Spojte se s námi


Bundesliga

Příběh Schalke 04: Totální destrukce klubu aneb Na kolik musíte být nerozumní, abyste takto hospodařili?

Jeden z největších gigantů německého fotbalu zažil v posledních letech věci vskutku nevídané. Jak se dá špatným hospodařením a ještě horšími rozhodnutími naprosto zdecimovat klub, který se pravidelně účastnil evropských pohárů? Tohle je silný příběh Schalke 04.

Publikováno

dne

Jeden z největších gigantů německého fotbalu zažil v posledních letech věci vskutku nevídané. Jak se dá špatným hospodařením a ještě horšími rozhodnutími naprosto zdecimovat klub, který se pravidelně účastnil evropských pohárů? Tohle je silný příběh Schalke 04.

Schalke 04 je typickým příběhem sportovního selhání, špatného hospodaření a síly jednoho muže. Téměř dvě desetiletí bylo Schalke 04 synonymem pro jméno Clemens Tönnies. Místní miliardář, který v německém maso zpracujícím průmyslu vydělal odhadem 1,4 miliardy eur se v roce 1994 stal členem dozorčí rady Schalke a v roce 2001 se stal jejím předsedou.

Pod jeho vedením se Schalke etablovalo jako jeden z nejlepších klubů v Německu a Evropě. Čtyřikrát skončilo na druhém místě Bundesligy a vyhrálo tři německé poháry. V roce 2008 se dostalo do čtvrtfinále Ligy mistrů a v roce 2011 do semifinále.

Zásadní je, že to byla Tönniesova rozsáhlá obchodní síť, která přinesla lukrativní sponzorskou smlouvu Schalke s Gazpromem, ruskou plynárenskou společností, jejíž jméno zdobí dresy klubu od ledna 2007. Aktuální smlouva, kterou klub z Gelsenkirchenu s ruskou firmou má, končí na konci sezóny 2021/22.

Gazprom a vedení klubu se však v letošním roce dohodlo na prodloužení spolupráce, a to až do roku 2025. Stávající smlouva Schalke s Gazpromem má údajně hodnotu až 150 milionů eur. Podle Sky Deutschland se v onom novém ujednání má nacházet položka, která zaručuje, že v případě sestupu Schalke do druhé ligy bude Gazprom přispívat dalšími deseti miliony navíc.

Nutno podotknout, i přesto se během let minulých ekonomická situace v klubu zhoršovala a Schalke se topilo v dluzích. Nejen z tohoto důvodu Tönnies v minulém roce odstoupil z pozice šéfa dozorčí rady německého klubu. Byl totiž terčem kritiky i za různé mimofotbalové záležitosti.

V letech 2010 až 2016 Schalke snížilo své dluhy téměř na polovinu, a to díky pravidelné účasti v evropských pohárech a lukrativním prodejům svých hvězd. Manuel Neuer odešel do Bayernu za 30 milionů eur, Draxler do Wolfsburgu za 43 a Sané přestoupil do Manchesteru City za 52 milionů eur.

Paradoxem je, že už v těchto letech, kdy Schalke svým způsobem prosperovalo, si klub zadělával na pořádný malér. Vedení klubu sledovalo, jak úspěšný je sousední Dortmund a v důsledku toho Tönniesovi přestalo stačit úspěšné splácení dluhů či pravidelná účast v pohárech.

Jeho rukou tak byl Horst Heldt nahrazen novým sportovním ředitelem, do jeho role jmenoval Christiana Heidela z Mohuče. Právě Heidel poté začal zcela bez rozmyslu utrácet. Během příštích dvou a půl let podepsal čtyři z pěti nejdražších posil Schalke v historii.

Jmenovitě se jedná o Nabila Bentaleba, jenž přišel za 19 milionů eur z Tottenhamu. Nejdražší položkou na seznamu však byl Breel Embolo (26,5 milionů eur) z Basileje. Sebastian Rudy a Jevhen Konopljanka pak dohromady přišli na dalších téměř 30 milionů eur.

