Spojte se s námi


Fotbal

Pokrytecká FIFA! Zákaz piva v Kataru jí nevadí a ještě jej hájí, na MS 2014 však Brazílii přinutila zrušit 11 let platný zákon

Už v neděli k večeru oficiálně odstartuje světový šampionát v Kataru. Kontroverzní je už od doby, kdy bylo místo konání oznámeno. Od toho momentu se ovšem nic nezměnilo, naopak. Kritika sílí. Obzvláště po změnách krátce před konáním turnaje.

Publikováno

dne

Už v neděli k večeru oficiálně odstartuje světový šampionát v Kataru. Kontroverzní je už od doby, kdy bylo místo konání oznámeno. Od toho momentu se ovšem nic nezměnilo, naopak. Kritika sílí. Obzvláště po změnách krátce před konáním turnaje. FIFA navíc mluví o pokrytectví ostatních, přičemž se sama chová pokrytecky.

Mistrovství světa má být fotbalovým svátkem, který si užijí fanoušci i hráči. Nicméně v Kataru ke všemu evidentně přistupují jinak. Není to žádné překvapení, nicméně dlouhodobé slibování různých „tolerancí“ končí.

Už se skoro počítalo s tím, že fanoušci budou moci konzumovat alkohol na stadionech. Sice za šílené peníze, ale aspoň něco. Jenže dva dny před turnajem Katar prosadil zákaz a FIFA jej posvětila.

A nejen to. Šéf Mezinárodní federace fotbalových asociací zákaz dokonce hájí. Kritiky Kataru označuje za pokrytce a svými vyjádření ze sebe udělal spíše komickou figurku. Jen málokdo z fotbalového prostředí jej nyní bude respektovat.

Hlava organizace by se přitom měla ve spojitosti s pokrytectvím vyjadřovat poněkud smířlivěji. Už jen z toho důvodu, že pokrytecky se chová sama FIFA. To, co nyní hájí, je totiž úplný opak toho, co prosazovala v roce 2014.

Brazílie kvůli MS musela zrušit 11 let platný zákaz

Psal se rok 2014, světový šampionát hostila Brazílie, země fotbalu. Byl to skutečný svátek, ne jako tomu je nyní. O jihoamerickém státě můžeme smýšlet jakkoliv, nicméně kontroverze vesměs neexistovaly.

Řešilo se jen to, že v Brazílii bylo zakázáno konzumovat alkohol na stadionech. A to hned od roku 2003. Zákaz platil kvůli snaze zabránit chuligánství a výtržnictví na tribunách, což se víceméně povedlo. Minimálně míra problémů šla rapidně dolů.

FIFA ale tlačila, aby byl zákaz zrušen. Brazilští politici s tím zrovna ve velkém nesouhlasili, nicméně nakonec pod tlakem podlehli a vyšli Mezinárodní federaci fotbalových asociací vstříc.

Tehdejší generální sekretář FIFA Jerome Valcke hájil zrušení zákazu tím, že alkohol je součástí fotbalových šampionátů. „Omluvte, jestli zním arogantně, ale o tomhle se nevyjednává. Skutečnost, že máme právo prodávat pivo, musí být součástí zákona,“ cituje jej Daily Star.

Zrušení zákazu se ukázalo být poměrně nešťastným. Zejména Argentinci doslova řádili. A nebyli sami. Nicméně k žádné velké katastrofě nakonec nedošlo.

Je zajímavé, jak moc FIFA od té doby otočila. Proč? Každý si zajisté odpoví sám.

Zdroj: FIFA, Daily Star

Reklama

Fotbal

Proč nechytá hvězdný Onana proti Srbsku? Pohádal se s trenérem Kamerunu a byl vyřazen z kádru

Když vyšly najevo sestavy, byl to velký šok. Největší hvězda Kamerunu Andre Onana není v důležitém utkání proti Srbsku v základní sestavě, ale ani na lavičce. A to přitom zranění není, šlo o rozhodnutí trenéra.

Publikováno

dne

Když vyšly najevo sestavy, byl to velký šok. Největší hvězda Kamerunu Andre Onana není v důležitém utkání proti Srbsku v základní sestavě, ale ani na lavičce. A to přitom zranění není, šlo o rozhodnutí trenéra.

Onana v bráně a Choupo-Moting v útoku, to jsou dvě hlavní hvězdy Kamerunu. V prvním zápase reprezentace z rovníkové Afriky prohrála se Švýcarskem a pokud si chtěla udržet nějakou naději na postup, musela nutně porazit Srbsko.

Při porážce se Švýcary chytal Onana, těžko ale mohl něco dělat s jediným obdrženým gólem. Proto přišel velký šok, když brankář Interu Milán nebyl proti Srbsku vůbec na soupisce.

Jaký je tedy důvod posazení hvězdného brankáře? Podle renomovaného novináře Fabrizia Romana za to může hádka s trenérem.

Onana má totiž svůj styl chytání, hodně moderní, s vybíháním a riskantní hrou nohama. A to se nelíbí hlavnímu trenérovi Rigobertu Songovi.

Ten jej údajně na předzápasovém tréninku požádal, aby změnil svůj styl chytání na více „tradiční“. Onana však nemá v plánu svůj styl měnit, z čehož měla vzniknout velká diskuze a napjatá atmosféra.

Trenér Song se tak rozhodl pro radikální řešení. Onanu proti Srbsku nejenže nepostavil do základní sestavy, ale rovnou jej vyřadil ze soupisky. Kamerun tak šel do zápasu s jedním volným místem na lavičce.

Song totiž preferuje gólmana více ze staré školy, proto vsadil na 29letého Devise Epassyho, jenž chytá za Abha Club v Saúdské Arábii.

