Okénko minulosti: Klokan s gólovou hlavou

Kdo je neslavnějším klokanem=hráčem Bohemians Praha v historii? Odpověď povyskočí rychle – Antonín Panenka, odchovanec klubu, mistr Evropy 1976. Kdo se však zasloužil o nejvíce úspěchů pražského týmu? Možná chvíle přemítání, ale pak jednoznačně Pavel Chaloupka.

Zakoupit knihu Pavel Chaloupka – Klokan s gólovou hlavou můžete v nakladatelství epocha.cz

Jeho výkony a góly přivedly Bohemians k jedinému mistrovskému titulu v ročníku 1982/1983 a do semifinále Poháru UEFA. Zajímavosti z jeho života, fotbalového i soukromého, přináší jeho první monografie Klokan s gólovou hlavou.

Svou výjimečnou pozici v kronice vršovického klubu si dvacetinásobný československý reprezentant a účastník mistrovství světa 1982 ve Španělsku dobře uvědomuje.

„Otevřu statistiky, nahlédnu do análů, všude je psáno – Antonín Panenka, nejslavnější hráč v historii Bohemians Praha. Pětkrát nejlepší střelec klubu a další zásluhy,“ vyzdvihuje v knize přínos bývalého spoluhráče.

Který však odešel do Rapidu Vídeň v roce 1980 a nejslavnější období psali už jeho následovníci. A především záložník, jenž měl neskutečný čich na góly. Dobře ví, co pro klub vykonal. „Já mám: Pavel Chaloupka, asi nejlepší hráč v historii Bohemians Praha. Každý si to může přečíst,“ odkazuje se na svou knihu. „Král střelců, účastník mistrovství světa, semifinalista Poháru UEFA. Každý ať si to přebere,“ vypočítává.

Je na to, čeho dosáhl, právem hrdý. „Dělá mi to velkou radost, lidé to čtou a pamatují si to,“ nezakrývá.

„Úctu od vedení klubu cítím, když jsem loni slavil šedesátku, bylo mé přijetí velkolepé, celá tribuna vstala a tleskala. Přišel ke mně herec Ivan Trojan, jestli se se mnou může vyfotit. Já se divím – spíš já s vámi! Ale on že ne, že jsem legenda. Přitom má osm českých filmařských lvů,“ říká nejúspěšnější klokan v historii.

Jako litvínovský rodák se chlubí i další výjimečností. Považuje se za nejslavnějšího fotbalistu města, kde vládnou po dlouhá desetiletí hokejisté.

„Nevím, jestli je slavnější Honza Kovařík, co jako mladík šel do Slavie a za Plzeň nasbíral hodně titulů a úspěchů,“ připomíná asi nejvážnějšího konkurenta. „S jeho tátou jsem kopal za žáky, dokonce jsme šli spolu do teplického dorostu. Jen my dva a potkáváme se dodnes,“ odhaluje vzájemné vztahy.

Nachází i další. „Či bývalý reprezentant Petr Johana, který kopal i za Spartu,“ vytahuje z městské matriky. „Nikdo další podle mého není. Tam vyrůstaly jen samé hokejky,“ zdůrazňuje známý fakt.

Nejen tyto zajímavosti odkrývá kniha Klokan s gólovou hlavou.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Neuvěřitelné statistiky Jindřicha Trpišovského! Stane se historicky nejlepším koučem Slavie?

Slavia Praha si v sobotu poradila s Karvinou, na jejíž půdě dokázala vyhrát 3:1. I nadále tak pokračuje ve své dominanci napříč Fortuna ligou a po patnácti kolech je stále neporažená. Za úspěchy sešívaných z velké části stojí trenér Jindřich Trpišovský, který má nakročeno k tomu, aby se zapsal do slávistických kronik...

Old Trafford aneb Silný příběh Divadla snů, jenž je domovem Manchesteru United

Manchester United vítězí, další titul pro Manchester United, Rudí ďáblové jednoznačným způsobem ovládli derby... a mohli bychom pokračovat.

Tomáš Souček byl zvolen do nejlepší jedenáctky aktuální sezóny Premier League

Uživatelé portálu WhoScored zvolili nejlepší fotbalovou jedenáctku probíhající sezóny Premier League. A nechybí v ní ani český defenzivní záložník Tomáš Souček!