Spojte se s námi


Fotbal

Papu Gómez a doping? Ne, manželka mi dala sirup proti kašli, brání se Argentinec

Je to více než měsíc, co byl fotbalista Monzy a Argentiny obviněn z užívání dopingu, když mu v těle byla nalezena látka terbutalin, která je zakázána. Teď se Papu Gomez snaží bránit sirupem proti kašli.

Publikováno

dne

Je to více než měsíc, co byl fotbalista Monzy a Argentiny obviněn z užívání dopingu, když mu v těle byla nalezena látka terbutalin, která je zakázána. Teď se Papu Gomez snaží bránit sirupem proti kašli.

Vyhrál mistrovství světa v Kataru s Argentinou, na jaře poté Evropskou ligu se Sevillou. Papu Gomez prožil na první pohled skvělou sezónu.

V létě se 35letý fotbalista vrátil do Itálie, kde si jej vybrala Monza. Jenže stihl jen pár zápasů, než dostal trest za doping. Kolem celé situace přitom bylo spoustu otazníků, jelikož test pro Gomeze přišel až rok po provedeném testu.

A jak se Argentinec k dopingu vlastně dostal? Situaci se snaží vysvětlit tak, že si vzal nedopatřením špatný sirup na kašel, který obsahuje terbutalin, který Světová antidopingová agentura (WADA) zakázala.

Aby se přitom Gomez vyhnul trestu, bylo podle předpisů WADA nutné „výjimečné zdůvodnění“. Proto se 35letý fotbalista rozhodl poukázat na svou manželku Lindu Raffovou.

Gomez popsal tehdejší ráno před kontrolou následovně: „Vrátil jsem se domů s obrovským kašlem. Proto mi manželka omylem podala lžičku se sirupem, aby jej zmírnila.“

Sirup proti kašli

Tato verze se jednoznačně snaží poukázat na to, že se nakonec „jednalo o nevědomé požití způsobené chybou atletovy manželky“, jak stojí v řešení případu.

S touto obrannou strategií, ve které poukazuje na svou manželku, se Papuova obhajoba snažila držet článku 10.5 Světového antidopingového kodexu, který umožňuje eliminaci doby diskvalifikace, když sportovec prokáže absenci viny nebo nedbalosti. Zmíněný článek hovoří o případech, kdy „kontaminace jídla nebo pití sportovce je ze strany jeho partnera, trenéra nebo jakékoli jiné osoby v okruhu známých sportovce“.

Na zdůvodnění své teze Papu dodal, že léky byly uloženy v rodinném domě poté, co byly předepsány před devíti měsíci jeho synovi, a připojil fotografii lékařského předpisu. Jestli WADA tuto obhajobu uzná nebo ne, na to si bude muset argentinský útočník počkat.

Zdroj: Relevo

Reklama

Oblíbené