Spojte se s námi

Fotbal

Pokrytecká FIFA! Zákaz piva v Kataru jí nevadí a ještě jej hájí, na MS 2014 však Brazílii přinutila zrušit 11 let platný zákon

Už v neděli k večeru oficiálně odstartuje světový šampionát v Kataru. Kontroverzní je už od doby, kdy bylo místo konání oznámeno. Od toho momentu se ovšem nic nezměnilo, naopak. Kritika sílí. Obzvláště po změnách krátce před konáním turnaje.

Publikováno

dne

Už v neděli k večeru oficiálně odstartuje světový šampionát v Kataru. Kontroverzní je už od doby, kdy bylo místo konání oznámeno. Od toho momentu se ovšem nic nezměnilo, naopak. Kritika sílí. Obzvláště po změnách krátce před konáním turnaje. FIFA navíc mluví o pokrytectví ostatních, přičemž se sama chová pokrytecky.

Mistrovství světa má být fotbalovým svátkem, který si užijí fanoušci i hráči. Nicméně v Kataru ke všemu evidentně přistupují jinak. Není to žádné překvapení, nicméně dlouhodobé slibování různých „tolerancí“ končí.

Už se skoro počítalo s tím, že fanoušci budou moci konzumovat alkohol na stadionech. Sice za šílené peníze, ale aspoň něco. Jenže dva dny před turnajem Katar prosadil zákaz a FIFA jej posvětila.

A nejen to. Šéf Mezinárodní federace fotbalových asociací zákaz dokonce hájí. Kritiky Kataru označuje za pokrytce a svými vyjádření ze sebe udělal spíše komickou figurku. Jen málokdo z fotbalového prostředí jej nyní bude respektovat.

Hlava organizace by se přitom měla ve spojitosti s pokrytectvím vyjadřovat poněkud smířlivěji. Už jen z toho důvodu, že pokrytecky se chová sama FIFA. To, co nyní hájí, je totiž úplný opak toho, co prosazovala v roce 2014.

Brazílie kvůli MS musela zrušit 11 let platný zákaz

Psal se rok 2014, světový šampionát hostila Brazílie, země fotbalu. Byl to skutečný svátek, ne jako tomu je nyní. O jihoamerickém státě můžeme smýšlet jakkoliv, nicméně kontroverze vesměs neexistovaly.

Řešilo se jen to, že v Brazílii bylo zakázáno konzumovat alkohol na stadionech. A to hned od roku 2003. Zákaz platil kvůli snaze zabránit chuligánství a výtržnictví na tribunách, což se víceméně povedlo. Minimálně míra problémů šla rapidně dolů.

FIFA ale tlačila, aby byl zákaz zrušen. Brazilští politici s tím zrovna ve velkém nesouhlasili, nicméně nakonec pod tlakem podlehli a vyšli Mezinárodní federaci fotbalových asociací vstříc.

Tehdejší generální sekretář FIFA Jerome Valcke hájil zrušení zákazu tím, že alkohol je součástí fotbalových šampionátů. „Omluvte, jestli zním arogantně, ale o tomhle se nevyjednává. Skutečnost, že máme právo prodávat pivo, musí být součástí zákona,“ cituje jej Daily Star.

Zrušení zákazu se ukázalo být poměrně nešťastným. Zejména Argentinci doslova řádili. A nebyli sami. Nicméně k žádné velké katastrofě nakonec nedošlo.

Je zajímavé, jak moc FIFA od té doby otočila. Proč? Každý si zajisté odpoví sám.

Zdroj: FIFA, Daily Star

Reklama

Oblíbené