Spojte se s námi


Fotbal

Porušilo PSG finanční fair play? Pro katarské investory zjevně neplatí žádná pravidla. Co na to UEFA?

Fotbal jakožto marketingový nástroj, tak tento sport vnímají katarští investoři. Bohužel to vytváří značné negativní vlny na poli fotbalového trhu. Proč? V takovém případě totiž musí ostatní kluby reagovat na trend nastolený extrémně bohatými majiteli. Jak však tehdejší případ PSG okomentovali zástupci UEFA a co můžeme čekat do budoucna?

Publikováno

dne

Fotbal jakožto marketingový nástroj, tak tento sport vnímají katarští investoři. Bohužel to vytváří značné negativní vlny na poli fotbalového trhu. Proč? V takovém případě totiž musí ostatní kluby reagovat na trend nastolený extrémně bohatými majiteli. Jak však tehdejší případ PSG okomentovali zástupci UEFA a co můžeme čekat do budoucna?

„Když člověk vidí, jak nezodpovědně se ve fotbalovém byznysu žongluje s milionovými částkami, jak naivně se mladí milionáři svěřují do rukou třetích stran, jak zoufale nicnetušíce se fotbalisté zjevně prohřešují proti zákonům a morálce, pak se zdají být problémy ve fotbale snad ještě větší, než jak si byl člověk dosud ochoten připustit,“ stojí v knize Football Leaks.

Ať si to chceme připustit nebo ne, ve fotbale je snad čím dál větší nepořádek. Nutno podotknout, bohužel v tak krásném sportu, jakým fotbal bezesporu je, má politika a byznys rovněž větší a větší slovo.

Nechvalným důkazem je také angažování arabských šejků a miliardářů do světového fotbalu. A tím nejlepším příkladem je jednoznačně největší francouzský klub – Paris Saint-Germain.

PSG & katarští investoři

Tamím ibn Hamad Ál Sání je od roku 2013 vládcem katarského emirátu a je rovněž velmi blízkým člověkem aktuálního prezidenta PSG, Násira Al Chelajfího. A právě katarský emír byl tím, kdo v minulosti mezinárodní fotbal označil za strategický prostředek. Cíl je totiž naprosto jasný.

Dodat své malé zemi na významu. Je to vlastně podobné snažení, jaké v minulých letech vyvíjel čínský fotbalový svaz a čínší investoři. Ovšem majitelé PSG, to je zcela jiná káva. Ono se totiž nejedná pouze o klubovou úroveň, i když vítězství v Lize mistrů je jedním z hlavních cílů.

To, že v roce 2022 bude mistrovství světa ve fotbale hostit právě Katar má svůj důvod. Jak také stojí v materiálech Football Leaks a co je také všem lidem nad slunce jasné, bohatství Kataru opřené o zásoby fosilních paliv není neomezené. To je jedním z hlavních důvodů, proč se šejkové takovým způsobem angažují nejen ve fotbalovém prostředí.

Kupříkladu, zástupci Kataru nedávno podepsali smlouvu také s F1, ve které je ustanoveno, že od roku 2023 bude okruh v Losail minimálně po dobu deseti let hostit závody formule 1. Nutno podotknout, dlouholetou úmluvu má Katar také s vedením Moto GP.

Podle Football Leaks se země připravuje na budoucnost bez příjmů z prodeje ropy a zemního plynu. A právě sport v tomhle má hrát důležitou roli. V dlouhodobém horizontu chce země investicemi do sportovních klubů, hráčů, různých akcí a televizních práv vydělávat peníze. Nemusíme asi ani připomínat, jak obrovským byznysem formule 1 je.

Tohle by nás, fotbalové fanoušky, zvedat ze židle ještě příliš nemuselo. Jenže ono bohatství jednoho významně ovlivní fungování ostatních klubů. Jak? Úplně jednoduše. Těm největším celkům poté nezbývá nic jiného, než se aktuální situaci na přestupovém trhu přizpůsobit.

Tím pádem se neustále zvyšují přestupové částky a vzniká tak větší a větší propast mezi „těmi nejlepšími“ a zbytkem světa. Karl Heinz Rummenigge například prohlásil, že takové finanční pohyby, jaké jsme měli možnost vidět zejména v letech 2017 a 2018 v budoucnu tvrdě poškodí onu fotbalovou finanční stránku.

