Spojte se s námi


Bojové sporty

Rekordní česká výprava přivezla z Evropských her 28 medailí. Zazářili kanoisté, střelci, ragbistky či zástupci bojových sportů

Od 21. června do 2. července hostil Krakov a dalších dvanáct polských měst největší multisportovní akci na starém kontinentu od londýnské olympiády z roku 2012. Letošních Evropských her se zúčastnila početná česká výprava, která dosáhla na řadu kvalitních výsledků. Kdo se radoval z medailového úspěchu?

Publikováno

dne

Od 21. června do 2. července hostil Krakov a dalších dvanáct polských měst největší multisportovní akci na starém kontinentu od londýnské olympiády z roku 2012. Letošních Evropských her se zúčastnila početná česká výprava, která dosáhla na řadu kvalitních výsledků. Kdo se radoval z medailového úspěchu?

Česko na třetím vydání stále se rozvíjejícího sportovního svátku reprezentovalo celkem 246 účastníků. Jednalo se o historicky nejpočetnější tuzemskou výpravu, která zároveň přivezla nejrozsáhlejší zisk cenných kovů.

Na akci, kde se objevily olympijské i neolympijské sporty, Češi vybojovali celkem 28 medailí. Některé z nich jsou o to cennější, že vybrané soutěže v sobě zahrnovaly rovněž klání v rámci mistrovství Evropy či kvalifikačních bojů na olympiádu v Paříži.

Zlaté medaile

Česká hymna hrála na Evropských hrách 2023 na počest vítězů celkem sedmkrát. Medailový účet týmu otevřela během úvodního dne teprve sedmnáctiletá cyklistka Iveta Miculyčová v disciplíně freestyle BMX. Už loni se radovala ze zlata na ME v Mnichově a z bronzu na MS v Abú Dhabí.

Uspěly také hvězdy kanoistiky. Tu rychlostní ovládl v kategorii C1 na pětisetmetrové trati Martin Fuksa. K němu se přidali vodní slalomáři v areálu Kolna, konkrétně v závodě K1 olympijský šampion Jiří Prskavec, v kajak krosu Ondřej Tunka a v souboji hlídek C1 žen Tereza Fišerová, Tereza Kneblová a Gabriela Satková.

Zlatý týmový úspěch přidali i běžci ve smíšené štafetě na 4×400 metrů ve složení Matěj Krsek, Tereza Petržilková, Vít Müller a Lada Vondrová. Výrazně tak v Chořově přispěli k záchraně atletické reprezentace v elitní divizi evropského šampionátu týmů.

Svůj závod družstev opanovali rovněž moderní pětibojaři. O další zlato do sbírky se totiž zasloužila Karolína Křenková s Martinem Vlachem.

Stříbrné medaile

Stříbrných medailí získali Češi deset, přičemž sportovní střelci se ve Vratislavi postarali o polovinu z nich. V individuálních bojích se na druhé příčce umístil Jiří Přívratský ve střelbě na 50 metrů z libovolné malorážky a Vladimír Štěpán v trapu.

Zbylá střelecká stříbra jsou týmová. V kategorii libovolná malorážka 50 metrů uspěl již zmiňovaný Přívratský společně s Petrem Nymburským a Františkem Smetanou. V soutěžích pistolářů se to povedlo Martinu Podhráskému, Martinu Strnadovi, ve 48 letech nejstaršímu členovi české výpravy, a Matěji Rampulovi. Ten byl druhý také ve dvojici s Alžbětou Dědovou.

Cenný kov stejné hodnoty patří i dvěma atletům, a to oštěpařce Nikole Ogrodníkové a běžci na 800 metrů Filipu Šnejdrovi. Další medaili po závodě družstev, tentokrát na kajaku, si na krk pověsila Tereza Fišerová po boku Antonie Galuškové a Amálie Hilgertové.

V dobrém světle se v Polsku představili zástupci bojových sportů. Stříbro vybojovala taekwondistka Petra Štolbová a reprezentantka v muaythai Tereza Štechová.

Bronzové medaile

Bojové umění známé též jako thajský box přineslo českým sportovním příznivcům ještě dvě bronzové radosti. Na třetí stupínek se postavili Jakub Klauda a Ondřej Malina. V taekwondu se na stejně hodnotnou pozici probojovala Dominika Hronová.

Bronzů je ve sbírce Česka také dvojnásobný počet. Jeden z celkových jedenácti si odvezla dvacetiletá lezkyně Tereza Širůčková díky svému výkonu v lezení na obtížnost. Dále zářili opět střelci, v týmovém skeetu Martina Kučerová, Anna Šindelářová a Barbora Šumová.

Z mužů skončil třetí nakonec trojnásobný medailista Jiří Přívratský ve střelbě na deset metrů ze vzduchové pušky a Martin Podhráský v rychlopalné pistoli na 25 metrů. Kajakářce Fišerové se dařilo i v individuálním závodě, když si v K1 žen dojela pro bronz.

V kategorii C1 mužů se to samé mezi vodními slalomáři povedlo Václavu Chaloupkovi. Třetí příčku obsadil i Vít Přindiš v kajak krosu, tedy ve stejném klání, v němž zvítězil jeho krajan Tunka.

Česká výprava z Krakova neodjela ani bez úspěchu v týmovém sportu. Ragbistky totiž v zápase o bronz porazily Belgii 24:17. Tímto výsledkem si zároveň zajistily účast v olympijské kvalifikaci na turnaj pod pěti kruhy v ragby 7 v Paříži.

Hodnocení

Česko se v pořadí jednotlivých států s bilancí sedm zlatých, deset stříbrných a jedenáct bronzových cenných kovů umístilo na 11. příčce. V Polsku došlo k výraznému nárůstu počtu získaných medailí, protože v Baku 2015 jich bylo sedm a v Minsku 2019 třináct. Svoji roli samozřejmě hraje i navýšený počet disciplín na EH, kterých se letos zúčastnilo sedm tisícovek sportovců ze 48 zemí.

A jak hodnotí úspěch šéf české výpravy Martin Doktor? „Jsem rád, že v několika disciplínách se naplnila očekávání sportovců i členů doprovodu, ale mnohdy přišla i překvapení, se kterými se nepočítalo, což je příjemné. Oproti roku 2019 máme dvojnásobnou výpravu, tak je fajn, že adekvátně přibyly i medaile,“ řekl pro web Českého olympijského týmu.

Konečnému hodnocení vévodí Itálie s rovnou stovkou medailí, z nichž 35 má nejcennější hodnotu. 21 zlatých získali druzí Španělé i třetí Ukrajinci. Ve prospěch zástupců země z Pyrenejského poloostrova promlouvá fakt, že vybojovali o pět stříbrných cenných kovů více.

Zdroj: European Games, Český olympijský tým

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.