Fortuna liga

Pohledem Viktoriána: Penalta? Nebyla. Plzni v zábavném zápase chybělo štěstí

Šest z posledních šesti utkání vyhráli, dostali se do skvělé formy a dominovali také v první půli proti Mladé Boleslavi, ale jednogólový náskok ve druhém poločase naprosto prohospodařili. Hráči Viktorie Plzeň dostali lacinou branku hned po přestávce a o bod přišli přísně odpískanou penaltou v nastavení. A kvůli výhře v Jablonci se první Slavia vzdálila o šest bodů. Poslední duel Západočechů před reprezentační pauzou rozeberu v tradičním pozápasovém blogu Pohledem Viktoriána.

Zdroj: fcviktoria.cz

Bylo jasné, že Mladá Boleslav nedá body zadarmo. Trenér Josef Weber své svěřence naučil aktivnímu běhavému fotbalu s konstruktivní rozehrávkou. Největší hrozbou modro-bílých je hrotová dvojice Komličenko + Mešanovič, která letos v lize dohromady vstřelila skvělých dvanáct gólů.

Ale první poločas probíhal podle plzeňských not. Opět musím pochválit vstup do utkání. Boleslavští se ihned dostali pod tlak a balony jen nakopávali.

Poté sice přišla slabší pasáž, ale viktoriáni i nadále kontrolovali hru a dominovali. Skvěle ovládli střed hřiště. Domácí nastupují ve formaci 4-4-2, což znamená, že měli nevýhodu jednoho středního záložníka. Toho Vrbovi svěřenci využívali. Hořava si sbíhal níž a doplňoval Kalvacha s Procházkou.

Díky tomu vznikala přečíslení uprostřed pole a viktoriáni neměli problém s udržením balonu. Nutno říci, že hráli velmi riskantně. Vzadu totiž zůstávali pouze stopeři Hejda s Brabcem, kteří měli na starosti obávanou dvojici Mešanovič + Komličenko. Svou těžkou roli zvládali naprosto perfektně. Souboje jeden na jednoho neprohrávali, včas zastavovali mladoboleslavské útoky, třeba i za cenu faulu, a tak se domácí vůbec nedostávali do hry.

Prvních pětatřicet minut vše fungovalo naprosto perfektně. Jen je velká škoda, že z dominance vzešel jen jeden gól. Branka vznikla z neohlídaného náběhu Hlouška, kterého našel Kalvach. Levý bek Viktorie následně předal balon Kovaříkovi, který centrem na zadní tyč našel Hořavu, jehož hlavičku sice vytáhl fantastický Stejskal, ale balon dorazil Kopic. Výborné dohrání šestnáctky ve velkém počtu hráčů. Dost podobný gól dal Procházka v Českých Budějovicích.

Další zajímavé gólovky hostů buď skončily těsně nad (pokus Hořavy), nebo skvěle zasáhl brankář Stejskal (tečovaná střela Krmenčíka a rána Kalvacha). Některé situace viktoriáni špatně vyřešili. Boleslavští častokrát pod tlakem ztratili míč a Západočeši šli do brejku, ale stejně jako v minulých duelech je zradila kvalita v předfinální fázi. Nebo unáhlenost jako v případě střely Kopice, který mohl vyslat Řezníka do velké šance.

Posledních deset minut první půle viktoriáni moc nezvládli. Sice kontrolovali hru a domácí téměř nepouštěli k míči, ale Hejda dvakrát prohrál souboj s Mešanovičem a byly z toho dvě velké šance. Naštěstí se skóre neměnilo. A je potřeba podotknout, že pokud by týmy šly do kabiny za remízového stavu, tak by to rozhodně nebylo spravedlivé. Spravedlivě by viktoriáni měli vést ještě minimálně o jeden gól více, protože v prvních pětačtyřiceti minutách dominovali. Nejlepší venkovní poločas v sezoně.

Druhý poločas byl diametrálně odlišný. Hodně ho ovlivnil brzký zásah Budínského, který se trefil nádhernou střelou zpoza šestnáctky. Slabší levačkou střelu krásně zakroutil do šibenice, s tím Hruška nemohl nic dělat. Takto už to dlouho netrefí, takže Hlouškovi se nedá vyčítat rychlejší nedostoupení, ale Vrba své hráče určitě pokárá za vlažný vstup do druhého dějství. Naopak Boleslavští na Západočechy namotivovaně vlétli a dočkali se vyrovnání.

Následujících pět minut po obdrženém gólu bylo hodně klíčových. Viktoriáni si vypracovali tři vyložené pozice na střelu, bohužel proti Kovaříkovi se vytáhl Stejskal a další pokusy zblokovali obětaví Středočeši. Skóre se tak neměnilo a tlak viktoriánů opadl.

Utkání se sice strhlo v boj nahoru dolů a s přibývajícími minutami měly oba týmy více a více prostoru, ale příležitostí ubylo. Hlavně proto, že Boleslavští získávali odražené balony a byli důslednější při dostupování. Převaha ve středu hřiště kvůli tomu nebyla tak výrazná jako v první půli a hra se vyrovnala.

Šance přicházely na obou stranách a například Hořava se dostal do tří střeleckých pozic, ale všechny tři pokusy zblokovala obrana Boleslavských. Posledních deset minut bylo znát, že oběma celkům rychle docházely síly, jelikož se hrálo ve vysokém tempu, a tak velkou roli sehráli střídající hráči. A zde Weber Pavla Vrbu předčil. Zatímco žolíci nejúspěšnějšího českého kouče poslední dekády neměli na vývoj utkání výrazný vliv, Weber se do střídaní trefil naprosto dokonale.

Ladra odvedl velice solidní práci hlavně směrem dozadu, Jiří Klíma vybojoval penaltu, byl velmi nebezpečný a jako velmi důležitý se ukázal přechod na formaci 4-2-3-1, ve které Boleslavští odehráli posledních dvacet minut. Zato Kayamba se sice snažil, dostával hodně balonů, ale nebyl dostatečně přesný ve finálních přihrávkách. Chorý vybojoval přímý volný kop ze skvělé pozice, ale jinak nebyl moc vidět, a Beauguel nedostal moc času.

I přes prohru mě zápas bavil. Rozhodně se jednalo o jeden z nejkvalitnějších duelů v této sezoně Fortuna ligy. Moc se nenakopávalo, týmy se snažily hrát kombinačně, chtěly vyhrát a štěstí se nakonec přiklonilo na stranu domácích. Viktoriáni si zasloužili zvítězit, ale tentokrát měli smůlu. Ztráta na vedoucí Slavii se tedy zvýšila na šest bodů, ale stále věřím, že na konci podzimu bude na prvním místě celek z Plzně.

A na závěr se ještě vrátím k penaltové situaci. Podle mě se o penaltu nejednalo. Viděl jsem mnoho podobných situací, kdy šel hráč sám na bránu, vystřelil, gólman zakončení zneškodnil a následně soupeře srazil. Ještě jsem nezažil, že by poté rozhodčí písknul “desítku”. Kdyby Hruška míč nevyrazil, tak na to nic neřeknu, ale on gólu zabránil a až následně přišel střet. Podle mě o žádný faul nešlo, i když Klímu střet určitě bolel.