Okénko minulosti: Rozpuštěná reprezentace už tu byla – z politických důvodů

Pro nákazu koronavirem dvou členů realizačního týmu byla česká reprezentace po výhře v Poháru národů nad Slovenskem 3:1 rozpuštěna a na utkání se Skotskem (1:2) byli povolaní jiní hráči, včetně velkého počtu debutantů. Něco takového historie československého výběru už zažila, po mistrovství světa 1970 v Mexiku.

Zdroj: Sparta.cz

Na světový šampionát do Mexika odjížděl výběr trenéra Jozefa Marka s dosti silnými ambicemi. Posilovala ho skvostná výhra v dodatečné baráži s Maďarskem 4:1 v Marseille, mezi favority zařadili rázem Československo i zahraniční experti.

Ve 3. skupině hrané ve vysoké nadmořské výšce 1566 metrů v Guadalajaře je čekal obhájce titulu Anglie, vždy nebezpečné Rumunsko a Brazílie, z níž však neměl jít strach. Na předchozím šampionátu v Anglii 1966 kanárci vybouchli, hráli zastaralý naivní fotbal, nikdo jim nevěřil. Jaký omyl…

Československý tým v úvodním střetnutí Brazílii podlehl 1:4, nastala panika, překopávání mužstva, následkem toho byly další dvě porážky s Rumunskem 1:2 a Anglií 0:1. Černý kůň turnaje se vracel domů bez jediného bodu s ostudou.

A začali se hledat viníci, ostatně komunistický režim žádné blamáže na mezinárodní scéně, které poškozovaly dobré jméno socialistického zřízení, nepřipouštěl. Jedna aféra se přímo nabízela – Puma versus Adidas.

Tyto dvě německé sportovní firmy se totiž o československý výběr porvaly, obě vyvinuly značnou snahu, aby hráči nastupovali v jejich obutí. Nabízeli peníze – lákavé valuty – další bonusy.

Československý tým se rozpoltil, někteří hráči hlasovali pro Adidas, další pro Pumu. „Jasno v tom měl Andrej Kvašňák, ten říkal, ať vezmeme od obou,“ prozrazuje Karol Dobiaš, mistr Evropy 1976, tehdy jeden z nejmladších členů týmu.

Jenomže tři porážky postavily obchodní aktivity reprezentantů na pranýř. Rozhodnutím stranických orgánů byla reprezentace rozpuštěna, účastníci nevydařeného šampionátu dostali zákaz nastupovat za svou vlast. Výběrem nového týmu byl pověřen zkušený odborník Antonín Rýgr, ale neměl šťastnou ruku.

Z dodnes nepochopitelných důvodů nevsadil na svůj teplický tým, ale soubor, který vysílá do kvalifikace mistrovství Evropy 1972, staví z v lize desáté Jednoty Trenčín, osmých VSS Košice a jedenáctého Baníku Ostrava. Lvíček na prsou si tak přišívají hráči jako Večeřek, Desiatnik, Mojžíš, Bartovič, Nagy či Hoholko.

Porážka v přípravném zápase s Francií v Nice 0:3 varuje, ostrý střet v kvalifikaci na podzim 1970 ve Finsku (1:1) nezkušené mužstvo nezvládá, připisuje si ještě přátelský duel doma s Polskem (2:2), jenž rovněž nezdobí anály.

Následující rok jsou politicky nevyspělí a odepsaní ´Mexičané´ povoláni, ale kvalifikace se už nedaří zachránit, bod s Finskem chybí, na lepší brankový poměr proklouzává do dalších kol Rumunsku. Experiment s politickou výchovou se krajně nevyplatil.

Výběr trenéra Davida Holoubka předvedl proti Skotsku sympatický výkon, někteří hráči ukázali, že si zaslouží pozornost, ale porážka s nikoli nepřekonatelným soupeřem ambice českého výběru v Poháru národů dosti ponížily.

Zdroj: Wikimedia

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Fanoušci Arsenalu mohou začít slavit! Přestupová hádanka jménem Özil je vyřešená

Bývalý německý reprezentant Mesut Özil konečně mění působiště, když míří do tureckého Fenerbahce. To určitě uvítají jak fanoušci, tak klubová kasa, kterou několik let ždímal.

Případ Kuchta: Zahodil dvě obrovské šance, ale nakonec je proměnil. Našla Slavia konečně svého útočníka č.1?

Před sezónou nikdo příliš nechápal, proč si Slavia stahuje Jana Kuchtu zpět do Edenu. V útoku měla Musu, Tecla a Júsufa, na co tedy další útočník? Jindřich Trpišovský ale znovu ukázal, že ví, co dělá.