Spojte se s námi


Fortuna liga

Pavel Fořt: Gignac byl živel jako já. Na trenéra Jarolíma vzpomínám rád

Bývalý ligový útočník Pavel Fořt se rozloučil s profesionální kariérou mistrovským titulem s Viktorií Plzeň. Ve své kariéře sázel branky za pražskou Slavii, nebo německé kluby Bielefeld a Drážďany. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na svou hráčskou kariéru a prozradil, jaká byla jeho reakce, když se dozvěděl o angažmá ve Viktorii Plzeň.

Publikováno

dne

Bývalý ligový útočník Pavel Fořt se rozloučil s profesionální kariérou mistrovským titulem s Viktorií Plzeň. Ve své kariéře sázel branky za pražskou Slavii, nebo německé kluby Bielefeld a Drážďany. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na svou hráčskou kariéru a prozradil, jaká byla jeho reakce, když se dozvěděl o angažmá ve Viktorii Plzeň.

Nejpovedenější období hráčské kariéry jste prožil v pražské Slavii, kde jste se vypracoval v klíčového útočníka a zahrál si evropské poháry. Jak vzpomínáte na angažmá ve Slavii?

Samozřejmě, že vzpomínám na Slavii rád. Do klubu jsem přišel ve dvaceti letech, kdy Plzeň ještě nebyla úspěšná jako tomu je dnes. V té době se tam hrála střídavě první a druhá liga. Ve Slavii jsem poznal velký fotbal, kde jsem si zahrál poháry a poznal skvělé hráče.

Nevím, jestli to bylo úplně nejúspěšnější období, ale bylo to nejdelší angažmá. Beru to angažmá jako úspěšné, ale to jsem byl ještě mladý a měl hodně elánu. Byl jsem rád, že jsem dostal tu příležitost a mohl hrát za Slavii.

Svými výkony ve Slavii jste si vysloužil přestup do francouzského Toulouse. Jak zpětně hodnotíte odchod do Francie? 

Ve Slavii jsem měl dobrou sezónu. Po zranění kolene přišel k týmu trenér Jarolím, na kterého vzpomínám rád, i když to s ním občas bylo těžký. (smích) Já jsem vždycky potřeboval trenéry, kteří na mě byli přísní, a to on byl někdy až moc. Zpětně mu můžu poděkovat, že jsem se dostal do zahraničí.

Tenkrát jsem měl i jiné nabídky, ale Toulouse o mě stálo. Možná jsem si to mohl vyhodnotit trošku jinak, protože francouzská ligy je velmi náročná. Takže nevím, jestli jsem byl typ útočníka pro francouzskou ligu, ale já jsem byl za to angažmá rád.

Z dvouletého angažmá v Toulouse jste strávil rok na hostování v Bruselu a půl roku v pražské Slavii. Neříkal jste si v té době, proč Vás Toulouse vlastně kupovalo, když Vás posílalo na hostování?

Nikdy jsem si neříkal, proč mě Toulouse kupovalo. Když jsem tam přišel, tak klub byl na třináctém místě a v útoku hrál Johan Elmander. Já tam měl jít už v létě, ale tam se tehdy něco zadrhlo. Za podzim dal Elmander pouze tři branky a oni si na mě vzpomněli, tak jsem tam přestoupil až v zimě.

Ve Francii se v té době hrálo bez přestávky, takže jsem tam přišel po dovolený. První tři týdny jsem trénoval individuálně a během toho se Elmander zase rozstřílel, takže trenér neměl důvod nic měnit. Pro mě to bylo první zahraniční angažmá, k tomu těžký jazyk. Já jsem neuměl anglicky, natož francouzsky.

V Toulouse jste měl i složitou situaci v tom, že na hrotu útoku působil útočník Gignac, který hrál ve skvělé formě. Jaký dojem na Vás udělal?

Hrál tam švédský reprezentant Elmander a k tomu ještě přišel Gignac. Musím říct, že to byl taky pěkný živel. (smích) Takže jsem měl k němu docela blízko. Docela jsme se spolu kamarádili. Měli jsme takovou partičku asi šesti kluků, se kterými jsme chodili na večeře.

Byl to skvělý útočník, který měl fenomenální zakončení. Měl nějaké problémy s váhou, ale vždycky to dal nějak do kupy. Byl to jeden z nejlepších útočníků, co se týká zakončení, ale spíše jsem si vzal více od Johana Elmandera, protože to byl ukázkový profík.

Z Toulouse jste nakonec odešel a zamířil do Německa, kde jste se dohodl na angažmá v Bielefeldu. Proč jste dal přednost Bielefeldu před Slavií?

Z Toulouse jsem odešel na hostování do Slavie, kde jsme získali titul a potom jsem se rozhodoval, co dál. Mohl jsem zůstat ve Slavii, ale mě vždycky táhlo to zahraničí. Já jsem byl rád v cizině a byl to můj fotbalový cíl. Takže jsem se dostal do Bielefeldu, kde jsem hrával s Radimem Kučerou.

Byl to tým, který spadl z první ligy a chtěl postoupit hned zpátky. Bohužel se nám to nepovedlo a klub měl i nějaké finanční problémy. Německo mi vyhovovalo asi nejvíce z těch angažmá, kde jsem působil, protože mi tam sedl fotbal. Možná trochu lituji toho, že jsem do Německa nešel okamžitě, když jsem byl v plné formě. 

Jaký dojem na Vás udělali vyhlášení fanoušci Drážďan?

V Drážďanech jsem si zamiloval město i fanoušky. To bylo něco neuvěřitelného, co se tam dělo, kdyby tam byl stadión pro více jak třicet tisíc lidí, tak by tam chodilo klidně i sto tisíc lidí. Bylo to fenomenální, akorát musím říct, že pod takovým tlakem jsem nikde nehrál.

Neexistovala nějaká šedá zóna. Buď se vyhrálo a opěvovali vás, ale když se prohrálo, tak jste nemohl jít ani nakoupit. To většinou musely chodit ženy, protože my jsme nemohli ani skoro do města. Ale když se vyhrálo, tak vše bylo v pořádku.

Fanoušci byli naprostí blázni. Když jsme hráli venku, tak nám vždycky udělali super atmosféru. Vždycky nám fandili, a nikdy se nestalo, že by na nás pískali během utkání. Fandili až do konce, a když se nedařilo, tak nám to dali sežrat až po konci zápasu. Rád na to období vzpomínám, protože se mi tam moc líbilo. Dodnes tam jezdím na zápasy. 

Jaká byla Vaše reakce, když jste byl osloven Plzní v roce 2016, abyste jí pomohl v jarní části o mistrovský titul?

Snídal jsem doma na terase a volal mi Horvi, jestli si nepůjdu zatrénovat s áčkem Viktorky. Takže jsem řekl, že úplně v pohodě, protože trénink v Domažlicích mám až odpoledne. Ještě jsem se ho zeptal, jestli nepůjde večer na pivo a koukat na Ligu mistrů. (smích) A on mi na to řekl, že ne, že jsem hráč Viktorky. Tak jsem mu říkal, co to je za nesmysl.

Tak jsem tam přijel a byl jsem za to určitě rád, protože jsem tam ukončil tu profi kariéru. A můj poslední zápas byl za Plzeň na Slavii. Takže to bylo hezké rozloučení s profesionální kariérou.

V Plzni působíte jako trenér mládeže, ale působil jste i u rezervního týmu. Jak Vás baví trénování mládeže? A nechcete trénovat třeba prvoligový klub? 

No to je otázka, jestli zůstat u mládeže, nebo se snažit dostat do ligového mančaftu. Teď se soustředím na tu mládež, protože mě to s nimi i baví. Mám nějaké zkušenosti, které jim můžu předávat.

Trénoval jsem i juniorku a béčko ve třetí lize, a to musím říct, že mě hrozně bavilo. Byl to takový ten adrenalin a jde tam o ty body. Je to prostě dospělý fotbal, a je tam ten adrenalin trochu větší než u té mládeže. Ale zase, když jste u té mládeže, tak vidíte, jak ti kluci rostou. A pak i rád vidíte, když se někdo z nich někde prosadí.

Během kariéry jste zažil spoustu trenérů, ale jaký trenér jste osobně Vy?

Poznal jsem spoustu dobrých trenérů. V mládeži mi dal hodně trenér Žaloudek, který byl hodně přísný, a pak mě trénovali trenéři Michálek, Rada, Koubek, Jarolím nebo Vrba. Od každého jsem se snažil vzít něco. Já jsem vždycky potřeboval, aby na mě byli přísní.

Když jsem dostával pod kotel, tak jsem fungoval na sto procent. Když jsem měl hodného trenéra, tak jsem toho trochu zneužíval. Takže já se snažím být přísný trenér, ale férový.

