Spojte se s námi


Fotbal

Rekordmani v počtu účastí na MS. Kdo má šanci se v Kataru zapsat do historie?

Mistrovství světa 2022 v Kataru bude již dvaadvacátý světový šampionát fotbalové historie. Už jen jediná účast na světovém šampionátu je v životě fotbalisty hodnocena velmi vysoko.

Publikováno

dne

Mistrovství světa 2022 v Kataru bude již dvaadvacátý světový šampionát fotbalové historie. Už jen jediná účast na světovém šampionátu je v životě fotbalisty hodnocena velmi vysoko. Napříč statistikami figurují ale i hráči, kterým se poštěstilo se představit na tomto fotbalovém svátku hned několikrát. Na úplném vrcholu této tabulky jsou tři hráči, kteří počítají pět účastí na mistrovství světa. Přidá se k nim v Kataru někdo další?

Vůbec prvním fotbalistou, který v historii započítal pátou účast na světovém šampionátu, byl legendární mexický brankář z padesátých a šedesátých let Antonio Carbajal.

Mexický brankář se účastnil každého šampionátu od roku 1950 v Brazílii, 1954 ve Švýcarsku, 1958 ve Švédsku a na šampionátu roku 1962 v Chile vychytal historicky první výhru Mexika na MS nad později stříbrným Československem.

Naposledy se tedy Carbajal představil na MS 1966 v Anglii. Bohužel se tak už na sklonku kariéry nedočkal domácího rozloučení na dalším šampionátu roku 1970 v rodném Mexiku.

Na dalšího hráče, který by si zahrál na pěti mistrovstvích se pak čekalo více než třicet let. Na francouzském šampionátu roku 1998 takový počet dovršil německý záložník Lothar Matthäus.

Nutno říci, že Matthäusovy šampionáty byly nejednou završeny úspěchem. Na svém prvním MS 1982 ve Španělsku bral stříbro, když Němci ve finále podlehli Italům. Stříbrný kov přivezl legendární záložník i roku 1986 z Mexika, tam Němci padli s Argentinci.

Za další čtyři roky už se ale Němci a Matthäus dočkali, když ve finále šampionátu v Itálii vrátili porážku Argentincům a slavili titul mistrů světa. Německý reprezentant pak přidal ještě další dvě účasti. Roku 1994 v USA Němcům ve čtvrtfinále vystavili stopku Bulhaři a o čtyři roky později ve Francii se podobný čtvrtfinálový scénář opakoval s Chorvaty.

Lothar mATTHÄUS NA MISTROTVSTVÍ SVĚTA 1990 v itálii

Zatím třetím fotbalistou v historii, kterému se podařilo na posledním MS v Rusku nasbírat pátou účast, je další Mexičan, a to Rafael Márquez. Dlouholetý mexický kapitán je pravidelným účastníkem šampionátů už od roku 2002, tedy MS v Japonsku a Jižní Koreji.

Pod vedením Márqueze Mexičané na všech pěti šampionátech postoupili ze skupiny, zároveň to byl vždy strop. Do čtvrtfinále MS se Rafael Márquez s Mexikem nikdy nepodíval.

Do možného výčtu s účastmi by bylo možné zařadit ještě jednoho hráče, kterým není nikdo jiný, než italská legenda Gianluigi Buffon. I Buffon byl na pěti mistrovstvích, avšak na tom vůbec prvním ve Francii 1998 do brány nenastoupil. Jeho zápis tak nelze brát jako úplný.

Mezi stále aktivními fotbalisty můžeme najít hned čtyři čekatele, kteří by za rok v Kataru teoreticky a potenciálně mohli též vstoupit do tohoto exkluzivního klubu.

A jsou to všechno velmi známá jména. Jistou účast na MS v Kataru mají již reprezentace Argentiny nebo Španělska a velkou šanci tak mají Lionel Messi a Sergio Ramos, kteří pravidelně nastupovali od roku 2006.

Šanci na start v Kataru drží i Mexičan Andrés Guardado nebo Cristiano Ronaldo s Portugalskem. I pro Guardada s Ronaldem bylo prvním MS v Německu 2006. Ani jeden však zatím nemá účast v Kataru se svým týmem jistou.

Kdežto u pravidelně se kvalifikujícího Mexika se dá předpokládat, že si své místo na MS v jarních bojích zajistí, Portugalsko bude muset projít tvrdou baráží. V semifinále čeká Ronalda Turecko, v případném finále pak lepší z dvojice Severní Makedonie a Itálie.

Zdroj: FIFA

Reklama

Oblíbené