Reklama

Rozhodčí Orel vystoupil po utkání před kameru a vysvětlil problematické situace! Jaké jsou reakce z řad veřejnosti?

Hlavní arbitr utkání Zbrojovky se Slavií v zápase řešil několik sporných momentů a hned dvakrát musel využít VAR. Po utkání předstoupil před kameru a pokusil se divákům vysvětlit, proč a jak se v určitých situacích rozhodoval. Jaké jsou na to reakce z řad veřejnosti?

Zdroj: FC Zbrojovka Brno

V zápase byly pro běžného fanouška sporné především 3 situace. Červená karta, kterou dostal mladý brankář Slavie Matyáš Vágner. Neodpískaná penalta pro Zbrojovku Brno a následně neodpískaná penalta ve prospěch Slavie.

Všechny tyto 3 události rozhodčí Pavel Orel na kameru zcela jasně objasnil a vlastně si svoje výroky naprosto obhájil.

Poněvadž byly v rámci pravidel správně, on přímo na hřišti chyboval pouze jednou, když Vágnerovi udělil nejprve žlutou kartu. Posléze však po kontrole na videu svůj verdikt změnil na konečnou červenou kartu.

Co všechno řekl a jaké jsou reakce veřejnosti?

Klíčové výroky rozhodčího Orla

“Na hrací ploše se mi přestupek zdál zcela jasný. Nicméně jsem nevyhodnotil, že by došlo ke zmaření jasné brankové možnosti a z toho důvodu jsem udělil žlutou kartu za slibně se rozvíjející akci. VAR kontroloval tuhle situaci a upozornil mě na potencionální zjevné zmaření brankové příležitosti, za což se uděluje červená karta.

Následně mě pozval k monitoru, abych celou situaci zhlédl. Po zhlédnutí téhle situace jsem zjistil, že jsem na hrací ploše pochybil. Situace měla všechny atributy zmaření zjevné brankové příležitosti, tudíž jsem svoje rozhodnutí změnil a následně jsem hostujícího brankáře vyloučil,” vyjádřil se Orel k první situace, kdy musel zasahovat VAR.

“Upřímně řečeno o téhle situaci jsem moc přehled neměl. Nicméně kolega asistent mě informoval, že i kdyby došlo k přestupku, tak by došlo k ofsajdovému postavení domácího hráče. Tudíž i kdybych nařídil pokutový kop, tak následně by tento pokutový kop byl anulován,” vyvrátil hlavní arbitr penaltu, kterou si přálo celé fotbalové Brno, když se v pokutovém území poroučel k zemi Pachlopník.

“Já jsem tuto situaci nezaregistroval. Z tohoto důvodu mě následně VAR informoval, že by mohlo dojít k potencionálnímu přestupku na pokutový kop pro hostující družstvo. Pozval mě k monitoru, z monitoru jsem zjistil, že k přestupku došlo. Nicméně přestupek byl v momentě, kdy ještě míč nebyl ve hře. Protože míč nebyl ještě ve hře, tak jsem nemohl nařídit pokutový kop,” vyjádřil se k zákroku v pokutovém území na Davida Zimu.

Reakce veřejnosti

Určitě je to skvělý krok, aby rozhodčí mohli vysvětlit po utkání i své pocity a to, jak určitě situace viděli či neviděli. Fotbalová veřejnost si této události samozřejmě všimla a reakce se různí. Podívejte se sami.

Legendární moderátor a komentátor Petr Svěcený tuto věc doslova kvituje a vidí ji jako revoluční. Naopak šťouravý miláček českých fanoušků Neobjektivní Novinář si neodpustil popíchnutí.

“Takže, když před kopnutím trestňáku budou všichni obránci faulovat, nic se neděje a hrajeme dál?”

“Ano, to je v pořádku. Za sebe říkám, že VAR je k ničemu, když nejsou kvalitní záběry. Potom je to alibi pro jakékoliv rozhodnutí a celkově zmatek. Je to jako kdyby jestřábí oko v tenise rozhodoval záběr z mobilu z 13. řady.”

“HR se vyjádřil, to je chvályhodné. Dneska však chyběly mj. kamery za brankou na řádné posouzení penaltových situací. I faulu na Hromadu před akcí Brna, které skončilo vyloučením. Celkově je hřiště nedostatečně pokryté kamerami. VAR tím ztrácí sílu…”

“Souhlas, toto by měl být standard, povinnost a ne strkat hlavu do písku. No a ještě se posunout k možnosti slyšet komunikaci HR s VAR během zápasu. Alespoň v TV, ideálně na stadionu. Inspirace NFL, NHL, rugby…”

Rozhodčí Orel většinově získal plusové body. Fanoušci si spíš stěžují na kvalitu české VAR technologie, která občas nabízí málo záběrů a nemá pokryté celé hřiště. Co si o tom myslíte vy?

Zdroje: YouTube – O2 TV Sport, Twitter – Petr Svěcený

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. V zahraničí mají na VARu vyznačeny i čáry ohledně ofsajdu.U našich jsem to nezaregistroval.Jinak nevidím důvod k pokrytí celé hrací plochy kamerami.Důležité jsou až tak 10m před velkým vápnem a u středové čáry.Jinak si to musí ohlídat rozhodčí na hřišti.VAR má zasáhnout v případě chybného rozhodnutí hlavního arbitra,ale nemůže ho nahrazovat.Nakonec má pomocníky rozhodčích na postranních lajnách.A ti se mnohdy angažují jen na auty a ofsajdy.

  • Je to frajer jak to odpiskal a jak to po zapase vysvetlil.skoda ze to neni povinnost vsech rozhodcich

 2. A jak vysvětlí, že poločas nastavil jen o 1 minutu a mezi faulem na červenou a rozehranim přímého kopu uběhlo 6 minut.

 3. proč neni sudi propojen s rozhlasem a je slyšet duvod proč tak rozhodl?v jinem sportu to tak je .

 4. I kdyby těch pitomců bylo okolo hřiště na tisíc, na sobě nalepených, s varem v zádech, tak stejně budou pískat blbě! Chytrý to není, běhat to neumí, fotbal to nikdy nehrálo, lidsky neschopný! A to nejde dělat dobře i bez not!

 5. Rozhodčí Orel i pánové u VARu mě mile překvapili. Jména Orel a Proske pro Zbrojovku nevěštily nic dobrého, zvláště když všechna rozhodnutí VARu v poslední době byla proti Brnu, včetně odvolávání vstřelených branek. Snad poprvé jsem viděl funkci VARu tak, jak by měl fungovat. Když se Zima skácel ve vápně po doteku ruky Čermáka, VAR dokázal, že ke kontaktu došlo ještě před rozehráním a penalta nebyla. Funce podobná jestřábímu oku, která pomáhá v tenisu. Ochota pana Orla po zápasu vše vysvětlit, stejně jako nebolestínské vystoupení pana Tvrdíka dobrý dojem jenom potvrdily.

 6. Legendární moderátor a komentátor Petr Svěcený???
  To by mě zajímalo, co je na něm legendárního.?

 7. Pokud rozhodčí Orel a rozhodčí VAR usoudili, že zjevný přestupek domácího hráče chycením za krk sražením k zemi, když hra nebyla ještě zahájena, měl jednoznačně domácího hráče taxativně vyloučit za hrubý přestupek v nepřerušené hře…! Co na to dobře placený Portugalec ?!

  • Šlo o přestupek v přerušené hře. Podle dikce pravidel je hra navázaná až tím, že se hráč, který standardku zahrává, dotkne míče, ne jen samotným pokynem rozhodčího k rozehrání.

 8. šťouravý miláček českých fanoušků Neobjektivní Novinář si neodpustil popíchnutí.

  “Takže, když před kopnutím trestňáku budou všichni obránci faulovat, nic se neděje a hrajeme dál?”
  Ještě bych uvítal, kdyby kdyby milášek třeba navrhl udělení žlutých karet při faulu v nezahájené hře. To by však příspěvek nebyl již tak zajímavý.

 9. Jeho vystoupení si nenechá ujít KR a jistě ho i zhodnotí.Toto bude důležitá věc protože na podněty fandů komise neslyší

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nenápadné hvězdy! Koho sledovat na Euru?

Do začátku Eura zbývá měsíc. 11. června turnaj otevře utkání Turecka s Itálií, Češi se poprvé představí tři dny nato. Jaké hráče se vyplatí na evropském šampionátu sledovat, přestože se o nich tolik nemluví.

Není pro Adama Hložka čas na přestup? Sparta mu začíná být malá

Adam Hložek je, co se fotbalových schopností týče, nepochybně největší český talent od dob Tomáše Rosického. Ve Fortuna lize už kroutí třetí sezónu, je mu přitom stále teprve 18 let.

Plzeň chce být na přestupovém trhu aktivní! Zájem má o tři záložníky, brankáře a mladého stopera Karviné

Plzeňská Viktoria nechce být pozadu, a tak již jedná o posilách na ročník 2021/22. V současné době se v klubu hojně spekulují jména tří záložníků, brankáře a stopera. O kom je řeč?