Spojte se s námi


Fotbal

Okénko minulosti: První českou fotbalovou vyslankyní na Maltě byla žena

Fotbalové vztahy mezi českou (bývalou československou) stranou a Maltou nebyly příliš rozvinuté, ale ani nulové. Na ostrovu ve Středozemním moři působilo několik hráčů a trenérů, nejvýraznější stopu zanechal bývalý záložník Dukly Praha Dušan Fitzel, jenž letech 2006-2009 seděl na reprezentační lavičce s obstojnou bilancí 34 3-4-27.

Publikováno

dne

Fotbalové vztahy mezi českou (bývalou československou) stranou a Maltou nebyly příliš rozvinuté, ale ani nulové. Na ostrovu ve Středozemním moři působilo několik hráčů a trenérů, nejvýraznější stopu zanechal bývalý záložník Dukly Praha Dušan Fitzel, jenž letech 2006-2009 seděl na reprezentační lavičce s obstojnou bilancí 34 3-4-27. Ale něžnou fotbalovou českou šlépěj vložila na ostrovní půdu jako první žena.

V roce 1967 se ‎ anglická legenda Stanley Matthews, držitel prvního Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy v roce 1956, který byl za své zásluhy povýšen do šlechtického stavu, na turné po Československu se svým týmem Port Vale setkala s tlumočnicí Mílou Winterovou.  

S tehdy čtyřiačtyřicetiletou (narozená 5. dubna 1923) překladatelkou amerického velvyslanectví v Praze a špionkou českých tajných služeb si Matthews začal vyměňovat dopisy, kontakty přes železnou oponu probíhaly ovšem dosti složitě. Údajně se tajně setkali v Německé demokratické republice. 

Matthews nabyl přesvědčení, že našel pravou životní lásku, rozešel se s manželkou Betty Vallancovou, a následující roky spolu s českou rodačkou trávili na Maltě. Koupili si vilu v Marsaxlokku, Matthews ještě chvíli dohrával v nižších soutěžích (v 50 letech!).

Místní fotbaloví bossové využili přítomnosti anglické legendy a nabídli mu místo trenéra. V ročníku 1970/1971 dovedl FC Hibernians Valletta k vítězství v lize i poháru.

Později se manželé, sňatek se uskutečnil v roce 1975, odstěhovali do Jižní Afriky a poté do kanadského Toronta. Míla zemřela 5. května v roce 1999 ve věku 76 let v anglickém městě Stoke on Trent, krátce po ní 2. února 2000 ve věku 85 let ve stejném městě i její partner.

Manželka anglické legendy tak byla první českou fotbalovou vyslankyní na ostrovu Malta, kde nyní probíhá 5. ročník populárního zimního turnaje Tipsport Malta Cup.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.