Otevřený dopis ultras Interu adresovaný Lukakovi a hájící rasismus ze strany příznivců Cagliari

K šokujícímu vyjádření se uchýlili příznivci milánského Interu pod záštitou uskupení L’Urlo della Nord, kteří skrze dlouhý facebookový příspěvek hájili své protivníky z Cagliari, jenž rasisticky uráželi Romela Lukaka. Podle nich šlo o způsob, jak pomoci svému týmu.

Embed from Getty Images

Ahoj Romelu,

píšeme ti jménem skupiny Curva Nord – ano té, která tě vítala po tvém příjezdu do Milána. Opravdu nás mrzí, že sis myslel, že to, co se stalo v Cagliari, bylo rasistické. Musíš pochopit, že Itálie není jako spousta ostatních severo-evropských zemí, kde je rasismus OPRAVDOVÝM problémem.

Chápeme, že ti to mohlo přijít rasistické, ale tak to není. V Itálii používáme určité ‘způsoby’ jen k tomu, abychom ‘pomohli našim týmům’ a pokusili se znervóznit soupeře. Nejde o rasismus, ale abychom je vyvedli z míry. Jsme multietnická fanouškovská skupina a vždy jsme vítali hráče odkudkoliv.

Tento ‘způsob’ jsme však využili vždy u hráčů ostatních týmů a pravděpodobně i využijeme do budoucna. Nejsme rasisté a nejsou jimi ani fanoušci Cagliari. Musíš pochopit, že na všech italských stadionech lidé povzbuzují své týmy, ale zároveň skandují i proti soupeřům.

A ne kvůli rasismu, nýbrž aby ‘pomohli’ svému vlastnímu týmu. Ber prosím tento přístup italských fanoušků jako formu respektu a faktu, že se bojí, kolik můžeš jejich týmům dát branek a ne tak, že tě nesnáší, nebo jsou rasisty. Opravdový rasismus je naprosto odlišný příběh.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=456353724964579&id=377678756165410&__xts__[0]=68.ARA1FDk4D2BlTw5uvwmPOEaqIbbzNAo0uJY14RwtsxWcezVSGmMKWDCVpGe6pe_mGWjc2GA2JvLsRvKcwGz4oBXTqgauhbPNLgq7WF0pvKmHfEg6ntRqZPIiY_GnFT2U647vLHEUqLxtxIcOAMQfG9ETeR3wJ7JskkQeBVhHzqWmVVA0j53Xs82RcvYkwZBlRAGyvITP7vMx9xADXaSi3OqJPOhpNOcWGb75WYVbOnkNofkoEok2i-NDJ4rugXxPjTTNU7wjbTUbn_42UmfV29l3vYINhdQJbxG7kCOmjc8XKfZAClpCMFDC7sy_NuRxb-E13YJCevGBgN5DygE&__tn__=-R

A ten italští fanoušci velmi dobře znají. Když deklaruješ, že rasismus je problém, s nímž se musí v Itálii bojovat, jenom tím pomáháš potlačit všechny fotbalové fanoušky včetně nás a přispíváš k vytvoření problému, který zde opravdu není – ne tak, jako v jiných zemích.

Se všemi lidmi jsme velmi citliví a začleňující. Zaručujeme ti, že v naší organizaci je spousta fanoušků různé rasy nebo z jiných částí Itálie, kteří také využívají tyto způsoby k tomu, aby vyprovokovali své soupeře, a to i když jsou stejné rasy nebo pochází ze stejné oblasti.

Pomoz nám, prosím, ujasnit, co rasismus skutečně je a že italští fanoušci nejsou rasisty. Boj s OPRAVDOVÝM rasismem musí začít ve školách, ne na stadionech. Fanoušci jsou jen fanoušky a když jsou na stadionu, chovají se odlišnými způsoby, než když jsou ve skutečném životě.

Zaručuji ti, že to, co říkají nebo dělají vůči hráči soupeře jiné rasy je něco, co by nikdy neřekli někomu, koho by potkali osobně. Italští fanoušci možná nejsou dokonalí a dokážeme pochopit tvou frustraci, ale určitě to není mířeno rasisticky. Ještě jednou, vítej Romelu.

Reakce Lukaka bezprostředně po zápase

Takhle zní kompletní znění velice kontroverzního dopisu tifosi fandící Nerazurri obhajující rasistické pokřiky fanoušků Cagliari z posledního zápasu v Serii A, v němž milánští vyhráli i díky zásahu Romela Lukakua 2:1. Sám belgický ostrostřelec se k celé situaci vyjádřil na svém Instagramu.

Za poslední měsíc musela spousta hráčů trpět rasistické urážky a já musel včera. Fotbal je hrou, kterou si má užít každý a neměli bychom akceptovat jakoukoliv formu diskriminace, která zahanbí naší hru. Doufám, že fotbalové federace z celého světa silně zareagují na všechny ostatní případy diskriminace.

Taktéž sociální sítě jako Instagram, Twitter a Facebook musí lépe pracovat s fotbalovými kluby, jelikož každý den vidíte minimálně jeden rasistický komentář pod příspěvkem s člověkem jiné pleti. Tvrdíme to roky a stále nedošlo k akci. Dámy a pánové, je rok 2019 a místo toho, abychom šli dopředu, jdeme dozadu.

Myslím si, že se jako hráči musíme sjednotit a říct stanovisko k této záležitosti, aby tato hra byla čistá pro každého a užili si jí všichni,“ napsal na druhý den po vstřelení vítězné branky ex-hráč Manchesteru United.

Conte nic neslyšel

K situaci se na pozápasové tiskovce vyjádřil i Antonio Conte, který tvrdil, že z postranní čáry neslyšel žádné zvuky, nicméně se k takovému chování vyjádřil. „V Itálii se musíme hodně zlepšit, být více vzdělaní a respektovat ty, co dělají svou práci,“ řekl bývalý kouč londýnských The Blues.

U Cagliari se to nestalo poprvé

Není to přitom první výskyt rasitických urážek a posměšných zvuků připomínajících opice. Jen minulou sezonu zde stejným způsobem „provokovali“ Moiseho Keana z Juventusu a také ještě dříve Francouze Blaise Matuidiho s Ghaňanem Sulleyem Alim Muntarim.

4 KOMENTÁŘE

  1. Mohl bych se zeptat, zda byly vůbec nějak řešeny rasistické urážky slávistů vůči Kangovi a Nguyenovi?? Nebo to čínská klika na svazu opět zametla pod koberec?

  2. Vyjádření fanoušků dává smysl. A ty kecy po zápase ohledně rasismu a diskriminace jsou k ničemu. Návod jak správně reagovat dal na aktuálním US Open Daniil Medveděv. Který už před zápasem neměl fanoušky na své straně, ještě provokoval. A po vítězném konci fanouškům ještě poděkoval, že bez toho nenávistného fandění by nebyl schopen vyhrát, že mu dodalo sílu, atd.

  3. On se ani Lukaku nepodělá, když někdo řekne, že je černoch. Nechal bych ho u soudu prokazatelně dokázat, že jako černoch nevypadá.
    A teprve, pokud prokáže, že není černoch, tak bych se tím zabýval dále.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..