Platové stropy po celé Evropě? Musíme přiblížit fotbal lidem, argumentuje šéf německého fotbalu

Německý fotbal jde příkladem dlouhodobě. V jiných ligách již dávno zvítězily peníze, u našich sousedů je tomu ale jinak. A jestli je k něčemu pandemie koronaviru dobrá, tak k tomu, že může tuhle situaci změnit. Šéf německého fotbalu spolu s vedením Bayernu Mnichov tlačí na zavedení platových stropů napříč kontinentem.

Embed from Getty Images

Německo musíme pochválit. Jednak kvůli pravidlu 50+1, které vesměs zabraňuje tomu, aby se z Bundesligy stal jen nechutný byznys, kde hrají prim peníze, ale také kvůli tomu, jak blízko a dostupný je fanouškům. Celkově je fungování německých klubů jedním z vůbec nejlepších. Umožňuje fanouškům se zapojovat do dění a tak to má být.

Jenomže v jiných ligách tomu tak není a tak Bundesliga nemůže konkurovat Premier League či LaLize, které jsou komerčně úspěšnější, mají movitější majitele a dostávají od bank nesmyslné půjčky, které nikdy nebudou schopny splatit. Ty využívají na nesmyslně drahé přestupy a stejně nesmyslně vysoké platy. Těm Němci nemohou a ani nechtějí konkurovat.

Proto šéf německého fotbalu Fritz Keller spolu s Karlem-Heinzem Rummeniggem za Bayern Mnichov plánují oslovit prezidenta UEFA Alexandera Ceferina s návrhem zavedení platových stropů. Návrh by měl omezit nejen nesmyslně vysoké platy, ale také nesmyslně vysoké částky za přestup. Bývalý prezident organizace Michel Platini je rovněž pro. Na jeho názoru samozřejmě již tolik nezáleží, ale aspoň malou roli by hrát mohl.

„Musíme profesionální fotbal přiblížit lidem. Konečným výsledkem musí být takové nařízení, které bude v souladu s evropským právem a bude se vztahovat také na Velkou Británii,“ má jasno Keller. Mohlo by to tedy ohrozit i plány potenciálně nového majitele Newcastlu, který by chtěl rozhodně nemálo investovat. Takto by neměl nárok.

Rozhodně by to byl krok pozitivním směrem. Došlo by k vyrovnání napříč ligami a mohl by se změnit globální pohled na fotbal. A to pozitivně. Nicméně většina vysoce postavených lidí ve fotbale si myslí, že nyní nějakou dobu přestup s hodnotou přesahující 100 milionů eur neuvidíme. Sportovní ředitel pak je toho názoru, že by namísto omezení přestupových cen mohlo začít docházet k výměnám hráčů jako tomu je třeba v hokeji.

Jak to celé dopadne a jaký je Váš názor na platové stropy?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Srovnání lídrů tabulek: Slavia lepší než Manchester City či Bayern, má i lepší úspěšnost než lídři srovnatelných lig

Jindřich Trpišovský vytvořil ze Slavie fenomén, který v českém fotbale dlouho nebyl. Kromě úspěchů v Evropě nezanedbává ani českou scénu, kde slávisté dominují.

Hráči Slavie v karetním ohrožení proti Rangers! Stopka hrozí Bořilovi, Kolářovi a dalším

Slavia se chystá na další kolo Evropské ligy, ve kterém vyzve vedoucí tým skotské ligy, Rangers FC. Proti týmu Stevena Gerrarda si ale budou muset hráči Slavie dávat velký pozor. V karetním ohrožení je totiž velké množství opor.

Messi se stal prvním hráčem, který vstřelil jednomu týmu 30 gólů!

Lionell Messi boří rekord za rekordem. Jeden z nejlepších hráčů historie se stal po sobotním utkání se Sevillou prvním fotbalistou, který vstřelil jednomu týmu v lize 30 branek!