A německá kancléřka Angela Merkelová zase vyzvala fotbalové svazy, aby dbaly o větší sportovní rovnováhu. Jenomže tady vzniká jedna zásadní otázka – kdo má ve fotbalovém prostředí tolik síly a moci na to, aby dokázal plnohodnotně kontrolovat finanční toky a různé obchodní praktiky?

FIFA je už léta bezzubá, v organizaci UEFA nejspíše žádnou naději také raději nehledejme…

Dnes je například vlastnictví třetí stranou tak rozsáhlým problémem, že i samotná FIFA, která má coby hlavní řídící organizace za úkol upravovat pravidla činnosti ve fotbale, přenechala registraci agentů jednotlivým národním fotbalovým svazům. To není nic jiného, než kapitulace před branží, do níž se tak v zásadě může zapojit každý.

No a u organizace UEFA žádnou naději nejspíše také raději nehledejme. Ta v čele s Michelem Platinim, který byl mimochodem v nedávné době obviněn z podvodu, špatného hospodaření, zpronevěry prostředků FIFA a padělání dokumentů, v roce 2011 zavedla soubor pravidel, podle nichž profesionální kluby nesmějí za hráče vydávat neomezené množství finančních prostředků.

Evropská asociace sice potrestala kluby, jež toto finanční fair play porušovaly, ve fotbalové veřejnosti ovšem stále panoval pocit, jako by se to těch špičkových klubů vlastně ani moc netýkalo.

Uveďme si tedy příklad, jak jednoduše a šikovně se dá z tohoto pravidla vybruslit. Po tom, co pařížský celek utratil 222 milionů eur za Neymara na veřejnost ohlásili, že mají v plánu přivést ještě vycházející hvězdu Monaka – Kyliana Mbappého.

V posledním týdnu letního přestupového období roku 2017 dokonce zastupitelé UEFA zavítali na půdu PSG, aby je osobně varovali před potencionálním porušením FFP. I přesto však následně Pařížané oznámili Mbappého přestup.

Organizace UEFA proti tomu ani vlastně nemohla nic namítnout, a to opět z jednoduchého důvodu. PSG a Mbappého tehdejší klub spolu jedenatřicátého srpna 2017 podepsali nejprve jednoroční smlouvu o hostování. Částka zaplacená za teprve budoucí přestup tak nespadala do účetnictví za rok 2017.

Podvod? Ne, to ani ne, spíše chytrá klička. Značí to ovšem něco úplně jiného, a to jak užitečný a úspěšný systém finančního fair play asi je, když lze tak jednoduše obejít. Kór když se Aleksander Čeferin, prezident organizace UEFA, neobtěžoval případ PSG nikterak okomentovat.

Vyloučení z Ligy mistrů? To u těch nejlepších týmů zkrátka a dobře nepřipadá v úvahu

Tato záležitost následně nenechala chladným trenéra Liverpoolu, Jürgena Kloppa. „Měl jsem za to, že finanční fair play je pravidlo, které se musí dodržovat a které mělo přesně takovým situacím zabránit. Ale možná jde zatím jen o návrh,“ řekl Klopp v jednom z tehdejších rozhovorů.

Podle Football Leaks Evropská asociace totiž ze své soutěže stěží vyloučí jednoho z nejblyštivějších aktérů a diváckých magnetů, jenž právě jako magnet přitahuje nemalé finance za televizní práva. To, že při jejich zápasech Ligy mistrů vidí loga sponzorů hned několik milionů lidí hraje rovněž určitou roli.

Holt finanční ztráty, především v oblasti marketingu a televizního vysílání, by byly pravděpodobně příliš citelné. Jak dnes také všichni dobře víme, trestu v podobě vyloučení z Ligy mistrů za porušení finančního fair play v minulém roce unikl také Manchester City.

V materiálech Football Leaks poté ještě nacházíme komunikaci mezi dvěma nejmenovanými funkcionáři UEFA.

„Systém hráčských přestupů se zcela vymkl kontrole. Nepřispívá ke sportovní rovnováze, plodí křiklavou majetkovou nerovnost a podkopává i tu nejmenší stabilitu ve smlouvách mezi hráči a kluby. Dnešní fotbalový trh se podobá dravému a bezohlednému kapitalismu 19. století ve Spojených státech,“ stojí v materiálech Football Leaks.

Podle posledních prohlášení UEFA nyní její zástupci pracují na změně a diskutují o možném modelu, jak by to v budoucnu mohlo vypadat a jak by se dal fotbalový trh mnohem lépe kontrolovat. Nejvážnější alternativou momentálně je zavedení platových stropů, ke kterým by UEFA přikročila od sezóny 2022/23.

Podobný model už nicméně využívá španělská La Liga, která například v minulém roce snížila platové stropy o zhruba 610 milionů eur.

Zdroj: Football Leaks

Reklama

Fortuna liga

Okénko minulosti: Bohemians prohráli v Plzni 0:6. Za protektorátu i federální ligy zažili mnohem horší potupu

Byla to ostuda, kterou trenér Luděk Klusáček nemohl vstřebat. Jeho svěřenci Bohemians Praha podlehli v 15. kole probíhajícího ročníku FORTUNA:LIGY na hřišti Viktorie Plzeň 0:6. Vyrovnali tak nejhorší zápis v období samostatné české soutěže. Ve federální a hlavně protektorátní lize však schytali výprask ještě vyšší.

Publikováno

dne

Byla to ostuda, kterou trenér Luděk Klusáček nemohl vstřebat. Jeho svěřenci Bohemians Praha podlehli v 15. kole probíhajícího ročníku FORTUNA:LIGY na hřišti Viktorie Plzeň 0:6. Vyrovnali tak nejhorší zápis v období samostatné české soutěže. Ve federální a hlavně protektorátní lize však schytali výprask ještě vyšší.

Šestigólový příděl, tedy nejhorší porážku v samostatné české soutěži, schytali Bohemians Praha rovněž na jaře 1997 ve 22. kole v Drnovicích. Mírnou omluvou pro takový výpadek je, že dohrávali v devíti, bez vyloučených Hanuse a Čtvrtníčka.

„Vůbec si na to nepamatuju,“ vytěsnil z paměti ostudný výsledek brankář Jaromír Blažek, bronzový medailista z Eura 2004 v Portugalsku. „Kdo by se v tom, že dostal šest gólů, babral, ať to je z hlavy co nejdříve pryč,“ snažil se co nejdříve najít psychickou rovnováhu.

Jenže ročník 1996/1997 byl pro klokany hodně tristní, nejen výbuchem v Drnovicích. Klub se pokusil v lize zachránit trenér Vlastimil Petržela, přestože mužstvo nemělo v kádru vůbec marné hráče.

Kromě Blažka tam tehdy působil také Adam Petrouš, Roman Hanus, Tomáš Kuchař, nakonec ale spadlo. „Plácali jsme se dole dva roky, než jsme se mezi elitu vrátili. Ale pak se nás báli všichni a já šel do Sparty,“ vzpomíná Blažek.

Porážky 0:6, před lety v Drnovicích a nyní v Plzni, ovšem straší v kronice. Nejsou však nejšerednější šmouhou. Za protektorátu v ročníku 1942/1943 je pokořila mistrovská Slavia, která ještě nesídlila ve Vršovicích, ale ve své původní domovině na Letné, dvouciferným přídělem 11:1.

Ve federální lize si největší pomlázku Bohemians odnesli v roce 1949, kdy se hrála liga podle sovětského vzoru jaro-podzim, od mistrovského Slovanu Bratislava 1:9. Nebyly to ovšem sestupová léta. V prvním případě skončili klokani na 5. příčce, ve druhém dokonce na bronzovém stupínku.

A po výhře v odloženém utkání nad Karvinou 3:0 se zdá, že ani letos sestup vršovickému týmu nehrozí. Ostudná porážka už však do kroniky skočila.

Zdroj: Bohemians 1905

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Borussia Dortmund vs. Bayern Mnichov: Preview a tipy na sázení

Už v sobotu v 18:30 nám Bundesliga nabídne další parádní podívanou. Šlágrem 14. kola utkání bude souboj Borussie Dortmund a Bayernu Mnichov. Favorit je jasný. Potvrdí ale bavorský gigant svou roli?

Publikováno

dne

Už v sobotu v 18:30 nám Bundesliga nabídne další parádní podívanou. Šlágrem 14. kola utkání bude souboj Borussie Dortmund a Bayernu Mnichov. Favorit je jasný. Potvrdí ale bavorský gigant svou roli?

Už po 130. se v sobotu utkají dva největší a nejúspěšnější německé týmy. Borussia Dortmund bude hostit na své půdě Bayern Mnichov. Očekává se, že by Der Klassiker i nyní měl nabídnout skvělou podívanou.

