Spojte se s námi

Fortuna liga

Petr Machovský chtěl s Opavou hrát Fortuna ligu bez ´jízdenky´, musel odstoupit

Zveřejněno

dne

Případ prvoligového klubu SFC Opava vyvolal hodně vzruchu. Nové vedení v čele s ředitelem Petrem Machovským chtělo hrát čistou hru bez nutné ´jízdenky´, která zajišťuje ochranu od rozhodčích. Neuspělo, proti tomuto záměru se postavil jiný funkcionář i primátor města za hnutí ANO, aby nebyl klub na černé listině u vládce českého fotbalu Romana Berbra. „Je mi z toho smutno,“ říká Petr Machovský.

Hrát nejvyšší soutěž bez ´jízdenky´, nebyla to naivní představa?

Já byl nejprve v Opavě ve stádiu pozorování a soustředil jsem se na ekonomickou stránku a zavedení nového informačního systému včetně ekonomických středisek. Do sportovního úseku jsem nijak manažerovi (Alois Grussmann) nezasahoval a vnímal jeho kroky informativně v souladu s nastaveným schvalovacím procesem, na kterém jsem se na představenstvu domluvili.

Ale ´jízdenka´ je především o penězích. Opakuji otázku: odmítnout zavedené praktiky, kdy je potřeba koupit si u příslušného orgánu ochranu rozhodčích, nebyla to od začátku sebezničující?

V Opavě nikdo o žádné jízdence nikdy nemluvil.

V klubové struktuře však vystupovali lidé, kteří se v minulosti systému, který vytvořil Roman Berbr, aktivně postavili. Mám na mysli bývalé rozhodčí, v novém vedení člena dozorčí rady Andrease Drastíka a předsedy dozorčí rady Petra Kašného. Uvědomovali jste si, že jen sama přítomnost těchto ´nežádoucích´ osob může Opavě nadělat spousty potíží?

Já personální složení ovlivnit nemohl, to už bylo nastavené v době, kdy jsem do klubu přišel. Nicméně tyto osoby znám, vím o aktivitách ve fotbalovém hnutí a co vybudovali společně v našem okrese. Spolu jsme chtěli vybudovat dobře fungující klub. Nic víc, nic míň.

Došli jste k přesvědčení, že bylo mužstvo bez ´jízdenky´rozhodčími úmyslně poškozováno?

Z mého pohledu tomu tak nebylo. Cítili jsme, že nám sice naklonění nejsou, ale v průběhu pěti šesti ligových kol nám nijak vážně neublížili. To bylo základní poznání. Hrubou chybu vnímám hlavně v Mladé Boleslavi, kdy domácí měli mít vyloučeného Komličenka za stavu 0:1 pro nás, což potvrdila i komise rozhodčích.

Přesto se v klubu rozpoutala hysterie, že jste řezaní. Čím si to vysvětlujete?

Někdo tomu napomohl. Přišlo nové vedení, které chtělo dělat fotbal jinak. A zvyklosti se asi měnit nemají, nicméně já u těchto praktik být nechtěl.

Mluví se o tom, že tím ´někdo´ byl bývalý rozhodčí Miroslav Ozaniak, jenž se netěší zrovna dobré pověsti. V regionálním tisku je nazýván ´černokněžníkem´. Uvědomovali jste si, co je zač?

To jsme věděli. Znám pana Ozaniaka osobně, ale navzájem se respektujeme. Alespoň já jeho. Bohužel máme každý jiný pohled na fotbal a hlavně kdo jej tvoří. Já jsem klubista a dle mého názoru kluby ´dělají fotbal jako produkt´.

On je zástupce servisní organizace, kterou je FAČR a ta fotbal ´řídí´. Nikdy klub jako takový nevedl na žádné úrovni a za mého působení v Opavě nebyl. Vstoupil do struktury klubu jako minoritní akcionář na začátku tohoto roku a zpět se v klubu aktivně ukázal až po mé rezignaci při domácím utkání s Libercem.

Proslýchá se, že on slíbil sjednat nápravu a ´jízdenku´ na příslušných místech zajistit. Víte o tom?

Osobně mi to takto nepřednesl nikdo, schůzka mezi námi s panem Ozaniakem či Berbrem neproběhla. Ale bylo to řečeno sportovnímu manažerovi Aloisi Grussmannovi, že jsme na černé listině a je třeba s tím něco udělat.

Při utkání s mistrovskou Slavií, které skončilo pro vás krásnou remízou 1:1, fanoušci žádali vaši rezignaci, postavili se proti vám. Jak vám bylo?

Byl a ještě jsem z toho hodně rozpačitý a hlavně zklamaný. Při domácí výhře s Příbramí visel na plotu transparent, aby odešel pan Drastík. Byl jsem vyzván zastupiteli města z pozice ředitele, abych to odstranil. Jelikož nápis nebyl hanlivý, ponechal jsem ho, jde o projevení názoru a snad demokracie. Až po utkání jsme udělali za klub identifikaci osob, které transparent přinesly.

Tento postup schválili zástupci magistrátu, majoritního vlastníka klubu. Tím jsem si ale popudil proti sobě fanoušky, protože jsem byl personifikován, že jsem zavolal na fanoušky policii. Omluvil jsem se, že to byl přešlap, opakuji, že šlo o projevení názoru slušnou formou a já jen vystupoval za klub a respektoval žádost majoritního vlastníka. Ale pak jsem visel na plotě každé další utkání.

Požadovali moje odvolání či odstoupení i v utkání se Slavií protestem, kdy někteří fanoušci opustili stadion v 35. minutě. V tomto utkání jsem na transparentu nevisel sám, ale pan Drastík člen dozorčí rady a Glončák předseda představenstva také.

Jak hodnotíte fakt, že přímo primátor Tomáš Navrátil navštívil v Praze Romana Bebra a prosil ho o odpuštění?

Neřekl bych, že prosil o odpuštění, ale primátor nám řekl, že chtěl informace od pana Berbra přímo. Dostal jsem jenom tuto informaci, jeho čin nebyl se mou předem konzultován. Bylo to jeho osobní rozhodnutí či opavské koalice nebo rady města, nevím. Doprovázel ho pan Ozaniak. Znovu se jenom opakovalo, že jsme na černé listině. Mé jméno je ´špatně´ zapsáno u pana Berbra, protože jsem v jeho opozici a že taková akce byla potřeba.

Ale jak vám mohl pomoci místopředseda za Čechy, který nemá s komisí rozhodčích nic společného a tomuto nařčení se dokonce brání soudní cestou?

Opakuji, šlo o soukromou akci pánů Ozaniaka a Navrátila. Jen připomínám, že město vlastní klub z 99 procenty, má na takové jednání tedy právo. Představenstvo na svém zasedání jen konstatovalo, že jdeme nadále stejnou cestou a já budu ve funkci ředitele dál.

Dostal jste důvěru, přesto jste podal rezignaci. Proč?

Na mou osobu byl vyvíjen velký tlak, zasahovalo to i do soukromí a hlavně mé rodiny. Tyto totalitní praktiky jsou z mého pohledu nepřípustné. Proto jsem raději sám odešel.

K cestě primátora, jenž je členem hnutí ANO, se vyjádřili zástupci města za ODS a jeho čin hodně zpranýřovali. Fotbal se stal předmětem politického boje. Jak toto vnímáte?

Stalo se to v době, kdy už jsem z funkce výkonného ředitele odstoupil. Víc tyto politické tahy komentovat nechci.

Jaké máte ze všeho pocity?

Jsem z toho dost rozladěný. Ale především si přeji, aby klub fungoval dál a šel za jasným cílem a to za sportovní záchranou v první lize a ekonomickou stabilizací.

Šel byste po těchto zkušenostech do ligy bez ´jízdenky´znovu?

Kdybych cítil jasnou podporu, tak určitě ano. Ale ta v klubu jednomyslná nebyla, objevili se lidé, kterým zavedené praktiky patrně vyhovují.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Komise rozhodčích rozhodla! Hubník měl obdržet červenou kartu, Proske letos dopískal

Zveřejněno

dne

Komise rozhodčích FAČR na zasedání řešila prohřešky 16. kola Fortuna ligy a 15. kola Fortuna národní ligy. Příliš práce jí to ale nezabralo, jelikož uznala pouze dvě chyby rozhodčích. O jaké chyby šlo?

Zdroj: fcviktoria.cz

Prvně se řešilo utkání Sparty s Jabloncem. Tam pomezní rozhodčí chybně zvedl praporek kvůli ofsajdovému postavení střílejícího Kozáka. Dle protokolu měl ale počkat. Hráči Jablonce byli následně zmateni, což mohlo mít vliv na dohrání situace.

“Ve 4. minutě se asistent rozhodčího Tomáš Mokrusch dopustil chyby, když nesprávně signalizoval ofsajd při dosažení branky hostujícího družstva. O ofsajd se nejednalo, branka byla regulérní,” znělo ve vyjádření komise.

V zápase plzeňské Viktorie s libereckým Slovanem se dopustil chyby hlavní rozhodčí společně s asistentem. Roman Hubník měl žlutou kartu a když následně hrubě fauloval, žlutou kartu neobdržel. Za protesty obdržel žlutou kartu hostující Baluta, který o minutu později musel po druhé žluté kartě hřiště opustit.

“Ve 28. minutě se rozhodčí Zbyněk Proske dopustil ve spolupráci s asistentem rozhodčího Davidem Hockem chyby, když neudělil domácímu hráči č. 4 druhou žlutou kartu a následně červenou kartu.”

Předseda komise rozhodčích pak Jozef Chovanec potvrdil, že oba rozhodčí budou suspendováni do konce podzimní části sezony.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Opava opět mění kouče! Do klubu zamířil bývalý bek Sigmy Balcárek

Zveřejněno

dne

Fotbalisty Opavy povede v letošní sezoně Fortuna ligy už třetí trenér. Kormidla SFC se nyní ujal Jiří Balcárek, který nahradil duo Alois Grussmann-Josef Dvorník. Grussmann se tak vrátí do pozice sportovního ředitele, Dvorník v klubu končí.

