Rakow Čenstochová překvapil aktivní hrou a Slavii doma těsně porazil. Do odvety je opravdu hodně co zlepšovat

Od okamžiku, co se Slavia dozvěděla jméno svého soupeře, minimálně v části veřejnosti zavládlo přesvědčení, že se jedná o lehký los. Ano, pár indicií k tomu skutečně vede, jako např. malý stadion pro 5500 diváků, nebo fakt, že o klubu ještě 4 roky zpět vlastně nikdo nevěděl, neboť hrával až 3. nejvyšší polskou soutěž.

Jméno Rakow Čenstochová samo o sobě respekt skutečně příliš nebudí, ale když se na to podíváme čistě z fotbalové stránky, je to úplně jiná píseň. Po postupu do Ekstraklasy v úvodním ročníku skončil Rakow na 10. místě.

Další dvě sezony už skončil vždy na druhém místě, hned za mistrem. K tomu přidal Rakow rovnou 2 tituly v polském poháru. Co se evropských pohárů týče, je to pro polský klub druhý pokus. Loni jej zastavil Gent.

Pražská Slavia je na tom v Evropě poslední léta o poznání lépe. Jedním ze zlatých hřebů je účast v LM v sezóně 2019/20. Skupinu F tvořila Slavia Praha, Borussia Dortmund, Barcelona a Inter Milán. Slávisté ani v takto těžké skupině nezklamali, uhráli 2 remízové výsledky a žádný debakl nenastal. Postup byl však daleko.

Loni sešívaní poznali velice dobře právě Evropskou konferenční ligu. Ve skupině se sešla právě Slavia, Union Berlín, Feyenoord a Maccabi Haifa. Po postupu ze skupiny po dvou výhrách 3:2 přes Fenerbahce Istanbul, následně LASK Linz a ve čtvrtfinále skončila pouť sešívaných, kterou zastavil starý známý ze skupiny, Feyenoord. Účast to i s tak byla velice povedená a v této části soutěže už byli soupeři velice kvalitní.

Letos začali Slávisté ve 4. předkole, kde zničili tým z Gibraltru, St Joseph’s v součtu 11:0. Třetí předkolo už bylo podstatně náročnější. Řecký Panathinaikos FC vzdoroval velmi srdnatě a byl v domácí odvetě lepším týmem, sešívaným ale stačil náskok z prvního utkání a nakonec slavili postup. Další dění bylo na programu právě ve čtvrtek.

Ve čtvrtek od 18:00 Rakow Čenstochová přivítal na svém stadionu tým SK Slavia Praha.

Sestavy

Raków Częstochowa: Trelowski – Svarnas, Arsenić (C), Rundić – Tudor, Gvilija, Papanikolaou, Kun – Kočerhin, Musiolik, López
Trenér: Marek Papszun

SK Slavia Praha: Mandous – Schranz, Ousou, Santos, Dorley – Tiéhi, Holeš (C) – Usor, Ševčík, Olayinka – Lingr
Trenér: Jindřich Trpišovský

Průběh utkání

Opatrný úvod utkání přinesl v 6. minutě rohový kop pro domácí. Ten nebyl vůbec přesný a slávisté jej bez problému odvrátili. Většina hry se odehrávala poblíž půlící čáry. Na každé straně byla k vidění jedna střela z hranice pokutového území, obě ale byly bezprostředně zblokovány.

Ve 12. minutě zahrávali domácí druhou standartní situaci, tentokrát volný přímý kop, ale ani centr z této příležitosti nenašel nikoho v červeném. Podobná situace byla k vidění i o dvě minuty později na druhé straně, výsledek byl totožný.

První zajímavá šance připadla na stranu Pražanů. V 18. minutě vyslal těsně vedle tyčky přízemní střelu svou levačkou Usor. Ve 26. minutě rozehrál domácí Ivi další roh, ale se stejným výsledkem jako ten první. Hned z rozehrávky přišel rychlý protiútok Slavie, po centru z levé strany následoval rohový kop. Ani ten ale nevedl k ohrožení branky.

Největší zbraň, kterou Rakow Čenstochová ve svém celku má, je bezpochyby Ivi Lopez. Nejlepší střelec posledního ročníku Ekstraklasy o sobě dal vědět ve 29. minutě, kdy si navedl míč na střed hřiště z pravé strany na hranici vápna a přesnou střelou na vzdálenější tyč otevřel skóre utkání. Mandous byl bez šance.

Ve 40. minutě musel po krvavém zranění v obličeji střídat Oscar, kterého nahradil Plavsic. O minutu později se Rakow dostal do dobré šanci uvnitř pokutového území po přihrávce z levé strany, ale střela byla zblokována ještě před Mandousem.

První poločas nepřinesl moc gólových šancí. Dokonce jedinou střelu, která mířila mezi 3 tyče a ta byla rovnou gólová. Slavia se dopředu příliš nedostávala, většinu času na hrotu bojoval osamocený Lingr, bez podpory spoluhráčů. Polský tým předváděl vysoký pressing a velkou kvalitu na míč. Slávisté tak na nic neměli ani prostor, ani čas.

Do druhého poločasu Slavia nastoupila s oživením zálohy, kterým byl Ibrahim Traore. Ze hry odstoupil Santos. Domácí poslali na hřiště Wdowiaka, místo Kochergina. V 53. minutě opět vyzkoušel pozornost domácího brankáře, ze střely byl druhý rohový kop Slavie. O minutu později obdržel Lingr 1. žlutou kartu utkání za naprosto zbytečný faul v prostoru před střídačkami.

Následně byl k vidění čtvrtý roh domácích a následný tlak, se vším si ale tentokrát sešívaní poradili. Na druhé straně o 2 minuty srovnal Tomáš Holeš. Na krátko rozehraný rohový kop znamenal srovnání. Rozehrával Ševčík, míč poté podržel a dobře přehrál Plavsic. Z levé strany chtěl Tomáš Holeš zřejmě centrovat, míč mu ale sjel a zapadl rovnou do sítě branky Trelowskiho.

Při gólovém přerušení nahradil Gutkovskis na hřišti Musiolika. Prakticky ihned z rozehrávky se dostal až před Mandouse domácí Tudor a z bezprostřední blízkosti poslal svůj tým znovu do vedení. Opět se projevila nekoncentrovanost slávistické obrany, na což trenér Trpišovský upozorňoval i po zápase v Jablonci.

V 65. minutě měl ze slibného prostoru zahrával přímý kop Tiehi, trefil ale pouze zeď. Následně hřiště z důvodu střídání opustil Ondřej Lingr a místo něj do utkání naskočil Matěj Jurásek. V 73. minutě přišla série několika rohových kopů v řadě a sešívaní se tak ocitli po velkým tlakem, několikrát pomohlo i paní štěstěna.

V 81. minutě přišla žlutá karta za skluz pro Papanikolaoua. Přerušení domácí využili k dvojitému střídání. Hřiště opustil právě Řek a také Tudor. Na hřiště vběhl Nowak a Czyz. O dalších 5 minut později byl ošetřován Tiehi a domácí opět měnili sestavu. Odpočinout si odešel hrdina domácích Lopez, kterého nahradil Dlugosz.

V závěru trochu vzplály emoce, drobnou strkanici ale sudí vyřešil po jedné žluté kartě na každé straně. Za domácí ji vyfasoval Wdowiak a za Slavii Ousou. V nastaveném čase opět nebezpečně střílel Usor, ale znovu jen těsně vedle. Poslední slovo měli ale domácí. V samotném závěru přišla obrovská šance, kterou do prázdné branky trestuhodně neproměnil Gutkovskis, když mu míč přeskočil nastsavenou nohu.

Sečteno a podtrženo, výsledek je férový a odpovídá obrazu hry. Rakow byl aktivnější, měl daleko více střel, možností, standartních situací a hlavně vstřelil o gól víc. Slavia za celých 90 minut nenašla na soupeře recept. Když měla míč, tlak byl spíše platonický a nic dalšího krom držení míče z toho většinou nebylo.

