Okénko minulosti: Systém jaro-podzim poznala i československá liga, byl jí vnucen komunistickým režimem

Viceprezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Victor Montagliani přišel s myšlenkou, aby se vzhledem k pandemii koronaviru, která pozastavila téměř všechny soutěže, začalo debatovat o změně evropského fotbalového kalendáře. Místo současného systému podzim-jaro by se hrálo opačně, v průběhu celého kalendářního roku. Tento model zažila i bývalá československá liga v letech 1949-1958. A nezískal si přízeň.

Embed from Getty Images

Victor Montagliani je předsedou kanadského svazu a ve FIFA zastupuje zónu CONCACAF (Severní a Střední Amerika a karibská oblast). V severských zemích Evropy se vzhledem ke klimatu systém jaro-podzim hraje, držela ho i ruská nejvyšší soutěž – před tím sovětská vzniklá v roce 1936, která ovšem v ročníku 2012/2013 přešla na kontinentu většinový model podzim-jaro.

Vyzkoušela si ho i československá liga v poválečném období, když jí byl vnucen po komunistickém puči v roce 1948 dle sovětského vzoru.

Ideologický rozkaz nejprve odnesla Slavia Praha, která jako symbol buržoazních poměrů nebyla v přízni tehdejších mocipánů a titul za vítězství v podzimní části ligy 1948 ji nebyl udělen. Nyní podobná neúcta k odvedené práci – výsledkům na hřišti – hrozí znovu…

Roční liga přinesla úspěchy v podobě korunovace Slovanu Bratislava (1949, 1950, 1951 a 1955), Spartě Praha (1952 a 1954) a nově vytvořenému armádnímu týmu Dukle Praha (1953 a 1956), která dominovala i ve vyrovnávací soutěži 1957-1958, kdy byly odehrány tři sezony. Následně se znovu přešlo na tradiční systém podzim-jaro.

Ligu v jednom roce pamatuje ještě bývalý československý reprezentant a později význačný fotbalový novinář Ivo Urban, jenž nastupoval za Duklu a Slavii. „Abych si přiznal, nijak mi to nevadilo, dokonce v některých ohledech mi to vyhovovalo,“ posuzuje sovětský systém.

„Bylo to ustrojené, přehledné, začalo se na jaře a před Vánocemi byl konec. Titul jsme měli pod stromeček,“ vysvětluje. „Ani diváci neprotestovali, chodili,“ dodává.

Ani vyslanci do evropských pohárů příliš netrpěli, Pohár mistrů vznikl až v roce 1955, další kontinentální soutěže ještě později. ´Sovětský´ systém přesto nebyl nijak oblíbený právě pro ideologický podtext, vyspělé západní a hlavně demokratické země se držely modelu podzim-jaro.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Jaro – podzim prosazoval v 60 letech Beckenbauer. V té době nebyl trávník vyhřívaný a v zimě se hrálo na sněhu nebo bahně. Také diváci dost trpěli na tribunách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

První kapka v moři? Končíme s českým fotbalem, poškozuje naše jméno, oznámil významný sponzor

V souvislosti s korupčním prostředím v českém fotbale se často říká, že dokud do toho budou sponzoři cpát peníze, nic se nezmění. A konečně se objevila odvážná společnost, co se k tomu postavila čelem. Konkrétně se jedná o WEDOS.

Sparta jde do karantény! Testy prokázaly v kádru Letenských covid-19

Sparťanská kabina na nějakou dobu ochoří prázdnotou. Testy totiž prokázaly přítomnost koronaviru mezi členy A-týmu.

Jan Kliment: Werner? Viděl jsem zajímavější hráče. Stuttgartu jsem vděčný za férovou péči

Útočník Jan Kliment se dal zdravotně do pořádku a patří mezi klíčové ofenzivní hráče Slovácka. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na působení ve Stuttgartu nebo prozradil své cíle do budoucna.