Spojte se s námi


Fotbal

Příběhy věrných: Legendární ruský brankář Igor Akinfejev

Není mnoho ruských brankářů, kterých by znala širší fotbalová veřejnost. Igor Akinfejev je však výjimkou. Zajímavostí je, že celou kariéru strávil v jednom klubu a je mu věrný i ve svých 37 letech.

Publikováno

dne

Není mnoho ruských brankářů, kterých by znala širší fotbalová veřejnost. Igor Akinfejev je však výjimkou. Zajímavostí je, že celou kariéru strávil v jednom klubu a je mu věrný i ve svých 37 letech.

Igor Akinfejev se narodil 8. dubna 1986 ve městě Vidnoje, jež se nachází v Moskevské oblasti. Již od čtyř let chodil do sportovní školy CSKA, do nedalekého klubu CSKA Moskva pak zamířil poprvé v roce 1991 ve svých pěti letech.

V tehdy bezkonkurenčně nejlepším ruském klubu Akinfejev prošel všemi mládežnickými kategoriemi, až se ve svých 16 letech dočkal prvního startu za A tým. Ve vítězném utkání proti Samaře dokonce udržel čisté konto, když navíc chytil penaltu.

Ruský brankář byl ohromně talentovaný, a tak není divu, že se již v 17 letech probojoval do základní sestavy CSKA Moskva. Ve stejném roce už slavil svůj první ligový titul.

Úspěchy klub s Akinfejevem sbíral i na evropské scéně, když v roce 2005 opanoval Pohár UEFA. Jak již bylo zvykem, CSKA bylo dominantní i na domácí scéně, a tak klub získal treble, když ve stejném roce navíc zvítězil i v lize a ligovém poháru.

O rok později se dokonce ruský brankář dočkal individuálního úspěchu, když mu byla udělena Zvezda trophy pro nejlepšího hráče ze zemí bývalého Sovětského svazu v uplynulém roce.

I Akinfejevovi se za jeho kariéru nevyhnulo zranění, nicméně žádné z nich nebylo natolik vážné, aby jeho kariéru zásadně ovlivnilo. Navíc jeho obliba u fanoušků stoupala včetně jeho pozice v týmu, a tak se postupem času stal kapitánem mužstva.

Ve svých sedmatřiceti letech má Akinfejev na kontě přes 500 startů za CSKA Moskva a pomalu se blíží k hranici 600 zápasů. I přes svůj pokročilejší věk má ve vedení důvěru a starty i nadále sbírá. Smlouva v klubu mu končí v roce 2024.

Podobnou pozici si Akinfejev vypracoval i v národním týmu. Zde již přesáhl magické hranice sto startů a v roce 2018 získal cenný kov (bronz) z evropského šampionátu. V roce 2018 ale ukončil reprezentační kariéru, a tak nyní chytá pouze na klubové úrovni.

Zdroj: Livesport, UEFA, Wikipedia

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.