Do domácí odvety je skutečně hodně co zlepšovat. Obrana Rakowa byla velice pevná a zároveň byl polský celek velmi nebezpečný i směrem dopředu. Slavii tak předčil v podstatě ve všech ohledech a zaslouženě si tak vypracoval lepší výchozí pozici. Odveta se odehraje 25. srpna od 19 hodin ve Fortuna Areně v Praze.

Zdroj: UEFA

Bundesliga

Spoluhráč Shicka a Hložka Sardar Azmoun nejspíše přijde o MS! Důvodem je kritika své země a politické komentáře vůči vládě

Útočník Leverkusen Sardar Azmoun pravděpodobně skončil v reprezentaci Íránu, když se vyjádřil a zkritizoval vládnoucí režim ve své domovské zemi. A z tohoto důvodu tak nejspíše přijde i o kvapem blížící se mistrovství světa.

Íránčan Azmoun se v nedávném čase vyjádřil na adresu své domovské země, respektive vládnoucího režimu, za což ale vyfasoval tvrdý trest. A to takový, že si velmi pravděpodobně nezahraje na mistrovství světa v Kataru.

Bundesliga však jeho postoj ocenila, který Azmoun proti vládě své země zaujal. Není totiž žádným tajemstvím, že v Íránu využívají represivní složky, které si již vyžádaly více než 50 civilních obětí.

Azmoun totiž v pondělí 26. září zveřejnil na svém instagramovém účtu prohlášení, které mělo silný politický kontext. Příspěvek se týkal ženských práv v Íránu.

Jeho vyjádření bylo ale následně smazáno, i tak ovšem zanechalo výraznou stopu na sociálních sítích. Útočník Leverkusenu se takto vyjádřil po kontroverzní smrti aktivistky Mahsy Amini.

Ta byla zadržena za porušení pravidel týkajících se ženských šátků a později zemřela ve vězení. Od té doby v ulicích Islámské republiky propukly v ulicích vlny protestů a nesouhlasu.

„Pravidla národního týmu nám do konce tréninkového kempu zakazovala cokoli říct, ale už nevydržím mlčet. Tak mě vykopněte. Jestli to zachrání jeden vlas íránské ženy, stálo to za to. Hanba těm, kteří zabíjejí lidi z tak triviálních důvodů. Ať žijí íránské ženy,“ napsal Azmoun na svůj Instagram, jehož slova ocitoval server Bulinews.

Ačkoliv Leverkusen zveřejnil podpůrné vyjádření, hrozí nyní Azmounovi vyloučení z národního týmu. Kromě toho tím sedmadvacetiletý forvard zadělal na nemalé problémy nejen sobě, nýbrž také své rodině.

Zdroje: Bayer Leverkusen, Bulinews

Portugalský obránce Dalot pokořil český tým. Hrál už na pražském turnaji All Stars Cup v roce 2015

Třiadvacetiletý portugalský obránce Dalot (celým jménem José Diogo Dalot Teixeira) přispěl dvěma přesnými zásahy k demolici českého A týmu v elitní skupině Ligy národů. Na pražském trávníku se ovšem nepředstavil poprvé. V roce 2015 startoval na turnaji hráčů do 16 let vyhlášeném All Stars Cupu.

Běželo semifinále 7. ročníku juniorského turnaje, proti sobě nastupují Slavia Praha a FC Porto, které je vyhlášené svou mládežnickou líhní. O úspěchu českého družstva, pozdějšího vítěze, rozhoduje jediná přesná trefa Davida Nováka, míč mu na hlavu posazuje Pavel Bucha, nynější záložník mistrovské Viktorie Plzeň.

Smolařem, který soka při náběhu neuhlídal, je portugalský mladíček Dalot, rodák z města Braga. Dnes ho zná celý svět, v létě 2018 přestoupil z FC Porto do kultovního anglického velkoklubu Manchester United za 22 milionů eur (asi 580 milionů korun), odkud je jen v uplynulém ročníku zapůjčen na hostování do italského AC Milan.

