Spojte se s námi


Fotbal

Příští stálý manažer Manchesteru United: Španělská tiki-taka, nebo nizozemský totální fotbal?

Jsou to dva měsíce od příchodu Ralfa Rangnicka do Manchesteru United. Německý stratég přinesl výsledky, ale po konci sezóny se přesune do zákulisí a svou roli u autové čáry přenechá jiným. Ve článku si konkrétně rozebereme herní styly či plusy a mínusy jednotlivých kandidátů na pozici manažera Manchesteru United.

Publikováno

dne

Jsou to dva měsíce od příchodu Ralfa Rangnicka do Manchesteru United. Německý stratég přinesl výsledky, ale po konci sezóny se přesune do zákulisí a svou roli u autové čáry přenechá jiným. Ve článku si konkrétně rozebereme herní styly či plusy a mínusy jednotlivých kandidátů na pozici manažera Manchesteru United.

Julen Lopetegui | Sevilla FC

Julen Lopetegui aktuálně tráví svou třetí sezónu na lavičce Sevilly. V Andalusii si zkušený trenér úspěšně spravil reputaci po neúspěšné pouze 14 utkání trvající štaci v Realu Madrid, kde měl nahradit Zinedina Zidana.

Ve dvou sezónách dvakrát dostal Sevillu do Ligy mistrů, při své debutové sezóně dokonce zvítězil v Evropské lize. V aktuálním ročníku se Lopeteguiho svěřenci s pouze dvěma porážkami drží na druhé příčce LaLigy se čtyřbodovou ztrátou na Real Madrid.

Herní styl

Lopetegui praktikuje intenzivní španělskou tiky-taku, opírající se o pevnou defenzivu. Tu má Sevilla aktuálně nejlepší v celé lize, když ve 22 utkáních inkasovala pouhých 16 branek. Těsně pod vrcholem je i v průměrném držení míče a počtu úspěšných přihrávek.

Sevilla hraje ve formaci 4-3-3, někdy až 4-2-3-1. Při hře na balónu využívá vysoko vytažené krajní beky, kteří drží šířku hřiště. Dovolují tak křídelníkům stáhnout se do středu tvoříc nebezpečnou útočnou trojici.

Defenzivní záložník funguje v roli tzv. half beka. Často se tedy stahuje ke stoperům za cílem vytvořit při rozehrávce a přechodové fázi „stoperskou“ trojici. Zbylá dvojice záložníků má za úkol zajistit plynulou přechodovou fázi a celý tým se tak mění do formace 3-4-3.

V momentě, kdy se balón dostane do blízkosti soupeřova brankoviště, mění se formace většinou do 2-3-5. Oba krajní beci se již dostanou na úroveň křídel, která obsadí společně s útočníkem brankoviště. Úkolem krajních beků je nejčastěji nacentrovat balón do vápna, v čemž jsou oba nejaktivnější z celého mužstva.

Pravý krajní záložník, většinou Jordán, figuruje v zataženější roli podporující na jeho straně náběhy hodně aktivního Ocampose s pravým bekem. Ti se navzájem doplňují a často využívají tandemy, ať už po vnitřní, nebo vnější straně. Při rozehrávce musí být pravý střední záložník rovněž schopen hrát pod velkým tlakem, který na sebe stažením níže natáhne.

Jordan takto pod napadáním zkompletoval v letošní sezóně 153 nahrávek. To je nejvyšší číslo v celém týmu a 13. nejvyšší v celé LaLize.

Na druhé straně Rakitič má mnohem volnější roli a figuruje spíše jako desítka než klasická osmička. Když se balón nachází na pravé straně, přesunuje se na osu pod útočníka a pomáhá s kombinací. Někdy se i stahuje do meziprostoru mezi křídlo a útočníka. Levý bek Acuña se tak někdy dostane i do pozice invertovaného beka staženého na střed pod křídlem a Rakitičem v meziprostoru.

Obě křídla se často derou do náběhů za účelem roztrhat soupeřovu obrannou linii. Když dostanou balón do nohy, často se pokouší překonat soupeře driblinkem nebo hledat spoluhráče v tandemu.

Sevilla se při hře s balónem celkově zaměřuje na křídelní oblasti, kde přečísluje soupeře a dostává balón do nebezpečných míst, tedy před bránu. Velký důraz je tak kladen právě na atributy krajních hráčů.

Vysoký presink rozhodně na rozdíl od Ralfa Rangnicka nepatří mezi Lopeteguiho domény. Sevilla je dokonce nejméně presující tým v celé LaLize. Trpělivý přístup k defenzívě ale u hůře technicky vybavených mužstev většinou stejně vede k zisku balónu, přináší navíc obrannou stabilitu.

United pod Lopeteguim

Do systému by skvěle zapadlo zejména útočné duo Fernandes a Ronaldo, kterým by role Rakitiče a typického hrotu čekajícího na centry skvěle seděla. Pozice křídla stahujícího se k ose hřiště sedí i Rashfordovi, Sancho by se zase mohl doplňovat s aktivním Dalotem, a centry na zadní tyč anglického reprezentanta hledat. Na zavírání zadní tyče má z EURO 2020 dobré vzpomínky i Luke Shaw.

Zajímavé by bylo sledovat, jak by si Lopetegui poradil s pozicí defenzivního záložníka, na které United dlouhodobě strádají. Experimentovat by mohl se Švédem Lindelöfem, který na tuto pozici má technické parametry a z reprezentace je navyklý na výstavbu ve stoperské trojici. Jinak by ji ale bez posily zřejmě obsadil Matić.

Záložní trojlístek by pak pravděpodobně doplňoval McTominay nebo Fred. V případě, že zůstane, mohl by zde vedle Bruna operovat i Pogba. Otázkou však zůstává, zda by si dokázal plnit obrané povinnosti.

Problém by mohl nastat při hře bez balónu. Ne příliš aktivní presink by se vedení United nemusel zamlouvat, obzvlášť, když bude mít do volby nového trenéra určitě mít co říct i Ralf Ragnick. Lopetegui rovněž nemá nejlepší historii s kabinou plnou zvučných jmen, naposledy selhal v napjatém prostředí v Realu Madrid.

Luis Enrique | Španělská reprezentace

Luis Enrique je jedním z nejúspěšnějších trenérů poslední dekády. S Barcelonou mezi lety 2014 a 2017 dvakrát ovládl LaLigu, třikrát Copa del Rey a v jeho první sezóně nad hlavu dokonce pozvedl ušatý pohár pro vítěze Ligy mistrů. O ještě větší úspěch se bude se svými svěřenci pokoušet na mistrovství světa v Kataru.

Kormidelníkem španělské reprezentace je Enrique od listopadu 2019, prozatím utrpěl v 26 utkáních 4 porážky a zemi z Pyrenejského poloostrova dovedl do semifinále EURO a finále Ligy národů.

Má za sebou i úspěšnou kvalifikaci na mistrovství světa v Kataru, po kterém mu bude končit smlouva. Pro United by to tak znamenal pravděpodobně další půlrok pod dočasným vedením Ralfa Rangnicka.

Herní styl

Luis Enrique je definicí španělského fotbalu. Na EURO měli jeho svěřenci průměrně neuvěřitelné 72,7% držení míče s 673 úspěšnými přihrávkami na zápas. Je tedy jasné, že fotbal pod Enriquem nemusí být pro fanoušky příliš atraktivní, avšak je efektivní a dominantní.

Vysoké držení míče si španělská reprezentace na EURO zajišťovala i vysokým presinkem a represinkem při ztrátě míče. Na turnaji si připsala nejvíce zisků míčů do pěti sekund po startu napadání, konkrétně 318.

Španělé pod Enriquem praktikují systém 4-3-3 s invertovanými beky. Na polovině soupeře tedy křídla drží šířku a do meziprostorů mezi jimi a útočníkem sbíhají ofenzivní záložníci (tzv. mezzaly), zatímco krajní beci se stáhnou blíže do středu k defenzivnímu záložníkovi. Formace se tak transformuje do 2-3-5.

Signifikantní způsob proniknutí do nízkých bloků je využití vnitřních tandemů mezzal za křídla. Míč se přesune ke krajnímu bekovi (v této fázi ještě u autové čáry), po kterém vystartuje křídlo soupeře. Níže seběhne křídlo, které sebou stáhne i krajního beka soupeře a vytvoří za ním volný prostor pro náběh záložníka.

Ten buď inkasuje přihrávku, nebo strhává ze své pozice dalšího bránícího hráče a otevírá prostor pro kombinaci středem hřiště.

United pod Enriquem

Přestože je Enrique bezpochyby jedním z nejlepších trenérů současnosti, nelze popřít kolizi mezi filozofií jeho a Manchesteru United. Rudí Ďáblové zkrátka nejsou zvyklí na trpělivé vyčkávání a profesorská vítězství 1:0.

Pokud by k tomu ale dostal prostředky, byl by španělský trenér jistě schopen United přetvořit k obrazu svému. Chyběla by mu určitě typická křídla, krom Sancha má totiž na tuto pozici k dispozici pouze Elangu. Na pravé straně rovněž nemá k dispozici beka, který by byl schopen hrát jako součást zálohy.

Do jedné zálohy by ale byl schopen vměstnat jak Pogbu, tak Bruna Fernandese. Druhý jmenovaný by mohl zaskakovat i za Ronalda na pozici falešné devítky, kterou má Enrique rovněž ve svém repertoáru. Problém by byl při hledání technicky zdatného defenzivního záložníka.

McTominay ani Fred nejsou dostatečně zodpovědní směrem dozadu, aby pokryly prostory po Pogbovi s Fernandesem, musela by tak určitě přijít posila. Po stoperech by byla vyžadována skvělá technika a vedení míče, což by mohlo znamenat konec pro Harryho Maguira, kterého by pravděpodobně začal nahrazovat Lindelöf.

Erik ten Hag | AFC Ajax

Zřejmě nejžádanější muž na Old Trafford. Po nizozemském trenérovi prahnou příznivci Rudých Ďáblů hlavně díky jeho výsledkům s Ajaxem. Ať už je to dominance na domácí scéně nebo úspěšná tažení Ligou mistrů.

Herní styl

I čtvrtý trenér z tohoto seznamu praktikuje formaci 4-3-3. Herní styl Ajaxu by se dal popsat jako totální fotbal. Do svých svěřenců vměšuje Ten Hag nespočet možných rotací a způsobů, jak uvolnit sebe nebo svého spoluhráče.

Začněme tedy odzadu. Celý systém Ajaxu je nesymetrický, což udávají zejména krajní beci a křídla. Na levé straně hraje Blind, spíše techničtější krajní bek než brusič autové čáry, a tak se při rozehrávce často připojuje do zálohy nebo ke stoperům do stoperské trojice.

Naopak Mazraoui je o poznání ofenzivnější a raději se dere kupředu. Při rozehrávce se tak Blind stáhne k ose, čímž opouští křídelní prostor, ve kterém tedy musí zůstat Tadič. Naopak na pravé straně se Mazraoui autové čáry drží, takže levonohý Antony se z pravého křídla stáhne více k ose. Prostor, který se vytvořil mezi Tadičem u autové čáry a útočníkem na ose, zase vyplní levý ofenzivní záložník Gravenberch.

Zahanbit se nenechají ani stopeři. Zejména pravý Timber se často vydává na výlety kupředu, ať už s balónem nebo bez. Zaskočit za něj může buď defenzivní záložník Alvárez, nebo se na pozici stopera posune Blind a z Timbera je rázem záložník.

Na soupeřově polovině se formace transformuje opět do formace 2-3-5 s invertovanými beky a roztaženými křídly, ovšem s mnohem častějšími a plynulejšími rotacemi. Prakticky jediným hráčem, který si ponechává svou pozici, je hrotový útočník Sebastian Haller.

Presink Ajaxu je založen na osobním bránění a rychlém dostupování soupeře na jeho polovině.

United pod Ten Hagem

Jednou z výhod angažování Erika ten Haga jsou bezesporu dobré vztahy s Ajaxem a jeho talentovanou mládeží. Hráči jako Alvárez, Timber nebo Antony by se United určitě hodili a přítomnost nizozemského trenéra by k jejich možnému příchodu výrazně dopomohla. Zároveň by se mohl do sestavy vrátit Donny van de Beek, jehož dosavadní působení v Anglii lze spíše nazvat utrpením.

Celkově bych viděl asymetrický systém spíše otočený naopak. Na pravé autové čáře by mohl hrát Sancho, na levém křídle Rashford s možností dostávat se k ose hřiště. Na pozici levého stopera bych viděl Lindelöfa, posila by byla opět nutná na pozici defenzivního záložníka a pravého beka. Je zde ale varianta přes nohu hrajícího Shawa.