To by však nebylo to nejhorší, kdyby povolení odejít zadarmo nedostali čtyři hráči, díky kterým by Schalke inkasovalo desítky, ba možná stovky milionů eur do tehdy výrazně oslabené pokladny. Je trestuhodné, že vedení klubu zdarma pustilo hráče, jakými jsou Eric Maxim Choupo-Moting, Leon Goretzka, Max Meyer a Sead Kolašinac.

Jenom Goretzkova tržní hodnota se v době jeho přestupu do Bayernu pohybovala okolo částky 40 milionů eur! K pláči je také fakt, že ani jeden z výše uvedené čtveřice v Gelsenkirchenu nepůsobí. Ba co víc, částky, za které je Schalke pustilo, jsou řekněme velmi neuspokojivé. Konopljanka klub opustil v září 2019 za pouhých 1,8 milionu eur!

Bentaleb je momentálně bez angažmá a hádejte, kolik za něj Schalke obdrželo? Vůbec nic. Rudy zase aktuálně hájí barvy Hoffenheimu, tam však odešel až v červenci letošního roku. Jenže u kolonky přestupová částka můžeme opět vidět položku „free transfer“.

Posledním z party je Embolo, který přestoupil do Mönchengladbachu v roce 2019. Za něj však Schalke neobdrželo ani polovinu z původní transakce. Přestupová částka činila jedenáct milionů eur.

Uwe Kemmer, bývalý člen dozorčí rady Schalke, poté přiznal, že za „vlády“ sportovního ředitele Heidela spálili přes 150 milionů eur. Podle jeho slov si chtěl dělat všechno sám a ohledně různých finálních rozhodnutí, zejména co se přestupů týče, se nechtěl s nikým radit.

V sezóně 2018/19 se pak Schalke umístilo až na čtrnácté pozici a poprvé od roku 2000 muselo vynechat evropské poháry. Ztráta příjmů z evropských soutěží byla dalším bodem, který německého giganta dostal do situace, v níž se aktuálně nachází.

Po sportovní stránce také bylo velmi nepovedenou záležitostí angažování mladého trenéra Domenica Tedesca. Respektive, ono se sice Schalke v sezóně 2017/18 umístilo na druhé příčce bundesligové tabulky, jenže v následující sezóně Tedesco nezvládl tlak, který na klub byl vyvíjen, a tým završil ročník 2018/19 na čtrnácté pozici.

Také kvůli všem výše uvedeným faktorům v kabině zavládla značná nervozita, došlo k několika roztržkám, přičemž Kemmer poté prohlásil, že je Tedesco mladým trenérem, který zkrátka chtěl příliš mnoho, a na očích mu bylo vidět vyhoření.

Tato změna paradigmatu, kterou nastolil Tönnies a která měla přinést ovoce, dopadla katastrofálně. Jenže to horší mělo teprve přijít. Podle Kemmera rovněž nefungovala spolupráce mezi trenérem Tedescem a Heidelem coby sportovním ředitelem.

Asi ani nemusíme připomínat, že následná pandemie byla jen třešničkou na dortu a dalším dílem v tomto hororovém příběhu. Mnozí fanoušci Schalke to na sociálních sítích označili jako masivní tsunami, které dovedlo celek z Gelsenkirchenu na samé dno.

Klub nemohl počítat s penězi z Ligy mistrů, v době zastavení soutěže ztrácel dva až tři miliony eur za každý neuskutečněný domácí zápas a do toho připočtěme obrovské ztráty, o které se postaralo již bývalé vedení klubu.

Ano, Schalke sice v době největší koronavirové krize podniklo, ostatně jako mnoho dalších týmů, jisté kroky k úspoře finančních prostředků, jenže vzhledem k situaci v klubu to byla pouze malá útěcha. A aby toho nebylo málo, Tönnies byl rok po skandálu za rasistické výroky na adresu Afričanů obviněn, že se jeho masokombinát stal jedním z ohnisek šíření Covidu-19.

