Proč odchází hvězdy české ligy do Belgie? Kvalitnější liga, větší příjmy i lepší životní styl

Českou ligu opustili v letním přestupovém období hned tři hvězdy. Patrik Hrošovský zamířil do Genku, Simon Deli do Brugg a jeho parťák ze Slavie, Michael Ngadeu, do Gentu. Proč si všichni tři vybrali právě belgickou ligu? Důvodem je životní styl i kvalitnější liga. 

Koláž Ruik Football

Mnoho příznivců českého fotbalu si určitě klade otázku: Proč zrovna Belgie? Důvodů najdeme hned několik: vyšší příjmy, kvalitnější liga, životní styl či odrazový můstek do těch nejlepších lig.

Dalším důvodem je to, že vítěz belgické Jupiler League má jistou účast v základní skupině Ligy mistrů. Belgii totiž patří v koeficientu UEFA 8. příčka, kdežto Česko najdeme až na třinácté pozici.

Důvodem, proč si Patrik Hrošovský, Simon Deli a Michael Ngadeu vybrali právě Belgii, je i větší vyrovnanost celé soutěže. Pokud se podíváme na loňskou sezonu, tak zjistíme, že v Belgii se prvních šest celků vešlo do rozmezí čtrnácti bodů. V Česku měla Slavia na šestý Liberec náskok třiceti bodů.

Belgickou Jupiler League navíc navštěvuje v průměru dvakrát více lidí, než se přijde podívat na českou Fortuna ligu. Tím pádem jsou i televizní příjmy několikanásobně vyšší, něž má česká nejvyšší soutěž.

To, zda se trio Horšovský, Deli a Ngadeu rozhodlo správně, zjistíme až v příštích měsících. Belgie je však takovým odrazovým můstkem do těch nejlepších lig.

„Hodně hráčů, kteří vyletí, berou kluby z okolních zemí, třeba z Francie. Belgická liga je určitě sledovanější než česká liga a i kvalita celé soutěže a hráčů je na vyšší úrovni než v Česku,“ zmiňuje David Rozehnal, bývalý obránce Brugg a Ostende.

V Belgii se hráči nepohorší ani finančně. „Musíme pochopit, že kluci, kteří tam nyní odchází, si nepohorší výkonnostně ani finančně. Naopak, polepší si. A ještě jsou ve frankofonním prostředí, kde bude jejich rodinám líp. Hrošovskému a spol. se vůbec není co divit, je to dobrá štace na život i na fotbal,“ dodal Roman Vonášek, který si zahrál třeba v belgickému Lokrenu.

Pokud se tedy tyto aspekty v budoucnu nezlepší, česká liga se nikdy nedostane na vyšší úroveň, než je nyní.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. To je zase nesmysl. Belgická liga není kvalitnější, než česká. České kluby v pohárech pravidelně piráti belgické. Belgická liga je rovna nebo horší, než česká. Ohledně životní úrovně, mají vyšší mzdy, ale také vyšší daně. Navíc je to země podporující migraci z chudších a vývojově zaostalejších zemí, takže vyšší míra agresivity, násilností a teroristických útoků je na denním pořádku, tak nevykladejte, jak je to tam lepší. Fotbalisté do této ligy jdou, protože týmy jsou tam bohatší a jsou za ně ochotný zaplatit. V Německu, Itálii a Anglii za ně nikdo platit nechce, protože v nich nevidí takový potenciál. A hráč jde tam, kde je o něj zájem a dostane víc zaplaceno. To je celé.

  • Kvalita belgické ligy je celkově podstatně vyšší než naší. Jak připomíná autor článku, Slavia sice v EL dokázala vyřadit belgického mistra, ale tamní liga je hodně vyrovnaná, žádný klub tam vyloženě nedominuje. A hlavně je to tam obšancované skauty klubů z nejlepších lig, takže kdo se tam prosadí, dostane se rychle na nejvyšší úroveň. Problémy s přistěhovalci mají v Bruselu, v menších městech ne (i když i tam jsou komunity lidí afrického původu). Ve frankofonní části (Valonsku) je dobré umět francouzsky, bez toho mezi místní nezapadnete, ve Vlámsku po vás nebudou chtít, abyste se učil místní jazyk, domluvíte se s nimi německy nebo anglicky.

   • Není kvalitnější. Chce ji to sledovat pravidelně.

    Je tam trio Andrlecht, Genk a Bruggy.
    Zbytek ligy není tak slavný a jediné, proč jsou v ligovém koeficientu výše, tak jsou jejich stabilní výkony v Evropě.

    U nás jsou týmy schopné vyletet v predkolech s poloamaterama. V tom je zásadní rozdíl.

    Ale na druhou stranu, je tam větší návštěvnost, pět kroků do Francie, repre jim funguje. A i jak bylo napsáno, jsou více na očích.

    Pokud u nás bude postupující do Evropy hrát stabilně a nedělat voloviny jako Sparta se Suboticou, tak se posuneme taky nahoru.

  • Belgická je kvalitnější? A čím to je? Že by hráči víc makali? Vydělávají víc, než tu? Aby ne. Celkově je, bych řekl, příjem v ČR nižší než v Belgii. Nebo se pletu? A až budou makat hráči tu jak v Belgii, tak třeba pak na fotbal bude chodit víc lidí. Do té doby asi nic..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Martin Malík? Už měl dávno odstoupit, tvrdí David Anděl z projektu Čistý fotbal

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt - Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR.

Kubalík získal první tři body v sezoně! Jak si vedli další krajánci v NHL?

NHL za sebou má další hrací den a z hokejistů z České republiky nejvíce zazářil Dominik Kubalík, který získal hned tři kanadské body. Nebyl však jediným, kdo se zapsal do statistik. Jak si vedli ostatní?

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.