Fotbal
Okénko minulosti: V minulosti se Argentina a Francie na mistrovství světa už střetly, v Kataru si to rozdají přímo o zlato
Ve finále 22. mistrovství světa ve fotbale v Kataru se střetnou Argentina a Francie. Země, které se nepotkávaly na světových šampionátech vzhledem k dosaženým úspěchům, dvojnásobní mistři světa, příliš často, ale utkaly se. A Francie má soupeři ještě co vracet.

Ve finále 22. mistrovství světa ve fotbale v Kataru se střetnou Argentina a Francie. Země, které se nepotkávaly na světových šampionátech vzhledem k dosaženým úspěchům, dvojnásobní mistři světa, příliš často, ale utkaly se. A Francie má soupeři ještě co vracet.
K prvnímu duelu došlo hned na premiérovém mistrovství světa v roce 1930 v Uruguayi v základní skupině. A Argentina požívala dosti výhod.
Předně hrála v téměř domácím prostředí, na stadion Pocitos dorazilo mnoho fanoušků jihoamerického týmu, navíc Uruguay byla v minulosti součástí Argentiny a obě země mají nadále mnoho společného nejen co se týče historie.
Francie už za sebou měla jeden zápas, kdy 13. června porazila Mexiko 4:1, o dva později musela nastoupit proti jednomu z favoritů šampionátu. V nezměněné sestavě, tehdy se nesmělo ani střídat.
Jediný gól Argentiny vstřelil unavenému protivníkovi v 81. minutě z přímého kopu záložník Luis Felipe Monti, ano ten, který o čtyři roky později v dresu Itálie získal titul mistra světa.
Do semifinále postupoval jenom vítěz skupiny, Argentina nakonec došla až do finále, kde podlehla domácí Uruguayi 2:4.
Ke druhému souboji došlo dokonce na argentinské půdě, opět v základní skupině A na mistrnost světa 1978 v Buenos Aires na stadionu Monumental 6. června. Za domácí skóroval kapitán týmu Dainel Passarella z pokutového kopu, který švýcarský rozhodčí Jean Dubach nařídil, když stoper Marius Trésor upadl rukou na míč.
Vyrovnával Michel Platini, výsledek na stranu domácích převrátil útočník Leopoldo Luqué. Zajímavostí bylo, že pro zranění v 58. minutě střídal francouzský brankář Jean-Paul Bertrand-Demanes, nahradil ho Dominique Baratelli.
Jelikož Francie prohrála už s Itálií, ze základní skupiny nepostoupila. Argentina nakonec získala mistrovský titul, když ve finále porazila po prodloužení Nizozemsko 3:1.
Poprvé se Francouzi radovali před čtyřmi roky v Rusku, v osmifinále 30. června v tatarské Kazani vyhráli 4:3, za vítěze skórovali Antoine Griezmann z pokutového kopu, obránce Benjamin Pavard a Kylian Mbappé, za poražené Ángel Di María, Gabriel Mercado a Sergio Agüero. Francie se pak stala světovým šampionem.
V Kataru si to obě země rozdají přímo o zlato.
Zdroj: FIFA

Fotbal
Martínez se klaní Ronaldovi: Je to skvělý kapitán reprezentace. Je jedinečný
Portugalsko vstoupilo do nové éry. Ale základ zůstal stejný, kapitán Cristiano Ronaldo má zpět klíčovou roli a střílí góly. Trenér Roberto Martínez mu vyjádřil velkou poklonu.

Portugalsko vstoupilo do nové éry. Ale základ zůstal stejný, kapitán Cristiano Ronaldo má zpět klíčovou roli a střílí góly. Trenér Roberto Martínez mu vyjádřil velkou poklonu.
Fernando Santos byl trenérem portugalské reprezentace od roku 2014. V roce 2016 dovedl zemi z pyrenejského poloostrova k historicky první trofeji, když vyhrál EURO, i v následujících letech měl s kapitánem Cristianem Ronaldem úžasný vztah a útočník jej hodně uznával.
Problém však nastal na posledním mistrovství světa v Kataru, když se Santos rozhodl v utkáních play-off Ronalda posadit na lavičku.
V osmifinále proti Švýcarsku to vyšlo skvěle, jeho náhradník Goncalo Ramos nastřílel hattrick, ve čtvrtfinále s Marokem už to ale tak dobře nefungovalo a Portugalsko po prohře 0:1 vypadlo.
Santos to odnesl vyhazovem a na jeho místo přišel Roberto Martínez, který po MS skončil u reprezentace Belgie. Jednou z prvních otázek na španělského trenéra logicky bylo, jaká bude role Ronalda v reprezentaci a jestli jej po odchodu do Arábie bude vůbec ještě nominovat.
Martínez dal hned ve své první nominaci najevo, že s 38letým nejlepším střelcem fotbalové historie rozhodně počítá.
Ronalda postavil do základu v prvních dvou kvalifikačních utkáních proti Lichtenštejnsku a Lucembursku a kapitán se mu odvděčil čtyřmi góly, po dvou v každém utkání.
„Cristiano má jedinečné zkušenosti na mezinárodní úrovni. Je lídrem v šatně a je připraven vést a být kapitánem tohoto národního týmu,“ dal najevo Martínez po zápase, že s Ronaldem počítá i do budoucna.
„Je to jedinečný hráč: má nejvíce mezinárodních zápasů na světě, přináší neuvěřitelné zkušenosti a je pro šatnu velmi důležitý. Mladí hráči touží dokázat svou kvalitu a hráči jako Cristiano jim pomáhají svými zkušenostmi,“ dodal Martínez.
Zdroj: MARCA, portugalská fotbalová reprezentace
Fotbal
Martinez by měl na MS smůlu! Nová pravidla při chytání penalt pobouřila veřejnost i samotné brankáře
Světu byla představena nová pravidla týkající se chytání pokutových kopů. Uvedené novinky pobouřily nejen fotbalové fanoušky, ale i samotné brankáře. Na nová pravidla vtipně reagoval brankař AC Milán.

Světu byla představena nová pravidla týkající se chytání pokutových kopů. Uvedené novinky pobouřily nejen fotbalové fanoušky, ale i samotné brankáře. Na nová pravidla vtipně reagoval brankař AC Milán.
Všichni máme v živé paměti například Emiliana Martineze, který ve finálovém rozstřelu mistrovství světa dělal možné i nemožné, aby co nejvíce rozptýlil fotbalisty soupeře.
Co největší vyvedení zahrávajícího fotbalisty z míry a znervóznění je zkrátka něco, co k přípravě na chytání penalt patří.
Brankáři tak často ukazují směr, jakým by měl fotbalista penaltu kopnout, poskakují na čáře, mluví na něho v těsné blízkosti, když si fotbalista chystá míč na puntík a nebo někdy samotný míč drží ve své moci co možná nejdéle.
Tomu bude od nové sezóny konec. Světu byla představena nová pravidla, která právě zmíněné chování zakazují.
Brankář se podle nových pravidel nemohou chovat tak, že nebudou protihráči prokazovat respekt a nespravedlivě hráče rozptylovat.
Další pravidlo poukazuje na chování mezi třemi tyčemi. Brankař musí zůstat na čáře, sledovat protivníka a to bez dotýkání se tyčí, břevna nebo sítě. Gólman se mezi tyčemi nesmí chovat žádným způsobem, který by opět rozptyloval hráče, který bude penaltu zahrávat.
Reakce Mike Maignana
Je jasné, že nová pravidla se nebudou líbit především samotným brankářům. Vtipně na situaci reagoval Mike Maignan, tedy gólman milánského AC.
Ten na Twitter zveřejnil příspěvek, ve kterém uvádí předpověď nových pravidel na rok 2026.
„Rok 2026. Brankář musí být ke střele zády. V případě chycení chycení – nepřímý volný kop.“
Na zavedení nových pravidel reagoval i brankař z nižší anglické ligy, Callum Hawkings. Ten pro změnu uvedl otázku, co bude následovat? Zákaz používání rukou a nebo skákání?
Fotbal se zkrátka mění a s ním přibývají i nová pravidla. Dokonalým příkladem toho, jak se možnosti chytání a chování při pokutových kopech vyvíjí, je finále Ligy Mistrů 2005.
V něm Jerzy Dudek, v rámci finálního rozstřelu proti AC Milán, prováděl snad všechno, co je a bude v moderním fotbale zakázáno.
Bude zajímavé sledovat, jak si budou brankaři na změny zvykat, protože rozptylování soupeře je u některých z nich něco, co k ním zkrátka patří a jsou v něm velmi dobří.
Zdroj: Twitter, Givemesport
Fortuna liga
Anglický fotbal je trochu rychlejší česká liga, jeden souboj za druhým, myslí si Vaclík
Zahrál si v Česku, Švýcarsku, Španělsku a Řecku, nyní kope v anglickém Huddersfieldu. Tomáš Vaclík stále přidává nové kapitoly do knihy své bohaté fotbalové kariéry, tentokrát se rozpovídal o rozdílu mezi fotbalem v Anglii a Španělsku.

Zahrál si v Česku, Švýcarsku, Španělsku a Řecku, nyní kope v anglickém Huddersfieldu. Tomáš Vaclík stále přidává nové kapitoly do knihy své bohaté fotbalové kariéry, tentokrát se rozpovídal o rozdílu mezi fotbalem v Anglii a Španělsku.
Tomáš Vaclík svou kariéru pořádně odstartoval v sezóně 2013/14, když se Spartou vychytal ligový titul. Tehdy netušil, že bude na minimálně devět let pro letenské poslední. Po roce a půl v rudém podepsal v Basileji.
Pro někoho překvapivý krok se extrémně vyplatil. Vaclík třikrát vyhrál ligu, jednou ligový pohár a třikrát se kvalifikoval do skupiny Ligy mistrů. Po čtyřech letech v létě 2018 Švýcarsko opustil a zamířil do španělské Sevilly.
„Je to úplně jiný styl fotbalu. Ve Španělsku, zvláště v Seville, jsme chtěli být dominantní na balónu. Ze 20 týmů La ligy jich chce 18 držet míč, nechce se ho zbavovat,“ řekl v podcastu Sparťanských Novin Tomáš Vaclík.
Sevilla dostala Vaclíka do povědomí celé Evropy. Stal se jedničkou klubu, byť při triumfu v Evropské lize v sezóně 2019/20 dělal dvojku a dostával přednost v lize. V roce 2019 byl dokonce vyhlášen nejlepším českým hráčem.
Nyní reprezentační gólman působí v Huddersfieldu. V zimě podepsal v druholigovém anglickém celku, který se v Championship bije o záchranu. Pro Vaclíka je bití se o přežití nová zkušenost.
„V Anglii je to hurá fotbal rychle nahoru, spousta soubojů, dlouhých balónů. Srážka, vstanu, další dlouhý balón, další srážka,“ pokračoval brankář reprezentace.
Vaclík je poprvé v situaci, kdy na něj létá hromada střel a on musí většinu z nich chytit. Ze 22. místa ztrácí na nesestupové příčky tři body, 21. Cardiff má navíc utkání k dobru. A sešup do třetí ligy by byla i z marketingového hlediska tragédie.
Zatímco Premier League je po technické stránce na vysoké úrovni, druhá nejvyšší soutěž je náročná silově a soubojově. K postupu i záchraně je potřeba se na sílu probít. To stejné čeká i Huddersfield.
„Takže Anglie je trochu rychlejší česká liga (smích). Ale styl fotbalu v Anglii a Španělsku je úplně jiný,“ dodal Vaclík.
Zdroj: Sparťanské Noviny
-
Fotbalpřed 2 dny
A lidi se smáli, že máme slabou skupinu. Hrajeme jako dřeváci! Jak reagují polští fanoušci na prohru s Českem?
-
Bojové sportypřed 4 dny
Khamzat Chimaev opět žije ze sparingu s českým samurajem. Vycházející hvězda nechápe, jak se mohl stát Jiří Procházka šampionem UFC
-
Bojové sportypřed 2 dny
Při vážení i po zápase ukázaly bojovnice svá prsa a opět proslavily Clash of the Stars ve světě. Jak nápad vznikl?
-
Fotbalpřed 1 dnem
Nejlepší vhazování světa? Kvůli Delapovi ze Stoke jednou brankář radši odkopl míč na roh