Spojte se s námi

La Liga

Rozsáhlý rozhovor s de Jongem: Po přestupu do Barcelony neexistuje další krok

Zveřejněno

dne

V Barceloně bývá po příchodu nového hráče ve zvyku absolvovat několik rozhovorů pro klubová média a jeden z nich má už za sebou také Frenkie de Jong. Ten se v něm rozpovídal o spojitostech Barcelony s Ajaxem, o jejich legendě Johanu Cruyffovi či jeho prezentaci na Camp Nou.

Embed from Getty Images

První fotbalové krůčky

Fotbal jsem začal hrát, když jsem byl velmi mladý – nějak když mi byly 3 roky nebo tak. Bylo to na zahradě s mými rodiči. Pak jsem šel do Arkelu, což je klub v mém sousedství. Za ně jsem hrál od věku čtyř nebo pěti let.

Začínal jsem jako záložník a to možná proto, že i můj táta byl záložníkem – sice na nižší úrovni, ale byl. Zkoušel jsem to jako útočník i jako obránce, ale obvykle hraji vždy v záloze.

Herní vize je pro mě velmi důležitá, abyste věděli, co se kolem vás děje. Myslím si, že jde o jednu z nejdůležitějších věcí při hraní na postu záložníka.

Jsou různé typy záložníků. Máte tvůrce hry, záložníky, kteří umí vybojovat míč zpátky, takže si nemyslím, že existuje jenom jeden typ.

Vyrůstání ve Willemu II

Šel jsem tam na nějaké zkoušky a po nich mi řekl, že se mohu přidat do jejich mládežnické akademie. Ty zkoušky jsem si užil a tak se s rodiči rozhodl, že se přesunu do Willemu II.

Willem II vychovává opravdu dobře. Naše škola byla blízko tréninkovému hřišti – možná nějakých pět minut chůze. Všechno to bylo velmi dobře organizované a nikdy se neobjevil problém.

Samozřejmě mi hodně pomohli. Byl jsem tam od svých sedmi let až do sedmnácti, čili jsem tam vlastně strávil celé mládí. Naučili mě tam hodně a to nejen co se fotbalu týče, ale rovněž v životě.

Embed from Getty Images

Přesun do Ajaxu

Ten byl samo sebou speciální. Podle mě je Ajax největším klubem v Holandsku, takže jsem byl velmi hrdý na to, že jsem tam podepsal smlouvu. V Ajaxu jsem zažil úžasné časy.

Úroveň taktiky v Ajaxu je velmi vysoká a zdejší hráči jsou všichni velmi techničtí a mají spoustu kvalit. Máte tam k dispozici všechna možná zázemí a ta filozofie je úžasná – trochu podobná té v Barce. Na Ajax tak mám pouze slova cvhály.

Sezona 2018/19

Domnívám se, že jsme byli velmi kvalitní a měli několik skutečně talentovaných hráčů. To léto k nám do toho přišli i někteří zkušení hráči a ten mix byl velmi dobrý. Měli jsmeopravdu dobrý plán a taktiku.

Jak říkám, šlo hlavně o kvalitní hráče spárované s dobrou filozofií. Pak můžete dosáhnout velkých věcí.

Když jsem říkal, že tento Ajax je stejně dobrý, jako tým z roku 1995, lidé se mi smáli. A nyní postoupil do osmifinále Ligy mistrů,“ prohlásil Louis van Gaal (bývalý trenér FC Barcelony a Ajaxu Amsterdam).

Tehdy těm slovům dle mého moc lidí nevěřilo. Van Gaal je mužem, který rozumí hře a když řekne něco takového, tak vás to činí hrdým.

Všechno, co zažijete, si samozřejmě berete s sebou dál. Pro mě to byl první titul, když jsme vyhráli v lize, což bylo poprvé v mé profesionální kariéře. Z toho jsem se poučil. Dalším pocitem je nechat se vyřadit v semifinále Ligy mistrů. Ten už zažít nechci.

