Reklama

Okénko minulosti: Gól proti Walesu změnil Knoflíčkovi život

Bývalý československý reprezentant Ivo Knoflíček, účastník mistrovství světa 1990 v Itálii, nastoupil proti Walesu dvakrát v kvalifikaci ME 1988. Pokaždé skóroval. Rána pod břevno na Letné (2:0) se stala Gólem roku 1987 a hodně mu převrátila život.

Běžela 32. minuta. Brankář Luděk Mikloško vykopl dlouhý balon, Tomáš Skuhravý vyhrál hlavičkový souboj a vyslal na zteč rychlonožku Ivo Knoflíčka. Ten míč napálil pod břevno. „Šel jsem snad třikrát sám od půlky na brankáře. Utíkal jsem jim, jak jsem chtěl,“ vzpomíná bývalý luxusní střelec Slavie Praha.

„Proti Walesu se mi dařilo, dal jsem gól už v prvním střetnutí kvalifikace, kdy jsme remizovali ve Wrexhamu 1:1. Vyrovnával Rush,“ upozorňuje, jaké měl Wales tehdy hvězdné hráče. Dalším byl například Mark Hughes.

„Jeho nový zaměstnavatel Bayern Mnichov pro něj poslal na Letnou speciální vrtulník,“ vypichuje československý reprezentant, jakou si vydobyl waleský protihráč pozici.

Hrdinou utkání (v poslední minutě přidal pojišťovací Michal Bílek) byl však Knoflíček. Jeho trefa byla zvolena Gólem roku 1987 a rozpoutala neuvěřitelný příběh.

„Viděli ho i v Anglii a přijel za mnou manažer, že mě chce koupit Derby County. O mém přestupu jednali už půl roku před tím, Slavia by mě za nějakých podmínek uvolnila, ale Kocek (předseda fotbalového svazu) prohlásil, že mi je teprve pětadvacet a pouští se od třicítky,“ přiznává Knoflíček.

Ač věděl, že bez povolení mateřského klubu Slavie Praha a československých orgánů jako neamatér nebude moci hrát oficiálně osmnáct měsíců fotbal, necouvl. O rok později společně s Lubošem Kubíkem opustili nelegálně předligové soustředění Slavie Praha ve Spolkové republice Německo.

„Byl jsem králem střelců v lize, kdy jsem dal 21 gólů, hrál za nároďák, už jsem doma dosáhl všeho. A tohle byla nabídka, která se nedala odmítnout. Chtěl jsem ven,“ nepopírá rodák z moravských Šardic.

Jeho parádní trefa rok zahajovala znělku oblíbeného sportovního pořadu Branky, body, vteřiny. „Jakmile jsem na podzim 1988 odešel nelegálně ze socialistického Československa, volala mi máma: Ivošku, oni ho z obrazovky stáhli. To se tenkrát dělalo, když někdo odešel,“ přibližuje tehdejší dobu ideologicky rozděleného světa.

Připomenout si ho však může dnes kdykoli. „Mám ho na flešce. V pražském vinohradském divadle D 21 nastudovali hru Knoflíček o mém příběhu a všechny sestřihy z mých gólů mi dali. Byla to skutečně parádní trefa,“ uznává. „Která mi však úplně otočila život…“

Zdroj: SK Slavia Praha

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené