Spojte se s námi


Fortuna liga

Představení týmů Fortuna ligy: Sigma Olomouc prošla velkou obměnou, táhnout ji bude sehrané útočné duo. Bude černým koněm?

Sigma Olomouc za sebou má další poměrně průměrný ročník, po němž už tentokráte došlo k několik let avizované obměně kádru. Několik hráčů odešlo, několik přišlo. V přípravě to nevypadalo nejhůře. Udrží Hanáci svůj standard, nebo mohou být i pomyslným černým koněm?

Publikováno

dne

Sigma Olomouc za sebou má další poměrně průměrný ročník, po němž už tentokráte došlo k několik let avizované obměně kádru. Několik hráčů odešlo, několik přišlo. V přípravě to nevypadalo nejhůře. Udrží Hanáci svůj standard, nebo mohou být i pomyslným černým koněm?

Realizační tým

Sigma Olomouc v minulé sezoně zvládla vybojovat prostřední skupinu, v jejímž play-off došla do finále. Tam sice prohrála, zklamání to ovšem nebylo. Nebyl tedy nejmenší důvod ke změnám v realizačním týmu.

Klub i nadále povede Václav Jílek, tedy kouč, který má zálibu v kombinačním, atraktivním a moderním stylu hry. Nyní jej čeká zajímavá výzva. Vštěpit svůj styl hráčům, kteří pod jeho vedením nevyrostli. Mnoho hráčů, které vychoval, totiž už v týmu nepůsobí.

Jílkovým asistentem bude opět Jiří Saňák, koučem brankářů zůstává Tomáš Lovásik. Realizační tým neopustil ani Milan Kerbr, který je dalším z Jílkových asistentů.

Brankář

Pozice, kterou Sigma prakticky nemusela vůbec řešit. Jasnou jedničkou bude i v další sezoně Matúš Macík, který se vypracoval mezi nejlepší gólmany naší soutěže. Zájem o něj měl Slovan Bratislava, Hanáci ale nabídku odmítli.

Z klubu po konci hostování odešel Jan Stejskal, Macíka tak doplňují odchovanec Tadeáš Stoppen a bývalá jednička Opavy Tomáš Digaňa. Olomouc ovšem bude zřejmě ještě jednoho brankáře shánět, aby měla čtveřici na dvě profesionální soutěže (rezerva totiž postoupila do FNL). Digaňa se navíc v přípravě neukázal vůbec v dobrém světle.

Obrana

V Sigmě sice skončil legendární Roman Hubník, nicméně obrana nevypadá ani po jeho odchodu zle. Naopak. Dále oplývá zkušeností, fotbalovostí i kvalitou. Navíc lze jako další výhodu zmínit variabilitu.

Hanáci mohou hrát rozestavení se dvěma či třemi stopery. Právě do středu obrany mají Václava Jemelku, Florenta Poulola, Víta Beneše či Lukáše Vraštila. Jemelka však stále ještě může odejít do Plzně. Střed obrany ovšem zvládá i veterán Michal Vepřek.

Na kraje se počítá se stejnou dvojicí, která zde kralovala v minulé sezoně. Vpravo bude nastupovat Juraj Chvátal, vlevo Ondřej Zmrzlý. Doplňovat je budou odchovanci.

Záloha

V záloze to bude mít Jílek nelehké. Odešel totiž Pablo Gonzalez, pryč je také Kryštof Daněk. Možností bude mít ovšem Sigma hromadu. I díky příchodům Filipa Zorvana, který zřejmě utvoří středovou dvojici s Radimem Breitem.

Střed mohou dále doplnit Lukáš Greššák, který zahraje i v obraně, Denis Ventúra, Jan Sedlák či Patrik Slaměna.

Velice variabilní pak bude Sigma na křídelních pozicích. Počítá se s tím, že prim budou hrát Jan Navrátil a nová posila Jan Vodháněl, který se však bude muset nejdříve přizpůsobit novému prostředí. Jakmile se tak ale stane, měl by být jasnou volbou.

O místo se budou chtít porvat odchovanci Pavel Zifčák, jenž zahraje i v útoku, Jáchym Šíp, Jan Fiala, Filip Uriča či Jakub Matoušek, u něhož se však čeká spíše odchod na hostování. Do boje se zapojí bezesporu také Tomáš Zlatohlávek, počítat se musí i s novou posilou Martinem Košťálem.

Útok

Na útok Sigmy se bude proč těšit. Antonín Růsek se sice nějakou chvíli rozjížděl, nakonec se ale v dresu Olomouce rozstřílel a stal se klíčovým hráčem, což potvrdil i v přípravě, kde byl nejlepším střelcem.

Potřebné sebevědomí však nabral i Mojmír Chytil. Oba dlouháni mají velké kvality a jsou schopni se skvěle doplňovat. V nové sezoně bude toto duo pro Hanáky klíčové.

Jak již ovšem bylo výše zmíněno, útok obstará i Zifčák, zahrát zde dokáže i Zlatohlávek. Navíc se ještě stále uzdravuje David Vaněček, který rozšíří konkurenci.

Ideální sestava

Macík
Chvátal – Poulolo – Jemelka – Zmrzlý
Breite – Zorvan
Navrátil – Růsek – Vodháněl
Chytil

Tip na umístění: 10. místo

Zdroj: SK Sigma Olomouc

Reklama

Fortuna liga

Prodá Slavia Sora do Genku? Bude záležet, zda postoupí do pohárů, myslí si Nerad

Belgický Genk má zájem o Yiru Sora. Možný přestup, který se spolu s Dávidem Hanckem a Feyenoordem řeší v Česku nyní nejvíce. Jak na situaci hledí bývalá hráč Bohemians či Jihlavy Petr Nerad?

Publikováno

dne

Belgický Genk má zájem o Yiru Sora. Možný přestup, který se spolu s Dávidem Hanckem a Feyenoordem řeší v Česku nyní nejvíce. Jak na situaci hledí bývalý hráč Bohemians či Jihlavy Petr Nerad?

Spekulace ohledně Sora se začaly šířit již během letošního jara, když nigerijský rychlík střílel jeden gól za druhým v Evropské konferenční lize. Mluvilo se o zájemcích z předních evropských soutěží.

Nyní je však situace jiná. S informací o zájmu belgického Genku přišel portál iDnes.cz a potvrdila ji i belgické média. V pořadu Fotbal fokus podcast se pod ní podepsal i novinář iSportu Jiří Fejgl.

„Jedno je jisté, Slavia ho nebude prodávat před posledním předkolem. Nabídka na stole je, to souhlasím s Jirkou,“ řekl v podcastu Petr Nerad.

Genk přitom loni skončil v lize až na osmém místě a nedostal se ani do předkol pohárů. Rok zpět účinkoval ve skupině Evropské ligy, v posledním kole přišel o třetí místo a do vyřazovacích bojů vůbec neprošel.

Pro sešívané je Sor klíčový především z ohledu na evropské poháry. Od přestupu z Baníku Ostrava nastoupil do sedmi zápasů Konferenční ligy, v nichž síť rozvlnil sedmkrát a na tři další góly nahrál.

„Můj názor je, že ho prodat nechtějí, ale samozřejmě bude záležet na tom, jak dopadnou s Rakówem. Při předpokladu nepostupu, ač to nepředpokládám, si myslím, že prodej Sora bude v rámci vysokých procent úspěšný. Řekl bych skoro až jistě,“ pokračoval bývalý ligový záložník.

I přes neúčast Genku v pohárech by byl odchod do Belgie z mnoha ohledů výhodný. Lepší plat, lepší liga a především lepší přestupní stanice pro přestup do TOP lig. Stačí se podívat, kolik hráčů z Pro League odešlo během tohoto léta.

Pokud Slavia nepostoupí přes Raków, vedení nabídku asi akceptuje, v opačném případě se však nabízí jeho setrvání.

„V opačném případě bude handrkování, myslím si, že kdyby Genk poslal ještě vyšší nabídku, tak by o tom Slavia začala uvažovat více než jenom za těch deset milionů,“ dodal Nerad.

Zdroj: Fotbal fokus podcast, iDnes

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Kuchtův návrat do Česka mě překvapil, já jako mladý chtěl hrát v zahraničí, myslí si Šmicer

Byl to šok, když se z ničeho nic za jeden den zkompletoval přestup Jana Kuchty do Sparty. Pracovitý hroťák přitom ještě půl roku předtím oblékal dres konkurenční Slavie. Co si o tom myslí legenda Slavie Vladimír Šmicer?

Publikováno

dne

Byl to šok, když se z ničeho nic za jeden den zkompletoval přestup Jana Kuchty do Sparty. Pracovitý hroťák přitom ještě půl roku předtím oblékal dres konkurenční Slavie. Co si o tom myslí legenda Slavie Vladimír Šmicer?

Kuchtův poslední rok je skutečně unikátní. Loni na podzim pomohl Slavii postoupit do vyřazovací fáze Konferenční ligy, v zimě přestoupil do Lokomotivu Moskva a v létě kvůli pozastavení ruské ligy zamířil do Sparty.

Ještě před přestupem do Sparty mu přitom výborně vyšel červnový reprezentační sraz, když se v rámci Ligy národů trefil proti Švýcarům i Španělům. Hlavně díky němu má národní tým po čtyřech kolech čtyři body.

