Pámátné momenty: Baleovy famózní nůžky ve finále Ligy mistrů

Finále Ligy mistrů 2018 je dodnes známé především díky chybám brankáře Liverpoolu Lorise Kariuse. Byla by však škoda zapomenout kvůli tomu na jeden kouzelný moment a sice gólové nůžky Garetha Balea, které poslaly Real Madrid do vedení 2:1. Jeden z nejkrásnějších gólů historie finále LM.

Baleova štace v Realu je dnes již řekněme zaplácnutá jeho nepřesvědčivými výkony z posledních let v bílém dresu a především jeho kontroverzními excesy. Jako příklad můžeme uvést oslavu v dresu reprezentace, kdy slavil s velšskou vlajkou, na níž bylo psáno: “Wales, Golf, Madrid, v tomto pořadí.“

Zejména první sezóny na Santiago Bernabeu ale stály za to a společně s Ronaldem a Benzemou vytvořil jednu z nejúdernějších útočných trojic historie. Ostatně kromě Realu Madrid nedokázal žádný tým obhájit titul v Lize mistrů a tým kolem Ronalda, Modriče, Ramose a dalších milionářskou soutěž vyhrál hned třikrát za sebou.

Navíc v ročníku 2013/14 se s ušatým pohárem mazlili “Baletky” taky, tudíž v prvních pěti letech v Madridu zvedal Bale nejprestižnější klubovou trofej nad hlavu hned čtyřikrát. To nemůže být bráno jinak, než jako absolutní úspěch.

Je ovšem pravda, že v sezónách 2016/17 a 2017/18 si Zinedine Zidane přeci jen oblíbil hlavně diamantovou formaci 4-1-2-1-2, kde pro Velšana nezbylo místo a v základu jej nahrazoval Isco. Často byl ale více než platným náhradníkem, a právě takovým se ukázal být i v kyjevském finále v květnu 2018.

Na hřiště přišel v 61. minutě za stavu 1:1 a změnil osud zápasu. Především ale nesmazatelně zapsal své jméno do kronik finálových zápasů Champions League. Už ze zápisu o utkání by se jeho figurování v utkání proti Liverpoolu dalo shrnout oblíbeným anglickým výrazem “super sub”, tedy super náhradník.

Tři minuty po vběhnutí na trávník si hledal místo v šestnáctce anglického soupeře. Brazilec Marcelo na levé straně naznačil centr levačkou zasekl na slabší pravou a poslal míč do vápna. Centrovaný balón sice letěl fotbalovou hantýrkou řečeno na paty, to ale Velšanovi vůbec nevadilo.

Bale se pohotově vyšvihl do vzduchu a nohama napřed zastříhal a levačkou poslal merunu mimo dosah smutně plachtícího gólmana Kariuse. Těžko si představit stylovější způsob, jak poslat svůj tým do vedení ve finále nejprestižnější klubové soutěže světa.

Bale k tomu navíc přidal v 83. minutě, s velkým přispěním Kariuse, ještě jeden gól a od 30. minuty bez Salaha hrající Reds věděli, že je po zápase.

Právě Bale se z lavičky zasloužil o třetí triumf Realu v Champions League v řadě. Jen pro kontext, žádný jiný tým nedokázal milionářskou soutěž vyhrát ani dvakrát po sobě. Bílý balet tak vytvořil historický zápis, který zůstane možná ještě pěkných pár desítek let nedotčen.

Zdroje: UEFA, Transfermarkt