Poměrně nepřekvapivě má mnohonásobně lepší bilanci vzájemných zápasů bavorský mančaft. Ten zvítězil ve 49 % zápasů (63-34-32). Navíc vyhrál posledních šest vzájemných soutěžních zápasů. Zajímavé je, že z toho se čtyřikrát hrálo právě ve Vestfálsku.

Dortmund, leč do zápasu nastoupí v roli outsidera, však nemusí mít ještě před zápasem prohru v hlavě. Ostatně Borussia zažívá třetí nejúspěšnější start do nové sezony. Po 13 kolech ztrácí na Bayern pouze bod, výhra by znamenala posun do čela tabulky.

Svěřenci Marca Roseho jsou navíc doma v této sezoně 100%, vyhráli všech 7 zápasů. Bayern pak v posledních devíti venkovních ligových zápasů neudržel čisté konto, což je pro Dortmund pozitivní zpráva.

Za zmínku stojí i fakt, že právě Signal Iduna Park je většinou zárukou vyrovnaného zápasu. Když hrála v posledních letech Borussia v Mnichově, často odjížděla s debaklem, zatímco v Dortmundu dokázala být rovnocenným soupeřem, dokonce i získávat tři body.

Lze tedy bez nadsázky říci, že Dortmund rozhodně v sobotu má šanci. Trenér Julian Nagelsmann navíc nemá Borussii zrovna v lásce. Z devíti utkání na postu trenéra ji porazil pouze jednou.

Sázka na vítěze se tedy nemusí úplně vyplatit. Jistější bude sázka na góly. Bayern průměrně střílí 3,23 gólu na zápas, Dortmund 2,53. V pěti z šesti posledních zápasů navíc padly alespoň čtyři góly. Nejinak by tomu mělo být nyní.

Pro Bayern bude nevýhodou absence Kimmicha, zklamaný Lewandowski by však mohl chtít ukázat zdravou naštvanost poté, co nezískal Zlatý míč. Haaland jej však potřebuje dohnat v tabulce střelců, tudíž se také bude chtít bezesporu ukázat.

Dortmund je mimo jiné nejoblíbenějším soupeřem polského útočníka. Lewandowski svému bývalému týmu nasázel už 24 gólů. Možností na sázení je tedy několik, nejlepší jsou gólové sázky.

Tip na sázení | Over 3,5 v kurzu 1,84 u Tipsportu

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Haaland může za určitých podmínek odejít, není to ale v našem zájmu, zní z Dortmundu

Není otázkou jestli, ale kdy Borussii Dortmund opustí Erling Haaland. Největší hvězda vestfálského celku stále nepřestává udivovat Evropu a poutat zájem velkoklubů. V Německu však prý nemají potřebu jej prodávat.

Publikováno

dne

Není otázkou jestli, ale kdy Borussii Dortmund opustí Erling Haaland. Největší hvězda vestfálského celku stále nepřestává udivovat Evropu a poutat zájem velkoklubů. V Německu však prý nemají potřebu jej prodávat.

Erling Haaland stále prokazuje, že není jen náhodnou kometou jedné sezony. Naopak. Góly dává stále, bez přestání. I když jej přibrzdí zranění, hned po návratu skóruje.

Aktuálně má v Dortmundu neuvěřitelnou bilanci. V 70 soutěžních zápasech nasázel 71 gólů. Zkrátka vynikající počin. Nelze se divit, že je o něj již nějakou tu dobu zájem napříč evropskými velkokluby.

Nor však má v Borussii kontrakt platný do roku 2024. Jenže je v něm také výstupní klauzule.

Dle německých médií se jedná o částku ve výši 75 milionů eur, přičemž s různými bonusy by se mohlo celkově jednat o 90 milionů. Může se to zdát jako směšná suma vzhledem k tomu, jaké výkony Haaland předvádí.

Faktem ale je, že oficiálně to nikdo z Dortmundu neprozradil. Neučinil tak nyní ani Michael Zorc, sportovní ředitel Borussie.

„Jak Erling, tak klub řeší problém velmi profesionálně. Uvidíme, jak se věci vyvinou. Navzdory pandemii nemáme ekonomickou potřebuje jej prodávat. Sedneme si a uvidíme, jak se domluvíme,“ nechal se Zorc slyšet v rozhovoru pro Sport1.

Server Transfermarkt nyní odhaduje Haalandovu hodnotu na astronomických 150 milionů eur.

Zdroje: Sport1, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené