Spojte se s námi

Euro 2024

Portugalsko zvládlo dokonalou kvalifikaci bez ztráty bodu. Jednou se to povedlo i Česku

Portugalsko ukončilo kvalifikaci na mistrovství Evropy výhrou s Islandem a tím pádem završilo takzvanou „dokonalou kvalifikaci“ když vyhrálo všech 10 zápasů. Jednou se to povedlo i českému výběru.

Publikováno

dne

Portugalsko ukončilo kvalifikaci na mistrovství Evropy výhrou s Islandem a tím pádem završilo takzvanou „dokonalou kvalifikaci“ když vyhrálo všech 10 zápasů. Jednou se to povedlo i českému výběru.

Los přiřadil Portugalsku do skupiny Slovensko, Bosnu a Hercegovinu, Island, Lichtenštejnsko a Lucembursko. Loňský čtvrtfinalista MS v Kataru si s tím poradil bravurně.

Cristiano Ronaldo jako kapitán dotáhl tým k deseti výhrám a tedy 36 bodům z 36 možných. Portugalsko se tak stalo teprve devátým týmem v historii, kterému se povedlo v kvalifikaci na EURO neztratit ani bod.

Na EURO 1992 to dokázala Francie, ta přitom na závěrečném turnaji nepostoupila ani ze skupiny, společně s Anglií ostrouhala a dál šlo Švédsko s Dánskem, které poté celý turnaj ovládlo.

V kvalifikaci na EURO 2000 se to povedlo i České republice. Ta se po cestě na šampionát potkala se Skotskem, Estonskem, Bosnou, Litvou a Faerskými ostrovy. Tehdejší skupinu bez problému vyhrála s plným počtem bodů a skóre 26:5.

Francie tento počin zopakovala před mistrovstvím Evropy 2004, kde ale poté vypadla už ve čtvrtfinále s Řeckem, pozdějším vítězem.

Na další dokonalou kvalifikaci se čekalo do roku 2012, kdy se to povedlo hned dvěma celkům – Německu a Španělsku. La Roja slavila celkové prvenství, Němci získali bronz.

O čtyři roky později dorostla kvalitní generace Anglii, která prosvištěla kvalifikací bez ztráty bodu. Jenže na šampionátu Albion nestačil na Island a pakoval se už v osmifinále.

Před EURO 2020 se bez ztráty kytičky rozjela Belgie, jenže na šampionátu to velký úspěch neznamenalo, vyřazení ve čtvrtfinále bylo pro zlatou generaci zklamáním. Kvalifikací s plným počtem bodů ale projela i Itálie, která to narozdíl od Belgie ukázala i na mistrovství a došla si pro titul.

Jediným týmem, kterému se zatím povedlo dojet kvalifikaci bez ztráty bodu je Portugalsko. To má zároveň nejvíce gólů (36) ze všech týmů a jako prvnímu v historii se mu povedlo udržet čisté konto ve všech domácích zápasech kvalifikace.

Zdroj: 433, UEFA

Reklama

Oblíbené