Spojte se s námi


Fortuna liga

Představení týmů Fortuna ligy: Zlín má dobrou obranu, ale obrovský otazník v útoku

Dalším z řady českých prvoligových klubů, jež vám před sobotním startem Fortuna ligy postupně představujeme, jsou ševci z Baťova města. Ti do nové sezony půjde se změněným názvem – FC Trinity Zlín – i zcela novým logem. A jasnou ambicí vyhnout se zase jednou bojům o záchranu.

Publikováno

dne

Dalším z řady českých prvoligových klubů, jež vám před sobotním startem Fortuna ligy postupně představujeme, jsou ševci z Baťova města. Ti do nové sezony půjdou se změněným názvem – FC Trinity Zlín – i zcela novým logem. A jasnou ambicí vyhnout se zase jednou bojům o záchranu.

Realizační tým

Už druhou sezonu začnou zlínští fotbalisté s lodivodem v osobě progresivního kouče studujícího profesionální licenci UEFA Jana Jelínka, který často střídá rozestavení 4-5-1, 4-2-3-1 a 4-1-4-1.

Úspěšnost nemá zrovna optimální – v 41 zápasech dovedl své žlutomodré svěřence pouze k jedenácti výhrám a průměrně sbírá jen 1,05 bodu na zápas, vloni to však stačilo k těsné záchraně a vedení mu věří, že letos už mužstvo pořádně nakopne.

K ruce má zkušené asistenty – někdejšího skvělého beka, jenž odehrál 12 sezon v dresu pražské Slavie, Davida Hubáčka a Marka Kalivodu, který je oficiálně stále veden jako hlavní trenér. Gólmany má na starosti již bezmála deset let Otakar Novák.

Brankáři

Matej Rakovan? Stanislav Dostál? Jan Šiška? Nebo dokonce Šimon Bachůrek? V přípravě dostali za Zlín prostor hned čtyři gólmani. Poslední dva jmenovaní jsou mladou nadějí do budoucna a s velkou pravděpodobností přeberou prostor mezi tyčemi, až zkušená dvojice třicátníků nebude stačit.

Zatím ale slovenský dlouhán se zlínským rodákem tvoří velmi kvalitní gólmanské duo. Kdo z nich bude jedničkou? Vloni začal Dostál, jenže už ve čtvrtém zápase si přivodil vážné zranění menisku a prakticky celý zbytek ročníku odchytal Rakovan. I letos je jistě boj o tuhle pozici tvrdý. Dá se čekat, že bude-li tentokrát vše zdravotně v pořádku, více prostoru dostane Dostál.

Obrana

Kouč Jelínek milerád prohazuje hráče na jednotlivých obranných postech. Navíc má letos s návratem Lukáše Bartošáka, jenž má nahradit odchodivší Matejova (Zbrojovka Brno) s Vraštilem (Olomouc), k dispozici šestici dobrých beků, mezi nimiž bude poměrně náročné vybírat.

Je dost možné, že se budou hodně točit v závislosti na aktuální formě a zdravotním stavu. Otázkou je, jaké bude vytížení kapitána Václava Procházky, který s koncem ročníku oslaví již 39. narozeniny. Měl by však stejně jako vloni patřil mezi hlavní opory mužstva.

K dispozici bude neméně zkušený Adam Hloušek, jenž přišel až na konci zimního přestupního okna. Po dvou letech se na zlínskou Letnou vrátil zmíněný Lukáš Bartošák, v ideálním fotbalovém věku se nachází vytáhlý Dominik Simerský.

Své místo v sestavě by měl mít také mladičký odchovanec Martin Cedidla, který má ve svých 20 letech již čtvrtou sezonu patřit do základu. A rozšiřovat portfolio zkušeností se bude snažit i další Zlíňák Jakub Kolář, jenž na konci loňského ročníku začal pozvolna dostávat svůj prostor.

Záloha

Na postu defenzivního štítu ztratili ševci klíčovou postavu – talentovaného Cheicka Condého. Ten se dle očekávání vydal za další výzvou, a to do švýcarského Curychu.

Místo něj se klub, jenž má na vyhledávání obdobných talentů čuch, rozhodl přivést z Opavy čtyřiadvacetiletého Josse Didibu, který i vzhledem k pokračujícím zdravotním trablům talentovaného Davida Tkáče může zpočátku dostávat na hřišti dost možností ukázat své kvality.

Střed bude zřejmě opět patřit Robertu Hrubému, Marku Hlinkovi, Rudolfu Reiterovi, případně v závislosti na rozestavení a zařazení dalších hráčů do sestavy i ofenzivním borcům Youbovi Dramému, Jakubu Janetzkému či Antonínu Fantišovi, jenž si před začátkem ročníku při dopravní nehodě nešťastně zlomil klíční kost.

Především pozice čtyřiadvacetiletého Francouze je však spíše ke kraji jedenáctky, což platí také pro Gruzijce Čanturišviliho, jenž v přípravě vynikal snad nejvíce ze všech zlínských fotbalistů, nebo Martina Filla, který zatím ve svém moravském angažmá nedostává mnoho prostoru.