Samuel Eto’o, bývalý hráč Barcelony či Chelsea, je momentálně prezidentem kamerunské fotbalové federace. Zároveň je braný i jako „sportovní otec“ Onany, kterého vždy podporoval a navíc vyšel z jeho nadace. Tentokrát však zaujmul více neutrální roli a postavil se za rozhodnutí trenéra.

Zdroj: Twitter, FIFA

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Mitrovič proti Kamerunu spálil stoprocentní šanci! Podívejte se, co kanonýr jeho ražení dokáže neproměnit

Srbsko a Kamerun nezvládly své první zápasy na světovém šampionátu a v pondělí se postavily tyto výběry proti sobě. Mírným favoritem byli Srbové, kteří disponují zejména v útoku velmi zajímavou palebnou silou. Aleksandar Mitrovič však ukázal, že umí stoprocentní šance také spalovat.

Publikováno

dne

Srbsko a Kamerun nezvládly své první zápasy na světovém šampionátu a v pondělí se postavily tyto výběry proti sobě. Mírným favoritem byli Srbové, kteří disponují zejména v útoku velmi zajímavou palebnou silou. Aleksandar Mitrovič však ukázal, že umí stoprocentní šance také spalovat.

Srbsko patřilo před šampionátem mezi týmy, od kterých se příliš nevědělo co čekat. Disponuje sice velkou hráčskou kvalitou, nicméně k tomu, aby bylo vnímáno jako černý kůň, stále něco chybělo.

Výkonnostní limit se ukázal hned v prvním zápase. V tom totiž Srbové nestačili na Brazílii, s níž prohráli 0:2. A fotbal, kterým se prezentovali, rozhodně neodpovídal hráčské kvalitě, kterou se mohou pyšnit.

Zbytečné a tvrdé fauly vyřadily ze hry například největší hvězdu Brazílie Neymara. Ten byl v zápase faulován hned devětkrát a je otázkou, jestli se vůbec na šampionátu ještě představí.

V pondělním souboji s Kamerunem chtěli Srbové porážku odčinit. Nicméně i Kamerun potřeboval bodovat, když v prvním zápase nestačil na Švýcarsko.

Srbové zahájili zápas velmi aktivně. Dostávali se do šancí. Spoléhá se na to, že Aleksandar Mitrovič potvrdí v reprezentačním dresu vynikající formu z klubové úrovni, když za Fulham sází gól za gólem.

Jenže Mitrovič ukázal, že stoprocentní šance dokáže nejen proměňovat, ale také spalovat. V 17. minutě zápasu se totiž po několika zajímavých odrazech ve vápně dostal k míči a v situaci, kdy by měl skórovat, naprosto selhal.

Srbové tak mohou pouze doufat, že se během zápasu Mitrovič rozstřílí. Pokud ne, mají v záloze na střídačce jiného ostrostřelce Dušana Vlahoviče. Kamerun od 29. minuty vede 1:0.

Zdroj: FIFA, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Problémy v týmu Belgie? Obránce Vertonghen po prohře s Marokem hořce reagoval na De Bruyneho a jeho vyjádření

Dva zápasy, jedna výhra, jedna prohra. Belgie měla být černým koněm turnaje, nicméně zatím je spíše zklamáním. A evidentně to těžce nesou i samotní hráči. Obránce Jan Vertonghen poměrně hořce komentoval porážku s Marokem a narážel při ní na vyjádření zřejmě největší hvězdy týmu.

Publikováno

dne

Dva zápasy, jedna výhra, jedna prohra. Belgie měla být černým koněm turnaje, nicméně zatím je spíše zklamáním. A evidentně to těžce nesou i samotní hráči. Obránce Jan Vertonghen poměrně hořce komentoval porážku s Marokem a narážel při ní na vyjádření zřejmě největší hvězdy týmu.

Belgie se na světovém šampionátu v Kataru neprezentuje vůbec dobrým dojmem. První zápas s Kanadou sice vyhrála, nicméně severoamerický tým ji s výjimkou gólů ve všech ohledech převálcoval.

Hodně se čekalo, jak si asi povedou Evropané proti nepříjemnému týmu Maroka. Před zápasem v médiích hodně rezonovalo vyjádření největší hvězdy Kevina De Bruyneho. Ten totiž prohlásil, že Belgie nemá šanci šampionát vyhrát, protože už je příliš stará.

A co se nestalo. Belgie prohrála s Marokem 0:2 a spokojena nemůže být ani se svým výkonem. Ten totiž oproti tomu, který svěřenci Roberta Martineze předvedli proti Kanadě, nebyl vesměs nijak lepší.

Z potenciálně černého koně turnaje je prozatím jedno z největších zklamáních. Sledovat zápasy Belgie není žádná zábava. Naopak. O to víc, když v její sestavě figurují hráči jako Eden Hazard či výše zmíněný De Bruyne.

Navíc se zdá, že v týmu něco není úplně v pořádku, když si po prohře „kopl“ obránce Jan Vertonghen právě do De Bruyneho a jeho vyjádření ohledně příliš starého týmu.

Bývalý obránce Tottenhamu je nejstarším hráčem v týmu Belgie, jeho slova proto mají poměrně velkou váhu.

„Momentálně mi hlavou prochází hodně věcí, které bych veřejně neměl říkat. Nemyslím si, že jsme si vytvořili nějaké šance. V čem byla chyba? Možná to je tím, že už jsme na to příliš staří,“ vyjádřil se Vertonghen po zápase.

Vertonghen mimo jiné kritizoval dva inkasované góly po standardních situacích. Stejně tak označil za frustrující fakt, že navzdory kvalitě týmu Belgie nedokázal evropský výběr vyhrát.

Zdroj: The Guardian, Sportbible

Pokračovat ve čtení

Oblíbené