Spojte se s námi


Fortuna liga

Rozhovor: Výchova fotbalových rozhodčích je nikdy nekončící proces

Publikováno

dne

Jaká je budoucnost fotbalových rozhodčích působících v nejnižších soutěžích? Co se v poslední době změnilo v rozhodcovském prostředí? Jak probíhá interakce komise rozhodčích s rozhodčími? Nejen na tyto otázky odpovídali funkcionáři Okresního fotbalového svazu v Olomouci – předseda Komise rozhodčích Ing. Ladislav Rosskohl a místopředseda KR a zároveň sekretář OFS Olomouc Lukáš Bartoň v exkluzivním rozhovoru pro náš web.

rozhodčí By Laia Solanellas, CC BY 2.0
Zdroj: CC BY 2.0

Jaký máte názor na nové trendy ve fotbalovém prostředí?

Některé změny byly a jsou nezbytné. My sami se snažíme fotbalové veřejnosti, hráčům i funkcionářům ukázat, že se doba změnila, že ne to co platilo před lety platí v současnosti. Dbáme proto na to, aby se některými změnami zlepšila pověst okresního fotbalu. Je jasné, že vše nejde změnit ze dne na den, ale dílčí změny jsou již znatelné a z toho máme dobrý pocit.

V čem je klíč úspěšné spolupráce vaší komise s okresními rozhodčími?

Snažíme se ke každému přistupovat individuálně. Každý rozhodčí je osobnost. Komise rozhodčích je tu pro rozhodčí. Chceme, aby se rozhodčí cítili dobře a měli chuť do soudcování fotbalu, což vypadá, že se naší komisi zatím daří.

Jaké jsou vaše další plány? Očekáváte u vás na okrese často predikovanou skutečnost, že rozhodčích bude rapidně ubývat?

Naopak. Nárůst počtu rozhodčích OFS Olomouc byl s příchodem nové Komise rozhodčích raketový. Z 33 aktivních rozhodčích jsme během půl roku zvedli počet na 56 aktivních rozhodčích. Co se týče plánů, tak tradiční schůze rozhodčích nahradí od nové sezony workshopy pro začínající a perspektivní rozhodčí.

Začátkem března 2020 proběhl dvoudenní seminář rozhodčích, se kterým jsme byli jako komise velmi spokojeni, úroveň znalostí rozhodčích je velmi dobrá. Podle zpětné vazby byli také rozhodčí spokojeni a seminář si užili. To je pro nás ta pravá odměna za angažování se komisi, když vidíme, že jsou rozhodčí spokojeni.

Čím to je, že se vám podařilo takto výrazně zvýšit počet rozhodčích?

Máme pocit, že hlavně díky tomu, že se rozhodčí cítí v kolektivu komfortně, s komisí se jim dobře spolupracuje a proto doporučují své známé jako nové adepty. Máme dokonce i dvě ženy jako rozhodčí. Tato forma náboru nám zaručuje téměř nulový úbytek nových adeptů.

Proto bychom chtěli vyvrátit ustálený názor, že více než polovina adeptů po půl roce skončí. Navíc FAČR zvýšila finanční odměny za zápasy. Pro mladé rozhodčí je to příležitost nejen po sportovní stránce. Dělají to, co je baví a je to pro ně příjemný přivýdělek. Děláme samozřejmě i klasické nábory.

Jak probíhá takový nábor?

Navštěvujeme dorostenecké tréninky, kde je logicky největší šance na to, že tam narazíme na adepty, které by pozice rozhodčího mohla zajímat. Před tréninkem se domluvíme s trenéry a následně hráčům prezentujeme co rozhodcování obnáší, zodpovíme případné dotazy.

Není pro nás problém přizpůsobit se jednotlivci v jeho časových možnostech. Rozhodčí musí umět vstřebat i negativní názory na svůj výkon, dále musí zvážit časté odtrhnutí od rodiny zejména o víkendu. Má to své výhody i nevýhody.

Co je Vaším cílem v horizontu několika let?

V lednu 2021 budou volby do orgánů OFS Olomouc a Olomouckého KFS. Čas na práci je omezený tak jako v politice. Naše komise rozhodčích pracuje od léta 2019, tudíž necelý rok. Určitě si přejeme nadále budovat kvalitní základnu dobře teoreticky i prakticky připravených rozhodčích, kteří budou mít možnost postupu do vyšších soutěží, tj. do krajských a pak třeba časem i dále…

Každý nový adept je nepopsaný list, je potřeba s nimi pracovat, předávat jim zkušenosti, připravovat je teoreticky, prakticky a předávat jim i některé morální vlastnosti, které rozhodčí musí mít, nebo si je musí umět osvojit. Je to vlastně takový nikdy nekončící proces.

Je pravda, že u vás na okrese působí nejstarší rozhodčí v České republice? Jaké to je, delegovat na utkání takového matadora?

Ano je to tak. Pan Oldřich Švancara oslavil v březnu 84. narozeniny a skutečně je nejstarším aktivním rozhodčím u nás. Jeho vitalita je neuvěřitelná. Nevadí mu pískat nebo mávat od sobotního rána do nedělního večera, někdy i v týdnu.

V jeho věku je naprosto plnohodnotným rozhodčím, který nepožaduje žádné úlevy. Má stále ohromnou chuť do rozhodcování. Fyzicky je na tom stále dobře. Velmi si ho vážíme a doufáme, že ještě spoustu let bude pískat. Je to naše legenda.

Jaký máte názor na anonymní kritiky rozhodčích na některých internetových serverech?

Řešení, které doporučujeme i ostatním rozhodčím, je jednoduché – nečíst podobné komentáře a nezabývat se jimi. Na řešení podnětů k výkonu rozhodčích je tady komise rozhodčích, na kterou se může každý obrátit s podnětem, který prověříme a případné nesrovnalosti jsme připraveni řešit, nebo vysvětlit. Řešení problémů okresního fotbalu anonymně na internetu ničemu neprospívá, spíše naopak.

Slovní i fyzická agresivita fanoušků i hráčů poměrně narostla. Pokud už k nějakému problému ze strany rozhodčích na hřišti dojde, lze to řešit oficiálně formou protestu dle Procesního řádu, nebo např. emailem, na to jsme samozřejmě připraveni a uvítáme to, mnohem raději než-li nějaké výkřiky na internetu.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.