Potíže by dělal presink Ronaldovi, který by sice do systému dobře zapadl při hře s balónem, bez něj by ale výrazně stagnoval. Při napadání Ajaxu jsou totiž všichni hráči soupeře osobně rozebraní až na stopery, které má oba na starosti hrotový útočník. Pasivita Ronalda by v tomto ohledu mohla dělat velké potíže.

Mauricio Pochettino | PSG

Mauricio Pochettino má jako jediný z listu kandidátů zkušenosti s trénováním v Premier League. Během své kariéry usedl na lavičku Southamptonu nebo Tottenhamu Hotspur. Největších úspěchů dosáhl v druhém jmenovaném celku.

V Londýně odtrénoval 293 utkání a dařilo se mu z minima těžit maximum. Tým dotáhl do finále Ligy mistrů a krom debutové sezóny se vždy umístili do čtvrtého místa v lize. Odešel však bez trofeje, o které se aktuálně pokouší s hvězdami nabytím kádrem v PSG.

A ani tam nedopadla první sezóna podle představ, když argentinský trenér nedokázal obhájit ligové prvenství. Letos má ale nakročeno k mnohem lepším výsledkům, když zatím ve všech soutěžích utrpěl po jedné porážce.

Herní styl

Pochettino je velmi flexibilní trenér se spoustou možných variací. Vždy se ale jeho týmy vyznačují aktivním presinkem a snahou o jednoduchý účelný fotbal. Aktuálně se v hlavním městě Francie drží systému 4-3-3 s ofenzivními krajními beky.

Tým se při výstavbě hry přeskupuje do formace 3-2-5, když se jeden ze záložní trojice (sestavené zpravidla z pracovitých, ale i skvěle technicky vybavených záložníků typu Verratti) posune mezi nebo na kraj stoperské dvojice. Krajní beci se vytáhnou vysoko na úroveň ofenzivního tria.

Lionel Messi má velmi volnou roli, podobně ale například i Julian Draxler. Tito křídelníci se snaží soupeře přečíslit ve středu hřiště, často tak splývají s dvoučlennou středovou řadou.

Někdy tak vytvoří v záloze čtyřúhelník a někdy dochází k rotaci, kdy je v meziprostoru mezi wingbekem a hrotovým útočníkem nahradí právě záložník. Messi si tak uzpůsobil svou roli přibývajícímu věku a stává se z něj spíše staženější tvůrce hry. V PSG má aktuálně nejvyšší průměr pasů za obranu na zápas.

Často ale útočná trojice při seskočení Messiho reaguje plynulým přesunutím doprava. Z Icardiho se stane pravé křídlo, na jeho pozici se přesune levé křídlo a do meziprostoru na pozici levého křídla se vysune jeden ze záložníků.

Pochettino se tímto herním stylem opírá zejména o individuální kvalitu střední řady, která musí rychle přebírat a rozdávat pasy. Zároveň musí být hodně zodpovědná směrem dozadu, kvůli špatnému backchekingu útočných hvězd.

United pod Pochettinem

Hlavní výhodou angažování argentinského trenéra je jeho zkušenost s Premier League, kterou žádný z dalších kandidátů nemá. Zároveň by dokázal skvěle využít Sancha, jakožto částečného záložníka. Otázná by byla pozice Bruna Fernandese, který není ani typická osmička, ani křídlo.

Velký problém by měl Pochettino určitě se slabou zálohou, o kterou se ve svém systému opírá. Ani Fred nebo McTominay nedosahují kvalit záložníků PSG a svižná přechodová fáze a spojení útočníků s obranou by mohlo stagnovat. Výhodou je stejně jako u Lopeteguiho využití half beka na pozici defenzivního záložníka, kde by mohl opět zaskakovat Lindelöf.

Shrnutí

Jako nejvhodnější kandidát se mně osobně líbí Erik ten Hag. United by tím získal dlouhodobý projekt se zapojením mládeže, který by ho opět mohl vrátit na ty nejvyšší evropské příčky. O atraktivní fotbal by navíc rozhodně nouze nebyla.

Z taktického pohledu by ale bylo velmi zajímavé sledovat v Premier League souboje Luise Enriqueho a Pepa Guardioly. Jeho příchod ale vidím ze všech jako nejméně pravděpodobný. Lákavě zní i návrat Pochettina na Ostrovy nebo naopak první zkušenost s ostrovním fotbalem pro Julena Lopeteguiho.

Použité zdroje: Transfermarkt, FBref

.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.