Útok

Tohle je u řeky Dřevnice obzvlášť ožehavé téma. Zlín má s produktivitou dlouhodobě velké potíže a po zimním odchodu čahouna Tomáše Poznara do Polska se ještě výrazně prohloubily. K dispozici jsou Fantiš s Vukadinovičem, kteří však rozhodně nejsou typičtí hrotoví útočníci.

Možností je vysoký Gambijec Lamin Jawo, jenže ten se za 55 zápasů v klubu stále prosadil pouze dvakrát, a to je na prvoligový celek žalostně málo. Navíc jej zužují poměrně častá zranění, takže ideální volbou zdaleka není.

Generální manažer Zdeněk Grygera tak v létě ulovil dva naprosto neznámé útočníky. Zaprvé si v béčku portugalského Marítima vyhlédl 24letého Ghance Johnsona Owusua, zadruhé z Bokelji přivedl vytáhlého Černohorce Nedjeljka Koviniče.

Co od těchto dvou zahraničních posil očekávat je vskutku nepredikovatelné, stejně jako to, kolik času dostanou od kouče Jelínka na hřišti. Pro kabinu každopádně mohou být zajímavým oživením.

Navrch se ještě čeká, jestli realizační tým dotáhne příchod Jakuba Yunise, který v létě skončil v Olomouci a aktuálně je zcela bez angažmá. Ve Zlíně byl na zkoušku, absolvoval tréninkový kemp, přípravný zápas a v těchto dnech by měl řešit podpis smlouvy. Také on by přinesl kýžených 190 centimetrů, na které jsou hráči zvyklí posílat vysoké centry.

Jak bude vypadat v blížícím se ročníku útok ševců je každopádně skutečně jen velmi těžce předvídatelné.

EDIT: Tým v úterý posílil Jan Silný, který přišel na hostování z Jablonce.

Ideální sestava:

Dostál
Cedidla – Procházka – Simerský – Bartošák
Tkáč – Hrubý
Dramé – Janetzký – Čanturišvili
Vukadinovič

Tip na umístění: 16. místo

Zdroj: Transfermarkt, FC Trinity Zlín

Reklama

Fortuna liga

Jaké jsou ohlasy veřejnosti na Janktův příchod do Sparty? Fanoušci Slavie budou mít v derby náročnou práci

Jakub Jankto je novou posilou Sparty, do klubu přišel ze španělského Getafe na roční hostování s opcí, jejíž výše nebyla blíže specifikována. Tento příchod je ovšem velmi rozporuplný, a to zejména mezi fanoušky pražských S

Publikováno

dne

Jakub Jankto je novou posilou Sparty, do klubu přišel ze španělského Getafe na roční hostování s opcí, jejíž výše nebyla blíže specifikována. Tento příchod je ovšem velmi rozporuplný, a to zejména mezi fanoušky pražských S.

Příchod Jakuba Jankta je poměrně rozporuplný. Nehledí se ani tak na jeho výkonnost, ale na klubismus, který se bohužel v našich končinách poslední dobou poměrně vytrácí.

Třeba takový Jan Kuchta byl dříve velkým oblíbencem sešívaných, nyní mu nemohou přijít na jméno a očekává se pískání na jeho osobu. Rozhodně nebude jediný.

Právě na to poukázal fanoušek Sparty s přezdívkou Kryštøf, který zmínil několik jmen a mezi nimi byl i právě Jankto.

Mimo zmíněná jména slávisté nemají v oblibě ani Tomáše Čvančaru či Tomáše Wiesnera, ovšem třeba takový Jaroslav Zelený většině příliš nevadí.

Jankto je rozporuplný nejen z důvodu jeho minulosti ve Slavii, přeci jen si v ní v seniorském týmu ani nezahrál, ovšem mnohokrát se vyjadřoval jakým je slávistou, dokonce přinesl do jejího muzea svůj dres s popisem, kde uznává svou lásku ke klubu.

Fanoušci Sparty se po jeho příchodu dělí na dva tábory. Negativní pohled na něj je poměrně logický, ovšem mnoha toto vůbec nevadí. Delší doba bez úspěchu zkrátka klubismus mírně upozadí, jsou totiž potřeba výsledky a o kvalitách Jankta pochyb není.

„Je pro mě nepříjemné sledovat, že Jankta nekrytě přijímají mnozí fanoušci Sparty. Není to správné. Jankto se až příliš vymezoval, sám si to určil. Stejně jako nebyl přijímán ve slávistické obci Straka (nebo Abraham), měl by být stejný přístup i k JJ. Mrzí mě, že se doba mění,“ napsal na Twitter uživatel s přezdívkou Tolsimir.

Kdyby někdo na jaře fanouškům českého fotbalu řekl, že za Spartu budou kopat Kuchta s Janktem, asi by jej poslali rovnou do blázince. U Jankta obzvláště, přeci jen hraje celou kariéru v zahraničí. O velká překvapení v letním přestupovém období zkrátka nebyla nouze.

Zdroj: AC Sparta Praha, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Sparta? Určitě to není žádné zabrzdění. Variant bylo opravu víc. Já už jsem ale cítil, že se potřebuju vrátit domů, řekl Jankto

Jakub Jankto je minimálně na rok hráčem pražské Sparty. Šestadvacetiletý křídelník přišel do Prahy na roční hostování s opcí ze španělského Getafe, které by dle posledních informací mělo hráče z části i nadále platit. Co řekl český reprezentant po příchodu?

Publikováno

dne

Jakub Jankto je minimálně na rok hráčem pražské Sparty. Šestadvacetiletý křídelník přišel do Prahy na roční hostování s opcí ze španělského Getafe, které by dle posledních informací mělo hráče z části i nadále platit. Co řekl český reprezentant po příchodu?

Když se před pár týdny začalo spekulovat o přestupu Jakub Jankta do Sparty, vypadalo to jako klasická kachna. Ovšem z více stran se objevovaly názory, že tomu tak být nemusí.

Dnes již všichni víme, že Jankto je novou posilou Sparty, přišel na roční hostování s opcí. Proč se reprezentační křídelník rozhodl zrovna pro Spartu?

„Ten klub se mi poslední dobou strašně líbí. Spartu sleduju už poslední dva roky. Nejen její zápasy, ale jak se klub chová navenek a kteří lidé ve Spartě figurují. Tomáš Rosický i Brian Priske na mě udělali skvělý dojem.

Stejně tak Honza Mejdr, Ondra Čelůstka, David Pavelka a můžu pokračovat. Hned jsem věděl, že Sparta je ten správný klub a že budeme moci dát lidem to, co tady nebylo poslední roky. To znamená radost ze hry a hlavně body. Jsem tady kvůli vítězství,“ řekl v rozhovoru pro klubový web.

Jankto následně pochválil zázemí, kterým se Sparta pyšní. Pro mnohé je ovšem překvapením, proč se vrací zpátky do České republiky, když je mu pouhých 26 let.

„Určitě to není žádné zabrzdění. Variant bylo opravu víc. Já už jsem ale cítil, že se potřebuju vrátit domů. Opravdu není lehké být takhle dlouho v zahraničí. Kdyby mi někdo řekl, že budu osm let v zahraničí, z toho sedm let v Itálii a rok ve Španělsku. Teď už jsem cítil, že se potřebuju vrátit sem.

Myslím si, že Sparta je pro mě ideální klub. Doufám, že to nebude jenom na rok a že mě potom třeba Sparta koupí, budoucnost bude daleko zářivější a já tu budu moci strávit třeba několik šťastných let. Je to jen na mně, jaké výkony budu podávat na hřišti,“ dodal.

Kdy bude mít Jankto premiéru? Vše záleží na něm a trenérském týmu. Pokud se vše bude dařit jak má, může již v neděli naskočit doma proti Sigmě Olomouc. V opačném případě za týden v Mladé Boleslavi.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Jakub Jankto oficiálně sparťanem! Do klubu přichází na roční hostování s opcí

Pražská Sparta představila novou posilu! Jejím hráčem se stává Jakub Jankto, šestadvacetiletý křídelník přichází ze španělského Getafe na roční hostování s opcí, jejíž výše nebyla blíže specifikována.

Publikováno

dne

Pražská Sparta představila novou posilu! Jejím hráčem se stává Jakub Jankto, šestadvacetiletý křídelník přichází ze španělského Getafe na roční hostování s opcí, jejíž výše nebyla blíže specifikována.

Spekulace se potvrdily. Do Sparty přichází reprezentační křídelník Jakub Jankto, který je odchovancem konkurenční Slavie. Z té přestoupil do Udinese, kde těžil ze spolupráce s Antonínem Barákem.

Následně se přesunul do Sampdorie a jeho posledním zahraničním angažmá bylo španělské Getafe, kde se mu příliš, i vinou zranění, nevedlo. Nyní z něj přichází na roční hostování s opcí do pražské Sparty.

„Přivádíme hráče se zkušenostmi z těžkých zápasů, které odehrál jak v reprezentaci, tak i v zahraničních soutěžích. Je ve velmi dobrém fotbalovém věku, trenér s ním může počítat na všechny pozice v ofenzivě,“ řekl pro klubový web Tomáš Rosický.

Janktův přestup se řeší již několik týdnů, Sparta má totiž problém na křídlech a se zraněním Lukáše Haraslína bylo jisté, že je nutností tento post doplnit.

„Jakub přichází proto, abychom ještě zkvalitnili kádr a umožnili trenérovi větší variabilitu při skládání sestavy,“ dodal Rosický.

Premiéru si bude moci reprezentační záložník odbýt již v neděli, kdy Sparta na Letné hostí olomouckou Sigmu. Pokud ještě nebude připraven, o kolo později pojede s týmem do Mladé Boleslavi.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené