Spojte se s námi

Bundesliga

Příchod Süleho je jasný signál, že se s Borussií musí počítat jako s kandidátem na titul, zní z fanklubu Dortmundu. Jak hodnotí současnou sezonu?

Dortmund prožívá pod vedením Marca Roseho zajímavou sezonu. Jedenáct zápasů před koncem Bundesligy ztrácí na první Bayern šest bodů. Právě z Bayernu navíc přetáhl Niklase Süleho, kromě toho však musí řešit budoucnost Erlinga Haalanda.

Publikováno

dne

Dortmund prožívá pod vedením Marca Roseho zajímavou sezonu. Jedenáct zápasů před koncem Bundesligy ztrácí na první Bayern šest bodů. Právě z Bayernu navíc přetáhl Niklase Süleho, kromě toho však musí řešit budoucnost Erlinga Haalanda. O situaci Borussie se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal člen oficiálního fanklubu Schwarz-Gelbe Bienen Vojtěch Kryštof.

Borussii Dortmund před sezonou převzal jako nový trenér Marco Rose, který si zatím nevede vůbec zle. Jak vnímáte jeho působení po půl roce? Co vše změnil? Co dělá jinak než Favre? Může dovést Dortmund k úspěchu?

Ze začátku bych odpověděl na tu úplně poslední otázku. Dle mého názoru může Marco Rose vyhrát nějaké trofeje. Důležitým faktorem ale bude podpora vedení. Pokud mu přivede kvalitní posily, troufám si říct, že nic nebude nemožné.

Prozatím jsou výkony jako na horské dráze. Jsme schopni s dobrým soupeřem naprosto dominovat, ale také pohořet. V tomto zatím vidím největší kámen úrazu. Je pravda, že měl trenér opravdu hodně práce s vymýšlením sestav, jelikož jsme prakticky žádný zápas neměli kompletně zdravé mužstvo. Často chybí minimálně pět hráčů a dovést tým k vytouženým výsledkům je pak několikanásobně těžší.

I přes vypadnutí ze skupiny Ligy mistrů a z DFB Pokalu hodnotím Roseho první půlrok kladně. Jak jsem již výše zmiňoval, měli jsme spoustu zraněných, a i přesto se stále držíme v poměrně těsném závěsu za Bayernem. Přijde mi, že na rozdíl od Favreho není jeho taktika založena na držení míče. Klíčovým prvkem v jeho taktice je presink a vždy se po zisku míče snažíme dostat co nejrychleji k soupeřově brance. 

Jak hodnotíte tuto sezonu? Bayern v lize přicházel o body, Dortmund ztrácí jen šest bodů. Přišlo však poměrně brzké vypadnutí z poháru…

Mohlo to být i horší. Nemusím vzpomínat do vzdálené minulosti, jelikož v minulé sezoně jsme téměř až do posledního kola bojovali o samotný postup do skupinové fáze Ligy mistrů. Brzké vypadnutí z poháru mrzí možná i víc než ostuda z milionářské soutěže. Loni jsme ukázali, že v této soutěži jsme schopni vyhrávat a předvádět dobré výkony, což jsme letos bohužel nepotvrdili a zaslouženě jsme skončili po zápase se St. Pauli.

V Bundeslize jsme stále v boji o titul a ani Bayern není neporazitelný. Pravidelně to ukazuje Mönchengladbach, nedávno také Bochum a Salzburg. Nějaká naděje na zisk titulu tam určitě stále je.

Účast v Lize mistrů skončila už ve skupinách, jaké ambice má Dortmund pro Evropskou ligu? Jak klub vnímá tento “neúspěch”? 

Neúspěch bude cokoliv jiného než vítězství v soutěži. Poté, co jsme vypadli ze skupiny, kde jsme byli papírově jasně nejsilnějším celkem, je vítězství v Evropské lize povinností. Narazíme na velmi kvalitní soupeře, o tom není pochyb, ale vzhledem k současnému rozpoložení Barcelony vidím žlutočerné jako favority na zisk trofeje, a to i přes blamáž v prvním kole proti Rangers. 

