Spojte se s námi


EURO 2020

Okénko minulosti: O vítězi Evropské ligy rozhodli brankáři. Netolička na ME 1980 šanci nedostal

Nesmírně dramatické vyvrcholení mělo finále Evropské ligy mezi Villarrealem a Manchesterem United. O vítězi rozhodly střely ze značky pokutového kopu, když v jedenácté sérii došlo na oba brankáře.

Publikováno

dne

Nesmírně dramatické vyvrcholení mělo finále Evropské ligy mezi Villarrealem a Manchesterem United. O vítězi rozhodly střely ze značky pokutového kopu, když v jedenácté sérii došlo na oba brankáře. Bývalý československý reprezentant Jaroslav Netolička na ME 1980 v Itálii takovou šanci nedostal.

Zdroj: West Ham United

Hrálo se mistrovství Evropy 1980 v Itálii a Československo jako obhájce trofeje se nakonec střetlo s domácím azurovým výběrem v Neapoli o bronzovou medaili. Zápas skončil i po prodloužení nerozhodně 1:1, na bombu mistra Evropy 1976 Ladislava Jurkemika odpověděl budoucí světový šampion 1982 Grancesco Graziani.

Penaltový rozstřel byl hodně dramatický a dlouhý. Nejprve uspěli všichni osvědčení penaltoví exekutoři z bělehradského finále z předchozího mistrovství Evropy v pořadí: Marián Masný, Zdeněk Nehoda, Anton Ondruš, Ladislav Jurkemik, Antonín Panenka. Ale bezchybní byli i Italové, kteří začínali. Pokračovalo se.

V šesté sérii na přesnou trefu domácího borce reagoval další mistr kontinentu Koloman Gögh. Po něm odpovědnost převzali ´nováčkové´, kteří ovšem měli nadstandardní kopací techniku Miroslav Gajdůšek a Ján Kozák a rovněž se vyrovnali s nutností napnout síť.

V deváté sérii brankář Jaroslav Netolička zastavil střelu stopera Collovatiho, míč mu však vyklouzl a kutálel se k lajně. Nakonec skončil v rukavicích, ale otázka se nesla ovzduším: polapen už za ní, či ještě před? Když nekompromisně skóroval obránce Jozef Barmoš, vypukl obrovský jásot svěřenců trenéra Jozefa Vengloše. Mají bronz!

Drama skončilo v deváté sérii, kdyby pokračovalo, kdo by se postavil k magickému puntíku? Na straně československého týmu zůstali k dispozici jen stoper Rostislav Vojáček, jenž by prý nejraději střílel penaltu hlavou, a právě brankář Netolička. Na italské pak krajní obránce Claudio Gentile a kapitán týmu brankář Dino Zoff.

„Na penaltu by šel Rosťa (Vojáček), tenkrát se vlastně bez diskusí dávalo přednost hráčům v poli,“ vzpomíná Netolička. „Přitom já bych na ní šel, věřil jsem si, kdežto Rosťovi se vůbec nechtělo,“ vybavuje si. „Po tréninku v Dukle jsme na sebe často kopali a mně se celkem dařilo,“ odůvodňuje svůj postoj.

Ale nedočkal se, hrdinou se stal obránce Barmoš. „Hlavně, že jsme vyhráli a získali bronz, taky jsem nemusel uspět,“ připouští dlouholetý brankář vojenského pražského klubu.

Zápas Villarrealu s Manchesterem United sledoval. A když došlo na brankáře, dovedl se vcítit do jejich pocitů. „Víc jsem věřil, že to zvládne de Gea, protože umí s míčem víc,“ přiznává. „Ale šel na ni podle mého moc sebevědomě, střelu docela odflákl, zkazil to,“ soudí Netolička.

On – možná o kousek – takovou šanci na mistrovství Evropy 1980 v Itálii v boji o bronzovou medaili nedostal. Neví tak, zda by byl padouch, nebo hrdina…

Reklama

EURO 2020

Kolik vydělal český fotbal na povedeném Euru? A kam zamíří vydělané peníze?

Rok 2021 se v reprezentačním prostředí nese v duchu začátku kvaifikace na MS 2022 v Kataru, ale stěžejní událostí roku bylo fotbalové Euro. Česká fotbalová reprezentace se představila ve skvělém světle.

Publikováno

dne

Od

Rok 2021 se v reprezentačním prostředí nese v duchu začátku kvaifikace na MS 2022 v Kataru, ale stěžejní událostí roku bylo fotbalové Euro. Česká fotbalová reprezentace se představila ve skvělém světle. Postoupila ze skupiny a nebyla daleko od semifinále! Jak se tahle senzační cesta vyplatila ekonomicky?

Těžká skupina s Anglií, Chorvatskem a Skotskem nebyla pro Česko neschůdná, jak mnozí předpokládali. Do osmifinále jsme proklouzli ze třetího místa a proti Nizozemsku jsme byli v roli outsidera.

Přes Oranjes se českému týmu však podařilo postoupit do čtrfinále, kde naši reprezentanti nestačili na silné Dány. Po sportovní stránce český fotbal překvapil a byl konkurenceschopný.

UEFA odměnila FAČR částkou 441 milionů korun. Pro běžného smrtelníka astronomická částka, že? Jenže postavte ji do kontrastu příjmu světových hvězd, ty si během jediné sezóny vydělají stejně a někteří dokonce ještě větší balík.

Ještě je nutné podotknout, že FAČR měla na celý turnaj vysoké náklady. Což znamená, že konečný zisk z celé akce je daleko nižší.

Vzpomeňte na náročné cestování a přelety po celé Evropě. Celkové výdaje na EURO včetně odměn pro celý tým jsou 381 milionů Kč.

Takže z celkové relativně vysoké odměny zbylo „pouze“ 60 milionů. Oněch šest desítek milionů by mělo mířit na dofinancování mládežnických reprezentací.

Zdroj: fotbal.cz, Luděk Mádl

Pokračovat ve čtení

EURO 2020

Hraný sestřih nejlepších momentů EURA 2020 baví internet! Nechybí ani gól Patrika Schicka

Neuvěřitelně povedenou věc vytvořili internetoví baviči z Tedeku Hub. V necelých 3 minutách precizně zahráli a připomněli ty nejlepší momenty z letošního evropského šampionátu a k tomu přidali značnou dávku vtipu! Tahle vzpomínka na EURO 2020 vás zatraceně pobaví.

Publikováno

dne

Od

Neuvěřitelně povedenou věc vytvořili internetoví baviči z Tedeku Hub. V necelých 3 minutách precizně zahráli a připomněli ty nejlepší momenty z letošního evropského šampionátu a k tomu přidali značnou dávku vtipu! Tahle vzpomínka na EURO 2020 vás zatraceně pobaví.

První scénka nepatří nikomu jinému než Patriku Schickovi, který vsítil nejhezčí gól turnaje hned v úvodním zápase České republiky proti Skotsku. Vzpomínka na zamotaného gólmana Skotů v podaní Tedeku Hub hodně baví.

Následuje zbytek sestřihu, ve kterém nechybí připomínka skvělých výkonů Paula Pogby nebo selhání mladičkých exekutorů penalt Mbappého a Saky. V závěru pochopitelně musí být italská radost s pokřikem „It is coming to Rome“.

Takhle hrané scénky fotbalu přidávají velký kredit i mezi (ne)fotbalovou veřejností. Video s internetovými baviči zaznamenalo během dvou dnů téměř milion zobrazení. Podívejte se sami.

Podělte se s námi do komentářů o vaše dojmy a o to, co vás nejvíce pobavilo.

Zdroj: Tedeku Hub

Pokračovat ve čtení

EURO 2020

Anglie vítězem MS 2022? Podle Southgatea naprostá nutnost, důvod je prostý

Kdo podle vás vyhraje mistrovství světa v roce 2022? Gareth Southgate má v tomhle jasno! Existuje jeden hlavní důvod, proč Anglie na příštím MS zkrátka „musí“.

Publikováno

dne

Kdo podle vás vyhraje mistrovství světa v roce 2022? Gareth Southgate má v tomhle jasno! Existuje jeden hlavní důvod, proč Anglie na příštím MS zkrátka „musí“.

Potřebujeme zapomenout. Asi takto by se dal přeložit výrok Garetha Southgate, který v předešlých hodinách zveřejnil fotbalový web Goal. Nutno podotknout, že anglická reprezentace byla úspěchu vskutku blízko.

Jenže přišel penaltový rozstřel, který tým Anglie nezvládl. A Southgate vzal po evropském šampionátu vše na sebe.

Anglie byla dalšímu historickému úspěchu nejblíž od roku 1996. Tehdy nestačila v semifinále Německu, kterému podlehla rovněž po penaltách – 5:6. A hádejte, kdo v rozhodující chvíli zklamal. Ano, Southgate…

Na domácí půdě byla porážka o to zdrcující. Ovšem zpátky k letošnímu mistrovství Evropy. „Nejlepší pro nás bude toto zklamání hodit za hlavu a plně se soustředit na kvalifikaci pro mistrovství světa 2022,“ řekl v rozhovoru Southgate.

Dále také dodal, že na nadcházejícím šampionátu neberou nic jiného, než celkové prvenství. „Potřebujeme vyhrát finále mistrovství světa 2022. Neexistuje nic, co by se dalo srovnat s finálovou účastí na tak velkém turnaji. Potřebujeme to konečně prolomit.

Cokoliv v následujících osmnácti měsících podnikneme musí vést k tomu, že budeme schopni čelit této výzvě na mistrovství světa. A být v ní úspěšní.“ Southgate tak poslal fanouškům Albionu jednoznačný vzkaz. A má pravdu, Anglie konečně potřebuje prolomit ono prokletí a vyhrát velký turnaj.

Na tato slova koneckonců zareagoval i Harry Maguire, kapitán letošního reprezentačního výběru Anglie. „Bolí to, vždycky bude. Dá se vůbec překonat prohra v penaltovém rozstřelu, když máte šanci stát se evropskými šampiony?

Možná pouze, když nějaký velký turnaj vyhrajete. A samozřejmě to nebolí jen nás, hráče nebo realizační tým. Zasáhlo to každého.“

Anglie momentálně vede kvalifikační skupinu I s devíti body, když rozstříleli San Marino 5:0 a zdolali Albánii (2:0) a Polsko (2:1).

Pokud v dalším zápase, který čeká výběr Southgatea druhého září, porazí na venkovní půdě Maďarsko a Poláci doma zvítězí nad Albánií, jejich náskok na čele skupiny by se díky této skutečnosti navýšil na pět bodů.

Zdroj: Goal, Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené