Spojte se s námi


Fotbal

Památné momenty: Česko mělo na EURO 2008 postup v kapse, pak ale přišel kolaps s Tureckem

Pro spoustu českých fanoušků bylo semifinále EURO 2004 s Řeckem nejčernější vzpomínkou spojenou s fotbalem. O čtyři roky později přidali Češi ještě jednu smutnou vzpomínku, tentokrát ve skupině s Tureckem.

Publikováno

dne

Pro spoustu českých fanoušků bylo semifinále EURO 2004 s Řeckem nejčernější vzpomínkou spojenou s fotbalem. O čtyři roky později přidali Češi ještě jednu smutnou vzpomínku, tentokrát ve skupině s Tureckem.

Nově 200Kč zdarma za registraci

Jak hodnotíte novou sázkovou kancelář vy?

Vyzvednout bonus
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Památné momenty je speciální projekt Ruiku, který si připomíná nejikoničtější momenty, které se ve fotbale udály. Dnes se ohlédneme za kolapsem české reprezentace na EURO 2008.

Slušný start

Česko mělo tu čest zahájit šampionát úvodním zápasem s domácím Švýcarskem. Zápas dlouho nic zajímavého nepřinesl, až v 71. minutě Švýcaři odvrátili centr, míč se vrátil do vápna a Václav Svěrkoš jej volejem holení napálil do sítě.

V druhém zápase Portugalsko porazilo naše konkurenty v boji o postup, Turecko 2:0 a první kolo tak dopadlo podle našich představ. Ve druhém duelu Češi očekávaně padli s Portugalskem 1:3, ve druhém zápase Turecko porazilo Švýcarsko 2:1.

Před posledním zápasem tak mělo Portugalsko 6 bodů, Česko a Turecko 3, Švýcarsko 0. Češi měli s Tureckem shodné skóre – 2:3 – v případě remízy by tak rozhodovaly jiné okolnosti.

Vedení 2:0

Jenže Češi rozehráli zápas skvěle. Ve 34. minutě poslal skvělý centr do vápna Libor Sionko, na který si naskočil Jan Koller a otevřel skóre. V 62. minutě si na další skvělý centr z pravé strany naskočil Jaroslav Plašil a Češi už vedli 2:0!

Poté měl ještě obrovskou šanci David Rozehnal, střelou z penalty trefil tyč. Následnou dorážku brankář Turecka bez problému chytil.

Ještě 15 minut před koncem vedli svěřenci Karla Brücknera 2:0 a zdálo se, že si postup bez problému pohlídají. Tisíce fanoušků už pomalu kupovalo lístky do Vídně, kde se mělo odehrát čtvrtfinále proti Chorvatsku. Jenže přišel obrovský kolaps.

V 75. minutě proletěla střílená přihrávka celým českým vápnem a Arda Turan střelou k tyči snížil na 1:2. To bylo varování pro Čechy, ovšem stále se nic nedělo, protože pořád postupovali.

Kolaps

Blížily se závěrečné minuty a Češi stále drželi postupový výsledek. Turci zvyšovali obrátky a měli obrovské šance, Petr Čech v bráně ale držel. Jenže pak přišla osudná 87. minuta.

Čech neudržel Altintopův zdárně lehký centr, který mu vypadl z rukou, jeho hrubku ihned potrestal kapitán Nihat Kahveci, jenž doklepl míč do prázdné branky. Českým týmem to ohromně otřáslo, postup ale stále nebyl ztracený.

Jenže Češi byli tak otřesení ze ztráty vedení, že inkasovali i potřetí. Prakticky za minutu dostal Kahveci přihrávku za obranu a nádherným obstřelem o břevno zamířil do šibenice.

Turecko tak v posledních minutách obrátilo zápas a postoupilo do čtvrtfinále, kde jelo na vlně euforie a na penalty porazilo i Chorvatsko, nakonec tak došlo až do semifinále. Tam Turkům vystavilo stopku Německo.

Na jednom z nejsmutnějších zápasů v historii českého fotbalu tak má paradoxně velký podíl jeden z nejlepších českých fotbalistů historie, Petr Čech. Ovšem všechna vina nejde jen za ním, šancí bylo tehdy i více než jen na 2 góly.

Zdroj: UEFA, Youtube

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.