Jak zatím hodnotíte příchod Donyella Malena? Přicházel jako velký útočný talent, svou pověst však zatím nepotvrdil.

Přestup Donnyho je zatím lehké zklamání. Přišel za 30 milionů euro, a to není úplně malá suma. V PSV ale ukázal, že střílet góly umí. Je jen otázkou času, než to potvrdí i u nás. Přeci jen hraje jinou soutěž a koneckonců i jinou pozici v jiném systému. V PSV byl hlavní hvězdou, kopal penalty a hrál ve dvojčlenném útoku ve formaci 4-4-2.

Teď hraje z levého křídla, kde má daleko víc defenzivních povinností, které si ale plní skvěle. Co se mu určitě nedá odepřít, tak je bojovnost a tvrdá práce. Pokud v tom bude pokračovat, přijdou i góly.

V poslední době se řeší zejména dvě témata. V první řadě budoucnost Erlinga Haalanda. Existuje vůbec šance, že jej Dortmund udrží? Pokud ne, kdo by jej mohl nahradit? 

Nikde není napsané, že Erling odejde v létě, tudíž je tu i možnost, že by ve Vestfálsku zůstal. Haaland je hráč, který se jen těžko bude nahrazovat, ale já jsem názoru, že nikdo není nenahraditelný. Pár let zpátky o něm nikdo nevěděl a nyní patří mezi nejlepší hráče na celé planetě, překonal několik rekordů a spoustu jich ještě překoná.

Pokud by alespoň částečně pokračoval v jeho šlépějích Malen či Moukoko, byla by to paráda. Také se hodně spekuluje o přestupu mladíka Adeyemiho, pro změnu opět ze Salzburgu do BVB. Ani jeden z těchto tří útočníků by prý neměl být náhradou za Haalanda.

Osobně bych si po dlouhé době přál, aby dres Borussie oblékal nějaký Čech, takže mou volbou by byl Patrik Schick. 

Druhým tématem je pochopitelně příchod Niklase Süleho, který v létě dorazí zadarmo z konkurenčního Bayernu Mnichov. Borussia prý dokázala Bayern přeplatit. Jak zapadne do systému Dortmundu? Co Borussii vedlo k tomuto podpisu? 

Dortmund má dlouhodobě problémy v defenzivě. To byl asi největší signál přivést kvalitního stopera. Poté už jen vedení využilo situace. Süle je velmi zkušený hráč, vyhrál několik trofejí, a navíc přijde zadarmo a z Bayernu. Dalším pozitivem je, že Bayern tak ztratí svého lídra obrany.

U nás by se mi nejvíce líbil ve tříčlenné obraně uprostřed, ale to záleží hlavně na dalším chování na přestupovém trhu. Nyní by nám určitě hodně pomohl, ale bohužel s ním můžeme počítat až od léta.

A nakonec k tomu přeplacení, tak to není úplně tak pravda. Süle bude pobírat plat ve výši 8 milionů euro. Podobné peníze mu tuším nabízel i Bayern. Navíc dostal i nabídky ze zahraničí, kde by si vydělal o dost víc.  

Rovněž se nabízí otázka, zdali tímto transferem Borussia nevysílá jakýsi signál Bayernu. Mohlo by jít o předzvěst velmi zajímavého přestupového období v létě a snahu bavorský celek svrhnout z trůnu? 

Je to jasný signál, že by se s Dortmundem mělo počítat jako s kandidátem na titul. Stále nebudeme favorité, o tom není pochyb, ale v případě kvalitního doplnění kádru bychom mohli svést pěkný souboj o titul s Bayernem a možná i ukončit jeho dominanci.

Na předpovídání příští sezóny je ale ještě příliš brzy. Ještě nám neskončila ani tato sezóna, kde Borussia udělá vše pro to, aby Bayern svrhla už letos. Stále to je ještě možné, 6 bodů se dá ztratit za dva týdny.

Reklama

Oblíbené