Kemmer a Tönnies následně odstoupili a bylo jasné, že v klubu musejí proběhnout strukturální změny. Práce na přestavbě byla svěřena Peteru Knäbelovi, který Schalke velmi dobře zná.

Německý oddíl má rovněž novou finanční ředitelku, Christinu Rühl-Hamersovou. Schalke v roce 2020 vykázalo ztrátu ve výši 52 milionů eur, přičemž Hamersová slíbila, že se s klubem již nebude takto finančně hazardovat.

Aktuálně se v klubu snaží řešit problémy, které způsobilo minulé vedení klubu a nastavit zcela jiný systém, než který aplikoval právě Tönnies. Jisté ovšem je, že vzhledem k finanční stránce klubu to bude běh na dlouhou trať. Věřme však, že německý gigant v průběhu dalších sezón nejenže postoupí zpět mezi elitu, ale stane se opět obávaným gigantem.

Zdroje: Schalke 04, DW, Bundesliga

Reklama

Bundesliga

Borussia Dortmund vs. Bayern Mnichov: Preview a tipy na sázení

Už v sobotu v 18:30 nám Bundesliga nabídne další parádní podívanou. Šlágrem 14. kola utkání bude souboj Borussie Dortmund a Bayernu Mnichov. Favorit je jasný. Potvrdí ale bavorský gigant svou roli?

Publikováno

dne

Už v sobotu v 18:30 nám Bundesliga nabídne další parádní podívanou. Šlágrem 14. kola utkání bude souboj Borussie Dortmund a Bayernu Mnichov. Favorit je jasný. Potvrdí ale bavorský gigant svou roli?

Už po 130. se v sobotu utkají dva největší a nejúspěšnější německé týmy. Borussia Dortmund bude hostit na své půdě Bayern Mnichov. Očekává se, že by Der Klassiker i nyní měl nabídnout skvělou podívanou.

Poměrně nepřekvapivě má mnohonásobně lepší bilanci vzájemných zápasů bavorský mančaft. Ten zvítězil ve 49 % zápasů (63-34-32). Navíc vyhrál posledních šest vzájemných soutěžních zápasů. Zajímavé je, že z toho se čtyřikrát hrálo právě ve Vestfálsku.

Dortmund, leč do zápasu nastoupí v roli outsidera, však nemusí mít ještě před zápasem prohru v hlavě. Ostatně Borussia zažívá třetí nejúspěšnější start do nové sezony. Po 13 kolech ztrácí na Bayern pouze bod, výhra by znamenala posun do čela tabulky.

Svěřenci Marca Roseho jsou navíc doma v této sezoně 100%, vyhráli všech 7 zápasů. Bayern pak v posledních devíti venkovních ligových zápasů neudržel čisté konto, což je pro Dortmund pozitivní zpráva.

Za zmínku stojí i fakt, že právě Signal Iduna Park je většinou zárukou vyrovnaného zápasu. Když hrála v posledních letech Borussia v Mnichově, často odjížděla s debaklem, zatímco v Dortmundu dokázala být rovnocenným soupeřem, dokonce i získávat tři body.

Lze tedy bez nadsázky říci, že Dortmund rozhodně v sobotu má šanci. Trenér Julian Nagelsmann navíc nemá Borussii zrovna v lásce. Z devíti utkání na postu trenéra ji porazil pouze jednou.

Sázka na vítěze se tedy nemusí úplně vyplatit. Jistější bude sázka na góly. Bayern průměrně střílí 3,23 gólu na zápas, Dortmund 2,53. V pěti z šesti posledních zápasů navíc padly alespoň čtyři góly. Nejinak by tomu mělo být nyní.

Pro Bayern bude nevýhodou absence Kimmicha, zklamaný Lewandowski by však mohl chtít ukázat zdravou naštvanost poté, co nezískal Zlatý míč. Haaland jej však potřebuje dohnat v tabulce střelců, tudíž se také bude chtít bezesporu ukázat.

Dortmund je mimo jiné nejoblíbenějším soupeřem polského útočníka. Lewandowski svému bývalému týmu nasázel už 24 gólů. Možností na sázení je tedy několik, nejlepší jsou gólové sázky.

