Osobnosti českého fotbalu: U jednoho z nejlepších brankářů naší historie se učil i sám Petr Čech

Po osmičce již nežijících osobností českého fotbalu si nyní představíme jednoho z nejlepších brankářů všech dob. V květnu roku 1942 se poprvé nadechl Ivo Viktor, o němž se zanedlouho dozví celý fotbalový svět. Jeden z nejlepších brankářů v historii obětoval fotbalu prakticky celý život a ovlivnil tím řadu lidí, mimo jiné jeho kemp navštívil i tehdy ještě mladý a neznámý Petr Čech.

Zdroj: CC BY-SA 3.0

Fotbalová kariéra budoucího světového brankáře započala ve Šternberku, odkud se po 4 letech dostal do Železáren Prostějov, který hrál tehdy druhou ligu. Rok na to už se však stal členem tehdejšího celku Rudá hvězda Brno.

To, že byl Viktor výjimečný brankář, se rychle rozkřiklo a stála o něj řada celků, nakonec však vyhrála Dukla Praha.

Viktor na tuto dobu zavzpomínal na webu Dukla Praha: „Že o mě projevila zájem, o to se zasloužil trenér Bohumil Musil. Tehdy trénoval juniorku Dukly a taky juniorskou reprezentaci. Upozornil na mě Jaroslava Vejvodu.

Ten mi pak při naší schůzce řekl na rovinu: ´Pavlis bude končit a já potřebuji ke Koubovi ještě jednoho kvalitního brankáře. Jsi mladý, v Dukle máš perspektivu, je to mužstvo, kde se můžeš hodně naučit. A jsou tu nejlepší fotbalové podmínky. Rozhodni se sám.´”

Do svého osudového celku Dukla Praha se dostal roku 1963 a zůstal tam dlouhých 14 let, během kterých zažil se svými taktéž výjimečnými spoluhráči krásné časy. První dvě sezony však čekal Viktor na svoji šanci, když odchytal v první sezoně na Dukle pouze dvě utkání, v dalším ročníku 5.

Brankář Pavlis se totiž rozhodl ještě dále pokračovat a Viktor tak nějaký čas chytal za béčko. Čekat také musel na to, až dostane šanci před Koubou, ten se však rozhodl odejít do Sparty a začal se tak psát jeden nádherný příběh.

Od ročníku 1965/66 se stal Ivo Viktor neodmyslitelnou součástí základní sestavy Dukly. Hned v prvním ročníku, kdy byl jedničkou, odchytal 26 zápasů, v nichž dokázal udržet 12x čisté konto.

To se mu podařilo dorovnat už pouze jednou v sezoně 1972/73 a jednou v ročníku 1969/70 také překonat, tehdy si připsal svých rekordních 13 čistých kont, které však na titul stejně nestačily.

Za 14 sezon v Dukle se Viktor radoval z ligového prvenství celkem třikrát a to v sezonách 1963/64, 1965/66 a 1976/77.

Právě rok 1976 byl bezpochyby ten nejlepší ročník Viktora, který ve své kariéře zažil. Krom ligového prvenství totiž oslavil také vítězství na mistrovství Evropy. V Jugoslávii byl navíc vyhlášen nejlepším brankářem turnaje.

Hned nato však přišel tvrdý pád a Viktor se na jaře 1977 rozhodl ze zdravotních důvodů ukončit kariéru.

Poté se dal Viktor na novou dráhu trenéra, kdy se od dorostenců dostal až pod Dušana Uhrina, kterému dělal u reprezentačního výběru asistenta přes 8 let. Byl také u toho, když v roce 1996 dokráčeli naši reprezentanti až do finále mistrovství Evropy.

Ivo Viktor nikdy nezapomněl na to, co mu fotbal dal a vracel mu to zpět. Miloval práci s dětmi, i proto se zřejmě rozhodl pro vysokoškolské vzdělání, v němž dosáhl na titul doktora pedagogiky PaedDr.

V Roudnici nad Labem, Doksech či Hluku pořádal prázdninové kempy pro mladé fotbalisty. Pod rukou mu například prošel i Petr Čech, který se stal v 21. století jedním z nejlepších brankářů světa a dokázal, že stále ještě dokážeme vychovávat vynikající světové gólmany, což ostatně platí až do dnes!

Zdroj: Wikimedia, FK Dukla Praha

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Sparťanské béčko válcuje ČFL! Kdo jsou největší hvězdy týmu směřujícího za postupem?

Loňské znovuobnovení B-týmů se nese velké oblibě, talentovaní mladíci mají totiž možnost poměřit své schopnosti v dospělém fotbale.

Soupeř Slavie se naladil na Play-off Ligy mistrů výhrou

Dánští šampioni, kteří stojí v cestě pražské Slavii za vysněnou účástí v Lize mistrů, v sobotu zvítězili na domácí půdě v rámci 3. kola dánské Superligy 1:0 nad Randers.

Sparta musí posílit! Na dvou postech má nedostatečnou kvalitu

Sparta vyhrála i v pátém kole a jako jediná z ligy je dosud stoprocentní. Přesto se nedá říci, že by vše bylo růžové. Výkony sparťanů i přes výhry nebyly optimální a ukázalo se, že dva posty je jednoznačně potřeba posílit, pokud chce nadále bojovat o titul a uhrát dobrý výsledek v Evropské lize.