Reklama

Osobnosti českého fotbalu: Ikona Dukly Ladislav Vízek

Ladislav Vízek patří k největším ikonám fotbalové Dukly. Během své aktivní kariéry patřil k těm hráčům, který zaplňovali stadiony. Na jeho triky s míčem a hezké góly se fanoušci chodili dívat velice rádi.

Ladislav Vízek se narodil v lednu roku 1955 v Chlumci nad Cidlinou. S fotbalem začínal v Hlušicích, poté se přesunul do Jiskry Nový Bydžov. V hledáčku tehdejšího předsedy Dukly Rudolfa Kocka byl už od dorostu. “Vizour” byl v tu dobu na vojně v žatecké Dukle, už tehdy však bylo jasné, že třetí liga není jeho stropem.

V roce 1975 tak vyměnil Duklu žateckou za tu mnohem známější, pražskou Duklu. A začal se zapisovat do historie armádního celku. V Dukle získal tři ligové tituly a dvakrát vyhrál československý pohár. Vízek je však přesvědčený, že Dukla měla získat titul víckrát.

“Na to, jaké tehdy bylo na Julisce mužstvo, jsme na moje gusto vybojovali těch titulů málo. Ono to ale bylo těžké. Všichni v té době hráli proti nám. Byli jsme nejlepší, a přitom jsme si museli všechno uhrát sami. Někteří soupeři vozili hlavně ze Slovenska hodně nečekané body, kdežto proti nám hrály manšafty za řekou Moravou naplno, nadoraz – jako o život…,” vzpomíná pro klubový web Dukly Vízek.

O Vízka pak hodně stála Slavia, to v době, kdy v Dukle kroutil šestou sezónu. Sám by se přestupu nebránil, chtěl trošku pookřát, ale předseda Dukly Kocek by jej nepustil a navíc tehdy se přestupovalo skutečně jen výjimečně.

Nejradši vzpomíná Vízek hned na svůj první titul. “Ten první titul v sedmasedmdesátém, to jsem byl asi nejšťastnější. Pamatuji se, že jsme ho oslavovali snad týden,” vypráví Vízek.

V té sezóně nastoupil Vízek do 28 ligových utkání a vstřelil 13 gólů. O sezónu předtím se trefil sedmkrát, v následujících ročnících nasázel postupně 11, 11, 16, 7, 15, 13, 7, 7 a 8 gólů. V sezóně 1981/82, když vstřelil 15 branek se stal společně s Peterem Herdou králem ligových střelců. V letech 1983 a 1985 zase získal ocenění Fotbalista roku.

Celkově v lize nastoupil Vízek za Duklu do 224 utkání, ve kterých vstřelil 115 gólů. Je tak členem klubu ligových kanonýrů.

V československé lize nastupoval pouze za Duklu. V roce 1986 přišel vytoužený přestup do zahraničí. Vízek dvě sezóny nastupoval za francouzský Le Havre AC. V první sezóně dal 7 gólů, v té druhé čtyři.

Velkým úspěchem, na který Vízek rád vzpomíná, je také zlatá medaile z olympiády z roku 1980. Na Euru 1980 získal bronzovou medaili.

Po ukončení aktivní kariéry hrál v nižších soutěžích, v Čimicích na severu Prahy si postavil svou fotbalovou hospůdku. Často se také vyjadřuje k aktuálnímu fotbalovému dění.

Zdroj: FK Dukla Praha, Wikipedia

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené