Spojte se s námi


Bundesliga

Přestupové období ještě nezačalo a Dortmund už má tři posily a další mají být na cestě. O koho jde?

Borussia Dortmund má po nejhorší sezóně za posledních 5 let co napravovat. Nezvládnutý postup ze skupiny Ligy mistrů a následný zkrat v prvním kole play-off Evropské ligy. Brzké vypadnutí v německém poháru a v lize opět „jen“ druzí. Klub tedy neztrácel čas a začal nakupovat posily.

Publikováno

dne

Borussia Dortmund má po nejhorší sezóně za posledních 5 let co napravovat. Nezvládnutý postup ze skupiny Ligy mistrů a následný zkrat v prvním kole play-off Evropské ligy. Brzké vypadnutí v německém poháru a v lize opět „jen“ druzí. Klub tedy neztrácel čas a začal nakupovat posily.

V létě čeká Dortmund hráčský exodus. Nedávno Manchester City oznámil, že podepsal od nové sezóny Erlinga Haalanda, který bezpochyby patřil k hlavním pilířům vestfálského celku. V 88 zápasech nastřílel 85 gólů a na dalších 23 přihrál.

Po čtyřech sezonách tým opustí také Axel Witsel, kterému končí smlouva a klub se rozhodl ji neprodloužit. Smlouva nebude prodloužena ani obránci Zagadouvi. Po sezóně končí hostování Reinierovi, který se bude vracet do Realu Madrid. Brazilský útočník má za sebou nevydařené 2 sezóny, když ve 38 zápasech vstřelil jediný gól. To samé platí i u obránce Marina Pongračiče, který přišel minulé léto pouze jako rezervní obránce.

Obránce Marcel Schmelzer ukončí po sezoně kariéru. Jeden z posledních aktivních hráčů, který zažil poslední ligový titul Borussie, se rozhodl po 14 sezonách ve žluto-černém dresu pověsit kariéru na hřebík.

Taktéž už minulý rok oznámil konec kariéry sportovní ředitel Michael Zorc, který tuto funkci zastával více než 25 let. Na tomto místě ho na jaře nahradila klubová legenda Sebastian Kehl. A ten do další sezóny plánuje velké věci.

Niklas Süle

Německý reprentační obránce už v únoru oznámil, že smlouvu v Bayernu neprodlouží a přesune se právě do BVB. Šestadvacetiletý obránce patřil v Bavorsku mezi hlavní opory, ale necítil se v klubu dostatečně vážený. V Dortmundu přijal prakticky stejnou smlouvu, ale má možnost stát se týmovým lídrem. Süle podle zdrojů sám touží po nové výzvě. Ze sportovního hlediska je Niklas pro BVB nesmírně důležitou posilou, zejména s ohledem na nejistou obranu.

Sebastian Kehl řekl: „Niklas během osobních rozhovorů ukázal, že o Borussii Dortmund opravdu stojí. Má mnoho zkušeností, klid v rozehrávce a potřebnou fyzičku, aby s námi od léta udělal další krok.“

Süle byl spojován se zájem od Chelsea, Barcelony, Realu Madrid nebo Newcastlu United, kteří chtěli využít situace, že německý reprezentant bude v létě po vypršení smlouvy v Bayernu k mání zcela zdarma.

Nico Schlotterbeck

Dvaadvacetiletého obránce z Freiburgu vyhlížela Borussia už nějakou dobu. Levonohých stoperů není na trhu mnoho a mít jednoho v týmu je někdy až vzácnost.

Schlotterbeck v prvním týmu Freiburgu debutoval už v sezoně 2018/2019 a zatím za něj odehrál 54 zápasů, na svém kontě má i čtyři vstřelené branky. S klubem se určitě rozloučí povedenou sezonou. Freiburg si zahraje finále německého poháru a třešničkou na dortu může být postup do Ligy mistrů.

„Nico je mladý německý reprezentant, který prošel skvělým vývojem. Jeho profil je pro BVB ideální,“ řekl odcházející sportovní ředitel Michael Zorc.

Jeho nástupce Sebastian Kehl dodal: „Nicova cesta mi připomíná tu mou, když jsem jako mladý německý reprezentant přišel z Freiburgu do BVB. Doufám, že se pro něj Dortmund stane stejným domovem jako pro mě.

Nico má obrovský potenciál. Z mnoha zainteresovaných klubů si nevybral finančně nejvýhodnější nabídku, ale vybral si BVB, aby se zde rozvíjel.“

Podle německých zdrojů za něho Freiburg dostane 25 milionů eur.

Karim Adeyemi

Německý mladík by měl Dortmundu přidat ofenzivní sílu, o kterou přijde po odchodu Erlinga Haalanda. Dvacetiletý hráč v úterý v Dortmundu absolvoval zdravotní prohlídku a v pozdních odpoledních hodinách podepsal smlouvu platnou do 30. června 2027.

Adeyemi, mistr Evropy U21 z roku 2021, je v současnosti s 19 góly nejlepším střelcem rakouské bundesligy. Během čtyř let v Salcburku získal šest trofejí. V aktuální sezóně Adeyemi nastoupil za Salcburk v bundeslize a Lize mistrů celkem 35krát (22 gólů/6 asistencí).

„Jako malého mě fascinoval rychlý dortmundský fotbal. Proto jsem měl jasno, že bych chtěl přestoupit do BVB, když jsem se dozvěděl o zájmu Dortmundu. Záměrně jsem podepsal dlouholetou smlouvu, protože jsem přesvědčený, že budeme mít konkurenceschopný tým a s podporou skvělých fanoušků můžeme vyhrávat tituly,“ řekl po podpisu smlouvy Adeyemi.

„Po přestupech Niklase Süleho a Nica Schlotterbecka jsme v Karimu Adeyemim získali pro nadcházející sezonu dalšího velmi zajímavého hráče. Mimochodem takového, který má k BVB velký vztah, jehož srdce jako mladíka bilo pro černožluté a který odmítl mnoho nabídek z předních evropských lig, aby mohl hrát za Borussii Dortmund. Jeho rychlost a gólové riziko jsou impozantní, a přestože je Karim v pouhých 20 letech fotbalově i sportovně velmi daleko, vidíme v něm obrovský potenciál rozvoje,“ říká Sebastian Kehl.

Kdo bude další?

Samotný trenér Marco Rose dnes na tiskové konferenci oznámil, že by do klubu rád přivedl nového útočníka a defenzivního záložníka. O koho by mohlo jít?

Na pozici hrotového útočníka můžeme nejvíce slyšet o Sebastienu Hallerovi. Ten má za sebou skvělou sezónu v Ajaxu, kde v Lize mistrů nastřílel 11 branek za pouhých osm zápasů. Dále se mluví o Francouzi Ekitikem nebo Slovinci Šeškovi. Dlouho se mluvilo i o Adamu Hložkovi, ale ten je zřejmě na cestě do Neapole.

Ve středu zálohy se může objevit Kondrad Laimer, o kterého má zájem i Bayern nebo Xaver Schlager.

Zdroj: Tranfermarkt, Borussia Dortmund, Twitter

Reklama

Bundesliga

VIDEO: Konec německého fotbalu? Nenáviděné Lipsko získalo první trofej, Freiburg i přes prohru vítězem německých srdcí

Sobotní večer se zapsal do historie německého fotbalu. Ať už pozitivně, či negativně. Důvod je prostý. RB Lipsko získalo svou první významnou trofej, když vyhrálo německý pohár. Vítězem německých srdcí je však jednoznačně Freiburg.

Publikováno

dne

Sobotní večer se zapsal do historie německého fotbalu. Ať už pozitivně, či negativně. Důvod je prostý. RB Lipsko získalo svou první významnou trofej, když vyhrálo německý pohár. Vítězem německých srdcí je však jednoznačně Freiburg.

Minulý rok to nevyšlo, tentokráte už ano. RB Lipsko získalo první významnou trofej, když na Olympijském stadionu v Berlíně porazilo Freiburg, s nímž mimo jiné saský celek bojoval i v lize o místenku v Lize mistrů. V obou případech byl úspěšný.

Před rokem Lipsko nestačilo ve finále poháru na Borussii Dortmund. A stejně jako před rokem Dortmundu, tak letos Freiburgu fandilo celé Německo. Očekávaně. I pozápasové dění ostatně maximálně demonstrovalo, proč tomu tak vlastně je.

Fanoušci Freiburgu, kterých do Berlína dorazilo mnoho, i přes prohru děkovali hráčům a realizačnímu týmu za fantastickou sezonu. Byli mnohem hlasitější, než příznivci Lipska. Nečekaně, chtělo by se ironicky povzdechnout.

Lipsko je vůbec nejnenáviděnějším klubem v Německu, trvá to už roky. Když Lipsko někde hraje, setkává se s protesty. Někteří fanoušci na zápasy nechodí, jiní útočí na autobusy saského celku, další však demonstrují svou nenávist jinak.

I ultras Freiburgu se na zápas připravovali tak, že se nejedná o normální zápas s normálním soupeřem. Jasně dali najevo, že Lipsko je problém. A to nejen pro ně, ale pro celý německý fotbal.

I proto „zdobí“ diskuse pod příspěvky RB Lipska komentáře se zvracejícími smajlíky, nadávkami. A že by si z toho vítězové DFB Pokalu něco dělali? Naopak. Ještě provokují, když do pohárové trofeje nalévají nápoj od Red Bullu.

A co se v reakcích mimo nadávky ještě objevuje? Pochopitelně řeči o tom, že se jedná o konec německého fotbalu. Samozřejmě německé fanoušky poměrně unavuje také dominance Bayernu, nicméně mnichovský gigant funguje demokraticky a neporušuje zásadní pravidlo 50+1.

A přesně to Lipsko porušuje. To německým fanouškům vadí. Fanoušci mají být součást klubu, podílet se na jeho chodu. Ale v RB se to neděje.

