.

Osobně si myslím, že když budou dobře a morálně nastaveny kluby, nebudeme řešit korupci v podání rozhodčích. Prostě kde není poptávka, tam není ani nabídka a to musí být ideál, ke kterému se musíme blížit. V nejvyšších fotbalových patrech to bude asi těžké, tam jde o hodně, o prestiž a finance, ale na úrovni okresů a krajů to dle mého názoru jít musí.

Myslíte si, že byly ovlivňovány i zápasy nejvyšší fotbalové soutěže?

Jestli byly zápasy ovlivňovány, může dokázat pouze policie, která má k tomu potřebnou techniku a tresty může vynést až soud. Z médií jsme se dozvěděli, že utkání nižších soutěží ovlivňována zřejmě byla, ale vše musí být ještě náležitě prokázáno. Jestli tomu bylo také v nejvyšších soutěžích, se teprve ukáže. 

Věděl jste i vy o nějakých aktivitách pana Berbra?

Naše fotbalové prostředí bude vždy plné nejrůznějších spekulací. Musím ale přiznat, že i tak mě diskuse kolem aktuální korupční kauzy a spojitost s místopředsedou překvapila. 

Jako delegát jezdíte na různá evropská utkání, pracujete pod záštitou UEFY. Baví vás tato práce?

Jsem opravdu hrdý, že dostávám důvěru UEFA a mohu naši zemi reprezentovat jak v Disciplinární komisi UEFA, tak jako Delegát UEFA v utkáních evropských klubových soutěží Ligy mistrů, Evropské ligy či utkání národních týmů Ligy národů. Člověk to vše bere s pokorou, ale na druhou stranu má velkou radost, že může být prospěšný a zároveň může budovat vztahy na mezinárodní scéně.

Současná doba ze zdravotního hlediska a z pohledu pandemie není jednoduchá a právě dnes je potřeba i v tomto směru být statečný, musí se fotbalu pomoci a také se trochu obětovat. Mnoho delegátů se totiž dnes situace obává a odmítá létat. No a pro mě je skvělé, když cítím, že mohu pomoci a být platný.

Na druhou stranu cestovat a dohlížet z pozice zástupce UEFA na utkání Real Madrid vs. Inter Milán či Belgie vs. Anglie, což byly mé dva poslední zápasy, je vyznamenání a ocenění mé dlouholeté práce. Takhle to alespoň vnímám.

A zůstal byste na té pozici i pokud by vás zvolili jako předsedu teplického okresu, popřípadě potom na nějakou vyšší funkci?

Zastávat funkci delegáta či člena Disciplinární komise UEFA jsou funkce čestné a není to klasické zaměstnání. Často není jednoduché to do mého diáře dostat, jelikož člověk musí zajistit rodinu a musí myslet především na svoji práci, ale vzhledem k tomu, že je to výrazné zpestření a získávání zkušeností, snažím se misí pro UEFA využívat co nejvíce.

Zdroj: fevoluce.cz

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. To je pravda ale také to že tam nahoře ve funkcích Fačru nemohou sedět primitivové a schvalovači poklekávání jako je Šmicer tak jako další kteří dokud nebyl Berbr zavřenej tak drželi huby a nyní si všichni hrají na zachránce Českého fotbalu a snaží se dostat do funkcí jak sebe tak své kámoše ! Jak to pak bude po čase vypadat známe všichni – všichni budou jedna velká šťasná “rodina” a jeden bude krýt druhého a zase budou dosazovat své kámoše a známe kam to jen pujde !! To vidíme x let ve vedení Sparty kam to to spěje……. do pr…. !

  2. Není v současnosti jiná cesta ,než to vypráskat z Fačru ven,až po okresy.Jaká koliv změna bude krokem v před.Tato protřelá všehoschopná Timurova parta si už pomohla dost.Pokud se dozvídá obyčejný fanda částky za ,jaké zkorumpovaní sudí pracovali během hodiny a půl ,tak v životě nezaplatí členství ve Fačru 200 Kč na rok.Na vesnicích není na balony a korýtkáři mají platy na úrovni ministrů a k tomu úplatky.Klidně ať to vede stará Blažková jsem si jist,že to nikdo nedokáže,tak dokonale plundrovat,jak současní frajeři.Takové renomé si ti co tuto zem proslavili poctivým fotbalem ani národ nezaslouží.Takže jednoznačně všichni ven a to ihned ,již včera bylo pozdě.

  3. Pan Řepka se mýlí.Schody se zametají zhora a při cestě se vymetá i to pod.V první řadě je třeba do posledního člověka vyházet celé vedení FAČRu a hlavně Paulyho a Malíka.Postupně je nahradit jinými lidmi.Ovšem se Šmicerem,který nemyslí,ale mluví,to určitě nepůjde.On ten nynější systém sám využíval v Chabrech.Ten by tak prosazoval poklekávání a zákaz vyjadřování jiných,než slavistických fandů.Neznám všechny členy tohoto uskupení,Ale určitě i mezi nimi jsou ti,kteří po celou dobu byli zticha.Tak ať jsou zticha i nadále a zviditelňují se někde jinde.S panem Šmicerem v čele!

  4. Prachy to je hlavní motto tohoto bordelodemokradistanu … takže se nic nezmění viz.volal mi Smica…Vízek vypráví o tom jak sázel podle Šmicera

  5. Vcerejsi vystoupeni pane Repky v poradu Mate slovo snad mnohym otevrelo oci. To ze se nedistancoval od praktik M. Pelty a jeste se ho zastaval, jako ze je profotbalovy apod, je vysmech vsem slusnym lidem. Ale asi Mira sil na miru mnohym ze soucasnych clenu Fevoluce, jinak se to proste neda interpretovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Boží ruka sáhla Maradonovi na život. Jak to všechno začalo?

Argentinský fotbalový útočník přezdívaný „zlatý chlapec“ anebo „boží ruka“ byl mnohdy milován, ale také nenáviděn. Během svého divokého a kontroverzního života stihl mnohé.

Jezdec Formule 1 přežil vlastní smrt! Z hořících plamenů mu pomohli hasiči, rozhodovaly vteřiny

To, co se dnes stalo při závodu Formule 1, zanechá v pamětích diváků velkou stopu. Scéna jak z akčního filmu, obrovský výbuch, následný požár, shořelé a rozpůlené torzo monopostu.

Barcelona hladce porazila Osasunu, Messi po gólu sundal dres a vzhlížel k Maradonovi

V předposledním kole loňského ročníku La ligy dokázala Osasunu na liduprázdném Camp Nou zvítězit. Dnes nedali Katalánci soupeři nejmenší šanci.