V českém fotbale otiskl stopu při turnaji All Stars Cup. „Bylo na něm patrné, jak je šikovný, výchova mládeže v Portugalsku a zvláště v FC Porto je věhlasná,“ sděluje snad největší český odborník na mládež Jan Říčka, člen organizačního štábu turnaje, jenž nyní pracuje na úseku vyhledávání talentů v anglickém Manchesteru City.

Před sedmi lety ho Dalot výrazně nezaujal. „Nejde o to, že neuhlídal soupeře, to se stane, ale nepředpokládal jsem, že bude mít před sebou takovou kariéru,“ říká Říčka. O to větší skládá nyní uznání, kam to portugalský obránce dotáhl.

Turnaj All Stars značí v kategorii hráčů do 16 let světovou špičku. „Představuje se na něm mnoho perspektivních mladíků, kteří mají před sebou velkou budoucnost,“ upozorňuje Miroslav Beránek, trenér českých mistrů Evropy do 21 let z roku 2002.

„Proto je dobré, aby ho FAČR podporovala,“ prohlašuje zkušený kouč, jenž se v srpnu stal  novým šéftrenérem úseku mládežnických reprezentací české fotbalové asociace.

Po tříleté pauze zaviněné covidem se v létě příštího roku All Stars Cup znovu vrací na scénu. A opět se na turnaji představí hvězdy blízké budoucnosti jako právě v roce 2015 portugalský obránce Dalot.

Zdroj: All Stars Cup

Luis Enrique obhajuje svou španělskou reprezentaci: Kdo je aktuálně tak úspěšný jako my?

Luis Enrique čelí ve Španělsku obrovské kritice. Mnohým vadí, že jeho reprezentace nudí, trofeje nepřináší a navíc je kritizován za nasazování svých oblíbenců. Teď se trenér La Rojy sám sebe zastal na Twitteru.

Něco podobného zažívá v České republice Jaroslav Šilhavý, také je pod velkou palbou kritiky. Luis Enrique to však zažívá v mnohem větším gardu, jelikož ve Španělsku je fotbal náboženstvím a logicky i nejvíce řešeným tématem.

Pokaždé se velká vlna kritiky snese na Enriqueho už při nominaci, další při výběru sestavy. A pokud nevyjde výsledek, tak jako v sobotu se Švýcarskem, je jméno bývalého kouče Barcelony nejvíce propíraným v celém Španělsku.

V úterním zápase s Portugalskem museli Španělé vyhrát, aby postoupili do Final Four. Jenže celý zápas byl velice nudný, Morata a spol. jen drželi míč převážně na vlastní polovině, takřka celý zápas nevystřelili na branku. O poločase a během zápasu tak na sociálních sítích byla reprezentace a Enrique ohromně kritizováni.

Nakonec právě útočník Atlética Madrid vystřelil padesátimilionové zemi v poslední minutě výhru a tedy postup do Final Four Ligy národů. A to vlilo krev do žil Enriquemu. Na sociální síti Twitter tak šel obhájit sám sebe.

„Jen abych uvedl věci do kontextu…,“ napsal Enrique na Twitteru a přihodil excelovou tabulku.

V ní srovnává úspěchy nejsilnějších reprezentací v posledních letech. Liga národů 2020 (Španělsko – vicemistr), EURO 2020 (Španělsko – semifinalista), Kvalifikace MS (Španělsko 1. ve skupině), Liga národů 2022 (Španělsko – Final Four).

Pouze Španělsko bylo pokaždé mezi čtyřmi nejlepšími na posledních soutěžích a zaznamenalo tak úspěch, podle Enriqueho. Dále uvádí, že pouze Itálie selhala v jedné soutěži, ostatní reprezentace selhaly minimálně ve dvou soutěžích.

Ani tímto ale náročné španělské fanoušky 52letý trenér neutěšil. Většina mu totiž spílala, že Španělsko vlastně nic nevyhrálo a utěšovat se semifinále a druhými místy není vítězná mentalita, která k tomuto národu patří.

Zdroj: Twitter, Luis Enrique