Příběh klubu: Portsmouth F.C. – Z Premier League až na dno a zase zpět? Naděje umírá poslední!

Portsmouth FC, pro fanoušky anglického fotbalu se určitě nejedná o neznámý název. Jedná se o tradiční anglický klub, jehož historie se píše už od roku 1898. Ještě do roku 2010 hrál v Premier League, ale následoval krutý pád na dno. Nicméně po převzetí novým majitelem se opět blýská na lepší časy. Pojďme si povědět příběh o tomto tradičním anglickém klubu!

Embed from Getty Images

Jak již bylo psáno, začátky klubu Portsmouth FC sahají do roku 1898. Z počátku se nejednalo o nějaký ambiciózní klub. To se začalo měnit na začátku 20. let minulého století, když Portsmouth pomáhal zakládat Third Division of Football League, což je dnešní League One, tedy třetí liga. V první sezoně skončil na 12. pozici, ale postupně se začal zlepšovat, až v sezoně 1923/24 přišlo vítězství v dané soutěži a postup do druhé nejvyšší soutěže. V ní se nejdřív Portsmouth umístil překvapivě na 4. místě, poté na 11. a pak přišla zázračná sezona, když Portsmouth dokázal skončit druhý a postoupil poprvé ve své historii do nejvyšší anglické fotbalové ligy, tehdejší Football League First Division (dále jen First Division), dnešní Premier League.

Od roku 1927 si dokázal Portsmouth prvoligovou příslušnost udržet až do roku 1959. V nejvyšší soutěži se tedy udržel krásných 32 let, během nichž zažil i své zlaté období. Dokázal 2x vyhrát First Division v letech 1949 a 1950. Navíc v roce 1939 dokázal vyhrát FA Cup, dvakrát ve finále během tohoto období padli a ještě jednou dokázali zvítězit v roce 1949 v FA Community Shield.

Vítězové FA Cupu v roce 1939; zdroj: portsmouthfc.co.uk

Jenže žádné úspěšné období netrvá navěky. Takže po sestupu z First Division následovala pro Portsmouth doba temna. Ta trvala od roku 1959 až do sezony 1986/87. V daném období se klub pohyboval neustále mezi druhou až čtvrtou ligou. Až v právě zmíněné sezoně 1986/87 dokázal Portsmouth z druhé ligy opět postoupit do First Division a vypadalo to, že ten starý dobrý klub je zpět. Jenže v nejvyšší soutěži skončil klub vydržel jen jednu sezonu, v níž skončil poslední a opět se pakoval zpět do druhé ligy, v níž vydržel až do roku 2003.

V sezoně 2002/2003 dokázal Portsmouth totiž opět postoupit do nejvyšší ligové soutěže, už známé jako Premier League. V dané sezoně klub naprosto ovládl druhou ligu a s 98 body a začala se psát nová, vcelku úspěšná, kapitola v historii klubu. Jenže ta vydržela pouze do roku 2010.

Nicméně v prvoligovém období mezi lety 2003-2010 se Portsmouth neustále držel v Premier League a dokonce dokázal místy i velice překvapovat. V roce 2008 získal Portsmouth senzačně FA Cup, když ještě ve čtvrtfinále prošli přes Manchester United a ve finále porazili Cardiff, díky čemuž mohli slavit velkolepý úspěch. V roce 2010 se pak Portsmouth v sestupové sezoně dokázal opět probojovat do finále FA Cupu, jenže ve finále podlehl Chelsea 1-0. Nicméně dosažení finále FA Cupu v sezoně, v níž klub sestoupil, dávalo fanouškům i klubu jakousi naději, že by snad nemuselo jít o dlouhodobý sešup dolů…

Oslavy FA Cupu v roce 2008; zdroj: bbc.com

Ale zřejmě víme, jaká je skutečnost. Portsmouth se ze svých problémů dosud nedokázal vyhrabat. Za vším samozřejmě člověk má hledat ženu nebo peníze, v tomto případě peníze. Portsmouth se dostal do obrovské finanční krize, neskutečně se zadlužil a musel prodat své nejlepší hráče a dostal se zkrátka na dno.

V roce 2012 klub sestoupil z Championship (druhé anglické ligy) do League One, z níž hned sestupoval opět o patro níž, až do čtvrté soutěže, tedy League Two. Ve čtvrté lize se klub držel do sezony 2016/17, v níž dokázal celou soutěž vyhrát a postoupit.

Rozhodující zápas, v němž si Portsmouth zajistil postup, se konal ve 43. kole, tzn. tři kola před koncem, na půdě Notts County a hned 4500 fanoušků Portsmouthu si tento zápas nenechali. Na zápas museli cestovat více než 350 mil, což je cca 565 kilometrů. Ještě přičíst cestu zpět a dá to pěknou vzdálenost. Kdyby v daném utkání Portsmouth nevyhrál a nedokázal si předčasně zajistit postup, asi by se domů jelo hůře. Nicméně Portsmouth vyhrál 3-1 a předem si zajistil svůj postup. Hned po zápase se začalo mohutně slavit.

Oslava postupu do League One v roce 2017; zdroj: portsmouthfc.co.uk

Po postupu zvládl Portsmouth první sezonu v League One více než obstojně. Skončil na osmé pozici. Po této sezoně navíc klub koupil nový majitel. A ne ledajaký. Stal se ním Michael Eisner, který dělal výkonného ředitěle pro společnost The Walt Disney.

A nutno podotknout, že nový majitel klubu nemá zrovna malé ambice. Chce do klubu investovat a dostat ho do Premier League za méně než 10 let. A proč se vůbec rozhodl koupit klub? Prý kvůli vášni fanoušků. Když viděl, jak mohutně slaví postup do třetí nejvyšší soutěže, tak jim chtěl udělat o to větší radost a má je tedy v plánu opět dostat na vrchol, tedy do nejvyšší soutěže. Navíc ho nadchla historie klubu a když se procházel po stadionu, Fratton Parku, cítil pocity vzrušení a bohaté historie. A to, že fanoušci se rozhodli sami klub koupit před několika lety, ho fascinovalo ještě více. Podle něho udělali fanoušci Portsmouthu více než pozoruhodnou práci, ale aby klub mohl přejít na vyšší level, tak potřebuje větší investice a ty chce poskytnout právě on sám. Mimoto ještě Eisner podotkl, že mezi fanoušky Portsmouthu a fanoušky Disney lze vidět určité spojitosti, ale neřekl konkrétně jaké.

Nutno podotknout, že Eisnerův vstup do klubu je o to zajímavější, že mu ho prodávali právě fanoušci. Konkrétně musel přesvědčit alespoň 75% fanoušků, z celkového počtu 1500, aby mu klub byli ochotni prodat. Někteří sice byli skeptičtí, ale věděli, že klub se bez investicí neobejde a tak se rozhodli Eisnerovi věřit. Jestli se mu dá věřit, to se uvidí v následujících blízkých letech.

Michael Eisner představován jakožto nový majitel klubu; zdroj: bbc.com

Nicméně vstup do klubu se mu povedl. Portsmouth se nyní po třinácti kolech nachází na 1. místě League One, bývá vyprodaný stadion a pokud si hráči udrží formu, tak by se mohli radovat z dalšího postupu o level výše. Milovníci romantických sportovních, a především fotbalových, zážitků by klubu určitě přáli návrat na vrchol, nebo alespoň do Premier League. Nezbývá nám, než doufat, že se toho v blízké budoucnosti dočkáme a celý příběh bude mít dobrý konec.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Fanoušci Arsenalu mohou začít slavit! Přestupová hádanka jménem Özil je vyřešená

Bývalý německý reprezentant Mesut Özil konečně mění působiště, když míří do tureckého Fenerbahce. To určitě uvítají jak fanoušci, tak klubová kasa, kterou několik let ždímal.

Případ Kuchta: Zahodil dvě obrovské šance, ale nakonec je proměnil. Našla Slavia konečně svého útočníka č.1?

Před sezónou nikdo příliš nechápal, proč si Slavia stahuje Jana Kuchtu zpět do Edenu. V útoku měla Musu, Tecla a Júsufa, na co tedy další útočník? Jindřich Trpišovský ale znovu ukázal, že ví, co dělá.