Reklama

Okénko minulosti: Provod přišel zraněním o šampionát. Nebyl první

Operace kolena a nejméně půl roku rekonvalescence. Takto krutý ortel si vyslechl slávistický záložník Lukáš Provod, jenž si při utkání s Olomoucí přetrhl křížové vazy. Přijde tak o mistrovství Evropy, o vrcholnou akci, možná v jeho kariéře tu nejvyšší. Nebyl první.

Zdroj: SK Slavia Praha

Výjimečná generace seskupená okolo Josefa Masopusta, držitele Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy, získala na světovém šampionátu v roce 1962 v Chile stříbro. Ve výpravě na vzdálený jihoamerický kontinent však chyběl zraněný famózní střelec Rudolf Kučera.

Technicky vyspělý a běhavý záložník Přemysl Bičovský se výraznou měrou přičinil o postup z kvalifikační skupiny ME 1976 přes Anglii a Portugalsko.

Na závěrný turnaj do Jugoslávie, odkud si českoslovenští reprezentanti přivezli památné zlato, však necestoval. Titul mistra kontinentu mu sebralo zranění.

V samostatné české kapitole je nejvýrazněji zapsáno EURO 1996 v Anglii, kde svěřenci trenéra Dušana Uhrina st. došli až do finále. Ovšem bez jedné své hvězdy, záložníka Pavla Hapala. Do kolektivu pevně patřil, turnaj zažil, ovšem o berlích.

„Vzpomněl jsem si na to, hned když viděl, jak Provod pajdá ze hřiště,“ dovede se Hapal vžít do pocitů mladšího kolegy. „Je to pro něj obrovská tragédie, dostal se do skvělé formy, určitě by v nominaci byl,“ tvrdí přesvědčivě nedávný trenér slovenské reprezentace.

Provod by snad mohl jet na mistrovství jako on – maskot o berlích. „Není to ono,“ přiznává Hapal.

„Sice jsem si jízdu až do finále užil z bezprostřední blízkosti, ale raději bych pochopitelně byl na hřišti,“ říká. „Třeba po semifinále, kdy kluci na penalty vyřadili Francii, jsem v šatně brečel. Radostí z postupu, ale i lítostí, že já nejsem členem mužstva,“ povzdechne si i po letech.

Na rozdíl od Provoda měl však už kariéru v zahraničí slibně a hlavně finančně výživně rozeběhnutou. Ze Sigmy Olomouc, kde vyrůstal, ho v roce 1992 koupil za velké peníze bundesligový Bayer Leverkusen, v roce 1995 podepsal smlouvu s klubem CD Tenerife, z rajského prostředí Kanárského ostrova, kam ho chtěl trenér Jupp Heynckes.

Věří ovšem, že Provod o vysněné angažmá také nepřijde. „On si jméno vydobyl výkony ve Slavii v evropských pohárech. Jak se zotaví, bude o něj nadále zájem,“ nebere mu naději. Ostatně rovněž Hapal vyvolal v západních klubech odezvu, když Sigma Olomouc s ním v sestavě jako osobností mužstva oslňovala kontinent.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené