Památné momenty: Kariusovy minely stály Liverpool výhru Ligy mistrů

Finále Ligy mistrů 2017/18 dodnes stračí fanoušky Liverpoolu ve snech, respektive se možná budí hrůzou ze spaní při pomyšlení na výkon gólmana Reds Lorise Kariuse, za nímž šly hned dva ze tří gólů a naděje Kloppovy družiny na zisk ušatého poháru vzaly za své.

Finále Ligy mistrů 2017/18 dodnes straší fanoušky Liverpoolu ve snech, možná se dodnes budí hrůzou ze spaní při pomyšlení na výkon gólmana Reds Lorise Kariuse, za nímž šly hned dva ze tří gólů a naděje Kloppovy družiny na zisk ušatého poháru tak vzaly za své.

V kalendáři se kroužkoval 26. květen 2018 a fanoušci se už těšili na poslední klubové utkání před mistrovstvím světa v Rusku. Do Kyjeva si to přijeli rozdat Liverpool s Realem Madrid, který aspiroval na třetí vítězství v milionářské soutěži v řadě.

Těžká semifinále

Svěřenci kouče Kloppa v semifinále přehráli v součtu obou zápasů houževnaté AS Řím jen o jeden gól a mohli se tak těšit na první finále LM od roku 2007. Zidaneho hoši se museli probít přes Bayern Mnichov ještě s Ribérym a Robbenem v sestavě. Fakt těžká fuška.

Bez absencí

Oba trenéři měli před kyjevským finále k dispozici v podstatě všechny hráče, respektive nechyběl nikdo ze základní sestavy ani z klíčových náhradníků.

Bílý Balet měl tak v sestavě Ronalda i Benzemu, pod nimi tvořil Isco a osvědčený trojlístek Casemiro, Kroos a Modrič, v obraně Carvajal, Varane a Ramos na stoperech a levou lajnu piloval Marcelo. Bránu ještě stále střežil Keylor Navas. Jeden z nejlepších týmu historie LM.

The Reds měli v útoku údernou trojici Mané, Firmino a Salah, ve středu pole operovali Wijnaldum, Henderson a pracant Milner, za nimi obrana ve složení Alexander-Arnold, Lovren, kapitán Van Dijk a Robertson, bránu měl od pohromy chránit Karius.

Salah out, Carvajal out

Utkáni začalo a až po čtvrt hodině zápasu bylo rušno před některou z branek, na svědomí to měl pochopitelně Cristiano Ronaldo, když z pravé strany vypálil, ale Kariusovu bránu o kus přestřelil. Na druhé straně zkoušel po odrazu k levé tyči pálit Alexander-Arnold, ale Navas se blýskl parádním zákrokem, byť přes blokujícího Ramose a Marcela skoro neviděl.

Jen co se odehrála půlhodina, přišla pro fanoušky Liverpoolu první obrovská rána, v neskutečné fazóně hrající Salah musel po posléze hojně probíraném zákroku Ramose střídat a bylo jasné, že velká část ofenzivní potence Kloppovy družiny odchází s ním.

Nahradit jej musel Lallana. Po dalších šesti minutách přišlo nucené střídání i na druhé straně, když musel střídat pravý bek Carvajal a nahradil jej defenzivní univerzál Nacho.

Nedlouho poté se pro ofsajd jen malou chvíli radoval Benzema, když dorazil vyraženou Ronaldovu střelu do sítě. Kromě povedeného Benzemova průniku z levé strany a přízemní střely těsně vedle levé tyče se nic podstatného v první půli nestalo a za klidného stavu 0:0 se šlo do kabin. Nevídané věci byly vepsány do osudu druhé poloviny.

První chyba Kariuse

Ta začala zhurta. Hned tři minuty po změně stran nastřelil při snaze přehodit vyběhnuvšího Kariuse šikula Isco pouze břevno a červeně odění si tak mohli oddechnout. V 51. minutě byli však diváci na Olympijském stadionu v Kyjevě svědky na vrcholné úrovni přinejmenším raritního momentu.

Situace se zrodila naprosto nevinně, Benzema si nabíhal za obranu na pas režiséra Kroose, ten byl však mimo dosah francouzského kanonýra a stal se tak snadnou kořistí brankáře Reds. Německý gólman pak přilepil balón na hruď a už už se rozhlížel, kam že mičudu rozehraje.

Jakoby ale neviděl v okolí se zdržujícího Benzemu, hodil míč přímo do pravé nohy bývalého hráče Lyonu, který ji stihl vymrštit tak šikovně, že se od ní kulatý nesmysl dokutálel přímo k levé tyči a zapadl do sítě. Ten výraz nepochopení, který se objevil na všech tvářích liverpoolských hráčů i realizačního týmu, byl všeříkající.

Vyrovnání

Reakce celku z Anfield Road byla ale příkladná a vyrovnání se červená část Liverpoolu dočkala už o čtyři minuty později z rohového kopu. Milner nacentroval od rohového praporku, Lovren vyhrál vzdušný souboj s Ramosem a našel přesně Maného, který před Navasem usměrnil míč do sítě.

Žolík Bale

V 61. minutě se Karius zaskvěl, když po otočce střílejícího Isca znovu přiměl zabořit hlavu do dlaní a zpytovat svědomí. Právě bývalý hráč Malágy byl o tři minuty později stažen ze hřiště a jeho místo zaujal Bale. Ten se ukázal být geniálním žolíkem trenéra Zidana.

V 64. minutě si na levé straně šteloval balón na centr Marcelo, obránci Liverpoolu byli ve vápně od velšského fotbalisty trestuhodně daleko a mnohem více pozornosti věnovali Benzemovi s Ronaldem. To se jim však vymstilo a po přihrávce brazilského beka se do vzduchu nohama napřed zavěsil Bale a nůžkami nedal Kariusovi šanci. Jeden z nejkrásnějších gólů v historii finále Ligy mistrů.

Mané táhl ofenzívu Reds a snažil se hrát i za zraněného parťáka Salaha. Dvacet minut před koncem základní hrací doby si pohybem řekl o balón, navedl si míč z pravé strany do středu a střelou po zemi do levé tyče pořádně vystrašil fotbalisty Realu.

Na druhé straně se do šance prodral po přihrávce Casemira znovu Cristiano Ronaldo, ale absolutorium si za skvělý defenzivní zákrok vysloužil Andy Robertson, když na poslední chvíli vložil před balón svou levačku a nedovolil portugalské superstar kloudně vystřelit. Karius se dál snažil lapat nájezdy Bílého baletu a dělal, co mohl, aby odvrátil hrubku z úvodu druhé půle.

Druhá chyba Kariuse

A bylo by se mu to podařilo, to by ovšem nesměla přijít minuta 83. a zdánlivě nenápadná akce z dílny rychlíka Balea. Jednoduché navedení z pravé strany a Velšan natáhl ke střele z dobrých 30 metrů, mičudu trefil příkladně, jenže přímo do místa, kde stál Karius. Německý brankář ale neměl svůj den a tak se z rutinního zákroku stala pohroma a dvougólové vedení obhájců trofeje.

Van Dijk po tomhle gólu jen nevěřícně sklopil hlavu, věděl, že je dobojováno, že z téhle rány na solar se jeho tým nezvedne. Byť pak Lovren a spol. dělali všechno možné, aby utkání alespoň zdramatizovali k ničemu to nevedlo a po dvou hrůzyplných Kariusových minelách odjížděli zpět na Anfield jen s medailemi za druhé místo.

O rok později si tým kolem Van Dijka spravil chuť a s ušatým pohárem se mohli řádně pomazlit, to už ale nepříliš překvapivě v sestavě nefiguroval Loris Karius.

Zdroj: Livesport, UCL