„Po odvolání Ivana Kopeckého jsme vedení A-mužstva dočasně převzali společně s Josefem Dvorníkem. Jak jsme avizovali, šlo o provizorní řešení. Nyní je obsazení postu hlavního trenéra vyřešeno. Jsme rádi, že jsme se domluvili s Jiřím Balcárkem,“ řekl Grussmann s tím, že Balcárek si s sebou přivádí i asistenta Miroslava Paula.

Šestačtyřicetiletý bývalý obránce Sigmy Olomouc se tak pokusí dostat tým z krize. Opava ve Fortuna lize nevyhrála od druhého kola a s deseti body je poslední.

🗣 Slezský FC má nového trenéra, prvoligové A-mužstvo přebírá Jiří BALCÁREK! ⬇

Zveřejnil(a) Slezský FC Opava dne Úterý 12. listopadu 2019

Balcárek ještě nikdy nevedl prvoligový tým jako hlavní kouč. Byl jen asistentem v Sigmě Olomouc. Také koučoval Uničov, Znojmo a Vítkovice.

Opava šla do sezony s trenérem Kopeckým, ten byl ale na konci záři odvolán. Dočasně ho nahradil Dvorník a z pozice sportovního ředitele šel na lavičku Grussmann. Dvorníka nyní nahradil právě Balcárek.

„Pepovi bychom tímto chtěli poděkovat za odvedené služby pro Slezský FC a zároveň bychom mu chtěli popřát hodně štěstí v další trenérské kariéře i úspěšné dovršení studia trenérské licence UEFA profi licence,“ dodal Grussmann.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Afričané Olayinka a Traoré udělali ve Slavii obrovský progres a vzbudili zájem evropských celků

Zveřejněno

dne

Od

Ze Slavie v létě odešli dva afričtí hráči, zbylí dva v týmu zůstali a jsou pro sešívané nepostradatelní. Jedná se o křídelníka Olayinku a středopolaře Traorého, dnes se na jejich hru podíváme podrobněji.

Embed from Getty Images

Když Peter Olayinka ve Slavii začínal, hodně lidí ho kritizovalo. Ztrácel balóny, byl zbrklý a nepřesně nahrával i střílel. Od té doby ale udělal obrovský progres co se práce s míčem týče a nyní je možná i nejlepším křídlem celé ligy.

Peter ve dvanácti ligových duelech do kterých zasáhl vstřelil čtyři góly a na tři nahrál, což je na křídelníka sympatická bilance. V Lize mistrů ve čtyřech utkáních skóroval jednou a to proti Interu.

Je rychlý, výborně kličkuje, vyniká ale především v presinku. Je opravdu neuvěřitelné vidět ho, jak v nastavení běhá za soupeřem, který má míč na svých kopačkách a odebírá mu ho.

V říjnu dostal premiérovou pozvánku do nigerijského národního týmu, kde se potkal s hvězdami typu Iwobi nebo Ndidi. V druhé půli zasáhl do přátelského utkání s Brazílií, což jen dokazuje, že zažívá povedené období. 

Závěrem je nutné říci, že má stále prostor ke zlepšení. Zakončování akcí a centrování mu dělá problém, na kterém by měl rozhodně zapracovat. Jinak má ale vše, co moderní křídlo potřebuje, rychlost, driblink, skvělá práce s míčem a aktivní presink.

Embed from Getty Images

I druhý jmenovaný nevstoupil do angažmá v Edenu zrovna nejlépe. Postupem času se ale zvedl a nyní je pro sešívané veledůležitým středním záložníkem. Ve Zlíně hrál na ofenzivnější pozici, ve Slavii nastupuje hlouběji ve středu pole.

Pokrok udělal především co se defenzivní práce týče. Obranné zákroky, skluzy, ale i souboje ve vzduchu, v těchto ohledech ho nelze s působením na jihu Moravy srovnávat. Stal se z něj spolehlivý střední záložník, který má od všeho trochu.

Peníze, které za něj Pražané zaplatili vrátil důležitou brankou v zápase se Sevillou, kdy rozhodl o postupu. V následujícím dvojutkání s Chelsea se též prezentoval dobrými výkony a začaly po něm pokukovat zvučné evropské kluby, ve Slavii ale zůstal. 

Jeho kariéru trochu brzdí zranění, které se mu nevyhnulo ani tuto sezónu. V lize odehrál deset zápasů, v nichž se jednou trefil i asistoval. Jak jsem již zmiňoval, jeho přednosti jsou ale v defenzivě.

I Ibrahim se dočkal pozvánky na sraz národního týmu, kde bude hájit barvy Pobřeží Slonoviny. Potká se tak s bývalým spoluhráčem Simonem Delim, ale i věhlasnými jmény typu Nicolas Pépé či Serge Aurier.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené