Spojte se s námi


Fotbal

Rok Eddieho Howea v Newcastlu: Z boje o udržení do bitvy o Ligu mistrů

Eddie Howe přišel do Newcastlu 8. listopadu 2021, na lavičce slavného anglického celku tedy stojí už více než rok. A pro klub i jeho věrné fanoušky je to rok, na který budou po letech trápení ještě dlouho s radostí vzpomínat.

Publikováno

dne

Eddie Howe přišel do Newcastlu 8. listopadu 2021, na lavičce slavného anglického celku tedy stojí už více než rok. A pro klub i jeho věrné fanoušky je to rok, na který budou po letech trápení ještě dlouho s radostí vzpomínat.

Eddie Howe nebyl první volbou nových majitelů Newcastlu. S klubem byli spojováni Unai Emery či Pablo Fonseca, z toho ale nic nebylo. To však nikoho v klubu nemusí mrzet. Kormidla se nakonec ujal, a to se s odstupem času ukazuje jako skvělý krok.

Bývalý dlouholetý trenér Bournemouthu převzal Magpies v zoufalé situaci – po 11 kolech byli na devatenáctém místě, bez jediné výhry a s pouhými 5 body.

Howeovi chvíli trvalo, než dostal tým ze sestupových vod (z prvních 9 zápasů vyhrál pouze jednou), nakonec však Newcastle pod jeho vedením začal šlapat jako hodinky.

Díky 12 výhrám z posledních 18 zápasů sezony mohli fanoušci slavit udržení a finiš v klidném středu tabulky. A především mohli s velkým očekáváním vyhlížet další sezonu.

A hráči Magpies jim ukazují, že byli natěšeni právem. Týmu se daří tak moc, že Howe musel po jasné výhře 4:1 nad Southmaptonem čelit otázkám, zda je Newcastle v boji o titul.

To sice odmítl komentovat, ovšem při pohledu na tabulku se podobným úvahám zkrátka nedá vyhnout. Tým ze severovýchodní Anglie najdeme na 3. místě. Magpies mají navíc s 28 vstřelenými góly 3. nejlepší ofenzivu a s pouhými 11 inkasovanými nejlepší defenzivu.

V kalendářním roce 2021 přitom Newcastle stanovil nový negativní rekord Premier League – obdržel 80 gólů. Howe a jeho svěřenci zkrátka odvedli pořádný kus práce.

Někteří fanoušci ostatních ligových celků přisuzují skvělé výkony Newcastlu pod Howem především novým majitelům a jejich velkému jmění. Ano, na jednu stranu nejde zanedbávat přínos hráčů koupených v nedávné době.

Jako například Trippier, který je 3. nejlepší ze všech ligových hráčů, co se týče vytvořených šancí (32), 2. nejlepší ve vytvořených šancí ze standardních situací (20), a nejlepší v úspěšných centrech (50).

A nebo takový Bruno Guimarães, možná nejklíčovější hráč týmu, který se ihned po svém příchodu z Lyonu skvěle adaptoval na Premier League a od té doby se na něj hrne chvála ze všech stran.

Na druhou stranu by ale nebylo fér opomenout, jak Howe dokázal zdokonalit hráče, kteří v Newcastlu působili už před jeho příchodem. Z Joelintona, který se pod Stevem Brucem trápil v útoku a rozhodně nenaplňoval roli v té době nejdražší posily, udělal ve skvělé formě hrajícího záložníka, který zřejmě nebyl daleko k nominaci na MS.

Miguel Almirón, který v prvních 4 sezonách na St. James’s Parku nastřílel 9 ligových gólů ve 110 zápasech, má letos na kontě už 8 zásahů ve 14 zápasech, v lize momentálně drží sérii 4 zápasů s gólem v radě. V říjnu nastřílel senzačních 6 gólů ve stejném počtu utkání a zaslouženě obdržel ocenění Hráč měsíce.

Sázka na Howea se Newcastlu zatím prostě vyplácí. Týmu se daří, většina hráčů je v excelentní formě a fanoušci mohou snít o tom, jak letošní sezóna dopadne.

Na titul je možná opravdu ještě brzy, kvalifikace do Ligy mistrů ale vypadá jako reálný cíl. A to by rok potom, co byli Magpies jednou nohou ve 2. lize, byl ohromný úspěch.

Sezóna je však ještě dlouhá a na Howea a jeho svěřence čeká spousta výzev. Ta nejbližší přijde už tento víkend, kdy na domácím stadionu přivítají Chelsea.

Zdroje: The Athletic, Livesport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.