Tip na sázení | Over 3,5 v kurzu 1,84 u Tipsportu

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Haaland může za určitých podmínek odejít, není to ale v našem zájmu, zní z Dortmundu

Není otázkou jestli, ale kdy Borussii Dortmund opustí Erling Haaland. Největší hvězda vestfálského celku stále nepřestává udivovat Evropu a poutat zájem velkoklubů. V Německu však prý nemají potřebu jej prodávat.

Publikováno

dne

Není otázkou jestli, ale kdy Borussii Dortmund opustí Erling Haaland. Největší hvězda vestfálského celku stále nepřestává udivovat Evropu a poutat zájem velkoklubů. V Německu však prý nemají potřebu jej prodávat.

Erling Haaland stále prokazuje, že není jen náhodnou kometou jedné sezony. Naopak. Góly dává stále, bez přestání. I když jej přibrzdí zranění, hned po návratu skóruje.

Aktuálně má v Dortmundu neuvěřitelnou bilanci. V 70 soutěžních zápasech nasázel 71 gólů. Zkrátka vynikající počin. Nelze se divit, že je o něj již nějakou tu dobu zájem napříč evropskými velkokluby.

Nor však má v Borussii kontrakt platný do roku 2024. Jenže je v něm také výstupní klauzule.

Dle německých médií se jedná o částku ve výši 75 milionů eur, přičemž s různými bonusy by se mohlo celkově jednat o 90 milionů. Může se to zdát jako směšná suma vzhledem k tomu, jaké výkony Haaland předvádí.

Faktem ale je, že oficiálně to nikdo z Dortmundu neprozradil. Neučinil tak nyní ani Michael Zorc, sportovní ředitel Borussie.

„Jak Erling, tak klub řeší problém velmi profesionálně. Uvidíme, jak se věci vyvinou. Navzdory pandemii nemáme ekonomickou potřebuje jej prodávat. Sedneme si a uvidíme, jak se domluvíme,“ nechal se Zorc slyšet v rozhovoru pro Sport1.

Server Transfermarkt nyní odhaduje Haalandovu hodnotu na astronomických 150 milionů eur.

Zdroje: Sport1, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Der Klassiker aneb Borussia Dortmund – Bayern Mnichov. Kde se zrodila rivalita?

Bayern Mnichov a Borussia Dortmund jsou dva historicky nejúspěšnější fotbalové celky v Německu. Společně nasbírali 24 z posledních 28 bundesligových titulů. Kde se zrodila jejich rivalita?

Publikováno

dne

Bayern Mnichov a Borussia Dortmund jsou dva historicky nejúspěšnější fotbalové celky v Německu. Společně nasbírali 24 z posledních 28 bundesligových titulů. Kde se zrodila jejich rivalita?

Často se hovoří o tom, že mezi Borusií a Bayernem žádná velká rivalita nepanuje. Z hlediska historie žádnou rivalitu a nenávist skutečně nenajdete, ta se zrodila až v posledních letech, když spolu oba celky začaly soutěžit o ligový titul.

Pro Dortmund je největší rival Schalke 04, Revierderby má skutečně velkou historii. Bayern zase v historii zápolil s Norimberkem, v sedmdesátých letech zase panovala nevraživost s Borussí Mönchengladbach.

Přesto je Der Klassiker nejsledovanějším zápasem v Německu. Jde přeci jen o dva nejúspěšnější celky posledních let, na startu uplynulé dekády spolu sváděly strhující boje o titul. V posledních letech však Bayern v Německu naprosto dominuje a pravidelně si dokáže poradit jak s Borussií, tak s celou ligou.

Historicky poprvé se oba celky utkaly 16. října roku 1965. Borussia tehdy porazila Bayern v Mnichově 2:0. Ačkoli je Bayern historicky úspěšnější a chlubí se více trofejemi, jako první odstartovala německou slávu v Evropě Borussia.

