Spojte se s námi


Fortuna liga

Okénko minulosti: Letní stadion a další příběhy pardubického fotbalu

I když FK Pardubice jsou po podzimní sezoně na posledním místě v tabulce nejvyšší české fotbalové soutěže, píše klub už druhým rokem další třpytivou prvoligovou stránku fotbalové kroniky východočeského města. Není možná tak obsáhlá jako u jiných, přesto bohatá a nabitá poutavými příběhy.

Publikováno

dne

I když FK Pardubice jsou po podzimní sezoně na posledním místě v tabulce nejvyšší české fotbalové soutěže, píše klub už druhým rokem další třpytivou prvoligovou stránku fotbalové kroniky východočeského města. Není možná tak obsáhlá jako u jiných, přesto bohatá a nabitá poutavými příběhy. To dokládá i kniha Letní stadion a další příběhy pardubického fotbalu.

Název knihy je příznačný a plně vystihuje hlavní téma dnešních dnů. Pardubice dosud neměly vlastní sportovní sídlo, hostovaly v pražském dolíčku, kde jsou doma Bohemians Praha.

Ale už se to blíží, na jaře by měly hrát na svém novém stadionu. „Už se moc těšíme,“ netají rozechvění trenér Radoslav Kováč. „Je to nový stadion, krásný, bude nám tam dobře,“ nepochybuje.

Postavit důstojný stánek není jednoduchá záležitost, zkreslený pohled do minulosti někdy tyto potíže potlačuje. Poznaly to i Pardubice. V knize v kapitole Cesta k výstavbě letního stadionu byla dlouhá se píše:

„Také se těšíte, až se pardubickému fotbalu zablýskne na ještě lepší časy a ve městě vyroste stadion, který odpovídal velikosti a důležitosti krajského města s více než stodvacetiletou fotbalovou tradicí?

Dráždí vás informace, že Letní stadion, ve své době jeden z nejmodernějších v Evropě, byl na přelomu let 1930 a 1931 postaven za devět měsíců? Pak se nyní dozvíte, že cesta k jeho vybudování nebyla vůbec jednoduchá a že snahy o jeho vzniku v podstatě připomíná situaci, kterou známe z nedávných let.“

V kapitole se pak popisuje, jakým složitým procesem výstavba procházela. „Všechny překážky se podařilo překonat, přestože od založení Družstva až do otevření stadionu uteklo dlouhých sedm let…“ přiznává se v knize, že všechno trvalo poněkud déle, než uvízlo v povědomí fanoušků.

Autorský kolektiv pod dozorem uznávaného historika a velkého znalce regionu Radka Kliera nabízí však i jiné příběhy. Tragický skon velké postavy pardubického fotbalu, bývalého československého reprezentanta a účastníka olympijského turnaje 1920 v belgických Antverpách, později trenéra Otakara Mazala-Švaina.

Hrdinnou smrt Arnošta Smrže za květnového povstání v roce 1945. Statečnost letce a odbojáře Karla Levého při vzdoru proti německé nacistické okupaci.

Pardubický fotbal napsal mnoho příběhů. A bude dodávat další…

Zdroj: FK Pardubice

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.