Zdroj: Ruik.cz

Reklama

Fortuna liga

Další dvě posily pro severočeský Jablonec. Přichází mladý talent a gruzínský křídelník

FK Jablonec jako jeden z mála klubů Fortuna ligy začal oznamovat nové posily. Sice nemá trenéra, ale i tak Miroslav Pelta po sezóně sehnal dva nové muže mladíka Matěje Náprstka a Vakhtanga Chanturishviliho. Také už dříve přišel slovenský obránce Adrián Slávik.

Publikováno

dne

FK Jablonec jako jeden z mála klubů Fortuna ligy začal oznamovat nové posily. Sice nemá trenéra, ale i tak Miroslav Pelta po sezóně sehnal dva nové muže mladíka Matěje Náprstka a Vakhtanga Chanturishviliho. Také už dříve přišel slovenský obránce Adrián Slávik.

Matěj Náprstek

Již v uplynulém týdnu Jablonec na sociálních sitích oznámil příchod Matěje Náprstka. Devatenáctiletý útočník přichází z německého Norimberku.

„Jsem rád, že se kluby dohodly a můžu se vrátit. Těším se na kluky v kabině a věřím, že zapadnu a budeme si rozumět na hřišti i mimo něj. Těším se, že si tady zahraju se zkušenými hráči, co mi dál pomůžou se rozvíjet jak fotbalově, tak i v osobním životě,“ říká po přesunu pro web Jablonce.

Vakhtang Chanturishvili

Ve středečních odpoledních hodinách Jablonec přivítal na Střelnici gruzínského Vakhtanga Chanturishviliho. Devětadvacetiletý záložník podepsal dlouhodobý kontrakt.

Naposledy působil ve zlínském Trinity, kde odehrál čtyři a půl sezóny. Dříve také hrál za slovenskou Trnavu. Vyzkoušel krátké angažmá v Oleksandrija.

Ve své rodné zemi nastoupil za Zestafoni a Dinamo Tbilisi. Za reprezentaci nastoupil do třech přátelských utkání a dvakrát si zahrál v Lize národů.

„Jsem v české lize dlouho, znám kluby a samozřejmě i Jablonec. Když jsem v Česku podepisoval první smlouvu, tak Jablonec hrál Evropskou ligu. Je to klub, který má ambice, a proto jsem tady. Jsem hráč, který má vítězný charakter a chci s klubem dosáhnout co nejvíc,“ uvedl Gruzínec pro klubový web.

Dřívější posílení

Zhruba před měsícem Severočeši potvrdili příchod Adriána Slávika. Čtyřiadvacetiletý pravý bek přišel z Banské Bystrice, kde mu vypršela smlouva.

„Nabídka Jablonce mě zaujala, vůbec jsem neváhal a chtěl jsem do toho jít. Českou ligu znám, sleduju ji. Myslím, že bych se svým stylem do české ligy mohl hodit. Jsem zvědavý, co mi to toto působení přinese,“ uvedl tehdy pro klubový web.

Zdroj: FK Jablonec

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

V utkání ČFL běhal po hřišti nahý fanoušek. Pořadatelé ho naháněli marně

Pozornost fotbalových fanoušků byla v posledních dnech a týdnech upřena především na Fortuna ligu, kde vrcholily boje o titul i o záchranu. Ostře sledovanou událostí bylo i finále Konferenční ligy v pražském Edenu. Zajímavé věci se však dějí i v tzv. fotbalovém pralese.

Publikováno

dne

Pozornost fotbalových fanoušků byla v posledních dnech a týdnech upřena především na Fortuna ligu, kde vrcholily boje o titul i o záchranu. Ostře sledovanou událostí bylo i finále Konferenční ligy v pražském Edenu. Zajímavé věci se však dějí i v tzv. fotbalovém pralese.

Česká fotbalová liga není tím nejlepším příkladem „fotbalového pralesa“. I v třetí nejvyšší soutěži ale občas můžete být svědky situací, které se běžně nevidí. Jedna taková se udála o minulém víkendu v Mostě, kam v rámci 29. kola zavítal Benešov.

Když ve druhém poločase navýšil mostecký Jindřich Novotný vedení domácího Baníku na 2:0, jeden z návštěvníků oslavil druhý gól v síti Benešova po svém. Úplně nahý vběhl na hřiště a po trávníku se vydržel producírovat více než minutu. Pak se napil z brankářovy flašky a v klidu si šel sednout na tribunu mezi diváky.

„Vystoupení“ nahého muže sledovalo na mosteckém stadionu 630 diváků. Pro naháče si pak přišla policie. „Tak to jsem tady ještě nezažil,“ citoval Deník jednoho z místních pořadatelů.

