Spojte se s námi


Fotbal

Přestoupí další hvězda do Saúdská Arábie? Robert Lewandowski se stal terčem zájmů saúdských klubů

Zástupci barcelonského útočníka Roberta Lewandowskiho podle Rudyho Galettiho obdrželi nabídku od saúdského veřejného investičního fondu PIF. Již v létě se polského kanonýra pokoušelo získat několik klubů ze Saúdské Arábie, ovšem neúspěšně. Jaké šance jsou nyní?

Publikováno

dne

Zástupci barcelonského útočníka Roberta Lewandowskiho podle Rudyho Galettiho obdrželi nabídku od saúdského veřejného investičního fondu PIF. Již v létě se polského kanonýra pokoušelo získat několik klubů ze Saúdské Arábie, ovšem neúspěšně. Jaké šance jsou nyní?

PIF doufá, že s Barcelonou zahájí diskuze o možném přestupu, který by 35letého hráče přivedl do Saudi Pro League. Toho už tamní týmy lanařily v létě, Lewandowski ovšem setrval i nadále v Evropě.

Katalánskému týmu pomohl v minulém ročníku vyhrát titul v La Lize, ve které ve 34 zápasech vstřelil 23 gólů a na dalších 7 nahrál. V této aktuální sezóně se mu již tak nedaří. Stává se navíc terčem kritiky a na jeho obvyklé poměry má nízkou bilanci.

V 17 zápasech ve všech soutěžích vstřelil „pouze“ 8 gólů. Poté, co se klubům ze Saúdské Arábii podařilo úspěšně podepsat Karima Benzemu a další hvězdy jako Kalidou Koulibaly, Malcom, Rúben Neves, Sergej Milinković-Savić či Aleksandar Mitrović, už nedotáhli do zdárného konce přestup Lewandowskiho a ani Mohameda Salaha z Liverpoolu.

Počítá se však s tím, že dříve či později úspěšní přeci jenom budou. Vše tedy naznačuje tomu, že jejich zájem o největší evropské hvězdy se znovu objeví, jakmile se otevře přestupové okno, jak ostatně informuje server ESPN.

Důvody přestupu

Není veřejným tajemstvím, že Barcelona nemá dostatečné finanční prostředky a klub na tom z dlouhodobého hlediska není finančně dobře. Podle nedávných zpráv se vedení katalánského klubu začíná o polského reprezentanta obávat a nyní se neustále objevují zvěsti, že by se ho klub mohl chtít zbavit.

Po výhře nad Atlétikem Madrid se na Lewandowskiho snesla vlna kritiky. Dokonce expert, José Álvarez, na Barcelonu v populárním fotbalovém televizním pořadu El Chiringuito prohlásil: „Klub vážně uvažuje o tom, že Lewandowskiho v létě prodá.“

O pětatřicetiletého hráče se zajímá několik klubů ze Saúdské Arábie. Lewandowski si v posledních zápasech častěji stěžoval a dokonce odmítl potřást rukou svému mladému spoluhráči Lamine Jamalovi v utkání s Deportivem Alavés. Polský útočník se k celé situaci vyjádřil následovně: „Něco takového se na hřišti stává. Je to normální situace mezi dvěma hráči. Mezi mnou a Laminem není žádná zlá krev nebo zlé úmysly. Všechno je v pořádku!“

Smlouva a její bizarní klauzule

Pětatřicetiletý polský útočník ve věku 34 let kontroverzně přestoupil do Barcelony z Bayernu Mnichov za necelých 43 milionů liber a s novým zaměstnavatelem podepsal čtyřletou smlouvu.

Katalánci mohou Lewandowskiho smlouvu ukončit o rok dříve po sezoně 2024/25. Toto rozhodnutí by záviselo na výkonech hráče během jeho třetí sezóny v Barceloně. Uvádí se, že klub by mohl neobvyklou klauzuli aktivovat, pokud by se Lewandowski v sezóně 2023/24 nezúčastnil alespoň 25 % zápasů, a to buď v základní sestavě, nebo odehrál minimálně 45 minut.

Lewandowskiho mnohamilionová mzda se navíc během čtyř let jeho původní smlouvy mění. Barcelona se nadále potýká s obrovskými dluhy a neustále hledá způsoby, jak snížit výdaje. Prodej by proto mohl být finanční vzpruhou, jak na ušetřené mzdě, tak na částce, kterou by za přestup vyinkasovala.

Jak se k dění staví Lewandowski

„Pořád mám v sobě chuť a vášeň. Myslím si, že mohu hrát další tři nebo čtyři roky, protože se fyzicky cítím velmi dobře,“ řekl španělskému deníku Marca.

Možná nyní již sám v hlavě lituje, že opustil skvěle šlapající Bayern Mnichov, kde byl zbožňován a milován. Nyní v německém celku střílí góly anglický kapitán Harry Kane a brzy již možná překoná i jeho střelecký rekord v počtu branek v jednom ročníku Bundesligy.

Zdroj: Marca, ESPN, Sport, Twitter

Reklama

Oblíbené