Spojte se s námi


Fotbal

Olympique Marseille vs. PSG: Největší francouzské derby plné nenávisti. Snaha „uměle“ jej vyhrotit se zdařila. Jaký je jeho příběh?

Olympique Marseille a PSG jsou dva nejúspěšnější francouzské kluby. Stejně tak se jedná o jediné francouzské celky, které vyhrály evropské trofeje. Jejich derby se nazývá Le Classique a jedná se o největší zápas ve Francii. Má bohatou historii, třebaže ne až tak dlouhou. Jak tato pekelná rivalita vlastně vznikla a jaký má příběh?

Publikováno

dne

Olympique Marseille a PSG jsou dva nejúspěšnější francouzské kluby. Stejně tak se jedná o jediné francouzské celky, které vyhrály evropské trofeje. Jejich derby se nazývá Le Classique a jedná se o největší zápas ve Francii. Má bohatou historii, třebaže ne až tak dlouhou. Jak tato pekelná rivalita vlastně vznikla a jaký má příběh?

Víc než fotbalový zápas

Historie obou klubů je zcela odlišná

Ve Francii je několik velmi tradičních klubů. Právě Olympique Marseille patří mezi ty vůbec nejtradičnější, když byl založen už v roce 1899. Celou svou historii patří mezi nejlepší celky v zemi a aktuálně má na kontě druhý největší počet trofejí ve Francii.

Lépe je na tom pouze PSG, které přitom vzniklo až v roce 1970. Pařížané se navíc nejdříve museli probojovat mezi francouzskou elitu. Do té doby tedy pro Marseille nebyli tématem. Větší pozornost se věnovala duelům se Saint-Étienne, Lyonem či Bordeaux.

Vzhledem ke kontextu Le Classique je pak poměrně paradoxní fakt, že zatímco Olympique založili aristokraté, Paris Saint-Germain od počátku klubu vlastnili fanoušci.

Mimochodem PSG a Marseille jsou jediné francouzské kluby, které získaly evropské trofeje. Pařížané v 90. letech ovládli Pohár vítězů pohárů a na počátku tisíciletí získali Intertoto Cup. Olympique v roce 1993 vyhrál Ligu mistrů.

Kontext derby

Že PSG nepatří mezi nejtradičnější kluby a tím pádem příliš nedává smysl, že se hned po postupu mezi francouzskou elitu stalo úhlavním nepřítelem Marseille? Ale kdepak. Jak již bylo zmíněno, v tomto případě jde o více než jen fotbal.

Ve Francii je přílišná centralizace. Paříž tak dominuje po všech stránkách. Ekonomicky, politicky a kulturně. V celé zemi není příliš oblíbená. Nejen ve fotbale. Ve fotbale je to ovšem o to více znát.

Marseille pak zastupuje tu část Francie, která proti pařížské dominanci bojuje. Je to souboj severu proti jihu, metropole proti „provincii“, souboj dvou nejvýznamnějších a nejvlivnějších měst ve Francii. Olympique má navíc nejvíce fanoušků v celém státě.

Vyhrocenost se ovšem vyvíjela postupně. Dost jí pomohl první titul PSG v roce 1986. To byl ovšem teprve počátek.

Byla rivalita uměle vyhrocena?

Možná až přehnané tvrzení, nicméně ne až tak daleko od pravdy. PSG totiž v roce 1991 koupila společnost Canal+, tedy mimo jiné největší placená televizní stanice ve Francii. Až do té doby nebyli Pařížané schopni plně konkurovat Marseille.

Důvod, proč Canal+ koupil právě PSG? Vidina oživení francouzské nejvyšší soutěže a spolu s tím i nárůst sledovanosti tohoto kanálu. Tehdejší prezident Olympique Marseille Bernard Tapie navíc Canal+ povzbuzoval k tomu, aby propagoval nenávist mezi oběma kluby a aby ji tak učinil jednou z největších fotbalových rivalit na světě.

Ostatně v 90. letech se rivalita mezi oběma kluby vyhrotila natolik, že začalo docházet k větším a četnějším konfliktům mezi oběma fanouškovskými tábory. Oba kluby přiváděly skvělé hráče a neslo to ovoce i v Evropě.

Skandál s uplácením

Hrála se sezona 1992/93. Olympique Marseille získal titul s pouhými 53 body. PSG mělo o dva body méně. Jenže Olympique a jeho prezident Tapie byli shledáni vinnými z manipulace s výsledky zápasů. To znamenalo odebrání titulu, vyřazení z Ligy mistrů i z Ligue 1.

PSG mohlo titul získat namísto Marseille. Stejně tak mu byla nabídnuta místenka v Lize mistrů. Ale obě nabídky byly odmítnuty. Důvod? Canal+, tedy vlastník celku z metropole, si proti sobě nechtěl poštvat předplatitele z Provence. Místo v Lize mistrů zaujalo třetí Monako.

Statistiky Le Classique

Historicky vůbec poprvé se Olympique Marseille a PSG střetly v prosinci 1971. Zápas skončil vítězstvím Marseille 4:2. Od té doby došlo ke 102 vzájemným duelům a zejména díky poslední desetiletce je na tom značně lépe Paříž (46 výher, 33 proher, 23 remíz). Celkem padlo 266 branek.

Hned čtyři zápasy skončily rozdílem čtyř branek. Třikrát z toho ve prospěch PSG. Zajímavé pak je, že co se týká karet, dopadl nejhůře zápas těchto mužstev v září 2020. Marseille zvítězilo v Paříži 1:0 a k vidění bylo 14 žlutých karet a 5 červených (3 PSG, 2 Olympique).

Nejvíce zápasů v Le Classique odehrál Steve Mandanda, legenda Marseille jich zvládla 30. Jednoznačně nejlepším střelcem derby je Zlatan Ibrahimovič s 11 góly. Za ním se nacházejí Kylian Mbappé a Edinson Cavani se 7 brankami.

Nejvíce karet mají na svědomí Neymar (4 žluté, 2 červené), Ricardo (5 žlutých, 1 červená) a Marco Verratti (6 žlutých).

Za oba kluby na seniorské úrovni nastoupilo doposud 49 fotbalistů.

Zdroj: Bleacher Report, Ligue 1, ESPN

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.