Reklama

Před 20 lety se hrál v Brně poslední ligový zápas na stadionu Za Lužánkami

Všichni si tehdy mysleli, že přesun z Lužánek je jen dočasný. Poslední zářijový den roku 2001 byl ale definitivní rozlučkou Zbrojovky Brno s legendárními Lužánkami, které dodnes drží rekordy návštěvnosti. S uvadajícím stadionem jako kdyby uvadal i brněnský ligový fotbal.

Boby Brno versus Slavia Praha. Na tento duel z října roku 1996 přišlo 44 120 diváků, což je dodnes rekord návštěvnosti naší nejvyšší fotbalové soutěže. V roce 1980 přišlo na pohárový zápas s Frankfurtem více než 50 tisíc lidí.

Takové zápasy umožňoval stadion Za Lužánkami. Postaven byl v letech 1949–1953. V 60. – 70. letech pak přibyla nová tribuna. Stadion ale nebyl majiteli řádně udržován, postupně chátral a v roce 2001 přestal splňovat standardy prvoligového fotbalu.

Před dvaceti lety 30. září se tak stal zápas 9. kola ligy mezi Stavo Artikel Brno a Hradcem Králové posledním ligovým zápasem hraným na tomto brněnském stadionu. Kdyby bylo tehdy jasné, že se fotbal na Lužánky z městského stadionu na Srbské nevrátí, určitě by tehdy přišlo více než necelých 9 tisíc diváků.

“Mysleli jsme, že stadion v Srbské ulici je dočasné řešení a za Lužánky se za pár let vrátíme,” zavzpomínal před šesti lety pro Brněnský deník tehdejší brankář Brna Radim Vlasák. Před ním tehdy hrál v základní sestavě třeba úspěšný český reprezentant Miroslav Kadlec.

“Budeme se se zdejším stadionem na delší dobu loučit. Věřme, že se budeme loučit se třemi body,” oznámil tehdy hlasatel těsně před výkopem. Domácí nakonec skutečně vyhráli – a to 2:1. Se stadionem se ovšem loučili navždy.

Skóre otevřel povedeným lobem ve 22. minutě Pacanda, v 64. minutě pak zvýšil z penalty již zmiňovaný Kadlec. Těsně před koncem pak z přímého volného kopu padl poslední ligový gól na Lužánkách do sítě Radima Vlasáka.

S přesunem na menší nově zrekonstruovaný stadion s kapacitou 12 550 diváků ubývalo stále více aktivních fanoušků. Brněnský klub začaly také stále více sužovat finanční problémy a dluhy. Poslední sezony se navíc klub pohybuje na hraně první a druhé ligy. Na domácí zápasy Zbrojovky ve druhé lize nyní chodí v průměru okolo 2,5 tisíce fanoušků.

A stadion Za Lužánkami? Ten postupně zarůstal, rezivěl, rozpadal se… Na chvíli ožil v roce 2015, kdy zde uspořádal rozlučku exligista a tamní patriot Petr Švancara. Předcházela jí i lehká kultivace stadionu.

Občas se zde pořádají i menší kulturní akce. Dlouhodobě je ale v plánu města, které stadion vlastní, vybudovat na jeho místě nový fotbalový svatostánek. Třeba až s kapacitou 30 tisíc diváků. V realizaci tohoto plánu však překáží mimo jiné táhlé majetkové problémy s okolím stadionu.

Na Lužánky se tak prvoligový fotbal určitě jen tak nevrátí. Zároveň ale jen tak nebudou překonány rekordy návštěvnosti, které zde v dobách minulých nadšení Zbrojováci vytvořili.

Zdroje: Zbrojovka Brno, Brněnský deník

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. ..a já jsem šťasten, že jsem byl na tribuně účasten slavné éry 70.let. Je smutné, že se ve 2. největším městě nenajde movitý brněnský patriot, který by pozvedl Zbrojovku na přední příčky 1.ligy (když se našel v městysech jako je Uherské Hradiště, Liberec, Jablonec apod.).

  2. V Brně již není kam chodit na pořádný fotbal.Zbrojovka hraje tužku,Líšeň má kvalitnější vedení,které dokázalo vybudovat tým na úrovni Zbrojovky.Vedení města pravidelně naslibuje před volbami po volbách vždy nastoupí parta trefně Policií označená Stoka a penízky místo do sportu putují do kapsiček vyvolených.Policie vždy odhalí nějakého zedníka nebo malíře a hlavouni si mastí kapse dál.Jediný Zábranský zachránil Kometu,jinak hrála dnes okresní přebor Brno-venkov.Majitelé velkých firem jsou nepostižitelní neboť mají vazby na špičky Policie a proto je vše v pohodě.Smutný pohled na Brněnský sport.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené