Spojte se s námi


Bojové sporty

Petr Švancara bude boxovat s nejúspěšnějším českým boxerem. Třeba se mi povede ho trefit, doufá

Brno bude v březnu hostit akci Tohle je Box 3, pořádá ji legenda českého boxu Lukáš Konečný, který si však na turnaji také zaboxuje. Jedním z jeho soupeřů bude bývalý fotbalista Petr Švancara, který se toho ovšem nebojí.

Publikováno

dne

Brno bude v březnu hostit akci Tohle je Box 3, pořádá ji legenda českého boxu Lukáš Konečný, který si však na turnaji také zaboxuje. Jedním z jeho soupeřů bude bývalý fotbalista Petr Švancara, který se toho ovšem nebojí.

Lukáš Konečný je vůbec nejúspěšnější český profesionální boxer, i ve svých 43 letech se občas v ringu objeví. Znovu se tak stane v Brně na akci Tohle je Box 3, která se bude konat 5. března.

V rámci exhibice se utká hned se třemi soupeři, jedním z nich bude bývalý fotbalista a populární brněnská osobnost Petr Švancara, pro kterého to bude ve 44 letech první zkušenost s bojovými sporty.

Švancara sice mezi bojovníky má známé, například Jiřího Procházku či Tomáše Hrona, nicméně sám se nikdy nepere.

„Relativně se toho i bojím, není to můj šálek kávy, ale tím, že mě Lukáš (Konečný) oslovil a je mi už 44 let, jsem zdravý, tak jsem si řekl, proč výzvu na exhibici nepřijmout? Tuším, že to z mé strany nebude žádná velká bitka, ale proč si nebouchnout do tak úspěšného boxera a trenéra?“ vyjádřil se v rozhovoru pro server Profiboxing bývalý fotbalista Zbrojovky Brno či Slavie Praha.

Taktiku Švancara vůbec neřeší. „Prostě se pokusím trefit. Třeba se mi to povede trefit na kule, vůbec mě nezajímá, že se to nesmí. Třeba se mě pak chytí, protože ho to bude fakt bolet, a já ho srazím k zemi svou pravačkou. Chtěl bych být ve všech médiích, že jsem zrovna já přizabil takovou legendu boxu,“ vtipkuje populární fotbalová osobnost.

Za zmínku stojí, že Konečný za sebou má 400 zápasů mezi amatéry a profesionály, v nichž ani jednou nebyl na zemi. Švancara se ale nehodlá držet nikterak zpět. Naopak. Je si vědom, že na něho Konečný bude hodný. Doufá tedy, že si neuřízne ostudu.

Co se týká přípravy, bude Švancara pracovat zejména na rychlosti. Chce rychlé nohy, aby měl lepší pohyb. Bude proto měsíc skákat přes švihadlo. Zdá se tedy, že se fanoušci mohou těšit na zajímavou show.

Stejně jako nyní Švancara v minulosti absolvoval boxerskou exhibici také jeho vzor Diego Maradona. „Chci si prostě dokázat, že nejsem takový pos*ra. Buď dostane do držky on, nebo já,“ tvrdí brněnský patriot, který chce vyhrát, a je mu jedno jak.

Zdroj: Profiboxing

Reklama

Bojové sporty

Teixeira má jeden z nejsilnějších příběhů v UFC, Procházka se mu jej pokusí zničit. Čím si brazilský veterán musel v životě projít?

Glover Teixeira je nyní šampionem polotěžké váhy v UFC, přestože má 42 let. V létě navíc bude svůj titul obhajovat a jeho soupeřem nebude nikdo jiný než Jiří Procházka. Jaký je vlastně soupeř moravského bojovníka a jaký je jeho životní příběh?

Publikováno

dne

Glover Teixeira je nyní šampionem polotěžké váhy v UFC, přestože má 42 let. V létě navíc bude svůj titul obhajovat a jeho soupeřem nebude nikdo jiný než Jiří Procházka. Jaký je vlastně soupeř moravského bojovníka a jaký je jeho životní příběh?

Glover Teixeira a dětství

Glover Teixeira se narodil v roce 1979 v chudém brazilském městečku Sobrália, vyrůstal ve slamech bez elektřiny s extrémně špatným sociálním zázemím. O MMA a bojových sportech toho v dětství mnoho nevěděl, prakticky nevěděl nic o vnějším světě.

Poprvé viděl televizi až ve věku 12 let, dlouho navíc měli v televizi jen dva kanály. K bojovým sportům poprvé přičichl v 16 letech, když viděl zápas legendárního brazilského bojovníka Marca Ruase.

V takto chudých a špatných poměrech žil v Brazílii téměř 20 let. Pak se rozhodl, že chce, aby se měl on i jeho rodina lépe. Pokusil se tedy dostat do Spojených států amerických.

Glover Teixeira a migrace do USA

Glover Teixeira se v 19 letech rozhodl riskovat vlastní život. Opustil rodnou Brazílii a chtěl se dostat do USA. To se mu nakonec podařilo, když se dostal do amerického Connecticutu. Nicméně to nebylo nikterak snadné.

„Trvalo mi 43 dní, než jsem se sem dostal. Každý ví, jak nebezpečné je překonat hranici USA a Mexika. Lidé tu umírají, jsou zatýkáni, mučeni. Matka byla mým rozhodnutím znepokojena, věřila však, že jdu za svým snem a lepším životem,“ vyjádřil se před rokem Teixeira pro MMA Fighting.

Brazilec strávil během cesty do USA osm dní v Tijuaně: „Čekali jsme, až přijde mlha, aby nás neviděla helikoptéra a lidé z imigračního. Museli jsme počkat na silnou mlhu, abychom v noci mohli přejít poušť.“

Tím ovšem komplikace neskončily. Když se podařilo přejít hranice a dostat se do San Diega, byl převaděči držen v malé místnosti. Důvod? Převaděči chtěli více peněz. Dlouhých 12 dní prakticky nedostal najíst a znatelně zhubl. Nakonec však k platbě došlo a Teixeira se dostal až do Bostonu, kde se živil jako tesař a silničář.

Glover Teixeira a bojové sporty

Glover Teixeira trávil po úspěšném útěku do USA v práci každý den 12 hodin. Po večerech sledoval boxerské zápasy a po první výplatě začal s trénováním.

V práci trávil Teixera každý den 12 hodin. Po večerech pak sledoval boxerské zápasy, stal se velkým fanouškem Mikea Tysona a chtěl se vrhnout na trénování. Jeden přítel mu řekl, že se musí zapsat na brazilské jiu-jitsu.

„Odpověděl jsem mu, že jiu-jitsu by nikdy Mikea Tysona neporazilo. Takže mi ukázal kazetu, na které byl Royce Gracie. Byl jsem ohromen a začal jsem tak sledovat všechny turnaje UFC,“ prozradil před lety pro ESPN.

Teixeira poté začal trénovat a po šesti měsících absolvoval první zápas. Pořád na něj naléhal, i když podle svých trenérů nebyl připraven. Pochopitelně prohrál. Byl to pro něj ovšem velký zážitek, turnaj totiž navštívili bojovníci jako Frank Shamrock, Chuck Liddell či Quinton Jackson.

Po prohře se rozhodl, že musí trénovat s profesionály. V letech 2005 až 2008 kvůli tomu žil v Kalifornii, kde trénoval s Chuckem Liddellem, pozdějším šampionem UFC. Teixeira přiznal, že právě od něj pochytil, jak trénovat a bojovat profesionálně. Stejně tak se právě od něj naučil většinu svých dovedností.

Prakticky dva roky Teixeira jen trénoval. Během jednoho roku se vypracoval v hlavního sparingpartnera Liddella. Trénovali spolu všechny aspekty boje. A vyplatilo se. V dalších osmi zápasech totiž poznal jediného přemožitele.

Glover Teixeira a UFC

Glover Teixeira předváděl skvělé výkony, všimlo si ho proto několik organizací, včetně slavné UFC. Mělo to ale háček. Teixeira byl ilegální imigrant a zápasit tak v těchto organizacích nemohl. Rozhodl se tedy požádat o americké občanství, to ovšem nezískal.

Právník Teixeirovi poradil, aby odcestoval do rodné Brazílie a tam požádal o pracovní vízum. Jenže tento krok nevyšel a problém byl na světě. Teixeira musel zůstat 4 roky v Brazílii i bez své manželky Ingrid, s níž se v USA oženil.

Vpřed ho ovšem hnal slib Dany Whitea, šéfa UFC. Ten totiž Teixeirovi slíbil, že jakmile se vrátí do USA, dostane od UFC smlouvu. A přesně tak se v roce 2012 stalo.

V Brazílii však Teixeira nelenil. Naopak. Porážel jednoho soupeře za druhým, poradil si i se třemi bývalými bojovníky UFC. Bylo jasné, že je v něm velký potenciál. A ten prokazoval i po podpisu se slavnou organizací. V UFC totiž Teixeira vyhrál pět prvních zápasů a rychle se dočkal titulového zápasu.

Jeho soupeřem byl tedy v roce 2014 legendární Jon Jones, zřejmě nejlepší bojovník všech dob. Teixeira zápas nezvládl a bylo znát, že je Jones jinde. Brazilec tak prohrál na body a skončila tak jeho série 20 výher. Posléze prohrál ještě jeden další zápas a následovalo několik vzestupů a pádů.

Glover Teixera zažil pád na dno a zvládl dojít na vrchol

Prohra s Jonem Jonesem měla na kariéru Brazilce nedobrý vliv. Glover Teixeira v následujících devíti zápasech zažil čtyři prohry. V roce 2018 se zdálo, že se jeho kariéra chýlí ke konci. Měl problémy s alkoholem, navštěvoval různé párty a dobrá životospráva rozhodně nebyla jeho silnou stránkou.

Do jeho hlavy tak musel promluvit kolega Lyoto Machida, jenž Teixeirovi řekl, že stále má šanci bojovat o titul a že příliš mnoho času na to nemá. A Brazilec se začal činit. Změnil své návyky, disciplínu a začal mnohem více trénovat. „Být disciplinovaný ze začátku bolí, ale stojí to za to,“ má jasno Teixeira.

Po prohře s Coreym Andersonem odstartoval Teixeira cestu za splněním svého snu. Vyhrál pět zápasů v řadě a dočkal se dalšího titulového zápase. V něm byl favoritem, Jana Blachowicze však porazil a ve 42 letech se stal druhým nejstarším šampionem v historii UFC.

Teixeira si tedy žije svůj sen, který si splnil. Je legendou. Může se pyšnit skvělým skóre 33:7. Nyní jej však čeká velká výzva v podobě moravského bojovníka Jiřího Procházky.

Zdroj: UFC, ESPN, MMA Fighting

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Marpo je úspěšný muzikant, úspěšný však byl i v bojových sportech. Kdy s nimi začal, jaká je jeho bilance a proč skončil?

Marpo se už 21. května představí ve svém nejtěžším zápase. Otakar Petřina totiž v boxerském zápase bude čelit slavnému bojovníkovi, jímž je Karlos Vémola. Co vše už má úspěšný rapper za sebou?

Publikováno

dne

Marpo se už 21. května představí ve svém nejtěžším zápase. Otakar Petřina totiž v boxerském zápase bude čelit slavnému bojovníkovi, jímž je Karlos Vémola. Co vše už má úspěšný rapper za sebou?

Marpo a hudba

Marpo, vlastním jménem Otakar Petřina, je bezpochyby jedním z nejúspěšnějších hudebníků v České republice. V minulosti bubnoval v kapele Chinaski, následně se dal jako rapper na vlastní sólovou dráhu. Postupně se vyvíjel a nyní je proslulý svými živými vystoupeními.

Se svou kapelou TroubleGang dokázal v roce 2018 vyprodat pražskou O2 arenu. Jeho tvorba je specifická, rap totiž dokáže kombinovat s prvky country či rocku. Na svém kontě má přes 10 alb a během více než 20leté hudební kariéry posbíral řadu ocenění.

Marpo a bojové sporty

Marpo se odmala věnoval sportu. Začínal s házenou, skončil však u bojových sportů, kterým skutečně propadl. V 18 letech začal boxovat, posléze se začal věnovat i thajskému boxu, v němž se skutečně vypracoval na více než solidní úroveň.

Otakar Petřina se v thajském boxu stal vicemistrem republiky, na mistrovství Evropy skončil dokonce šestý. Nicméně v roce 2010 musel s bojovými sporty seknout.