„Tohle je začátek konce německého fotbalu, jak ho známe. Lidé nahoře povolují porušení pravidla 50+1 a my se můžeme těšit na zničení fanouškovské kultury,“ vyjádřil své obavy jeden z německých fanoušků. A není sám.

Kromě Lipska podobné nenávisti čelí ze stejných důvodů také Hoffenheim. Nenávist sice není správná věc, která by měla být podporována, nicméně snaha a vytrvalost fanoušků, aby byla dodržována pravidla, která činí fotbal lepším, si zaslouží pochvalu.

Zdroj: SC Freiburg, RB Lipsko, DFB Pokal, Twitter

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Haaland se s Dortmundem loučí stylově. Spoluhráčům i zaměstnancům klubu pořídil luxusní hodinky za nemalé peníze

Erling Haaland se stěhuje z Borussie Dortmund do Manchesteru City. Angažmá ve vestfálském celku si maximálně užil a proto se rozhodl, že se s každým členem týmu rozloučí dárkem.

Publikováno

dne

Erling Haaland se stěhuje z Borussie Dortmund do Manchesteru City. Angažmá ve vestfálském celku si maximálně užil a proto se rozhodl, že se s každým členem týmu rozloučí dárkem.

Norský ostrostřelec opouští Borussii Dortmund s famózní bilancí. V 89 soutěžních zápasech nasázel 86 gólů a přidal 23 asistencí. Klub musí mrzet, že jej opouští za „pouhých“ 75 milionů euro, neboť jeho hodnota je rozhodně o pořádný kus vyšší.

Erling Haaland si však svůj čas v Německu maximálně užil. Vytvořil si velké pouto s proslule vášnivými fanoušky, skvěle si sedl také se svými spoluhráči. Celkově na Dortmund bezesporu nebude vzpomínat ve zlém, naopak.

I kvůli tomu se s lidmi z klubu loučí s grácií, když všem svým spoluhráčům, ale i zaměstnancům klubu koupil drahé dárečky.

Všech 33 jeho spoluhráčů obdrželo luxusní hodinky Rolex, jejichž cena se pohybuje ve výši 13 až 15 000 eur, tedy v rozmezí od 320 tisíc do 370 tisíc korun.

Bild, který s informací přišel, mimo jiné uvádí, že hodinky byly dodány hned dvěma limuzínami z Nizozemska. Haaland navíc zaplatil i službu v podobě osobního vyzkoušení hodinek.

Všechny z hodinek navíc byly dodány ve speciálních obalech, kterou zdobily tři fotografie. První z nich zobrazuje Haalandovo číslo na dresu, druhá Haalandovu oslavu gólu a třetí Haalanda s trofejí za výhru v německém poháru. Kromě toho na krabičce jsou jeho iniciály EBH.

Ostatní zaměstnanci Borussie Dortmund dostali hodinky značky Omega z řady Speedmaster Professional. Jejich cena se pohybuje ve výši 5 až 7 tisíc eur.

Zdroj: Bild

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Dortmund reaguje na sezonu bez trofeje a odvolal hlavního kouče

Borussia Dortmund nedokázala v této sezoně konkurovat Bayernu Mnichov a nezazářila ani v pohárových soutěžích. Po roce tak byl odvolán hlavní trenér i se svými asistenty.

Publikováno

dne

Borussia Dortmund nedokázala v této sezoně konkurovat Bayernu Mnichov a nezazářila ani v pohárových soutěžích. Po roce tak byl odvolán hlavní trenér i se svými asistenty.

Vestfálský celek zůstal v uplynulé sezoně za očekáváním. Příchod kouče Marca Roseho přitom vlil do Dortmundu novou naději a energii, z počátku to také skutečně nevypadalo vůbec zle.

Postupně se ovšem začaly projevovat díry v sestavě a složení týmu, klub navíc trápila místy početná marodka, popřípadě absence největších hvězd, nemálo toho promarodil i hvězdný Erling Haaland, na kterého Borussia tolik spoléhala.

Dortmund tak skončil druhý v lize, nezazářil však ani v domácím poháru, natož pak v Evropě. A hlavu na špalek tak musel položit právě Rose, kterého Borussia před rokem dotáhla od rivala z Mönchengladbachu.

„Po sezoně, která byla z různých důvodů neuspokojivá, jsme byli nuceni dojít k závěru, že jsme nedosáhli svého maxima v mnoha oblastech,“ komentoval rozhodnutí propustit Roseho výkonný ředitel Hans-Joachim Watzke pro klubový web.

Rose přitom byl navzdory nepříliš povedené sezoně přesvědčen o tom, že se s klubem vydal správnou cestou: „Během našeho rozhovoru jsem ale nabyl dojmu, že 100% přesvědčení u ostatních zodpovědných neexistuje. Proto jsme se společně rozhodli ukončit spolupráci.“

Spolu s německým koučem v klubu končí jeho asistenti. Dortmund mu poděkoval za jeho práci a nasazení v uplynulé sezoně.

O složení nového trenérského kádru bude Borussia jednat v nejbližších dnech.

Zdroj: Borussia Dortmund

Pokračovat ve čtení

Oblíbené