Evropská liga

Ostuda pro Lazio! Římané po vysoké prohře na půdě Midtjyllandu vrací fanouškům vstupné

Lazio Řím mělo ve čtvrtek 15. září na programu druhé kolo skupinové fáze Evropské ligy proti Midtjyllandu. Klubu z hlavního italského města však tento zápas absolutně nevyšel podle představ, když na hřišti dánského celku prohrál 1:5.

Římané vstoupili do utkání s Midtjyllandem aktivně, jenže už po úvodních několika k minutách se ke slovu dostávali spíše fotbalisté dánského celku.

Ve 26. minutě zahodili oba týmy velmi solidní šance na skórování. Nejprve po centru ze strany ocitl Pedro v tutové příležitosti, ovšem bránu trestuhodným způsobem přestřelil. A pouze o několik okamžiků později napálil břevno i domácí hráč Gustav Isaksen.

Následně si však míč našel Paulinho a poslal Midtjylland do vedení. Další gól přidali svěřenci Alberta Capellase o čtyři minuty později, když se jako střelec prosadil Sory Kaba, jenž zevnitř šestnáctky vypálil k pravé tyči.

Do konce první půle byli domácí fotbalisté dále nebezpečnějším týmem, přičemž další katastrofu přinesl úvod druhé půle, konkrétně 52. minuta. Jasného faulu se v pokutovém území dopustil Danilo Cataldi a Evander se z penalty nemýlil – 3:0.

Alespoň snížení stavu se Lazio dočkalo o pět minut později, kdy z hranice pokutového území vypálil Sergej Milinkovič-Savič. Další branku mohl Midtjylland přidat v 67. minutě, kdy po faulu Adama Marušiče kopal Evander další penaltu, tentokrát ji ale neproměnil. Na 4:1 tak navýšil až Isaksen, který se dostal k následné dorážce.

Když pak v 72. minutě přidal po krásné Evandrově přihrávce Erik Sviatchenko pátou branku, bylo všem jasné, že tohle bude ostuda nejvyššího rázu. Loňský pátý celek Serie A dostal tzv. bůra od druhého týmu dánské soutěže.

A to Midtjylland ve třech předchozích zápasech domácí soutěže zapsal pouze jeden bod za venkovní remízu s Nordsjaellandem. Ještě předtím totiž podlehl Aalborgu a Sturmu Graz. Lazio naproti tomu disponovalo slušnou formou, když porazilo Veronu 2:0 a v úvodním zápase skupiny F vyzrálo na Feyenoord 4:2.

Na stadionu se každopádně nacházelo 225 příznivců římského klubu, kteří dozajista šokovaně sledovali ostudný výkon svých fotbalistů. Je tak logické, že se vedení Lazia rozhodlo vrátit věrným fanouškům vstupné.

Kvůli této prohře ovšem Lazio v tabulce skupiny F kleslo na třetí příčku, přičemž všechny celky aktuálně mají stejný počet bodů (3). Římany v nejbližší době čekají dva duely italské Serie A. V neděli 18. září nastoupí na půdě nováčka Cremonese, 2. října pak doma vyzvou Spezii.

Zdroje: Lazio Řím, UEFA

Změna Superpoháru UEFA. Vítězové evropských soutěží by se utkali s týmem z MLS

Současná Liga mistrů tak, jak ji známe brzy skončí a nahradí ji nový formát, který přinese více zápasů. Ani na Superpoháru UEFA nezůstane kámen na kameni, jelikož kvůli větším ziskům se organizace snaží o vylepšení.

UEFA aktuálně pracuje na tom, jak své turnaje více zatraktivnit a především vygenerovat větší zisky. Momentálně si to o evropský superpohár rozdal vždy vítěz Ligy mistů s vítězem Evropské ligy na jeden zápas na neutrální půdě.

Nápad UEFA je převést jednozápasové finále do turnaje „final four“, kde by se utkal v malém turnaji vítěz Ligy mistrů, vítěz Evropské ligy, vítěz Konferenční ligy a vítěz MLS.

Proč vítěz americké soutěže, když se jedná o „evropský“ Superpohár? Právě USA je v tomto nápadu klíčovou, jelikož turnaj by se neodehrál v Evropě, ale právě v Americe. Zámořský trh je organizací UEFA považován za klíčový v dalším rozvoji, který by mohl přinést větší sledovanost a tím pádem větší zisky.

Turnaj by měl čtyři zápasy, dvě semifinále, boj o třetí místo a finále. Pro všechny týmy by to tak znamenalo o jeden zápas navíc, což sice v nabitém programu není vítané, ale jelikož jde o předsezónní turnaj, ukrojila by se týmům příprava.

Momentálně se na tomto nápadu stále pracuje, nic není oficiální, nicméně dle deníku The Guardian by se nový Superpohár mohl rozjet už v roce 2024.

Zdroj: The Guardian, MARCA

Koeficient po čtvrtku: Dvanáctka stále na dostřel, Turci se čtyřmi zástupci se ale nebezpečně přibližují

České kluby ve druhém kole pohárové Evropy uhrály pouze dva body do koeficientu, zatímco konkurence bohužel vyhrávala více. Dařilo se především Turkům, trochu se přiblížili i Ukrajinci. Jak vypadá žebříček?

Dvanácté místo zaručující přímý postup ligového mistra do skupiny Ligy mistrů drží i po druhém kole skupin Norové. Mají jednoho zástupce v Evropské i Evropské konferenční lize. Aktuálně se ziskem 27,75 bodu a své body dělí čtyřmi.

Třinácté místo patří stejně jako týden zpět Česku, které se zde udrželo díky výhře Slavie. Na Nory ztráta činí 0,2 bodu, což je pouhá jedna remíza. Slavia má dobře našlápnuto, Slovácko výkonnostně taky na další body má.

Bodují ale i státy za námi. Švýcaři držící čtrnáctou příčku mají ve skupinách Curych (EL) a Basilej (EKL). Zvláště Basilej zatím v lehké skupině Konferenční ligy válí. Své získané body Švýcaři dělí taktéž čtyřmi a na Čechy ztrácí pouhých 0,125 bodu (jedna remíza).

Propad po loňském neúspěšném ročníku zažívají Ukrajinci, kteří doplácejí na špatnou formu Dynama Kyjev. Z patnáctého místa mají na Čechy ztrátu 0,85 bodu, což jsou při dělení pěti dvě výhry a jedna remíza. TOP 15 každopádně zaručuje vicemistrovi kvalifikaci Ligy mistrů.

Naopak za zmínku stojí Dáni a Turci. Dáni mají ve skupinách tři kluby a na Čechy ztrácí 2,25 bodu (pět výher, jedna remíza, dělí pěti), osmnáctí Turci udělali v tomto kole velký skok a už jsou v mínusu jen o 2,45 bodu (šest výher, jedna remíza, dělí pěti).

Sedmnáctí Chorvati a devatenáctí Řekové jsou pravděpodobně mimo hru. Chorvati mají pouze Dinamo Záhřeb v Lize mistrů, Řekové jen Olympiakos Pireus v Evropské lize. Oba dělí čtyřmi a zvláště Olympiakos začal skupinu hrozivě.

Zdroj: UEFA

Čtvrteční poháry: Slovan ostudně padl v Arménii, koeficientoví konkurenti Česka bohužel hojně bodovali

Druhé kolo skupin evropských pohárů je odehrané, Slavia je zatím se čtyřmi body na postupových pozicích, zatímco Slovácko je ve společnosti Kölnu, Partizanu a Nice poslední. Jak hrály ostatní týmy?

Tomáš Vaclík byl v bráně Olympiakosu při prohře s německým Freiburgem (0:3), přičemž rozhodnuto bylo už po 25 minutách (0:2). Filip Novák do zápasu Fenerbahce s francouzskými Rennes nezasáhl.

Ztráty Olympiakosu a Fenerbahce se hodí českému koeficientu, podobně jako úspěchy Sociedadu nad kyperskou Omonií 2:1 a kyperské Larnaky na úkor ukrajinského Dynama Kyjev. Ukrajina je nám přeci jen v žebříčku o něco blíže.

Naopak netěší výhry dánského Midtjyllandu nad Laziem 5:1, tureckého Trabzonsporu nad Crvenou Zvezdou 2:1, norského Boda Glimt nad Curychem. Zvláště Trabzonspor mrzí, protože Turci mají v Evropě stále čtyři zástupce.

Evropská konferenční liga

Česká stopa byla k vidění i v Konferenční lize. Vladimír Coufal s Tomášem Součkem byli u výhry nad Silkeborgem, Jaromír Zmrhal zase u ostudné prohry Slovanu Bratislava s Pjunikem Jerevan. Antonín Barák nezabránil prohře Fiorentiny 0:3 na Basaksehiru.

Do karet českému koeficientu hraje obrat Djurgardenu proti norskému vicemistrovi Molde, dále Výhra Villarrealu nad izraelským Hapoelem Beer Shevou a samozřejmě již zmíněná prohra dánského Silkeborgu.

Avšak více výsledků netěší. Konkrétně vítězství ukrajinského Dněpropetrovsku nad Apollonem, tureckého Sivassporu nad Kluží, švýcarské Basileje nad Žalgirisem a nečekaný úspěch Basaksehiru proti Fiorentině.