„Je to pro mě trochu překvapení, že se Kuchta vrátil do Čech. Já jsem myslel, že půjde někam do ciziny,“ řekl v pořadu Red Card Vladimír Šmicer.

Kuchta není jediným exslávistou, který v tomto přestupovém období zakotvil ve Spartě. Po zahraničních dobrodružstvích v Itálii a Španělsku se reprezentační křídelník Jakub Jankto vrátil do Česka, avšak nikoli do Vršovic, leč na Letnou.

Jankto se ale vrací v naprosto odlišném rozpoložení než Kuchta. Posila z Lokomotivu si v Lize národů udělala dobré jméno a očekávalo se, že by po něm mohl sáhnout nějaký celek z TOP 5 lig. Tak se překvapivě nestalo.

„Tím, že podepsal do Sparty, mě překvapil. Nejen tím, že zrovna ve Spartě, ale tím, že se vrátil do Česka. Já když jsem byl mladý, tak jsem měl sen hrát někde v zahraničí. V Německu, Itálii, Francii, ale asi nepřišla nabídka,“ pokračoval vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem.

Důležité je podotknout, že Kuchta ve Spartě zatím jen hostuje a je na klubu, zda po sezóně využije opci. Pokud ne, je ve hře přestup do lákavější destinace, popřípadě setrvání v Rusku. Na druhou stranu je s otazníkem, jak bude fotbal v Rusku za rok vypadat.

Výkony v rudém dresu si zatím Kuchta rozhodně o lepší angažmá neřekl, ve třech soutěžních zápasech nedal ani gól, naopak proti Slovanu Liberec se nechal vyloučit za šlápnutí do obličeje. Nyní si odpykává pětizápasovou stopku a slávističtí fanoušci se spokojeně usmívají.

„V době kdy odcházel ze Slavie, tak jsem měl takový pocit, že všichni byli spokojení. Kuchta, Slavia, kabina, vedení trenéři. Že to bylo takové, že čas nadešel,“ dodal Šmicer.

Zdroj: Red card

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Skandování Jude Slavie? Nechutné, musí se to řešit! říká Rajnoch

Pokřik ‚Jude Slavie‘ používají fanoušci Sparty od nepaměti. Zaznívá nejčastěji v derby se Slavií, někdy je ale slyšet i v jiných zápasech. A o víkendu proti Olomouci, když na hřiště vyběhl odchovanec sešívaných Jakub Jankto, byl slyšet znovu. A to se nelíbí Janu Rajnochovi.

Publikováno

dne

Pokřik ‚Jude Slavie‘ používají fanoušci Sparty od nepaměti. Zaznívá nejčastěji v derby se Slavií, někdy je ale slyšet i v jiných zápasech. A o víkendu proti Olomouci, když na hřiště vyběhl odchovanec sešívaných Jakub Jankto, byl slyšet znovu. A to se nelíbí Janu Rajnochovi.

Jankto ve Slavii vyrůstal, v osmnácti letech se z Vršovic odrazil do Itálie. K lásce ke Slavii se nikdy netajil, dokonce do muzea v Edenu věnoval svůj dres s popiskem „pro mojí milovanou Slavii“.

Ještě před měsícem dokonce na streamu na internetu tvrdil, že by do Sparty nikdy nešel, jelikož je slávistickým srdcařem a nemá rád, když někdo přechází na druhou stranu.

Jenže se mu v hlavě asi něco změnilo a pár týdnů po svých slovech už Jankto obléká rudý dres. A o víkendu proti Sigmě Olomouc poprvé vyběhl na trávník na Letné, když na posledních 11 minut nahradil Adama Karabce.

Stadion jeho příchodu sice zatleskal, nicméně ne všichni přijali přestup slávistického odchovance a údajného srdcaře s otevřenou náručí.

Ze sparťanského kotle se totiž začal ozývat známý pokřik ‚Jude Slavie‘ odkazující na hvězdu na slávistickém dresu a teď už i ve znaku.

A to se vůbec nelíbilo Janu Rajnochovi, podle kterého je toto skandování nechutné.„Nikdy jsem jako hráč nepochopil, že se skanduje na toho druhého, nebo třetího, který tam ani není,“ uvedl Rajnoch v pořadu Přímák.

„Určitě se to musí řešit. V Anglii byly problémy větší a vše se vyřešilo, je to o nějaké naší kultuře. Sparta musí komunikovat s tvrdým jádrem,“ myslí si 40letý bývalý fotbalista.

„Jestli se chceme dostat na mezinárodní úroveň, tak si musí vzít fanoušci příklad ze zahraničí,“ dodává Rajnoch.

Zdroj: Sport, Přímák

Pokračovat ve čtení

Oblíbené