V sezóně 1965/66 totiž Dortmund vyhrál Pohár vítězů pohárů a stal se tak prvním německým celkem, jenž získal evropský pohár. Bayern vyhrál stejnou soutěž v následující sezóně.

V roce 1971 Bayern porazil Borussii 11:1, což je jeho nejvyšší Bundesligová výhra a pro Dortmund je to druhá největší porážka.

Rivalita mezi oběma kluby začala silněji růst v devadesátých letech minulého století, současně s tím, jak jako klub rostla Borussia. Ta chtěla zaútočit na Bayern, když vyhrála dva po sobě jdoucí tituly v letech 1995 a 1996.

V roce 1996 kapitán Bayernu Lothar Matthäus nařknul hráče Dortmundu a spoluhráče z německé reprezentace Andrease Möllera, že je ubrečené dítě, když si utíral imaginární slzy z obličeje. Möllerova reakce? Matthäusovi vlepil facku.

Na konci té sezóny si Möller vychutnal sladkou odměnu. Borussia totiž vyhrála Ligu mistrů a finále se hrálo na Olympiastadionu, domácí půdě Bayernu Mnichov.

V roce 1998 se rozhořela rivalita ještě tím, když Bayern přetáhl úspěšného trenéra Ottmara Hitzfelda z Dortmundu. Následující zápasy byly dost ostré, brankář Bayernu Oliver Kahn se nejprve pokusil o kung-fu kop na Chapuisata, později se zakousl do ucha Heika Herrlicha.

Na startu nového století zůstaly oba celky dost úspěšné. Bayern v roce 2001 vyhrál Ligu mistrů, Dortmund ovládl Bundesligu v sezóně 2001/02 a k tomu ještě Pohár UEFA. V roce 2001 se odehrálo nejdivočejší střetnutí, k vidění bylo 10 žlutých karet a tři červené, což je bundesligový rekord.

Dortmund ale následně upadl do velkých dluhů, ze kterých mu pomohl právě Bayern. V roce 2004 půjčil bavorský gigant Borussii 2 miliony eur, což byl hlavní důvod, proč vestfálský celek nezbankrotoval.

Po problémech způsobených nedostatkem financí se Borussia začala drápat zpět na vrchol zhruba v roce 2010. Mladý trenér Jürgen Klopp poskládal velice silný tým okolo Marca Reuse, Roberta Lewandowského, Mattse Hummelse nebo Maria Götzeho a v Bundeslize začal dominovat.

Borussia získala ligový titul v roce 2011 i 2012 a atraktivním pojetím hry si získala srdce miliony fanoušků po celém světě. V sezóně 2011/12 Borussia zkompletovala nad Bayernem historicky první double, když jej ve finále DFB-Pokalu porazila 5:2, hattrickem se blýskl Lewandowski.

V sezóně 2012/13 se potvrdila dominance německého fotbalu. Borussia Dortmund v semifinále Ligy mistrů přešla přes Real Madrid, Bayern Mnichov zdemoloval Barcelonu. Ve finále hraném ve Wembley byl šťastnější Bayern, když minutu před koncem rozhodl na 2:1 Robben.

Jaro roku 2013 také poznamenala jedna zpráva. Vycházející superstar německého fotbalu a zlaté dítě Borussie Dortmund Mario Götze přestupuje do Bayernu Mnichov, který zaplatil jeho výkupní klauzuli.

O rok později přišla další rána pro fanoušky Borussie. Na konci sezóny totiž vypršela smlouva Robertu Lewandowskému a ten se zadarmo odebral do Bayernu Mnichov.

O dva roky později, v roce 2016, zkompletoval Bayern „loupežní hatrrick“. Z Borussie už získal útočníka, záložníka a ještě potřeboval obránce. Trasu Signal Iduna Park – Allianz Aréna tak absolvoval kapitán Borussie Mats Hummels.

V posledních letech měla Borussie své problémy a rivalita tak ochabla. Od roku 2013 nevyhrál Bundesligu nikdo jiný než Bayern, Borussie ve vzájemných zápasech tahá většinou za kratší konec.

Zdroj: Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Oblíbené