Přestup do Barcelony

Znamenalo to pro mě samozřejmě hodně, když pro vás tak velký klub, jako Barca, dělá všechny ty věci. Vážím si toho a naplní vás to hrdostí.

Pro mě to byl opravdu hezký pocit. Už jsem věděl, jaký bude můj další krok letos v létě a tak mi to vyčistilo mysl a bylo to pro mě velmi dobré. A jak jste mohli vidět, nijak nás to nevyrušilo od toho, co jsme dělali v Ajaxu. Bylo to opravdu dobré a měl jsem vyčištěnou hlavu.

Proč Barca?

Proč Barcelona? Vždy to pro mě byl klub, za který jsem si chtěl v budoucnu zahrát. Teď se to děje a to je podle mého ten hlavní důvod.

Velice dobře drží míč a ze zálohy podniká náběhy dopředu, má dobré přihrávky a do Barcy hodně pasuje,“ řekl na adresu de Jonga Patrick Kluivert (bývalý hráč FC Barcelony a Ajaxu).

Chce hrát atraktivní fotbal pro lidi, vyhrát spoustu trofejí s úžasnými hráči, z nichž jsou někteří nejlepší v dějinách. Taková je podle mě image Barcy.

Nizozemská konexe

Myslím si, že filozofie Ajaxu a Barcy si jsou celkem podobné a to samozřejmě díky Cruyffovi. Díky tomu si myslím, že mají tak dobré propojení.

Z toho, co vidím, chtějí Ajax a Barca hrát na hřišti stejným způsobem a jako klub mají stejné… jak tomu říkáte? Neznám pro to anglické slovo. Ano, filozofii, jak jsem říkal. Tu mají stejnou.

Rada od Ronalda Koemana

Když jsem mu říkal, že budu přestupovat do Barcy, byl pochopitelně velmi nadšený. Říkal mi, abych se soustředil na fotbal, jelikož bude na mě vyvolána velká pozornost. Lidé od vás chtějí všechny možné věci, ale vy se musíte zaměřit na fotbal. To je hlavní.

Je to hráč, který pokaždé zapadne do vašeho týmu, protože je vždy velmi kreativní,“ prohlásil o posile Katalánců pro změnu Ronald Koeman (bývalý hráč FC Barcelony a Ajaxu a současný trenér Nizozemska).

Všechna ta slova mě pochopitelně činí pyšným. Když takoví hráči, jakými byli tito, říkají o mě takové slova, velmi si toho vážím a jsem pyšný. Musím to však dokázat na hřišti.

Vysněná Barcelona a její hvězdní záložníci z historie

Jsem opravdu hrdý na to, že jsem zde. Byl to pro mě vždy můj sen a jak jsem říkal, snažím si to všechno užít.

Nechci se s nimi srovnávat. Barcelona má velkou historii co se záložníků týče, jak jste říkal. Dle mého je to klub, který pro záložníky poskytuje perfektní hru. Máte hodně míče na kopačkách, kontrolujete ho i samotnou hru a tak je to pro mě perfektní místo na zapadnutí.

Dnešek je velmi speciálním dnem pro všechny a pro každého culé (fanoušek Barcelony, pozn. přek.). Vítáme nového hráče. Vítej, Frenkie. Frenkie de Jong přišel do Barcelony a bude hrát za Barcu. Podpis Frenkieho nebyl snadný, to musíme říct. Chtělo jej hodně evropských týmů, ale nutno dodat, že hned od začátku Frenkie jasně řekl, že Barca je jeho klubem a vynaložil hodně úsilí, aby tu byl. On i my,“ vítal novou posilu Josep Maria Bartomeu, prezident Barcelony na prezentaci Frenkieho de Jonga.

Kdy jsem začal sledovat Barcu? To jsem byl opravdu mladý – bylo mi nějak 9. Prvním týmem, na který si pamatuji, je ten, který v roce 2006 vyhrál Ligu mistrů a od té doby sleduji hodně zápasů Barcelony.