„Měl jsem v roce 2010 poslední zápas. Už jsem bubnoval v kapele Chinaski. Měl jsem pneumotorax, tak mi dali na výběr. Buď budeš hrát s námi, nebo budeš zápasit. Jelikož jsem za ten zápas dostal asi tři nebo čtyři tisíce, tak to bylo poměrně jednoduché rozhodnutí. Chtěl jsem zabezpečit rodinu, tak jsem se musel zápasení vzdát,“ přiznal Marpo v sérii Na Dohled.

Profesionální kariéru zakončil podle serveru Fight Live s bilancí 9 zápasů a 6 výher. Většinu soubojů absolvoval ve váze do 71 kilogramů. Často dokonce navštěvoval Thajsko, kde toho nemálo odtrénoval.

Marpo bez bojových sportů příliš dlouho nevydržel

Marpo se bojových sportů nikdy úplně vzdát nedokázal. Už v roce 2018 se totiž v ringu střel se slovenským muzikantem Patrikem Rytmusem Vrbovským pod hlavičkou organizace XFN. V hlavním zápase turnaje jej v zaplněné pražské O2 areně porazil na body.

Ve stejný večer jej vyzval Karlos Vémola, který se na stejném turnaji objevil také. K jejich zápasu tak dojde téměř o čtyři roky později v rámci organizace Oktagon, už tehdejšího konkurenta XFN.

Marpo navíc letos podepsal smlouvu také s novou organizací XFN, v níž by ještě před koncem tohoto roku měl absolvovat souboj s další legendou bojových sportů Iljou Škondričem.

Otakar Petřina tvrdí, že chce dohnat ztracené roky a dokud to jde, chce bojovat, než dosáhne příliš vysokého věku. Pochopitelně za všechny zápasy inkasuje zajímavé finanční částky, jelikož jeho jméno přitáhne mnoho pozornosti.

Zdroj: Oktagon MMA, Show Jana Krause, Fight Live, Krajské listy

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

RFA reaguje na překrytí termínů i lokaci turnajů s Oktagonem: Nejde nám o ego, radši investujeme peníze do zápasníků

Nová organizace RFA za sebou má druhý turnaj, v Bratislavě se konal galavečer s názvem Grand Opening. Po jeho konci se na tiskové konferenci vyjádřil promotér Boris Marhanský k tomu, že Oktagon bude mít turnaj v Brně ve stejný den, jako právě RFA.

Publikováno

dne

Nová organizace RFA za sebou má druhý turnaj, v Bratislavě se konal galavečer s názvem Grand Opening. Po jeho konci se na tiskové konferenci vyjádřil promotér Boris Marhanský k tomu, že Oktagon bude mít turnaj v Brně ve stejný den, jako právě RFA.

Oktagon nedávno oznámil termín i místo konání galavečera OKTAGON 35. Bude se konat 17. září v brněnské Winning Group Areně. Kupodivu se jedná o stejný termín, kdy svůj turnaj rovněž v Brně, nicméně bez specifikace konkrétní arény, měla mít nová organizace RFA.

Celá situace se pochopitelně velmi řešila. K tématu se již vyjadřoval také promotér Oktagonu Ondřej Novotný, který prohlásil, že s RFA rozhodně s ničím nesoupeří a že když chce Oktagon pořádat v některé hale turnaj, dostane na výběr jeden termín a ten buď přijme, nebo nikoliv.

Nyní se na toto téma vyjádřil i promotér a majitel RFA Boris Marhanský, který celou situaci vnímá jako naprosto zbytečnou. „Myslím, že už to tu jednou bylo, když to XFN dělalo Oktagonu, teď to dělá Oktagon nám,“ nechal se slyšet na tiskové konferenci.

Marhanský připomenul, že RFA zveřejnila termíny i místa svých turnajů už minulý rok v říjnu, aby právě podobným situacím předešla a dala všem dopředu vědět, co a jak bude.

A co s tím? RFA prý nehodlá utrácet peníze na nějaké podobné války a soupeřit v počtu billboardů, raději peníze investuje do svých bojovníků a přivedení dalších kvalitních zápasníků.

„Asi se budeme snažit přesunout galu do jiného města, nebo to přesuneme na jiný termín. Je zbytečné, aby ve stejný termín byly dvě organizace v jednom městě. Nic by z toho neměli ani zápasníci, ani diváci. Nám nejde o ego,“ rýpl si Marhanský na závěr do Oktagonu.

Zdroj: RFA

Pokračovat ve čtení

Oblíbené