Spojte se s námi


Fortuna liga

Příhoda, Královec nebo Franěk. Kteří rozhodčí odpískali nejvíce zápasů v české lize?

Česká nejvyšší liga eviduje od své první sezóny 1993/94 kromě klasicky známých statistik týkajících se hráčů, trenérů nebo klubů mimo jiné například i statistiky fotbalových rozhodčích. Méně známých, často méně oblíbených, ale přesto velmi důležitých osob fotbalového zápasu jako takového.

Publikováno

dne

Česká nejvyšší liga eviduje od své první sezóny 1993/94 kromě klasicky známých statistik týkajících se hráčů, trenérů nebo klubů mimo jiné například i statistiky fotbalových rozhodčích. Méně známých, často méně oblíbených, ale přesto velmi důležitých osob fotbalového zápasu jako takového. V devětadvacáté sezóně počítáme v historické tabulce rozhodčích celkem šest sudích, kteří na tuzemských trávnicích odpískali 200 a více fotbalových utkání.

Šestým v celkovém pořadí je dnes již bývalý fotbalový rozhodčí Libor Kovařík. Kovařík skončil svoji kariéru v roce 2015 a známá je i jeho tehdejší kritika známého fotbalového bosse Romana Berbra. Sudí Kovařík má ve svých statistikách celkem 200 zápasů jako hlavní rozhodčí, rozdal celkem 870 žlutých a 51 červených karet.

Kovařík byl i na seznamu mezinárodních sudí FIFA, kromě kvalifikací evropských soutěží a mezinárodních přáteláků pískal i zápasy skupin Evropské ligy.

O devět zápasů víc odřídil další známý sudí Jan Jílek. Jílek skončil svoji kariéru v roce 2018 a též se nerozešel v dobrém s Komisí rozhodčích. Pod Chovancovou komisí mu údajně nebylo dovoleno přeškolit se na zápasy pod dohledem videa. Zkušený rozhodčí během své ligové kariéry rozdal 788 žlutých a 29 červených karet.

Na čtvrté pozici je zatím stále pískající Miroslav Zelinka. Rozhodčí Zelinka má na svém kontě zatím 228 utkání, v české lize debutoval v roce 2009 v zápasu Zlína proti Kladnu. Mimo českou ligu odřídil i jeden zápas v rumunské a dva zápasy v saudskoarabské lize. V české lize rozdal 994 žlutých a 41 červených karet.

Bronzovou pozici bere nynější šéf Komise rozhodčích Radek Příhoda. I Příhoda je známým kritikem Romana Berbra a starých pořádků v českém fotbale. V české lize odpískal 237 ligových utkání, rozdal celkem 1082 žlutých a 66 červených karet. Svoji rozhodcovskou kariéru ukončil roku 2018. Radek Příhoda byl deset let také rozhodčím mezinárodní sudích FIFA.

Na zatím druhé příčce je další velmi známý, zkušený a stále aktivní rozhodčí Pavel Franěk. Franěk v Česku odpískal celkem 260 zápasů, rozdal 1062 žlutých a 34 červených karet. Na fotbalových trávnících ho můžeme vídat od sezóny 2006/07.

Vůbec nejvíc českých prvoligových klání odřídil legendární Pavel Královec. Královec spolu s dalšími zmíněnými patří mezi vůbec nejúspěšnější sudí českého fotbalu. V lize odpískal 267 utkání a do statistik zapsal 1084 žlutých a 37 červených karet. Zúčastnil se MS do 17 let v Mexiku 2011, EURO 2012 nebo Letní olympijských her 2012. Na podzim 2012 se ocitl na seznamu 20 nejlepších sudích Ligy Mistrů. Svoji bohatou kariéru ukončil v květnu 2021.

Zdroj: Fortuna Liga

Reklama

Fortuna liga

Sparta odcestovala na soustředění, v týmu chybí Štetina a dočasně i Nita

Pražská Sparta odcestovala na soustředění do španělské Marbelly! S týmem odcestovali i mladíci, který na podzim pravidelně nastupovali za rezervu, naopak chybí Lukáš Štetina, jenž má svolení si hledat nové angažmá.

Publikováno

dne

Pražská Sparta odcestovala na soustředění do španělské Marbelly! S týmem odcestovali i mladíci, který na podzim pravidelně nastupovali za rezervu, naopak chybí Lukáš Štetina, jenž má svolení si hledat nové angažmá.

Sparta v neděli odpoledne odcestovala na herní soustředění, tentokrát do španělské Marbelly, kde sehraje mimo jiné i utkání s Red Bullem Salcburk.

Tým o velikosti 29 fotbalistů stráví v Marbelle dvanáct dní, během kterého sehraje celkem tři zápasy, přičemž dva ještě nebyly oficiálně oznámeny.

Kouč Pavel Vrba bude mít na začátku k dispozici pouze dva brankáře, jelikož se mu dopoledne zranil Florin Nita, který absolvuje vyšetření a později se k týmu připojí.

Trenérský štáb dal šanci i mladíkům z rezervy, konkrétně Martinu Suchomelovi, Vojtěchu Patrákovi, Matěji Rynešovi a Václavu Sejkovi.

V týmu naopak chybí Lukáš Štetina, který má svolení hledat si nové angažmá. Jeho poslední zápas byl proti Slovácku, který šel z části i za ním.

Po návratu ze soustředění se Sparta bude chystat na vskutku náročný začátek jara. Již 5. února se utká s Českými Budějovicemi, poté následují souboje se Slavií, Plzní a Partizanem.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Modelový zápas Slavie: Krmenčík skóroval i zahazoval, Trpišovský skákal do bazénu

Slavia sobotu rozdělila svůj kádr na dvě části a sehrála si sama se sebou modelový zápas. Výhru 3:1 vystřelili v modrých dresech hrající Michael Krmenčík, Ivan Schranz a Jakub Hromada, snižoval Denis Višínský.

Publikováno

dne

Slavia sobotu rozdělila svůj kádr na dvě části a sehrála si sama se sebou modelový zápas. Výhru 3:1 vystřelili v modrých dresech hrající Michael Krmenčík, Ivan Schranz a Jakub Hromada, snižoval Denis Višínský.

Slavia měla domluvené tři přátelské zápasy, dva se ale předčasně zrušily kvůli koronaviru v týmu soupeře. Zůstala pouze generálka s Baníkem Ostrava, která bude tak pro hráče skutečnou zkouškou.

Trenérský štáb sešívaných musel hledat náhradní řešení a rozhodl se pro modelové utkání. Čtyřiadvacet hráčů se rozdělilo do dvou týmů a červenobílí si s modrými zahráli regulérní zápas.

Střetnutí ve prospěch modrých rozhodli dva hroťáci. Na trefu Michaela Krmenčíka navázal Ivan Schranz, po výměně stran sice snížil Denis Višínský, na konečných 3:1 ale pár minut před koncem upravil Jakub Hromada.

Dle sestřihu dostupného na YouTube kanále Slavie bylo utkání festivalem neproměněných šancí. Lukáš Masopust netrefil branku zevnitř velkého vápna, Krmenčík vedle gólu nevyužil dvě tutové šance.

Ani jednoho to ale mrzet nemuselo, oba totiž byli součástí vítězného týmu. Poražení červenobílí skákali odpoledne za trest do studeného bazénu, spolu s nimi i trenér Jindřich Trpišovský.

Zdroj: tvSlavia

Zdroj: SK Slavia Praha, tvSlavia

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Trenér ve mně vidí Vardyho. Věděli jsme, že Kuchtič může odejít, říká Alijagič

S A-týmem Slavie je na soustředění v Portugalsku i Denis Alijagič. Osmnáctiletý útočník v rozhovoru pro klubový web promluvil o dobré podzimní části sezóny i o instrukcích od Jindřicha Trpišovského.

Publikováno

dne

S A-týmem Slavie je na soustředění v Portugalsku i Denis Alijagič. Osmnáctiletý útočník v rozhovoru pro klubový web promluvil o dobré podzimní části sezóny i o instrukcích od Jindřicha Trpišovského.

Alijagič se na hostování ve Vlašimi rozstřílel, nasázel jedenáct gólů a stal se nejlepším střelcem podzimní části Fortuna národní ligy. To vedení Slavie nenechalo bez povšimnutí a mladého útočníka si stáhlo.

Otázkou bylo, zda si Alijagiče Jindřich Trpišovský nechá v kádru, nebo ho pošle na hostování do jednoho z prvoligových týmů. Rozhodl se pro první volbu a osmnáctiletý technik tak s týmem odletěl na soustředění do Portugalska.

„První náznaky byly už v průběhu sezony ve Vlašimi, ale nakonec jsme se domluvili s Přémou Kovářem, že to začneme řešit až úplně po konci podzimu. Pak jsme si sedli, řekli si varianty, které se nabízely, protože se ozývaly i nějaké další prvoligové týmy, které o mě stály,“ řekl útočník se sparťanskou minulostí.

Alijagič měl koncem roku plnou hlavu myšlenek, zda se mu vyplatí strávit jarní část ročníku ve Slavii. Silná konkurence k váhání sváděla, před Michaela Krmenčíka, Stanislava Tecla a hlavně Jana Kuchtu by bylo skoro nereálné se v hierarchii útočníků dostat.

Vše změnily spekulace o zájmu Lokomotivu Moskva o Jana Kuchtu. Ve Slavii si uvědomovali, že mohou svou ofenzivní oporu dobře zpeněžit a nahradit ji Krmenčíkem a právě mladým Alijagičem.

„Ano, řekli jsme si, že to vypadá, že by Kuchtič mohl odejít. Takže se pokusím tu zabojovat o místo, s tím jsem sem také odjel,“ pokračoval Alijagič.

Trpišovský si cestou do Portugalska s každým novým hráčem A-týmu sedl a probral jeho hru a očekávání. Zároveň všem rozdal papíry s vypsanými slabinami, na kterých mají posily a mladíci zapracovat.

U Alijagiče to byl presink a práce bez míče. Hotový útočník musí ne Slavii jednoduše makat. Právě presinkem si Kuchta získal fanoušky sešívaných a zároveň díky napadání gólmanů vstřelil několik důležitých gólů.

„Abych se zaměřoval na pohyb bez míče a byl aktivní, protože všichni víme, že ve Slavii to je jeden z nejdůležitějších aspektů a její hra je na tom založena. Potom jsme se dohodli, že si mám zažádat o sestřih akcí Jamieho Vardyho z Leicester City, protože bych mohl mít podobný styl hry, jako má on,“ dodal Alijagič.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené