Spojte se s námi


Fotbal

Riziko zranění v zápase je desetkrát vyšší než při tréninku. Poranění fotbalistů má alarmující nárůst

Publikováno

dne

Kvůli zvyšující se intenzitě zápasů a jejich počtu jsou zranění hráčů stále častější. Potvrzuje to vědecká studia British Journal of Sports Medicine, kterou si nechala vypracovat UEFA o zdravotních důsledcích hraní profesionálního fotbalu.

Mezi lety 2000 až 2021 došlo k 2 636 zranění hamstringů u celkového počtu 3 909 profesionálních hráčů. V analyzovaném období se podíl těchto zranění zdvojnásobil – vzrostl z 12 % všech zranění diagnostikovaných v první sezóně na 24 % v té poslední.

Zdvojnásobil se také počet tréninkových dnů, o které hráči v důsledku těchto zranění přišli. Jedná se průměrně o třináct dnů.

Vědci se pokusili přijít na důvody těchto nárůstů. Zaměřili se na posledních osm let. Analyzovali data shromážděná lékařským personálem 54 evropských klubů z 20 zemí o čase, který hráči trávili tréninkem a hraním zápasů, o dobách absence kvůli zranění, nemoci nebo z jiných důvodů a typech zranění.

Došli k závěru, že hlavním důvodem nárůstu zranění stehen je prodlužování sezón, ve kterých hráči hrají mnoho zápasů s vysokou intenzitou. Výsledkem je, že jejich těla jsou vystavena extrémnímu stresu po dlouhou dobu.

Podle autorů publikace British Journal of Sports Medicine, což je dvakrát měsíčně recenzovaný lékařský časopis zahrnující sportovní vědu a sportovní medicínu včetně sportovní fyzioterapie, se při zápasech zvyšuje riziko zranění: je desetkrát vyšší než při tréninku.

Současně byl také zjištěn výrazný nárůst počtu a závažnosti zranění mimo hřiště. Pokud jde o opětovné zranění stejného druhu, asi 20 % všech zranění zaznamenaných v letech 2000 až 2021 jsou recidivy, z nichž více než dvě třetiny jsou považovány za předčasné, tedy do dvou měsíců po návratu do soutěže.

V každé sezóně za poslední dvě desetiletí jeden z pěti hráčů vynechal alespoň jeden trénink nebo zápas kvůli zranění hamstringu. Podle výzkumu může typický tým s 25 hráči očekávat zhruba osm takových zranění za sezónu.

Zdroj: British Journal of Sports Medicine

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.