Reklama

Rasismus v Maďarsku? Podívejte se, čemu čelil Raheem Sterling

Rasismus se pomalu stává pravidelným fotbalovým tématem. Hojným rasistickým urážkám v kvalifikačním zápase o MS 2022 v Maďarsku čelili někteří Angličané. Zápas v Budapešti vyhráli jednoznačně 4:0, ale po utkání si stěžovali na velmi nepřátelské prostředí. Jedním z nejvíce urážených hráčů byl Raheem Sterling.

Od Německa na východ jsou tyto projevy nejčastější, což potvrdil zápas Sparty s Monakem nebo i zápas v Budapešti. Ale pozor, v nedávné době se téma rasismu dotklo i často oslavovaného Švýcarska, kde se až nelidských nadávak dočkal brankář Sionu Timothy Fayulu, který se po zápase rozplakal.

V maďarské Puskás Aréně v každém zápase maďarské reprezentace panuje bouřlivá atmosféra a vítaný není žádný soupeř. Na nepřívětivé prostředí si i během Eura stěžovali Portugalci nebo Francouzi. I zde se určitě našli jedinci, kteří mohli hráče rasisticky urážet, ale celá kauza nevyeskalovala.

Hostující týmy logicky nemohou očekávat, že se jim ve venkovním prostředí bude hrát stejně jako doma. To, že Maďaři umí vytvořit pekelné podmínky, které ženou za vítězstvím domácí borce, je naprosto v pořádku. Jenže tahle podpora by měla být pouze plná energie a podpory, nikoliv nenávisti a rasismu.

Zde je jeden z nezpochybnitelných důkazů. Při povedeném obranném skluzu přišel Raheem Sterling o míč a pak přišly na řadu nechutné opičí skřeky.

Celá situace měla i politickou dohru. Když se k zápasu vyjádřil i britský premiér Boris Johnson: “Je naprosto nepřijatelné, že angličtí hráči v Maďarsku čelili rasistickým urážkám. Jen přísný postup proti těm, kteří jsou za to zodpovědní, může takové chování z fotbalu vymýtit.”

Maďarský ministr zahraničí Péter Sziijártó zase Angličanům připomněl to, jak se jejich fanoušci chovali při finálovém zápase Eura proti Itálii, tehdy anglické publikum ve Wembley vypískalo hymnu soupeře.

Zdroje: West Ham Transfers, Boris Johnson, Péter Szijjártó

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Výroky Borise Johnsona se dají přirovnat k rčení,”zloděj křičí,chyťte zloděje”.Angličané se chovají jako největší pokrytci.Stačí se podívat na jejich historii,kde kolonizovali polovinu světa a pohrdali jeho obyvatelstvem.Dnes pořádají velké divadlo s poklekáním před fotbalovými zápasy a my si z toho máme sednout na zadek?Tak to ani náhodou!

  2. My v naší zemi klecime před Bohem, před svou zemí a před svou ženou když ji žádáme o ruku.
    Takže vy zasrani pokrytecti rasisti.Uz držte hubu a dejte nám s těma vasema pseudosrackama pokoj.
    btw.akorat jste udělali že spousta lidí rasisty kterým nějací negři byli úplně ukradení.Hovada anglicky tupý

  3. Maďarů m fandím,ti se nebojí UEFA a ani FIFA a zastala se jich i vlása,nejsou tak ustrašení jako naši.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené