Spojte se s námi


Fotbal

Rayan Cherki pouze za 20 milionů eur! Francouz přitahuje pozornost velkoklubů

Rayan Cherki je považován za jednoho z největších talentů ve fotbale. V pouhých 16 letech okusil v barvách Lyonu Ligue 1. Současný trenér Pierre Sage na něj však nesází, a tak ve svých 20 letech Francouz vyhlíží první přestup.

Publikováno

dne

Rayan Cherki je považován za jednoho z největších talentů ve fotbale. V pouhých 16 letech okusil v barvách Lyonu Ligue 1. Současný trenér Pierre Sage na něj však nesází, a tak ve svých 20 letech Francouz vyhlíží první přestup.

Sezona 2019/20

Psalo se datum 19.října 2019, pro mnoho lidí zcela běžný den. Pro Rayana Cherkiho, 16letého fotbalistu Olympique Lyon den vyjímečný. V zápase proti Dijonu, který nakonec skončil remízou 0:0, nastoupil na posledních 7 minut a připsal si tak své první minuty v profesionálním fotbale na tom nejvyšším levelu.

O měsíc později dokonce debutoval v Lize mistrů v zápase proti Zenitu Petrohrad. Během této sezony Lyon postoupil až do semifinále milionářské soutěže. Cherki si tak zahrál 15 minut semifinálového zápasu Ligy mistrů den po 17. narozeninách. Někteří fotbalisté se do semifinále Ligy mistrů nedostanou za celou kariéru, Cherki si ho zahrál hned ve své první sezoně.

Cherki v Lyonu

V následující sezoně už nastoupil do 27 zápasů francouzské nejvyšší soutěže. Odehrál sice pouhých 677 minut, což na porci zápasů, do kterých nastoupil, není nic moc. 2. září 2020 však Cherki vstřelil svou úvodní trefu za A mužstvo Lyonu v pohárovém zápase proti Ajacciu. Celkově si v sezoně připsal 4 góly a 4 asistence. Nesmíme zapomínat, že to byla jeho první celá sezona mezi dospělými.

Avšak i tento krásný příběh má jednu celkem velkou kaňku. Krom gólů a asistencí si Cherki připsal také červenou kartu. V zápase proti Métám, za stavu 3:1 pro Lyon, se nechal ve 3. nastavené minutě druhého poločasu vyloučit. Zmeškal tak následující zápas proti PSG.

Už tou dobou se o hvězdičku Lyonu zajímaly týmy jako Real Madrid, Barcelona nebo konkurence z francouzské ligy PSG. Vedení Lyonu však svého hráče označovalo jako neprodejného. V sezoně 2021/22 vinnou zranění Cherki naskočil do pouhých 22 zápasů, ve kterých zapsal 2 góly a 4 asistence.

Sezona 2022/23 byla nejúrodnější co se gólů i asistencí týká. Ofenzivní záložník odehrál porci 2 311 minut, což je zhruba stejná porce jako ve všech ostatních sezonách za Lyon dohromady. Patřil tak k důležitým hráčům svého klubu. Dokázal navíc vstřelil 5 gólů a na dalších 5 přihrát.

Letošní sezona

Lyonu se vůbec nevydařil vstup do letošní sezony. Po 14 kolech je stále na posledním místě Ligue 1 s pouhými 7 body. Navíc dokázal vyhrát jen jeden jediný zápas, zbylé body tak získali hráči Lyonu v remízových zápasech. Už teď ztrácí na poslední nesestupující místo 6 bodů.

Rayan Cherki navíc neprožívá žádnou dechberoucí sezonu. Ve 14 zápasech si připsal jedinou asistenci a podle zahraničních médií nezaujmul nového managera Pierra Sage. Lyon tak už svého stále 20letého odchovance neoznačuje za neprodejného a nastavil jeho cenovku na pouhých 20 milionů eur. Do boje o ofenzivního záložníka se tak chystají i ty největší evropské kluby.

Zdroj: Lyon, Ligue 1, Twitter

Reklama

Oblíbené