Barca byla vždy atraktivním týmem na sledování. Hodně podle mého jde o její filozofii, která musí navždy zůstat taková, jaká je. Pro klub je to velmi, velmi důležité.

Myslím si, že každý tady Frenkieho zná. Je to Nizozemec, kterému je 22 let a má úžasné kvality – a to jak technické, tak fyzické. Hraje rozhodně, s míčem je vždy velice klidný a kontroluje tempo hry. Bude pro nás klíčovým hráčem a tady v Barce dobře zapadne,“ vyjádřil se ke kvalitám talentovaného hráče Éric Abidal (bývalý hráč Barcelony a nyní její technický sekretář).

Jeden okamžik? Jeden, který by mi naskočil v hlavě, nemám, ale vyberu finále Ligy mistrů v roce 2011 anebo El Clásico proti Madridu, které doma skončilo 5:0. V té sezoně hrála Barcelona asi nejlepší fotbal, který jsem kdy viděl.

To byla dobrá fotka. Tou dobou jsem hrál tuším za rezervní tým Ajaxu nebo ještě za Willem II, to už si moc jasně nepamatuji. Tehdy jsem si říkal, že to bude složité a že se mi to nepovede a nyní jsem tady. Musím lidem ukázat, že si to zasloužím.

Nedočkavý nastoupit

Už se nemůžu dočkat, až začnu hrát a trénovat s celým týmem a snad s nimi vyhraji spoustu trofejí. Nemůžu se dočkat, až to s týmem začne.

Chystám se užít si město a potkávat se s lidmi. Podle mého to bude skvělé.

Uvidíme, co dokáži přinést týmu, ale první to budu muset předvést na hřišti. Tohle není dle mého správné místo na to říct, že skončím s tím nebo s tím. Uvidíme, co se stane.

Spolupráce s Lionelem Messim

V mých očích je Messi nejlepším hráčem, kterého jsem já kdy viděl. Nemohu jej srovnávat s těmi z minulosti, ale pro mě je Messi nejlepším, koho jsem kdy viděl.

Messi dělá všechny věci, které byste jako útočník, záložník nebo jakkoliv to chcete nazvat, měl dělat. Jak říkám, podle mého je nejlepším hráčem vůbec.

Embed from Getty Images

Cíle pro nadcházející sezonu

Samozřejmě se chci stát co nejčastěji hráčem základní sestavy, což je něco, co chce každý hráč z týmu a já nejsem výjimkou. Pak budu muset velmi tvrdě makat na trénincích a ukazovat se v zápasech a snad se ze mě stane hráč v základu.

Rád hraji útočný fotbal a aby se to líbilo lidem, kteří to mají stejné, jako já a chtějí si tu hru užít. Jedná se o Cruyffovu filozofii a součást Barcelony a Ajaxu.

Nikdo neočekává, že Ajax zvítězí v Lize mistrů, ale domnívám se, že i v Ajaxu je ten tlak velký a to hlavně v nizozemském poháru a lize. Očekává se od vás, že vyhrajete vše a abyste hráli krásný fotbal a v Barce je to dle mého stejné, vyjma toho, že se od vás čeká vítězství i v Lize mistrů.

Oba chceme v této sezoně vyhrát Ligu mistrů a já doufám, že na ní budeme moci dosáhnout.

Není na mě říkat lidem cíle týmu pro tento ročník, nicméně pokud jste v Barce, potřebujete vyhrát všechny trofeje, které jdou.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

La Liga

Betis je posledním celkem, kterému se podařilo vyhrát na Camp Nou

Zveřejněno

dne

V neděli večer napíše tečku za 2. kolem LaLigy Santander v sezoně 2019/2020 šlágr mezi domácí Barcelonou a Betisem. Andaluský celek je prozatím tím posledním, který dokázal na barcelonském hřišti vyhrát.

