Petr Machovský chtěl s Opavou hrát Fortuna ligu bez ´jízdenky´, musel odstoupit

Případ prvoligového klubu SFC Opava vyvolal hodně vzruchu. Nové vedení v čele s ředitelem Petrem Machovským chtělo hrát čistou hru bez nutné ´jízdenky´, která zajišťuje ochranu od rozhodčích. Neuspělo, proti tomuto záměru se postavil jiný funkcionář i primátor města za hnutí ANO, aby nebyl klub na černé listině u vládce českého fotbalu Romana Berbra. „Je mi z toho smutno,“ říká Petr Machovský.

Hrát nejvyšší soutěž bez ´jízdenky´, nebyla to naivní představa?

Já byl nejprve v Opavě ve stádiu pozorování a soustředil jsem se na ekonomickou stránku a zavedení nového informačního systému včetně ekonomických středisek. Do sportovního úseku jsem nijak manažerovi (Alois Grussmann) nezasahoval a vnímal jeho kroky informativně v souladu s nastaveným schvalovacím procesem, na kterém jsem se na představenstvu domluvili.

Ale ´jízdenka´ je především o penězích. Opakuji otázku: odmítnout zavedené praktiky, kdy je potřeba koupit si u příslušného orgánu ochranu rozhodčích, nebyla to od začátku sebezničující?

V Opavě nikdo o žádné jízdence nikdy nemluvil.

V klubové struktuře však vystupovali lidé, kteří se v minulosti systému, který vytvořil Roman Berbr, aktivně postavili. Mám na mysli bývalé rozhodčí, v novém vedení člena dozorčí rady Andrease Drastíka a předsedy dozorčí rady Petra Kašného. Uvědomovali jste si, že jen sama přítomnost těchto ´nežádoucích´ osob může Opavě nadělat spousty potíží?

Já personální složení ovlivnit nemohl, to už bylo nastavené v době, kdy jsem do klubu přišel. Nicméně tyto osoby znám, vím o aktivitách ve fotbalovém hnutí a co vybudovali společně v našem okrese. Spolu jsme chtěli vybudovat dobře fungující klub. Nic víc, nic míň.

Došli jste k přesvědčení, že bylo mužstvo bez ´jízdenky´rozhodčími úmyslně poškozováno?

Z mého pohledu tomu tak nebylo. Cítili jsme, že nám sice naklonění nejsou, ale v průběhu pěti šesti ligových kol nám nijak vážně neublížili. To bylo základní poznání. Hrubou chybu vnímám hlavně v Mladé Boleslavi, kdy domácí měli mít vyloučeného Komličenka za stavu 0:1 pro nás, což potvrdila i komise rozhodčích.

Přesto se v klubu rozpoutala hysterie, že jste řezaní. Čím si to vysvětlujete?

Někdo tomu napomohl. Přišlo nové vedení, které chtělo dělat fotbal jinak. A zvyklosti se asi měnit nemají, nicméně já u těchto praktik být nechtěl.

Mluví se o tom, že tím ´někdo´ byl bývalý rozhodčí Miroslav Ozaniak, jenž se netěší zrovna dobré pověsti. V regionálním tisku je nazýván ´černokněžníkem´. Uvědomovali jste si, co je zač?

To jsme věděli. Znám pana Ozaniaka osobně, ale navzájem se respektujeme. Alespoň já jeho. Bohužel máme každý jiný pohled na fotbal a hlavně kdo jej tvoří. Já jsem klubista a dle mého názoru kluby ´dělají fotbal jako produkt´.

On je zástupce servisní organizace, kterou je FAČR a ta fotbal ´řídí´. Nikdy klub jako takový nevedl na žádné úrovni a za mého působení v Opavě nebyl. Vstoupil do struktury klubu jako minoritní akcionář na začátku tohoto roku a zpět se v klubu aktivně ukázal až po mé rezignaci při domácím utkání s Libercem.

Proslýchá se, že on slíbil sjednat nápravu a ´jízdenku´ na příslušných místech zajistit. Víte o tom?

Osobně mi to takto nepřednesl nikdo, schůzka mezi námi s panem Ozaniakem či Berbrem neproběhla. Ale bylo to řečeno sportovnímu manažerovi Aloisi Grussmannovi, že jsme na černé listině a je třeba s tím něco udělat.

Při utkání s mistrovskou Slavií, které skončilo pro vás krásnou remízou 1:1, fanoušci žádali vaši rezignaci, postavili se proti vám. Jak vám bylo?

Byl a ještě jsem z toho hodně rozpačitý a hlavně zklamaný. Při domácí výhře s Příbramí visel na plotu transparent, aby odešel pan Drastík. Byl jsem vyzván zastupiteli města z pozice ředitele, abych to odstranil. Jelikož nápis nebyl hanlivý, ponechal jsem ho, jde o projevení názoru a snad demokracie. Až po utkání jsme udělali za klub identifikaci osob, které transparent přinesly.

Tento postup schválili zástupci magistrátu, majoritního vlastníka klubu. Tím jsem si ale popudil proti sobě fanoušky, protože jsem byl personifikován, že jsem zavolal na fanoušky policii. Omluvil jsem se, že to byl přešlap, opakuji, že šlo o projevení názoru slušnou formou a já jen vystupoval za klub a respektoval žádost majoritního vlastníka. Ale pak jsem visel na plotě každé další utkání.

Požadovali moje odvolání či odstoupení i v utkání se Slavií protestem, kdy někteří fanoušci opustili stadion v 35. minutě. V tomto utkání jsem na transparentu nevisel sám, ale pan Drastík člen dozorčí rady a Glončák předseda představenstva také.

Jak hodnotíte fakt, že přímo primátor Tomáš Navrátil navštívil v Praze Romana Bebra a prosil ho o odpuštění?

Neřekl bych, že prosil o odpuštění, ale primátor nám řekl, že chtěl informace od pana Berbra přímo. Dostal jsem jenom tuto informaci, jeho čin nebyl se mou předem konzultován. Bylo to jeho osobní rozhodnutí či opavské koalice nebo rady města, nevím. Doprovázel ho pan Ozaniak. Znovu se jenom opakovalo, že jsme na černé listině. Mé jméno je ´špatně´ zapsáno u pana Berbra, protože jsem v jeho opozici a že taková akce byla potřeba.

Ale jak vám mohl pomoci místopředseda za Čechy, který nemá s komisí rozhodčích nic společného a tomuto nařčení se dokonce brání soudní cestou?

Opakuji, šlo o soukromou akci pánů Ozaniaka a Navrátila. Jen připomínám, že město vlastní klub z 99 procenty, má na takové jednání tedy právo. Představenstvo na svém zasedání jen konstatovalo, že jdeme nadále stejnou cestou a já budu ve funkci ředitele dál.

Dostal jste důvěru, přesto jste podal rezignaci. Proč?

Na mou osobu byl vyvíjen velký tlak, zasahovalo to i do soukromí a hlavně mé rodiny. Tyto totalitní praktiky jsou z mého pohledu nepřípustné. Proto jsem raději sám odešel.

K cestě primátora, jenž je členem hnutí ANO, se vyjádřili zástupci města za ODS a jeho čin hodně zpranýřovali. Fotbal se stal předmětem politického boje. Jak toto vnímáte?

Stalo se to v době, kdy už jsem z funkce výkonného ředitele odstoupil. Víc tyto politické tahy komentovat nechci.

Jaké máte ze všeho pocity?

Jsem z toho dost rozladěný. Ale především si přeji, aby klub fungoval dál a šel za jasným cílem a to za sportovní záchranou v první lize a ekonomickou stabilizací.

Šel byste po těchto zkušenostech do ligy bez ´jízdenky´znovu?

Kdybych cítil jasnou podporu, tak určitě ano. Ale ta v klubu jednomyslná nebyla, objevili se lidé, kterým zavedené praktiky patrně vyhovují.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Hancko je zpátky! Při absencích se vrací důležitý článek sparťanské obrany

Dávid Hancko se vrací ve velmi důležitý moment! Sparta proti Pardubicím neměla příliš možností na post stopera a kouč Pavel Vrba se rozhodl pro nasazení Hancka, který má po celou sezonu velké potíže s kolenem.

Kauza Kúdela? Pouhá snaha odvrátit výsledek! Cílem bylo vytvoření tlaku na UEFA, říká skotský běžec

Kauza ohledně Ondřeje Kúdely a údajného rasismu je již známa i široké veřejnosti, která se o fotbal jako takový nezajímá. Nyní se k této kauze připojil skotský běžec Eddie Stewart, který žije od roku 1992 v České republice.

Přestupový trh v Extralize: Davida Kašeho lanaří Sparta, Sobotka by mohl zůstat. Zlín posiluje, Kometa tratí 

Kdeco nám už teď naznačuje, že přestupové období před začátkem další sezóny bude letos mimořádně plodné. Jen co Sparta vyletěla z bojů o Masarykův pohár, už se v jejich organizaci mluví o velkých změnách.