Památné momenty: Portugalec Ricardo na EURO 2004 sundal rukavice, a pak rozhodl rozstřel proti Anglii

Naprosto nevídaný čin, který ve fotbale nemá obdoby. Portugalský brankář Ricardo na EURO 2004 vychytal domácím postup do finále, nejvíce zaujal ve čtvrtfinále proti Anglii.

Portugalsko vstupovalo do domácího EURO 2004 s velkou nadějí, že by to konečně mohlo klapnout a celek z pyrenejského poloostrova by mohl získat první mezinárodní zlato.

V kádru byl mladý supertalent Cristiano Ronaldo a hvězdy jako Figo, Deco či Rui Costa. A v bráně Ricardo, který svou důležitost ukázal zejména ve vyřazovací fázi.

Portugalsko sice v úvodním zápase padlo šokujícím způsobem s Řeckem, ale to je pouze nakoplo, následně porazili 2:0 Rusko a poradili si i se Španělskem a z prvního místa nakonec postoupili do čtvrtfinále.

Tam Portugalci narazili na Anglii. Domácí tým prohrával už od 3. minuty, chvíli před koncem ale srovnal Postiga. Rui Costa v prodloužení poslal Portugalce do vedení, ve 115. minutě ale srovnal Lampard.

Došlo tak na penalty, které nabídly jeden památný moment za druhým. David Beckham chtěl jít příkladem a vzal si první penaltu. Jenže jej pozlobil bílý puntík a napálil svůj pokus vysoko nad. Následně Deco, Owen, Simao i Lampard proměnili a Rui Costa mohl znovu poslat Portugalce do vedení.

Jenže hvězda s číslem 10 také přestřelila branku a vyrovnala po třetí sérii skóre. Následně skórovali Terry, Ronaldo, Hargreaves, Maniche, Cole i Postiga.

Před sedmou sérií tak portugalský brankář Ricardo chtěl něco změnit. Inkasoval z pěti penalt v řadě, potřeboval tak udělat něco jinak. Napadlo ho, že si sundá rukavice.

Celý stadion byl v šoku, když si Darius Vassell stavěl míč na puntík a v bráně stál Ricardo s holýma rukama. Tento bláznivý tah ale vyšel a Ricardo penaltu směrující k jeho levé tyči chytil.

A aby pohádka byla komletní, rozhodující penaltu si vzal sám brankář Ricardo. Míč napálil nártem k tyči, David James na něj nedosáhl a portugalský brankář heroickým výkonem poslal domácí tým do semifinále EURO.

Porutgalsko i v semifinále vyzrálo na Nizozemsko a postoupilo do finále. Tam ale smutným způsobem podlehlo neoblíbenému Řecku, které se probránilo k životnímu triumfu.

Zdroj: Youtube, UEFA