Embed from Getty Images

Psalo se datum 11. listopadu 2018 a na Camp Nou přijel Real Betis. Barca do té doby neprohrála před svými fanoušky 46 ligových kol a celek vedený Júniorem Firpem, jenž od té doby stihl přestoupit právě do Katalánska, byl nakonec konečně tím katem, který tuto šňůru přetrhl.

Výběr kouče Quiqueho Setiéna se prezentoval excelentním a útočně laděným fotbalem a to i přes kritiku, která se na něj kvůli nízké pozici v tabulce snášela. Verdiblancos doslova zazářili a domů se na stánek Benita Villamarína vraceli se třemi body za výsledek 4:3.

Porážku nezvrátil ani Lionel Messi, který byl zpátky po pěti zápasech kvůli zranění. V předchozím domácím zápase pod hlavičkou španělské nejvyšší soutěže přitom barcelonští roznesli úhlavního rivala z Madridu 5:1. Naštěstí toto klopýtnutí nemělo v konečném zúčtování žádný vliv.

Od té doby ještě přišla remíza 2:2 s Valencií, ale zbylé zápasy už skončily vítězně. S prázdnou odešli Villarreal, Celta Vigo (oba 2:0), Eibar (3:0), Leganés (3:1), Real Valladolid (1:0), Rayo (3:1), Espanyol (2:0), Atlético (2:0), Real Sociedad (2:1), Levante (1:0) a Getafe (2:0).

Pokračovat ve čtení

La Liga

Real Madrid chce Neymara příští týden představit na Bernabéu a Brazilec má pochybnosti o nabídce Barcelony

Zveřejněno

dne

Již nějakou dobu jsme si neshrnuli aktuality kolem Neymara, jenž je stále na odchodu z Paříže. Otázkou je však kam. Původně jistá Barcelona totiž nedokáže splnit náročné požadavky PSG a podobně si vylámal zuby i Real se svou megalomanskou nabídkou. Oba celky ale ještě neházejí flintu do žita.

Embed from Getty Images

Začněme katalánským gigantem, jenž je stále trnem v oku u katarského vedení. Ten měl nabídnout Pařížanům za Neymara Júniora zaplacení sumy 160 milionů, ovšem až v příštím roce. Jednalo by se tak o repliku způsobu, jakým právě úřadující mistr Ligue 1 přivedl do klubu Kyliana Mbappého. Odchovanec Santosu by první rok strávil technicky na hostování a až v roce 2020 by se stal nastálo členem kádru FCB.

Je evidentní, že Barca si nemůže dovolit takovou částku zaplatit letos poté, co přivedla posily za 250 milionů eur. Zároveň však chce dokázat, že je odhodlaná přivést ztraceného syna domů. A proto měla hráče požádat o to, aby zamítl jakékoliv nabídky ze strany Realu a vedení pařížského celku říci, že chce odejít. Zatím Katalánci nabídli oficiálně dvě nabídky a dokonce do hlavního města Francie dorazili.

K odchodu pomáhá opět i vypečený tatínek Neymar Senior. Ten se dle informací Paris United měl setkat s agentem Pinim Zahavim a sdělit mu, že svému synovi zoufale hledá nový klub, ať už je jakýkoliv. Královský celek zatím nabídl 100 milionů + Garetha Balea, Jamese Rodrígueze a Keylora Navase, kteří jsou ohodnocení na 60, 50, resp. 10 milionů. PSG tuto štědrou nabídku odmítlo se slovy, že je nedostatečná.

Embed from Getty Images

Svého klenotu z Mogi das Cruzes si stále cení na 222 milionů eur – sumu z před dvou let, za kterou jej vykoupili z Barcelony. Proto se mají pod Eiffelovou věží v aktuální době dle info nacházet zástupci Los Blancos – konkrétně Juni Calafat a José Angel Sánchez. Těm hraje do karet, že jsou v Paříži více otevření jednání než v případě Barcelony, které zatím bylo veškeré snažení odmítnuto.