Zdroj: Deník

V I. A třídě byla atmosféra jak na lize

Slyšeli jste někdy o obci Třebětice? Obec, kde žije něco přes tři stovky obyvatel, se nachází v okrese Jindřichův Hradec na pomezí Čech a Moravy. Místní fotbalový klub před touto sezónou postoupil do I. A třídy.

Na nováčka si vedl náramně. Dvě kola před koncem soutěže je jisté, že z aktuální první příčky už nikdo Třebětice nesesadí. Mužstvo v tomto ročníku dosud našlo jen dva přemožitele a od příští sezóny bude hrát jihočeský krajský přebor.

Zajímavostí je, že většina hráčů třebětického kádru žije přímo ve vesnici. Místní příznivci jsou proto na tým patřičně hrdí a fanoušci ho jezdí podporovat v hojném počtu i na hřiště soupeřů po celém kraji.

Nedávné derby v sousedních Dačicích sledovala téměř tisícovka diváků a většina z nich přijela právě z Třebětic. Fandové vytvořili atmosféru, jaká mnohdy není k vidění ani prvoligových stadionech.

Zdroj: Deník, FK Sokol Třebětice

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Srovnání Zlína s Vyškovem? Stále vede prvoligový klub

Po parádním prvním představení Vyškova ve Zlíně se v baráži o Fortuna ligu čekalo tak nějak něco podobného, jenže nikoliv. To, co přišlo, bylo velké vystřízlivění a možná ukázka kvality obou celků.

Publikováno

dne

Po parádním prvním představení Vyškova ve Zlíně se v baráži o Fortuna ligu čekalo tak nějak něco podobného, jenže nikoliv. To, co přišlo, bylo velké vystřízlivění a možná ukázka kvality obou celků.

Baráž je pro vrchol druhé ligy a spodek první ligy. V odvetném utkání jako by to bylo až příliš znát. Vyškov v prvním poločase nevytasil nic ze svých ofenzivních zbraní, a tak se čekalo, že přijde s něčím v poločase druhém. Chyba, přepočítali jsme se. Vyškov neukázal vůbec nic. Aktivní byli chvílemi jen Alégué a Kanakimana, a to jen do určité míry.

Špatná taktika Vyškova

Zlín zápas možná odehrál zkušeně, jak se po utkání chlubil kouč Vrba, avšak Vyškov mu to hodně usnadnil. Svojí pasivitou, nulovou kreativitou a žádnou koncovkou nebo finální fází. Na soupeře vůbec nenastoupil. Nehrál ani aktivní presink, ani hluboký blok a protiútoky, prostě to byla jen taková nakopávaná.

Co jsme viděli?

Celková kvalita duelu nebyla valná. Vyprodaný drnovický stadion přihlížel nepřesnostem, chybám ve středu hřiště, nervozitě na kopačkách, defenzivní taktice Zlína, se kterou si domácí nevěděli rady.

Bude to lehké?

Zápas však popřel jednu věc. Jestli si někdo myslel, že Vyškov bude lehký soupeř a že se dostal do baráže náhodou, byl rychle v tomto dvojzápase vyveden z omylu. O jednostrannou záležitost určitě nešlo.

Kdyby afričtí tahouni Vyškova proměnili některou ze šancí ve Zlíně v prvním duelu, mohlo se hrát v Drnovicích podle jejich not a „autobus“ před bránu by postavili oni sami.

Postup, sestup, baráž

V krátkém shrnutí se tak po baráži v první lize udržely celky z „vyšší smetánky.“ Nestalo se to poprvé a možná by bylo vhodné přemýšlet. Buď o zúžení Fortuna ligy, nebo změně systému baráže. Třeba na dva sestupující.

Ano, po bitvě je každý generál, ale jestliže se za tři roky existence baráže „neprokouše“ do první ligy ani jeden mančaft, je asi něco špatně.

Pavel Vrba = rozdílový kouč

Důležitým faktorem mohla být také přítomnost zkušeného lodivoda, jenž trénoval třeba Plzeň, Spartu, reprezentaci nebo Ludogorec Razgrad. Ano, řeč je o Pavlu Vrbovi, dříve velmi progresivní, ambiciózní kouč s velkou pověstí. Nyní kouč s upadající kariérou, vznětlivým vystupováním s médii a se zastaralým stylem hry. V baráži však uspěl a je třeba mu dát kredit.

Zdroje: Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Oblíbené