Výše jmenovaní pánové, kteří figurují v mezinárodní sekci skautingu Realu, stáli také u příchodů Viníciuse Júniora a Rodryga Goese, u nichž se nezdráhali zaplatit miliony za komisní poplatky agentům a třetím stranám. Ředitelé FC Barcelony tak začínají cítit, že podpis Neymara bude nemožný a potvrdil to i Quim Doménech v pořadu El Chiringuito de Jugones. Podle spekulací má poslední nabídka přijít do pátečního poledne.

Uvnitř pařížského klubu dochází také ke při. Trenér Thomas Tuchel je připraven Neymara povolat na nadcházející souboj proti Toulouse, jelikož se domnívá, že je jedním z důvodů, proč jeho svěřenci o víkendu padli se Stade Rennais. Vedení je však proti, protože by mohlo dojít k nepokojům mezi fanoušky a případnému zranění, které by transfer odložilo až do ledna. Sám hráč ale už za tento klub hrát nechce.

Embed from Getty Images

Navíc si Francouzi celkem protiřečí, jelikož v rámci přestupových plků jsou schopní tvrdit, že jsou připraveni sedmadvacetiletého křídelníka udržet v klubu pokud nepřijde adekvátní nabídka. Alespoň tak to napsal deník L’Equipe. „Klub si nemůže dovolit vyjít z této situace jako poražený bylo by lepší, kdyby si jej nechali ve svém kádru a udrželi si tak hráče fenomenální kvality.

Neymar si mezitím měl postěžovat na skupině ve WhatsAppu svým bývalým spoluhráčům z Barcelony, že nabídce Katalánců příliš nevěří. Ostatně v kontaktu je s barcelonskými zástupci už několik měsíců. A jinak co se Juventusu týče, ten by měl být se svou nabídkou financí a Paula Dybaly z kola ven. Hráč si totiž přeje návrat do Španělska, kde už působil a nyní se tedy řeší, kde tam.

A do toho všeho se Neymar rozhodl na svém Instagramu sdílet fotografii legendárního jamajského hudebníka Boba Marleyho s jedním z jeho citátů: „Problémem je fakt, že lidé jsou nenáviděni za to, když jsou skuteční a milováni, když jsou falešní.“ Nyní však záleží čistě na něm. Chce se opravdu vrátit do Barcelony anebo pouze opustit Francii a jít tam, kde mu dají nejvíce? Kdo ví.

Pokračovat ve čtení

La Liga

Cristiano Ronaldo: Upřímně obdivuji kariéru Lionela Messiho

Zveřejněno

dne

Portugalská superstar Cristiano Ronaldo se v krátkém interview pro TVI vyjádřila ke svému někdejšímu velkému rivalovi ve španělské lize, Lionelovi Messimu a prozradil, jaký mají spolu vztah.

Embed from Getty Images

Nepochybuji o tom, že jsem se díky Messimu stal lepším hráčem a funguje to i obráceně. Musí jej bolet, když vyhraji další trofej a když je získá on, děje se mi totéž.

Upřímně obdivuji jeho kariéru a také si pamatuji, jak při mém odchodu z LaLigy veřejně říkal, že nechce, abych odešel a byl zklamaný. Bylo to díky tomu, že se mu líbila tato rivalita.

Ta konkurence je něčím, co je dobré a není jedinou ve sportovním světě. Michael Jordan to zažil v basketbalu, ve Formuli 1 to byli Ayrton Senna a Prost. Společným jmenovatelem je v tomto případě zdravá konkurence.

S Messim mám excelentní profesionální vztah a po dobu patnácti let jsme sdíleli stejné okamžiky. Na večeři jsme spolu nikdy nebyli, ale nevidím žádný důvod, proč by k tomu nemohlo v budoucnosti dojít. Je Argentinec, stejně jako má partnerka.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené